podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Patrik2008
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Júl 2020, 18:02

podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa Patrik2008 » 14 Júl 2020, 18:19

Dobry den,

chcel by som sa opytat, ako riesit nestabilne napatie v pripade, ak sused napr. zvára. Mam dvoch susedov, ktori z casu na cas zvaraju a vtedy je pokles napatia enormny, kedy vsetko blika. Som si isty, ze transformator je prilis slaby na takyto odber (bolo mi to aj potvrdene relevantnou osobou), ale zodpovedna spolocnost to odmieta riesit a vraj si tento problem treba riesit so susedmi. Lenze ja susedom pochopitelne nemozem rozkazat, aby nikdy nezvarali. Mam novy kotol, ktory stal znacnu sumu penazi a obavam sa, ze by kvoli takymto zmenam napatia mohol dopadnut zle, kedze mi pri jeho instalacii bolo povedane, ze je velmi citlivy na nestabilnu el. siet a navyse v takomto dosledku ani neuznaju reklamaciu pri jeho poskodeni (pochopitelne). Na prapatie staci nainstalovat do hlavneho rozvodu zvodič prepatia? ochráni to dostatočne spotrebice napr. pri zapinani a vypinani zvaraciek, kedy moze stupnut napatie v sieti? a co s príis nizkym napatim pocas dlhsieho zvarania? Ďakujem.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Júl 2020, 18:53

Nechápem výrobcov, ktorí počiatkom 21. storočia nakukávajú takéto kraviny zákazníkom, aby sa zbavili zodpovednosti za svoje mizerné výrobky. Prečo to robia, prečo znervózňujú zákazníkov ? Nech mi nikto nehovorí, že sa nedajú spraviť aj "blbuvzdorné" výrobky.

Ak máš takú strašnú obavu o ten tvoj zázračný kotol, (predpokladám plynový), kúp si najslabšiu a najlacnejšiu On-Line UPS, (napr.. https://www.gigastore.sk/on-line-ups/ap ... -230v-lcd/ ), a máš to na 1 000 % ochránené.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Patrik2008
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Júl 2020, 18:02

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa Patrik2008 » 14 Júl 2020, 19:10

kazdopadne dakujem za radu

-- Spojený príspevok 14 Júl 2020, 19:15 --
Dolfi napísal:Nechápem výrobcov, ktorí počiatkom 21. storočia nakukávajú takéto kraviny zákazníkom, aby sa zbavili zodpovednosti za svoje mizerné výrobky. Prečo to robia, prečo znervózňujú zákazníkov ? Nech mi nikto nehovorí, že sa nedajú spraviť aj "blbuvzdorné" výrobky.

Ak máš takú strašnú obavu o ten tvoj zázračný kotol, (predpokladám plynový), kúp si najslabšiu a najlacnejšiu On-Line UPS, (napr.. https://www.gigastore.sk/on-line-ups/ap ... -230v-lcd/ ), a máš to na 1 000 % ochránené.
kotol nie je zazracny, ale napriek tomu stal znacnu sumu penazi, kedze sa jedna o premiovy kus. vyrobca garantuje spolahlivost radovo v desiatkach rokov, pochopitelne vsak nebude niest zodpovednost za zlyhanie tretej strany, a teda nekvalitnej elektrickej siete...kazdopadne dakujem za odpoved
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Júl 2020, 21:30

To mi pripadá, ako keby výrobca BMW neuznali záruku,ak praskne čelné sklo, ak do neho narazí chrúst, lebo je dimenzované len na komáre. :)
Výrobca garantuje desiatky rokov,ak bude zabalený v krabici v obyvačke a nezapojený?
No to sme už dopadli. :wink:
Bolo by dobre dohodnúť sa zo susedom, že on bud ezvárať a ty budeš merať napätie v sieti.
Pri zváraní napätie skôr poklesne ak je slabý trafák ,ale prepätie asi nehrozí,takže sa neboj o ten cintlavý kotol.
Môžeš sa zazichrovať tak, že dáš podnet dodávatelovi energie že máš taký problém a žiadaš o výmenu transformátora z dôvodu jeho nedostatočnosti a ak sa kotol naozaj pokazí, pohrozíš im náhradou škody podloženú podmienkami výrobcu kotla.No je to tak 50na50-
,lebo každý sa s toho vyzuje.Ty si vedel že kolíše napätie,výrobca ti to oznámil a elektrárne osvedčia, že napätie je v norme.
Ja by som vrátil kotol, kedže nesplňa podmienky povoleného rozsahu kolísania napájacieho napätia.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Júl 2020, 22:24

Ja v tom nevidím žiadny problém. Pozri sa, zákazník to žerie aj s navijákom a ja mám o zodpovednosť menej ako predajca. Tento princíp funguje roky rokúce a nie je to žiadna novinka.
Patrik2008 napísal:kazdopadne dakujem za radu
Pokiaľ sa nechceš nechať ojebabrať, začni čítať EN50160 (kvalita elektrickej energie). Tam je uvedené, čo sa v sieti môže vyskytnúť a čo nie. Potom by som urobil analýzu, čo sa reálne deje v Tvojej sieti.

Samozrejme, pokiaľ sa nechceš doťahovať s predajcom, tak vylož peňaženku na stôl a kúp on-line UPS, ako tu už zaznelo, to je odpoveďou na Tvoju otázku.

Nehovorím Ti to v zlom, ale tieto praktiky fungujú len vďaka veriacim zákazníkom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Patrik2008
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 14 Júl 2020, 18:02

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa Patrik2008 » 15 Júl 2020, 02:56

5ko napísal:To mi pripadá, ako keby výrobca BMW neuznali záruku,ak praskne čelné sklo, ak do neho narazí chrúst, lebo je dimenzované len na komáre. :)
Výrobca garantuje desiatky rokov,ak bude zabalený v krabici v obyvačke a nezapojený?
No to sme už dopadli. :wink:
Bolo by dobre dohodnúť sa zo susedom, že on bud ezvárať a ty budeš merať napätie v sieti.
Pri zváraní napätie skôr poklesne ak je slabý trafák ,ale prepätie asi nehrozí,takže sa neboj o ten cintlavý kotol.
Môžeš sa zazichrovať tak, že dáš podnet dodávatelovi energie že máš taký problém a žiadaš o výmenu transformátora z dôvodu jeho nedostatočnosti a ak sa kotol naozaj pokazí, pohrozíš im náhradou škody podloženú podmienkami výrobcu kotla.No je to tak 50na50-
,lebo každý sa s toho vyzuje.Ty si vedel že kolíše napätie,výrobca ti to oznámil a elektrárne osvedčia, že napätie je v norme.
Ja by som vrátil kotol, kedže nesplňa podmienky povoleného rozsahu kolísania napájacieho napätia.
Nuž kde začať? ...začnem od konca. Nie je mi známe, aby som spomínal niečo o tom, že kotol nespĺňa podmienky na povolený rozsah napätia (to ste si už len vy vymysleli...o kvalite výrobku sa je zbytočné baviť). Kotol je citlivý (rozumej ak nie je v podmienkach povoleného rozsahu napätia) z dôvodu takého, že je prešpikovaný rôznymi jemnými elektr. prvkami, ktoré dopomáhajú ku komfortu spotrebiteľa (nejedná sa teda o kotol, kde elektr. je snáď treba len na iskru, ktorá zapáli horák). Príklad s BMW a sklom je úplne nelogický k danému prípadu, ale zrejme obaja používame rozlišnú vecnú logiku (viete, neviem si predstaviť výrobcu akéhokoľvek produktu, ktorý by garantoval zodpovednosť aj za škody spôsobené neprípustnými prevádzkovými okolnosťami, ktoré nemožno považovať za obvyklé). Mňa ale skôr trápi fakt, ze ked niektorý zo susedov zapne napr. zváračku, tak mi to bliká ako niekde v horore. Dodávateľ energie samozrejme vyšle pracovníka na premeranie napätia, ale kým sused povedzme nezačne zvárať, tak hodnoty budú v rámci normy. Kazdopadne mam vedomost od hodnoverneho zdroja, ze transformator je slaby (cim som si aj ja isty). Ma to cele viacero aspektov, ktore treba vyriesit, ale moj dotaz smeroval k tomu, ako si co najucinnejsie ochranit spotrebice pri nekvalitnej elektrickej sieti (uz sa mi raz v minulosti stalo, ze kvoli poruche transformatora mi “zhorela” polovica spotrebicov...obavy teda plynu z predchadzajucej negativnej skusenosti). Ostatne veci su pravnym problemom. Dakujem za odpovede.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5645
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Júl 2020, 06:58

Patrik2008 napísal:Mňa ale skôr trápi fakt, ze ked niektorý zo susedov zapne napr. zváračku, tak mi to bliká ako niekde v horore.
Tento jav vôbec nemusí byť spojený so slabým transformátorom, ako popisuješ. Stačí jeden nedokonalý spoj niekde po trase od transformátora ( a ver že ich je tam hodne) po stĺp, odkiaľ máte so susedmi prívody do barákov a je problém ...
U nás v chotári - kým neblafla odbočková poistková skriňa pre vedľajšiu ulicu, tak sa odtiaľ odberatelia sťažovali na výkyvy v napätí...
Distribučný sa predtým vyhovárali na nepravidelný vysoký odber spôsobený el. kúrením v dvoch domoch.... pri tom skriňa vyhorela uprostred leta !
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa Ilija » 15 Júl 2020, 07:02

Za počiatok by som odporúčal merať napetie, predovšetkým kým sused zvára. Tu dostaneš prvé odpovede.
A o kotle si myslím že bude fungovať dobre aj na 190V.

Mr. Dred - máš pravdu..
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5645
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Júl 2020, 07:18

Ilija napísal:Za počiatok by som odporúčal merať napetie, predovšetkým kým sused zvára. Tu dostaneš prvé odpovede.
Alebo zabehni niekam do dielní kde kúria nejakými výkonnými trojfázovými teplovzduškami (9-15kW), požičaj si jeden... doma napoj a môžeš merať aj bez suseda-zvárača (pár minút odberu navyše ťa nezrujnuje). Porovnaním napätí jednotlivých fáz sa dá už niečo vydedukovať. Prípadne ešte robiť jedno "paralelné" meranie v blízkosti trafáku ( trebárs aj u niekoho v dome bez záťaže), aby bolo údajov na vyhodnotenie viac.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa Wicker » 15 Júl 2020, 07:50

Ja by som sa dohodol so susedmi ci by nemohli zvarat vtedy, ked ma prist technik z energetiky. Logicky je aj v ich zaujme vyriesenie problemu, ak teda predpokladam, ze su na tej istej linke. Zvaracke tiez velmi taketo kolisanie nemusi robit dobrotu (viem ako sa sprava zvaraci invertor na slabsej centrale). Ak to chces zmerat len pre seba, tak popros suseda, ci ti nieco nepozvara a meraj. Ale asi by som siel cestou dohody, najrychlejsie riesenie problemu.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6204
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 15 Júl 2020, 09:17

Patrik2008 napísal:Kotol je citlivý (rozumej ak nie je v podmienkach povoleného rozsahu napätia) z dôvodu takého, že je prešpikovaný rôznymi jemnými elektr. prvkami, ktoré dopomáhajú ku komfortu spotrebiteľa (nejedná sa teda o kotol, kde elektr. je snáď treba len na iskru, ktorá zapáli horák).
Prepac, ale prave preto by ten vyrobca mal v prvom rade riesit v kotli napajanie elektroniky. Ved vsetko to ide na 3,3V-12V max. A nechci mi tvrdit, ze nedokaze tak nizke napatia udrzat stabilne pri kolisani napatia v sieti.
Ale to kolisanie, to poznam z mladych cias, ked sa na dedinach spustil cirkular, alebo sused zvaral, alebo dedo zapol v dielni par kw hoblovacku, alebo frezu. Problem bolo stare vedenie na ulici a aj trafo, proste uz neboli dimenzovane na taku zataz a prestalo to, az ked prerobili elektrinu na ulici.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Júl 2020, 09:51

Patrik2008 napísal:Nuž kde začať? ...
Pokým sa ti to nepodarí poriešiť, skús aspoň zistiť, ktorá fáza bliká najmenej/ nebliká vôbec. Asi najlepším "merákom" je obyčajná žiarovka. A ak máš svetlá ťahané z jednej fázy, môžeš ich prehodiť na tú najmenej blikajúcu.

Aspoň "pre dobrý pocit" by som kotol pripojil napríklad cez takýto "sersám": https://prepatove-ochrany.heureka.sk/ap ... e/#section. Určite tým pripojenému zariadeniu neublížiš.

A k tomu akože slabému trafáku. Nemyslím si, že distribučka si dovoľuje ho výkonovo preťažovať a namiesto predpísaných poistiek tam nastrkala "roksory". Problémom asi skôr bude nedostatočne dimenzované (vzdušné ?) vedenie, (dlhé či tenké drôty), ktoré prúdovo vyhovuje, možno vyhovuje aj pre dovolený úbytok napätia, no na blikajúcich svetlách je to už nepríjemné. Ale tak isto je možný aj zlý spoj niekde na trase, (ako už bolo povedané). No pri odbornosti a "vyserizme" elektrikárov z distribučky, ak ich do riešenia problému ty nedokopeš, tak to radšej nechajú vyhorieť a potom je to už jasné ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa Merak » 15 Júl 2020, 10:18

Patrik2008:

ako ďaleko si od trafa? ako je realizované vedenie? (vzduchom, zemou) koľko je asi zhruba domov zapojených na to jedno trafo

EDIT: vieš pozrieť na trafe aký má výkon?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa Ilija » 15 Júl 2020, 12:40

A ešte toto: teraz som nameral oprávajúc sporák, v slušnej ulici (kde je pár súkromných firiem s nadmerným odberom) napetie: 236, 239, a 186V!... Asi tak funguje rokamy...
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa djwiktor » 15 Júl 2020, 14:19

Podobne problemy a nizke napetie na faze, blikanie ked sused pustil srotovnik a podobne haluze som riesil 4 roky. Chcelo to asi 8-9 pisomnych osobne podanych staznosti na distribucku ze kvalita siete nevyhovuje STN, resp. EN, vzdy rozpisane dopodrobna v com nevyhovuje. Plus asi v 3 staznostiach dostali aj zmerane hodnoty a priebehy z kalibrovaneho meraca (ich vlastneho).

Vysledok po 4 rokoch zivota na elektrickej horskej drahe kedy som napriklad v zime musel vypnut podlahove kurienie len aby som mohol oprat ( lebo pracka pri zabere motora (bldc) pri tak nizkom napeti presla do resetu), bol ten, ze distribucka nakoniec postavila komplet nove vedenie 22kv od dediny po nasu lokalitu (cca 1.5km) a dala novy trafak kde sme napojeny uz my (4 domy). Od tej doby paradicka. Pri plnom zatazeni (3*25A) klesne napetie z 230 na cca 215.

Po rokoch samozrejme mi aj poslali spetne kompenzaciu na vysmech. T.j. 4 roky som platil cca 130e mesacne elektriku nekvalitnu. Ako kompenazciu ze som cca 1150dni mal zhorsenu siet mi poslali 12e ako ospravedlnenie.

Tolko k zsdis. Boj na dlhu trat. To ani nepisem kolkokrat boli zmerat stlpy :D prerobili na vyjazdoch minimalne tolko co ja som platil elektrinu :D
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: podpätie, prepätie, nestabilná el. sieť

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 15 Júl 2020, 17:28

No super. Keby ste neplatili, tak by následná reakcia mala 100x rýchlejší priebeh.

Aspoň cena tých výjazdov trochu poteší :D
0

Napísať odpoveď