rozdelenie PEN

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jún 2020, 20:43

prikladám zopár obrázkov od rozvádzačov a ich rozmiestnenia
Prílohy
20181221_000842.jpg
20191007_105414.jpg
20191201_170325.jpg
IMG_20161126_105143.jpg
IMG_20170821_162750.jpg
IMG_20180209_092437.jpg
1
Obrázok 1
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jún 2020, 20:45

SMITH napísal:Logicky , najprv najväčší odber na koniec najmenší . Prepájať 6mm2 vodičom . V prípade , že chceš použiť na prepájanie hrebeň , tak potom sa dava chránič na koniec . Budú ti pasovať zuby . Potom , samozrejme, idú najprv veľké odbery až po najmenšie .
niekto zvykne dávať istič s najväčším odberom na kraj, aby sa pri zohrievaní chladil
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa SMITH » 21 Jún 2020, 21:18

Samko : Čo je hlúposť ?
Merak : Len potom bude zbytočne hriať prepojovace káble ... ale aj to dáva logiku .Pravdupovediac , neviem či je to niekde v norme udávané .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jún 2020, 22:14

no tých 16A moc ten prepojovací hrebeň s prierezom 6mm2 nezohreje na takej malej vzdialenosti, najmä ak na 99,9% je hlavný istič 25A
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Jerry19 » 22 Jún 2020, 06:59

Mna bavi to ako vidim tie svorkovnice, modra a zelena a tie debaty o tom ako to rozdelit...

Len si treba uvedomit, ze je to jeden uzol v scheme, vsetko je tam spojene dokopy... Hovorime tomu, ze sa rozdeli PEN na PE a N a dame tomu zvlast svorkovnice/pripojnice ktore sa prepoja... Ale preco ? naco ? Aby som mal dalsie dva skrutkove spoje zbytocne ?

Preco nepouzit pokial je to mozne jednu svorkovnicu/pripojnicu... A zelene droty si dam na jednu stranu a modre na druhu a privod je spolocny PEN... To len preto, ze sa to niekomu paci, ze mam jednu zelenu a druhu modru si budem pridavat spoje zbytocne ?
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa SMITH » 22 Jún 2020, 13:55

Merak napísal:no tých 16A moc ten prepojovací hrebeň s prierezom 6mm2 nezohreje na takej malej vzdialenosti, najmä ak na 99,9% je hlavný istič 25A
Hrebeň nie , horšie to už je pri slučkovaní vodičom . Tam je riziko prechodového odporu väčšie . Hlavne keď tam nejaký dobrodruh nedá rovnaké priemery drátov ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Jún 2020, 20:35

SMITH v tomto pripade cele.. Je to akysi mylny narh RB kde keby prisiel k realite tak by riesil vzdialenosti akurat pri pouziti prepatovej ochr. a pod, az v priemyselnom rozvadzaci o moc viac.. Istice si tam moze poukladat ako chce, idealne logicky podla schemy za sebou / podla typu rozvodnice / bodla pouzitych prvkov ..
Oteplenie sa riesi, riesi ho aj norma. Je to celkovo tema na dlho ale v bytovom rozvadzaci by to z vacsiny bolo nieco ako "gulometom na vrabca" - nedava to zmysel. Netreba zabunut hlavne na rezervu v rozvadzaci.
Pri stycnej ploche sa v pri isticoch prechodoveho odporu bat nemusis absolutne vobec... (pokial ovsem nedotiahnes izolaciu namiesto vodica) Nespravne zvolene prierezy vodicov je chyba. Prierez vodica sa urcije aj s ohladom na maximalne oteplenie. Rozne prierezy vodicov avsak vobec nie je chyba pokial su spravne prevedene.
Chranic na koniec je totalna blbost ktoru ziaden seriozny odbornik normalne neurobi, lebo to nema zmysel a je to nelogicke v nasej casti sveta kde sa zacina zlava. Na trhu su originalne prepojovacie hrebene urcene na prepajanie uz dnes cohokolvek s akymkolvek prislusenstvom. Okrem toho mozes vystrihnut jeden pol a si zase na tom istom, ovsem zlava..

Aby som len nekecal, bytova/ domova inspiracia v prilohe. :wink:
Prílohy
IMG_20160524_182939.jpg
IMG_20160902_131505.jpg
IMG_20170601_161243-1.jpg
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

jozej
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25 Mar 2021, 05:56

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa jozej » 26 Mar 2021, 06:49

Zdravim pani.kacirska otazka.co sa stane ak sa v bytovej instalacii prerusi vodic PEN.?Vychadzam s toho ze su tu v diskusii nejake obrazky bytovych rozvadzacov a v jednom je 2 vodicovy privod sustava tn-c.je tam aj zvodic.kde je ten zvodic pripojeny na HUS?ako pisem vsetko je ok pokial sa neprerusi PEN.potom cez spotrebic prechadza faza cez N späť na PEN svorkovnicu a uz je aj na kolikoch a pri pospojovani aj na bateriach a kovovrj vani.samozrejme chranic nevibavi.pisrm preto lebo som sa s tym stretol.tie baterie ani vanu nebolo mozne pripojit na HUS crz stupacku nakolko bola nova plastova a pospojovanie ňou neprechádzalo.dik za postrehy
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Feneon » 26 Mar 2021, 19:03

Myslím že relevantnú odpoveď si už dostal v inej téme ale ešte raz...
V domoch je povinná HUS a EPS. Bod rozdelenia PEN, alebo svorkovnica PE (ak je bod rozdelenia PEN pri meraní mimo dom) je pripojená na EPS a tá je pripojená na HUS. Pospojovanie sa pripája na EPS.
Ak je bod rozdelenia PEN pri meraní mimo dom, musí tam byť uzemnenie (tyče, pasovina).
Ak v byte nieje dostupný zemnič (HUS), pospojovanie by som nikam nepripojil, v žiadnom prípade nie na samotný PEN
0

jozej
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 25 Mar 2021, 05:56

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa jozej » 26 Mar 2021, 20:44

Ok.dik za odpoved.len som to chcel premostit k podobnej teme.zaujal ma v jednom obrazku zvodic prepätia ako som pisal ze kde je pripojeny na HUS ked tam vidim dva privodne vodice,cize tn c.?
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Feneon » 26 Mar 2021, 22:52

v barákoch mám EPS pod rozvádzačom a prepäťovky ťahám zvlášť drôt Cu10 na EPS + 2x Cu10 z PE na EPS. V byte ak nemáš HUS a silou-mocou tam tú prepäťovku chceš dať, tak jedine na PEN
0

strapatý
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Vek: 34

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa strapatý » 28 Mar 2021, 22:12

Zdravím,
otázka na fundovaných.
Starší dom. Do elektromerového rozv. ide klasická prípojka 3f+PEN. V tomto rozvádzači je PEN uzemnené nejakým pôvodným zemničom. Ďalej do domu pokračuje vedenie 4 vodičmi, TN-C.
Moja otázka. Môžem v ER spraviť bod rozdelenia PE-N, ťahať do domu meďou 5x10 a v domovom rozvádzači PE ešte raz prizemniť novo zakopaným zemničom?
Vďaka
Prílohy
zemnenie.png
0

strapatý
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Vek: 34

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa strapatý » 31 Mar 2021, 20:18

Nikto ?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa Merak » 31 Mar 2021, 20:59

áno môžeš
bude to tak najideálnejšie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

strapatý
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Vek: 34

Re: rozdelenie PEN

Príspevok od používateľa strapatý » 31 Mar 2021, 22:09

Ďakujem!
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok