Zásuvky 230 V

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Júl 2020, 20:14

Dobre rovno z trafa ide tn-s, ale narážal som na to, že aj tak je to spojené.
Ale dobre, toto už sa naťahujeme na blbostiach.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Júl 2020, 21:53

Rovno z trafa ide TN-C.
Nové rozvody sa môžu ťahať už aj v TN-S, ak sa jedná o novostavbu v zmysle celej ulice/objektu. Nemôžu Ti pred 40 ročným barákom len tak natiahnuť TN-S a povedať že "na, staraj sa".
A hlavne načo by to robili? Natiahnutie TN-C má hneď dve výhody:
1. ušetrený jeden vodič. Pri tých lanách to nie je smiešna čiastka.
2. Majú zabezpečené ZADARMO, že majú väčšiu hustotu zemničov na PENku. Aj to sa ráta.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Merak » 21 Júl 2020, 22:24

Ak ti ide z uzla samostatne N a PE, tak TN-S.
Prílohy
20200721_222245.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Júl 2020, 22:26

Také siete sa ale nerobia z vyššie uvedených dôvodov, ak sa bavíme o pouličnom rozvode pre súkromných odberateľov.

V objektoch priemyslu s vlastnou trafostanicou je to niečo iné.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Merak » 21 Júl 2020, 22:51

Merak napísal:
bibibo napísal:Ja si stale myslim, ze na Sk TN-S siet nie je ale ide o siet TN-C-S. Ci uz doslo k zmene ?
ale je, ale pravdaže je
máme tu zopár datacentier, kde máš komplet trasy od VN/NN transformátorov v sústave TN-S
ako som to už skôr spomínal
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Júl 2020, 23:21

Prečo ja si musím všetko prečítať neskôr, než napíšem? :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Jerry19 » 22 Júl 2020, 06:11

pocitujlasku napísal:
Jerry19 napísal:No do starej instalacie kde je TN-C keby som pridaval teraz zasuvku, tak tam ale uz dam normalny trojzilak, ked sa napajam od starej povodnej zasuvky... V tom nevidim problem... Ano nie je to podla normy... Ale je to bezpecnejsie (v pripade poruch a preruseni modreho vodica) a lepsie ako pokracovat v dvojzilaku v TN-C no a ked len pridavam zasuvky, tak neprerobim celu instalaciu aby to bolo rozdelen v rozvadzaci...
A nebude to horsie? ono, ked sa ti prerusi N niekde na 2hej zasuvke a toto napajas z piatej, tak tiez budes mat fazu na koliku, tak ako na 2,3,4,5 zasuvke.
navyse to moze zmiast elektrikara, ked uvidi 3 droty. Nie nadarmo sa pise, ze v jednom objekte ma byt vsetko zapojene rovnako (ci uz TN-C, alebo TN-S, alebo faza vlavo/vpravo).
Nebude to horsie... Zalezi kde nastane prerusenie toho modreho vodica po tom rozsireni starej instalacie...

Pokial by si to rozsiril dvojzilovo a pokracoval v TN-C, treba si predstavit co sa stane, ked prerusenie nastane niekde na zaciatku (este v povodnej instalacii), v strede, na konci (uz v dorabanej casti) a tak isto co by sa stalo ked uz si pokracoval TN-S. V niektorom pripade to jedno a nastane to iste a v niektorom pripade, ked to prerusenie nastane uz v tej casti, kde uz je TN-S zistis, ze je lepsie uz pokracovat v TN-S... Lebo v proste ta TN-S cast uz netrpi problemami ako TN-C, ze na PE sa dostane faza, pokial ta porucha, ze prerusenie modreho nastane uz v tej casti novej tej TN-S...

Takze bude to to iste, len to bude lepsie v tom, ze uz ta dorobena cast je odolna voci tomu problemu, ze ked sa uz niekde v nej prerusi modry vodic, alebo nastane zly kontakt tak ti nepreraza na kostru faza... Kostry su zvlast a zelenozltymi kablami v normalnej prevadzke bez poruchy netecu prudy, resp. len zanedbatelne... Cize tym padom aj sanca, ze sa niekde pokazi casom spoj je mensia.

Ale uz len tym, ze pokracujes v medi a nie hliniku vyrazne znizujes riziko vadnych spojov po case a takychto problemov, aj ked pojdes dalej TN-C... Ale samozrejme ten zaciatok mas stale na prd... v hliniku a n ajhorsie je ked problem nastane na zaciatku...
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa ondistef » 22 Júl 2020, 15:01

maskrtnik01 napísal:No dobre a stúpačka v bloku? V rámci objektu už tu bolo spomínané tns v objekte. Keď sa spraví rekonštrukcia a niekto má ešte byt tnc?
...
V starých panelákoch robia aj pri rekonštrukcii stúpačky v TN-C.
V novostavbách sa to už rieši inak. Elektromerové rozvádzače zvyknú byť vonku na verejne prístupnom mieste (je tam aj bod rozdelenia z TN-C-S) a do jednotlivých bytov už idú 3 žilove alebo 5 žilové káble.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 22 Júl 2020, 15:28

Ako to myslíte? Vonku pred blokom elektromer pre každý z bytov, a po stupačke už pre každého zvlášť 3/5 žilový kábel?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa ondistef » 22 Júl 2020, 16:11

Áno, na fasáde, resp. pri fasáde elektromerové rozvádzače pre skupinové meranie
Príklad jednej bytovky (novostavba) 4 x HASMA ER 2.0 K1063 7x25A P0 2x240/25 + ER 2.0 K663 2x25A/2x32A P0 240/25 (blok A) a 4x HASMA ER 2.0 K1063 7x25A P0 2x240/25 + ER 2.0 K663 1x32A P0 240/25 (blok B)
V prvom elektromerovom rozvádzači bol prívod z RIS a RE VSDčky (polopriame fakturačné meranie samostatne pre blok A a blok B), hlavný vypínač s In=250A a zvodič prepätia B+C (I+II). Do jednotlivých bytov išli bezhalogenove káble N2XH-J 5x6 + bolo samostatné meranie spoločnej spotreby a samostatne meraná rezerva pre nabíjačku el. auta. Stúpačka bola len šachta s rev. dvierkami, kde išli káble (8 a 9 poschodová budova + spoločná podzemná garáž a prestrešene parkovanie na prízemí).
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa p23a11s » 25 Júl 2020, 10:17

Ahoj,tak som rozmontoval jednu zo zásuviek v kuchyni a zapojenie bolo viď.obrázok.Tie čierne a zelené vo wagosvorkách,jeden ide z predchádzajúcej zásuvky a ďalšie do ďalšej zásuvky Obrázok.No a tak ma napadlo prečo príklad nezrobili tak že príklad z tej druhej wagosvorky kde je prívod zelený z predchádzajúcej zásuvky a vývod zelený do druhej zásuvky.Tak ten modrý nechať len ho pripojiť na pravú zdierku a k nemu pridať zelenožltý a dať na kolík zásuvky.Takto to je to v jednej zásuvke v kuchyni ako je to v druhej neviem
0

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa michal5u » 25 Júl 2020, 14:45

Protože to tak být nesmí...prvně kolík, pak zdířka, idealně bez přerušení...
0

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 350
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa loksiklubos » 25 Júl 2020, 16:34

Ja len jednu otazku ideme prerobit komplt rekonstrukciu RD za nove kable len chcem sa opytat je potrebne tahat ku kazdej zasuvke 2,5 kabel kde je velky odber mi je samozrejme ale jedna sa mi o zasuvky ktore sa pouzivaju len obcasne raz za cas ci tam mozem dat aj 1,5 kabel. Viem 2,5 je predpis
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa ondistef » 25 Júl 2020, 17:24

loksiklubos napísal:Ja len jednu otazku ideme prerobit komplt rekonstrukciu RD za nove kable len chcem sa opytat je potrebne tahat ku kazdej zasuvke 2,5 kabel kde je velky odber mi je samozrejme ale jedna sa mi o zasuvky ktore sa pouzivaju len obcasne raz za cas ci tam mozem dat aj 1,5 kabel. Viem 2,5 je predpis
Nie je žiaden predpis, že na zásuvky musí ísť 2,5mm2.
Prierez vodiča sa volí podľa veľkosti istenia zásuviek a tiež uloženia vodiča/ kábla a taktiež to závisí na dĺžke vodiča.
Ak ich budeš istiť 10A alebo 13A ističmi, tak môžeš ťahať aj CYKY-J 3x1,5.
Otázne akurát je, či má zmysel kvôli pár € používať 3x1,5 namiesto 3x2,5 (aj keď je pravda, že s 1,5 sa pracuje lepšie).
Keď už idem prerábať komplet elektriku v byte (dome), tak to spravím poriadne a nie len káblovo, ale aj okruhovo v rozvádzači, rozvádzač s priestorovou aj výzbrojovou rezervou, ...

PS: Svokre sme prerábali starý dvojizbový byt, ktorý kúpila viac menej v pôvodnom stave a má tam teraz 18 samostatných okruhov (pôvodne tam boli 3 okruhy - 1 svetelný a dve zásuvkové a všade dvojžilový hliník).
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa p23a11s » 25 Júl 2020, 18:32

michal5u napísal:Protože to tak být nesmí...prvně kolík, pak zdířka, idealně bez přerušení...
Ok tomu rozumiem,ale myslel som to tak že z tej druhej wagosvorky,by sa vlastne zrobila TN-C-S: zelenožltý vodič na kolík a modrý na pravú zdierku zásuvky

-- Spojený príspevok 25 Júl 2020, 18:39 --
loksiklubos napísal:Ja len jednu otazku ideme prerobit komplt rekonstrukciu RD za nove kable len chcem sa opytat je potrebne tahat ku kazdej zasuvke 2,5 kabel kde je velky odber mi je samozrejme ale jedna sa mi o zasuvky ktore sa pouzivaju len obcasne raz za cas ci tam mozem dat aj 1,5 kabel. Viem 2,5 je predpis
. napríklad v knihe od Jána Meravého - Elektrotechnická spôsobilosť pre elektrikárov najnovšie vydanie(šieste) sa uvádza - Vyhotovenie elektrických inštalácii v objektoch budov str.270 a následne tabuľka na str.274 - Prierezy vodičov a ich istenie v bytoch sieť TN-S .....napr.1 fázový obvod - zásuvkový 16 A istič s ch.B - prierez 1,5 Cu uloženie v omietke
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Jerry19 » 29 Júl 2020, 09:46

Ale ked mas tie vago svorky v tej istej krabicke ako je ta zasuvka tak je to uplne jedno kde je ten uzol ci vago svorka alebo svorky na zasuvke... Ale nema zmysel ked to je cele TN-C vsetko dvojvodicovo robene tam to vo vagovke rozdelit... V com bude rozdiel, ked ta vago je hned vedla tej zasuvky v tej istej krabicke, ci sa to rozdeli v tej zasuvke alebo uz v tej vago ... ? A v tej zasuvke sa to rozdeli tym, ze do nej das predlzovack ualebo spotrebic, ktory uz ma zvlast PE a N rozdelene... No a podla normy by si to nemal robit... Ked mas TN-C nemal by si rozdelit PEN na PE a N nikde v byte v instalacii a vsetko by malo byt TN-C az po zasuvku.... A ked to chces rozdelit tak najneskor v rozvadzaci. Neskor, teda za nim, niekde v instalaci pred zasuvko uz nie... To sme sa tu ale bavili, ze ked dorabas nieco do starej instalacie tak co v takom pripade... A ja som tvrdil ze v takom pripade ked uz pouzijes 3 zilovy kabel a dorobis zasuvky ze je to podla mna OK ...

To uz je len potom o tom, ze namiesto 2 skrutkovanych spojov na zasuvke a jedneho perkoveho vago ked to zapojis dvoma drotmi este mas jeden perkovy spoj/kontakt vago naviac... a drot ktory ma dlzku 5cm naviac... Prakticky nic tym nedosiahnes len pridas jeden spoj/kontakt naviac...

Ked do tej zasuvky das predlzovacku na 5 zasuviek a tam si napchas pocitac monitor, tlaciaren atd... tak ta zasuvka je tak ci tak miesto rozdelenia a miesto kde sa prejde na TN-S, lebo predlzovacka je uz 3 vodicova TN-S... a uz ma aj PE a aj N vodic samostatne.

K tomu isteniu a vodicom:

Mozes samozrejme pouzit vodic rozny ked k tomu prisposobis istenie... Ale z praktickeho hladiska a aj z hladiska mechanickych vlastnosti toho vodica aby sa s nim dobre robilo a aby bolo mensie riziko, ze sa niekde zlomi, ze bude dobre fungovat so svorkami roznymi atd... nema zmysel pouzivat tensie ako 1,5mm2 a rovnako nema zmysel pouzivat hrubsie ako 2,5... S 4mm2 sa uz tazsie robi, napchat zasuvku do krabicky napr. nie je take jednoduche atd... Mozete aj lanka davat, a tam neni problem dat aj 6mm2 ale treba pouzivat dutinky vsade no a este je problem ze 6mm2 uz do nejakych svoriek napr. na zasuvke nevopchate alebo tazko... A aj ked to tam nejak vopchate, tak pokial ta svorka je stavana len do max 4mm tak neni dobry napad davat 6... Videl som napr. teraz ze sa prerabaju pripojky v bytovke a sa davali lankove vodice 6 alebo 10mm2 privod do bytu, tym ze je to lanko sa aj s tak hrubym vodicom ta dobre pracovat a manipulovat... No a zase pri tensich ako 1,5 moze byt tiez problem so svorkami... niekde su napichovacky napr. a od 1,5 tensie tam nemusia 100 percent dobre fungovat tie spoje, ale aj skrutkovacie svorky niekde mozu mat problem s tensimi ako 1,5 vodicmi, dotiahnete fest a kabel nedrzi... lebo je tam podlozka nejak tvarovana a ten kabel tenky to proste nechyti poriadne... Takze na nejake instalecie v kancelariach a bytoch/domoch nema zmysel pouzivat ine kable ako 1,5 na svetla a 2,5 na zasuvky a tak to je osvedcene a dlhe roky sa to tak robi... A mozete si dat istic mensi ak chcete... Ked nasvetla nedate 10A ale len 6 alebo 4 nic sa nedeje... dnes ked vsade su LED svetla a bohate to staci... Ale istice na mensie prudy su drahsie, menej pouzivane hodnoty su drahsie... a ked je tam 1,5mm2 tak kludne tam moze ten 10A byt... No a zasuvky... ked viem ze tento okruh je len na jednu zasuvku do ktorej je zapnuta chladnicka a nic ine tam nikdy nebude, tak kludne si tam mozem dat istic mensi... Ale kable nema zmysel fakt nic ine riesit ako 1,5 svetla a 2,5 zasuvky...

No a ked je nejaky vacsi spoterbic s velkym odberom, tak vacsinou je to tak, ze je na 3 fazy ale stale 16A istenie a stale 2,5mm2 kabel staci...

To ze mas v dvojizbaku 18 okruhov je zas dalsi extrem... To potrebujes mat na kazdu zasuvku zvlast istic, ze kazdu si vies zvlast vypnut, alebo kazdu izbu alebo neviem no ... A predtym si tam mal 3 poistky v starej instalacii na cely byt... Ja som tiez prerabal elektriku v takom byte, ale 3 izbovom a je tam okruhov viacej ako povodne 3, ale nie 18...
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa p23a11s » 30 Júl 2020, 15:57

To: Jerry19: Ahoj to si odpovedal na moj príspevok?vid: napr.To ze mas v dvojizbaku 18 okruhov je zas dalsi extrem... To potrebujes mat na kazdu zasuvku zvlast istic, ze kazdu si vies zvlast vypnut, alebo kazdu izbu alebo neviem no ... A predtym si tam mal 3 poistky v starej instalacii na cely byt... Ja som tiez prerabal elektriku v takom byte, ale 3 izbovom a je tam okruhov viacej ako povodne 3, ale nie 18...Asi som to zle napísal vid.moj príspevok zo dňa 21.7.2020 o 8:14.....3 poistky 16 A boli len na šporák.Slučkový rozvod:(10 A istič chcrakteristika B) moja izba 2 zásuvky,spáľna 3 zásuvky,kuchyňa 2,obývacia izba 3.Pri kuchynskej linke 2 zásuvky samostatne cez chránič pekný deň
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa ondistef » 30 Júl 2020, 19:05

Jerry19 napísal: To ze mas v dvojizbaku 18 okruhov je zas dalsi extrem... To potrebujes mat na kazdu zasuvku zvlast istic, ze kazdu si vies zvlast vypnut, alebo kazdu izbu alebo neviem no ... A predtym si tam mal 3 poistky v starej instalacii na cely byt... Ja som tiez prerabal elektriku v takom byte, ale 3 izbovom a je tam okruhov viacej ako povodne 3, ale nie 18...
Tato pasáž zrejme bola pre mňa.
Tak tri svetelne okruhy 1. izby, 2. kuchyňa, 3. chodba, kúpelňa a špajza (viem, stačil aj jeden)
A čo sa týka zásuvkových, tak 4. chladnička, 5. el. rúra na pečenie, 6. umývačka riadu, 7 + 8 + 9 - kuchyňa zásuvky nad kuchynskou linkou a na stene, 10. a 11. zásuvkové okruhy v izbách, 12. zásuvkový okruh v kúpelní, 13. práčka, 14. sušička, 15. vývod pre 10" dátový rozvádzač, 16. 3f rezerva pre el. varnú dosku, 17. vývod pre el. podlahové vykurovanie v kúpelní, 18. rezerva
Dokopy rozdelené na tri samostatné prúdové chrániče + prepäťová ochrana typ II (C) + podružný elektromer pre informatívne meranie + časový a súmrakový spínač pre ovládanie nočného osvetlenia na chodbe + vývod do kuchyne pre spínanie stykača na ktorý sú pripojené okruhy nad a za kuchynskou linkou a zároveň je z neho napájaný detektor úniku zemného plynu.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Jerry19 » 03 Aug 2020, 10:27

Dalo by sa to zredukovat... Nemusis mat na niektore tie spotrebice samostatny okruh... Ale dobre no... Ved kludne si daj aj kazdu jednu zasuvku zvlast na jeden istic, norma to nezakazuje... Viem pochopit aj to, ked si niekto da kazdu izbu zasuvky zvlast na jeden istic...

Mne len pride smiesne, ze ked si zoberiem nejaky byt na sidlisku kde povodne si mal 3 poistky a pripojka je taka ze 1 faza a 25A hlavny istic.
No a teraz si to niekto prerobi a da tam 20 opkruhov... Co ti to pomoze ze mas 20 okruhov, ked ten hlavny istic je aj tak stale len 25A a aj tak stale tam nemozes zapnut naraz varnu dosku indkucnu na nej dva "horaky" a k tomu cokolvek ine dalsie... Ked mas napr. klimatizaciu tak ani tie dve platnicky nezapnes... Takze co mas z toho, ze to rozdelis medzi 20 obvodov, ked aj tak proste ta pripojka je slaba a vyhodis hlavny istic... Do bytu s jednofazovou beznou pripojkou kde je 25A hlavny istic podla mna ani nema zmysel davat indukcnu varnu dosku alebo elektricky sporak... Teda ak to nemas len an okrasu... Lebo ked na to mchces realne varit a v kuchyni si zapnes k tomu este aj napr mikrovlnku, alebo teplovzdusnu fritezu, ryzovar alebo ruru elektricku a popri tom varis na 2 alebo 3 platnickach na tej varnej doske tak mozes vies co... proste to ta pripojka neutiahne...

Ja mam na jednom 16A istici polovicu zasuviek v byte a este tam mam aj klimatizaciu pevne pripojenu a nemam s tym problem lebo ta polovica zasuviek tam su len veci ako televizor, pocitac atd... to nezerie vela + ta klima... A je tam asi 9 zasuviek na ten jeden istic, norma dovoluje 10. Nevidim dovod to rozdelit na 3 samostatne okruhy... Kupelna je zvlast tam je aj chranic, nejake zasuvky v kuchyni su zvlast, chladnicka , rura atd. Viem si predstavit aj 18 alebo 20 okruhov ale v tom 3 izbovom byte a s tou pripojkou je to zbytocne...
0

volter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 29 Dec 2020, 11:32

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa volter » 07 Nov 2021, 21:57

Zdravim vsetkych, stretli ste sa alebo je v poriadku robit zasuvky na svetla? Tzn. zasuvka na svetelnom okruhu, ktora by mala byt urcena len na pripajanie svietidiel.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok