3f prudovy chranic v TN-C sustave

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 17 Jún 2020, 13:41

Samanko napísal:Nie, nič z toho som tam nenapísal .. už má ale nebaví odpovedať niekomu so spravaním 15 ročného sopliaka ktorý nevie ani odpovedať a stále melie svoje. Pomáhať treba ale sviniam sa perly nehádžu.
Uz 5 krat som sa opytal co je na tom poslednom obrazku nevyhovujuce a stale mi nik (ani ty) na to neodpovedal. Stale len ze nie neda sa. Ale co tak napisat co konkretne toto zapojenie porusuje. Za tu prvu krivdu som sa ti ospravedlnil. Ty si to nepisal, pisal to niekdo iny. A v tom poslednom tvojom si napisal ze chranic len s 5 polovou zasuvkou. Tak som to prelozil ako som napisal. Ak mi chces pomoct radsej mi odpovedz na tu otazku co je zle na tom zapojeni na obrazku, ja ti podakujem za odpoved, resp. budem este vyzvedat, ak sa mi nieco nezda, a vsetci budeme spokojni. Jendoduche. O tom je forum. nie?
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa Jerry19 » 17 Jún 2020, 14:42

Nic neporusuje... Ked mas 3f chranic a za nim 3f zasuvku a normalne do nej ide 5 vodicov a zapnes do nej spotrebic, napr. motor, ktory nema N privod, ma len 3 fazove vodice a PE, teda kostra toho motora je uzemnena, tak nie je ziadny problem... Proste tam modry vodic Neutralny nie je... Lebo motor ho nepotrebuje a nevyuziva a ked je zapojeny do trojuholnika tak nemas modry ani kam zapojit... Ked je do hviezdy tak aj ked ho pripojis aj tak nim ziadny prud netecie v normalnej prevadzke... To ze tam nie je Neutralny/moddry vodic neznamena ze chranic nebude fungovat ako ma... Ked ten spotrebic ten vodic nepotrebuje a nevyuziva... Alebo aj keby bol ohrievac nemusi byt motor, taky ze ma tie topne telesa na 400V, tak Nko tam je nevyuzite a nemas ho ani kam pripojit...

Ale nevidim dovod, preco by si si spravil 3f zasuvku (5 polovu) do ktorej ten modry Nkovy vodic ani nepritiahnes... Potrebujes normalnu zasuvku, do ktorej mozes zapinat hociake spotrebice... No a ked tam zapnes motor ktory nema Nko pripojene, alebo ohrievac ktory ma telesa topne na 400V tak ten nema proste pripojene Nko nikde...

Nemozes pouzit 4 polovu zasuvku... pretoze 4 polova zasuvka ma 3 fazove kolicky a jeden pre vodic PEN... Ale ty nemas vodic PEN za chranicom... A ked tam na ten kolik zapojis PE nie je to dobre, pretoze spotrebice ktore pouzivaju Nko budu ten chranic zhadzovat... spotrebice ktore ho nepouzivaju a maju len PE, budu fungovat normalne... Ale z pohladu bezpecnosti to problem nie je, len tie spotrebice ktore nemaju nezapojeny N, resp nulovy pruid vodicom N buddu ten chranic zhadzovat ked pouzijes 4 polovu zasuvku...

Ale mal by si pouzivat 5 polove zasuvky za 3f chranicom...

No ked mas existujucu 3f instalaciu a kable a zasuvky a vsetko je 4polove a chces tam doplnit chranic do rozvadzaca a mas tam len motory a spotrebice ktore maju nulovy prud do Nka, tak das tam chranic a bude to fungovat normalne ako ma... Pretoze ten vodic PEN vlastne bude plnit len funkciu vodica PE... A pokial tam zapnes spotrebic ktory ma prud aj do Nka, no tak v tomto pripade to bude prud do PEcka a chranic to bude vyhadzovat... Ci to takto mozes spravit, ci to dovoluje norma netusim.... Ale najhorsie co sa moze stat ked to spravis je ze to ten chranic bude zhadzovat...
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 17 Jún 2020, 15:34

Jerry19 napísal:Ale najhorsie co sa moze stat ked to spravis je ze to ten chranic bude zhadzovat...
Diky Jerry19. Presne tak to chapem aj ja. Preto som pisal ze sa jedna len o motory iduce na 3x400V. A to zapojenie chapem tak, ze nie je mozno uplne v sulade s normami, ale ked ani samotna stara TN-C uz nie je podla noriem, tak tym hadam nic horsie nespravim. Hlavne ze to bude fungovat a este k tomu aj bezpecnejsie ako doteraz :) . Vdaka vsetkym za odpovede.

-- Spojený príspevok 17 Jún 2020, 15:41 --

Este ma napadlo, ono by sa teoreticky dalo z PEN svorkovnice pripojit priamo PEN vodic na PEN kolik stvorpolovej zasuvky, bez toho aby sa rozdelil na vstupe N na RCD, (cize N input output na RCD by zostali nezapojene) ale to by zase nefungovalo tlacidlo TEST na chranici. Ale zato by som na PEN kolik 4p zasuvky pripojil spravne PEN a nie PE. Takze bud, alebo. :) Takze preto som to radsej takto nakreslil, aby fungoval TEST :)

-- Spojený príspevok 17 Jún 2020, 16:33 --

A navyse, ked z toho spravim zasuvku 5-polovu cez chranic s rozdelenim podla normy, tak co mi brani pouzit potom napr. tento adapter. https://ema-elektro.sk/elektromaterial/ ... -4-zasuvka
Na adapterovej zasuvke bude nespravne PE vodic namiesto PEN. A sme zase pri tom istom co som nakreslil :) Tak preco nedat rovno 4pol na stenu?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Jún 2020, 16:41

Samozrejme, že môže byť aj štvorpólova zásuvka na stene a dokonca môže ísť cez chránič. Ale spotrebič pripojený do nej musí byť v sieti T -S, teda nesmie využívať vodič PE na židny iný účel, ako ochranný vodič. Z toho vyplýva, že sa smie odoberať iba združené napätie. V momente, kedy treba aj fázové, potrebuješ 5 pólovú zásuvku.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 17 Jún 2020, 16:45

Drakoush napísal:...Z toho vyplýva, že sa smie odoberať iba združené napätie....
Presne. Prave preto od sameho zaciatku spominam ze sa jedna len o motory pouzivajuce 3x400V. Diky Drakoush. A este raz diky vsetkym.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Jún 2020, 17:17

Celé som to nečítal, ale na začiatku si sa pýtal, či je možné RCD použiť v sieti TN-C. A to nejde.
RCD sa dá použiť iba a len v sieti TN-S (čo sa sietí TN týka). Prípad so štvorpólovou zásuvkou je už sieť TN-S, pretože tam nemáš vodič PEN, ale vodič PE. Je to proste TN-S sieť bez vodiča N.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 17 Jún 2020, 17:30

No hej, mozno som sa nie uplne presne vyjadril. Myslene to bolo tak ze ci mozes k starej TN-C sieti pripojit 4 polovu zasuvku cez RCD bez toho aby si pouzil vystupne N na tomto RCD. To ze samotne RCD uz spravi TN-C-S to som pochopil. Podstana bola ta schema ci sa to da tak ako som nakreslil (druha schema uz opravena podla pripomienok ostatnych k tejto teme).
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa Drakoush » 17 Jún 2020, 17:33

Už chápem. To sa samozrejme dá. 4P zásuvky sa bežne používajú, aj ja ich mám doma.
Fabrické stroje ako zváračky, sústruhy a pod. majú totiž spravidla trafák zo 400V na menšie napätie (230, 24), ktorým napájajú obvody, ktoré je potrebné takto napájať.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa burizon » 18 Jún 2020, 10:14

Jerry19, ten tvoj príspevok nemá chybu, o čo v ňom vlastne ide? JuryDeVil ako mám chápať, že TN-C nie je podľa normy?
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 18 Jún 2020, 10:25

burizon napísal:JuryDeVil ako mám chápať, že TN-C nie je podľa normy?
Narazal som len na to co tu bolo par krat vyssie uz spomenute, ze PEN vodic musi mat minimalny priemer 10mm2 pre Cu a 16 pre Al. Viem ze ked boli v "mode" TN-C tak sa to v normach neriesilo, ale vychadza mi to tak ze ked uz pridam na staru TNC TN-C-S, tak tato norma nie je dodrzana, pokial nevymenim vedenie pre PEN po bod rozdelenia. Ale pokial vymenim vedenie, tak uz je to rekonstrukcia a mal by som prerobit celu siet, aby to preslo reviziou. Aspon tak nejak to chapem mojim lajckym pohladom :)
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa burizon » 18 Jún 2020, 11:18

Ja si myslím, že uvedené prierezy PEN sa týkajú iba prívodných káblov. Tebe ide v podstate iba o princíp, či to bude fungovať. Zapoj si to napr. v garáži a tam to v tichosti testuj. Zbytočne tu "padajú" emócie a každý má svoju pravdu.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa Jirka84 » 18 Jún 2020, 11:48

Místo "koumání", co si tak přečíst velevážení "odborníci" nějaké normy nebo aspoň třeba (platilo "kdysi" v ČR a na Slovensku to bude na 99,99% obdobné):

http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... axe--10228
http://archiv.eatonelektrotechnika.cz/p ... rm019.html
http://archiv.eatonelektrotechnika.cz/p ... rm020.html
(odkaz 1) na konci tabulky mají překlep: 1) Vodič PEN ≥ 10 mm2 Cu nebo 18 mm2 Al. má být 16mm2 )
http://www.oez.cz/aktuality/pripojovaci ... ych-ochran
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 600.0.html

nebo aspoň ČSN EN 60439-1 ed. 2
https://www.elektroprumysl.cz/elektroin ... ozvadecich

atd. - je toho plný internet s přístupem bez registrace, jen si namáhat trošku vlastní mozkové závity vážení lajci, co nemají mít přístup do zažízerní NN.
Pro registrované třeba:
https://www.in-el.cz/forum/102903/aa1-1 ... vodice-pen

PS osoby znalé v oboru elektro znají, protože mívají pravidelná periodická odborná školení na dané téma zakončená zkouškou pro daný § (pokud na takovém školení nechrápou). Revizáci jsou na tom stejně.
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 18 Jún 2020, 11:53, upravené celkom 2 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 18 Jún 2020, 11:49

V podstate ide o stavebny rozvadzac, ktory si chcem spravit, kde budu aj 4 polove zasuvku. A kvoli bezpecnosti chcem mat urcite vsetko cez prudovy chranic. A navyse je tusim aj nariadenie ze stavebny rozvadzac musi byt chraneny RCD. A predlzovak k nemu bude 4 zilovy. Viem, ze to bude fungovat, len ma zaujimali nazory/detaily/normy takehoto zapojenia. Par veci som sa tu priucil, tak som rad. ;) Dikes.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa Jirka84 » 18 Jún 2020, 11:58

P/ro stavební rozvaděče platí SAMOSTATNÁ norma viz:
http://www.technicke-normy-csn.cz/35710 ... 73118.html
http://www.sved.cz/odkazy-cz.htm
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 484.0.html

platí vždy poslední ed. ... podle EN STN (ČSN)

PS
LAJK NEMÁ DO NĚHO NIKDY PŘÍSTUP !!!
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa burizon » 18 Jún 2020, 12:09

Jirko84, tu sa nejedná o stavbu činžiaka alebo nejakej dielne. Je jasná otázka a ak chcem, tak odpoviem, ak nie, tak nestrácam čas doporučením na čitanie noriem.
JuryDeVil, tebe išlo o zapojenie RCD na el. motor. Ale nechápem ako alebo čo má ten RCD chrániť? Pre teba je dôležité, aby si mal ten motor spoľahlivo ukostrený , či tam zapojíš PEN, PE alebo iba drôt z "kostry" motora zakopeš do zeme..., tak toto je pre teba dôležité! Môžeš mať RCD aj pri 4vodičovom prívode, ale ako ti už napísal Merák v rozvádzači musíš urobiť bod rozdelenia.
0

Tesla1987
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Júl 2020, 18:56
Bydlisko: Kosice
Vek: 36

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa Tesla1987 » 17 Júl 2020, 19:50

Ach jaaj Ach jaaaj...
Spominany obrazok je blud nevyjadrujem sa.
Na 3F napr.motori pouziva normalny clovek elektrikar Istenie+motorove chranice spustace.
pre pouzitie Prudaku v TNC je nutne urobit bod rozdelenia s PEN-PE-N.
Ak sa jedna iba 1 prudak ten moze ist Rovno na PEN horna svorka chranica zalezi na vyrobcu a dolna svorka na N modru svorku kde sa zapajaju vsetky pracovne vodice hovorovo nulaky modrej farby.
Zvlast svorka po rozdeleni je PE zelenozlte kable to je cele,tieto ukony nevykonavat svojpomocne ak nieste elektrikar nezapajate vodu ale elektrinu co je sakra rozdiel ................
A dolezi a vec milionkrat spominana vsade za prudakom nespajame uz nic N PE sa uz nespaja tieto uz idu kady sam na svorkovnice alfa omega.
V starej norme TNC PEN bol praocvny a zaroven ochranny vodic kde nie je mozne experimentovat potom s Prudakmi preto ako bolo spominane je treba urobit bod rozdelenia to staci a potom zapajat ako clovek samozrejme urobit Reviziu a mate pokoj
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 3f prudovy chranic v TNC sustave

Príspevok od používateľa Merak » 17 Júl 2020, 20:49

Tesla1987:
"pre pouzitie Prudaku v TNC je nutne urobit bod rozdelenia s PEN-PE-N."
Ale to už nie je TN-C ale TN-C-S. Preto sa v TN-C prúdový chránič (nedá) nesmie zapojiť.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Tesla1987
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Júl 2020, 18:56
Bydlisko: Kosice
Vek: 36

Re: 3f prudovy chranic v TN-C sustave

Príspevok od používateľa Tesla1987 » 18 Júl 2020, 01:40

Presne ako pises merak aj obrazok je v poriadku ktory si dal miesto rozdelenia moze byt tak ako si poslal ale bez rozdelenia to zial fungovat nebude a ani nemozno zapajat iba v TNC-S po orzdeleni uz ano.

-- Spojený príspevok 18 Júl 2020, 01:47 --
Merak napísal:to JuryDeVil:
posielam ti opravený obrázok zapojenia RCD, aby si to pochopil lepšie, kde si spravil chybu
Kludne sa to robi aj takymto sposobom ja to tiez tak robim v principe je to ok
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: 3f prudovy chranic v TN-C sustave

Príspevok od používateľa OHAJ » 07 Apr 2022, 23:05

Buď som to prehliadol, alebo nechápem prečo nepripúšťate možnosť zapojenia toho PF7 bez N, keď to majú i v možnostiach zapojenia, vo verzi ak má tlač. medzi fázami, nepotrebuje vôbec robiť žiadny bod rozdelenia, prosto ako keď zapájate vypínač ho zapojí, len nechápem prečo preferujú pripojenie záťaže zhora ?!
PF7.jpg
Značenie by som volil potom:
L1
L2
L3
uzemnenie.jpg
uzemnenie.jpg (1.3 KiB) 2699 zobrazení
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok