rozdelenie PEN

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa p23a11s » 17 Jún 2020, 22:33

Ahoj na stránke elektrika.cz som natrafil vid.

Kód: Vybrať všetko

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,24442.0.html
. Téma: Je rozdělení PEN na obrázku provedeno správně? Idem mi konkrétne o ten obrázok 1 strana.Neviem možno sa mílym,ale ja si myslím že chránič bude vybavovať.Na zelený mostík PE má privedený PEN z el.rozvádzača.Stade ide CY 10 mm modrý na chránič,to je v podstate stále PEN.Potom pokračuje z chrániča modrým stredným vodičom,na nulovací stredný mostík N.Ja by som to zrobil tak že z el.rozvádzača by som na PE mostík priviedol PEN vodič,stade by som dal prepojku na N mostík a s N mostika by som išiel na chránič a z chrániča znova na mostík N.Či?Možno sa mýlim a dotičný to má správne.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: rezdelenie PEN

Príspevok od používateľa Samanko » 17 Jún 2020, 23:08

Tá schéma na elektrika.cz je správna. Naštuduj si ako funguje RCD, tvoje zapojenie by nefungovalo.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: rezdelenie PEN

Príspevok od používateľa SMITH » 17 Jún 2020, 23:20

Je to zapojené správne , len sa už nemôže dať ďalší chránič , tak budeš maž všetko na jednom , čo v bytovej inštalácií nie je najvhodnéjšie .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: rezdelenie PEN

Príspevok od používateľa p23a11s » 18 Jún 2020, 15:27

Asi takto,súčet prúdov do uzla vtekajúcich sa rovná súčtu prúdov z uzla vytekajúcich.Ked sa táto rovnováha poruší napr.prerazí fáza na kostru spotrebiča zareguje toten súčtový trafák a chránič vypne,tak či,no asika som to nevyvetlil až tak zrozumitelne.No a ešte k tomu obr.som asi na to prišiel možno.....ten PE mostík bod rozdelenia je prizemnený,čiže je to tam rozdelené na chránič N a PE zemnenie.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rezdelenie PEN

Príspevok od používateľa Merak » 19 Jún 2020, 09:05

Ja by som len dodal jeden malý detail.
Zernicu PE by som preznačil na PEN, keďže z ide vodič N do RCD.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa odaros » 19 Jún 2020, 19:40

Nemal by sa najskôr PEN rozdeliť na svorky PE a N a potom z N svorky pripojiť chránič? tak ako je na priloženom obrázku?
Prílohy
47074300_1600 (1).jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Merak » 19 Jún 2020, 20:49

ak máš zbernicu PEN, tak z nej môžeš ťahať aj PEN vodiče, aj PE vodiče a aj N vodiče.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa p23a11s » 19 Jún 2020, 21:16

Z vášho obrázku (ps.nechcem sa robiť múdrym,sú tu zaiste skúsenejší elektrotechnici a revizny technici,ktorý to vysvetlia zrozumitelnejšie a možno sa mýlim).Ten prívod PEN z/ž to ide pravdepodobne z elktromerovej rozvodnice na zelený mostík,zbernicu stade je prepojka modrou barvou na N mostík,zbernicu.Tá by tam podla mna nemala byť.Ten zelený mostík,stade prizemniť zeleno/žltým.No a sieť TN-C-S ked sa to už raz rodelí nesmie sa to spájať.No a ak dobre vidím,prečo idete z chrániča priamo do kúpelne.My to máme doma po rekonštrukcii bytového jadra, zrobené zhruba takto prívod z elektromera na štyri 1 fázové ističe (prepojené)-stade prívod na chránič 30 ma,z chrániča to ide, na istič pre šporák,zásuvka kuchyňa,bojler,práčka(ističe B 16).Potom sú štyri 10 A/B jednofázové-obvody svetlá,zásuvky iné miestnosti.Proste cez chránič máme len šporák,kúpelnu,kuchynu.Z obr.mi nie je jasné či sa jedná o istič 3 fázový B 16,alebo 3 jednofázové B 16.Dajme tomu že sú to 3 jednofázové ističe B 16.Tak najskor by som išiel prívod na chránič,z toho prívodu by som rovno zapojil ten B 10 A,dajme tomu že by to bolo osvetlenie spálňa,obývačka.A z výstupu chrániča by som išiel na tie 3-jednofázové,ktoré by boli príklad bojler,práčka,zásuvka v kuchyni.N vodič by som vyviedol zo zeleného mostíka na chránič a z chrániča modrým vodičom na modrý mostík N.Ako vravím možno sa mýlim.Sory ak som to napísal nezrozumitelne.Pekný večer
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa SMITH » 19 Jún 2020, 23:38

Prívod je PEN , ktorý sa rozdeluje na PE a N ( nemusel sa mohlo sa rovno ťahať ZŽ a Modrý z jednej svorkovnice , len by potom musela mať označenie PEN , ale tak to to je krajšie ) Tam je vlastne bod rozdelenia . Prívod fáz ide na ističe , cez prvý ide na chránič , kde je odvod L a N len pre kúpeľňu . Ostatné obvody nie sú chránené . N - ka z kúpeľňe pôjdu len na výstupnú svorku N chrániča , ostatné N na modrú svorkovnicu . Všetky ZŽ na zelenú svorkovnicu .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa p23a11s » 20 Jún 2020, 09:11

Dobrý deň,tak teraz sa už strácam,takže na tom obr.od darosa by to fungovalo?Toto som napísal ja a vraj by to takto nefungovalo:Ja by som to zrobil tak že z el.rozvádzača by som na PE mostík priviedol PEN vodič,stade by som dal prepojku na N mostík a s N mostika by som išiel na chránič a z chrániča znova na mostík N.Či?Možno sa mýlim a dotičný to má správne.No a to čo som napísal,je zapojené na tom obr.od darosa.A ako napísal Merak - ak máš zbernicu PEN, tak z nej môžeš ťahať aj PEN vodiče, aj PE vodiče a aj N vodiče.Asi to myslel k obr.od Darosa.To znamená prívod zelenožtý od elektromera na PEN mostík-stade vyviesť zelenožltý zrobiť PE mostík a modrý N mostík.Zo PEN ešte na chránič a výstup z chrániča na N mostík.Oprava ja som napísal že by som išiel z chrániča znova na N mostík a na obrázku je modrý vodič z chrániča ide rovno do kúpeľne.Takže ako je to na tom obr.od Darosa.Takže prívod z elektromera PEN zelenožltý na PEN mostík,stade to rozdeliť na PE a N (zelenožltý a modrý mostík) z N mostíka modrý na chránič a z chrániča výstup modrý stredný vodič do kúpelne.Z PEN ešte vyviesť zemnenie,bod rozdelenia prizemniť.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Merak » 20 Jún 2020, 12:40

Bod rozdelenia na zberniach sa dá urobiť rozlične.
V prílohe prikladám dva spôsoby, s ktorými som sa už reálne stretol.
Prílohy
20200620_123511.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa p23a11s » 20 Jún 2020, 14:21

Prikladám obr.ako som vyššie napísal: Takže ako je to na tom obr.od Darosa.Takže prívod z elektromera PEN zelenožltý na PEN mostík,stade to rozdeliť na PE a N (zelenožltý a modrý mostík) z N mostíka modrý na chránič a z chrániča výstup modrý stredný vodič do kúpelne.Z PEN ešte vyviesť zemnenie,bod rozdelenia prizemniť.Ak som sa nezmýlil tak by to malo byť tak. Obrázok.Len mi nejde dohlavy,ale podľa mňa by to nemalo vadiť.Príklad ak mám obvody mi chránič príklad zásuvky spálna,detská,obyvačka(slučkový rozvod),osvetlenie - obývačka,spálna,detská - no a vývody na zásuvky a svetlá stredné modré vodiče z N mostíka či sa to nebude nejak ovlivňovať.Pekný deň.Ps doplnenie,ale možno sa mýlim.Si myslím že ak by sa jednalo o bytovú rozvodnicu v domácnosti,ktoré sú väčšinou plastové,tak tam bod rozdelenia netreba prizemniť
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Merak » 20 Jún 2020, 18:16

každé jedno N z RCD musí mať vlastnú zberňu, na ktorú budú pripojené iba tie okruhy, ktoré sú fázou napojené na dané, prislúchajúce RCD daného N vodiča.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa odaros » 20 Jún 2020, 19:20

p23a11s napísal:Dobrý deň,tak teraz sa už strácam,takže na tom obr.od darosa by to fungovalo?Toto som napísal ja a vraj by to takto nefungovalo:Ja by som to zrobil tak že z el.rozvádzača by som na PE mostík priviedol PEN vodič,[b]stade by som dal prepojku na N mostík a s N mostika by som išiel na chránič a z chrániča znova na mostík N.[/b]Či?Možno sa mýlim a dotičný to má správne.No a to čo som napísal,je zapojené na tom obr.od darosa.A ako napísal Merak - ak máš zbernicu PEN, tak z nej môžeš ťahať aj PEN vodiče, aj PE vodiče a aj N vodiče.Asi to myslel k obr.od Darosa.To znamená prívod zelenožtý od elektromera na PEN mostík-stade vyviesť zelenožltý zrobiť PE mostík a modrý N mostík.Zo PEN ešte na chránič a výstup z chrániča na N mostík.Oprava ja som napísal že by som išiel z chrániča znova na N mostík a na obrázku je modrý vodič z chrániča ide rovno do kúpeľne.Takže ako je to na tom obr.od Darosa.Takže prívod z elektromera PEN zelenožltý na PEN mostík,stade to rozdeliť na PE a N (zelenožltý a modrý mostík) z N mostíka modrý na chránič a z chrániča výstup modrý stredný vodič do kúpelne.Z PEN ešte vyviesť zemnenie,bod rozdelenia prizemniť.
To už aký by malo zmysel?

Tak ako napísal Merák: z N mostíka na prívod chrániča a z chrániča rovno na spotrebič, alebo na ističe, ak je chránených viacej obvodov jedným chráničom z tej istej fázy.

Ešte nezabudni, ak robíš novú inštaláciu tak cez chrániče by mali byť pripojené všetky obvody, aj svetelné okrem tých, ktoré by mohli spôsobiť škodu na majetku, napr. zásuvka kde je mrazák.
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa p23a11s » 21 Jún 2020, 16:42

Ok dikens,za vysvetlenie.V Elektrotechnická schémata a zapojení od Štepána Berku som našiel jedno zo zapojení bytovej rozvodnice - Mohol by som to takto v praxi zapojiť?Vynechal som tam tuším hlavný vypínač,značenia a popisy.Obrázky - bloková schéma a schéma zapojenia - Obrázok Obrázok

-- Spojený príspevok 21 Jún 2020, 16:51 --

Sakra,ešte by mal byť prepoj z PE zbernice na tú N,kde sú obvod/y mimo chránič.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa SMITH » 21 Jún 2020, 17:21

Mimo chránič tam máš len jednu fázu . Jeho N buď pripojíš na nakreslenú svorkovnicu N , ktorú potom musíš spojiť s PEN ( priemer drátu 6mm2 ) , alebo priamo na svorkovnicu PEN .
Všetky ostatné ktoré idú cez chránič , tak na svorkovnicu N ktorá ide z chrániča .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa p23a11s » 21 Jún 2020, 18:27

Oki dikens.Ešte naokraj,možno som sa to už pítal.Čo sa týka umiestnenia ističov,napr.vid.zapojenie na obrázku.Podľa čoho sa umiestnujú ističe.Je to podľa odberu,to znamená príklad tá zásuvka dajme tomu že je to zásuvka pre práčku,dalšia bojler(ten je asi podľa tej schémy napojený priamo),alebo je to uplne jedno ako rozmiestnim ističe v rozvádzači.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa SMITH » 21 Jún 2020, 18:39

Logicky , najprv najväčší odber na koniec najmenší . Prepájať 6mm2 vodičom . V prípade , že chceš použiť na prepájanie hrebeň , tak potom sa dava chránič na koniec . Budú ti pasovať zuby . Potom , samozrejme, idú najprv veľké odbery až po najmenšie .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa p23a11s » 21 Jún 2020, 19:43

Som sa pomýlil,v knihe je 1 NPE 230 V AC, a ja som použil nakreslil 3 NPE 400 V AC.Ps a na tom obrázku je prívod z ER - CYKY J 2x10.Nestačil by CYKY J 2x6?Prierez kábla ak sa nemýlim sa volí s ohľadom na prostredie v akom bude uložený,úbytok napetia,atd,atd dalej neviem,ale tým sa asi viac menej zaoberá projektant pri návrhu inštalácie
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Samanko » 21 Jún 2020, 20:39

SMITH napísal:Mimo chránič tam máš len jednu fázu . Jeho N buď pripojíš na nakreslenú svorkovnicu N , ktorú potom musíš spojiť s PEN ( priemer drátu 6mm2 ) , alebo priamo na svorkovnicu PEN .
Všetky ostatné ktoré idú cez chránič , tak na svorkovnicu N ktorá ide z chrániča .

Logicky , najprv najväčší odber na koniec najmenší . Prepájať 6mm2 vodičom . V prípade , že chceš použiť na prepájanie hrebeň , tak potom sa dava chránič na koniec . Budú ti pasovať zuby . Potom , samozrejme, idú najprv veľké odbery až po najmenšie .
...
mato3000 napísal:Načo reaguješ keď sa nevyznáš ? Len ukazuješ svoju hlúposť .....
Ked tato veta je tak pekne zformulovana, slusna a pravdiva..
p23a11s napísal:Nestačil by CYKY J 2x6?
NIe. Minimalny prierez vodica PEN je 10mm Cu / 16 Al.
0
Naposledy upravil/-a Samanko v 21 Jún 2020, 20:46, upravené celkom 1 krát.
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok