Zásuvky 230 V

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa p23a11s » 20 Júl 2020, 17:46

Ahojte,zasa som pri čítaní elektrika.cz narazil na viď. https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 518.0.html vyňatok z textu:Nezapomeňte na to, že pokud přecházíte z z Al na CU, měl byste se vyvarovat přímého spojení AL-Cu. Nejlepší by v případě zásuvky bylo, nasmyčkovat ji tak, jak radí kolega Krištof. Také je důležité, aby jste při přechodu z Al na Cu snížil u Cu průřez o jeden stupeň, tj. pokud je Al v zásuvce 2.5 mm2, na další smyčku použijte Cu 1.5mm2 (kabel CYKY 3Cx1.5mm2). No a odpoveď na to: Proč je důležité snížit průřez? Proč nemůže pokračovat CU 2.5mm2? Nešiřte nesmysly. Může přejít na nižší průřez, ale nemusí. Vodičem 2.5mm2 nic nepokazí, pouze zaplatí o pár Kč navíc.Takže,keď mám príklad 5 zásuviek na 230 V zapojených slučkovaním (rozvod 2,5 mm2 hlina,sieť TN-C,istenie 10 A),tak keby som chcel pripojiť ešte 2 zásuvky,použijem 3Cx1,5 mm2?Čiže by to bolo už TN-C-S.Aby som nenapísal hlúposť,nám čo prerárabali jadro kúpelnu,tak časť elektroinštalácie máme v TN-C a časť už TN-C-S.Od hodín máme natiahnutý 5Cx?mm2.Slučkovaním máme spojené zásuvky 2,5 hlina- moja izba,spáľna,kuchyna,obývačka.V kuchyni sú 2 zásuvky prepojené smyčkovaním,a určite je v jednej ak som dobre videl 1,5 CU,a je to tam nejak prepojené vo Wago svorke,pokračuje to do druhej kde máme zapojenú chladničku,do tej predošlej sa zapája rádio.Ono dobre by to bolo nafotiť.Ale je to zhruba si takto: chodba rozvádač u nás v byte,s tade z 10 A ističa charakteristika B prívod na prvú zásuvku v mojej izbe odtiaľ vývod na druhú zásuvku v mojej izbe,odtiaľ vývod na tretiu zásuvku v mojej izbe(moja izba bola kedisy spálna),odtial vývod 2 zásuvky spálna,kedisy detská,odtiaľ vývod 2 zásuvky kuchyňa tie čo sú už zrobené 1,5 CU a odtiaľ 2 zásuvky obývačka.No ale,toto už presne neviem ako je zrobené teraz,či tak ako som napísal.Ale tým pádom by bola časť rozvodu bavíme sa o zásuvkách 2,5 hlina a časť v 1,5 CU.
0

Tesla1987
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Júl 2020, 18:56
Bydlisko: Kosice
Vek: 36

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Tesla1987 » 21 Júl 2020, 06:53

Jendoducha odpoved staru normu treba nechat starou,ak sa preraba tak sa preraba vsetko na novo ak sa nepreraba treba nechat staru ako je nerobit experimenty TNC stara norm abola nadimenzovana v tej dobe ked platili normy v tedy teraz su ine poziadavky normi tak treba aj tak robit to je cele hlinik treb anechat hlinikom a ked sa robi nova s medi tak nech je iba s medi to je cele
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Jerry19 » 21 Júl 2020, 07:55

Prechod z TN-C na TN-S je mozny najneskor v bytovom rozvadzaci potom uz nie... Podla nasich noriem...

Aj ked sa to vlastne deje bezne tym, ze do TN-C Zasuvky si pripojite predlzovacku ktora je TN-S samozrejme...

Znizovat prierez kabla je nezmysel...

Sluckovanie zasuviek je bezna vec, ale pokial sa da tak treba sa urcite vyhnut tomu aby ich bolo vela za sebou... A pokial uz dopredu viem pri prerabani elektriky, ze tu bude zapnuta kanvica, resp. nieco s vacsim odberom, tak tu zasuvku zapojim samostatne, resp. ked uz sluckujem tak ju dam ako prvu atd... Proste pouzivam rozum a neriadim sa len slepo nejakym pravidlom alebo normou...

Ja mam napr. po prerabke elektriky to riesene tak, ze kedze ide o beton/panelak a nechal som si povodnu drevenu podlahu, ktoru som prebrusil, nechcel som vela drazkovat beton, tak som dal sadrokarton na strop a elektriku natiahol celu v strope + aj routre, switche a cela LAN siet je tam schovana, teda drazky su vsade len od krabicky smerom hore k stropu. No a zasuvky su zapojene skoro vsetky systemom hviezda, niekde je uzol a z neho vychadza samostatny kabel ku kazdej zasuvke... Samozrejme nie je to uplne tak, ze kazda jedna zasuvka ma svoj kabel az k rozvadzacu, resp. do nejakeho uzla, ale blizi sa to co najviac tomu... Neminul som pritom nejak vyrazne viac kabla...

Davat na zasuvky 1,5ku med a istit to 10A nema zmysel podla mna ... Ja davam vsade 2,5tku med a 16A na zasuvky....

Na svetla vsade 1,5tka med... Tensi kabel ako 1,5tka nema zmysel pouzivat uz len koli jeho mechanickym vlastnostiam atd...
No co ma zmysel je pouzivat slabsie ako 10A istenie pre svetelne obcody... Ja mam 6 alebo 4A istice doma na svetla... Pretoze 10 je uplne zbytocne vela, kedze vsade mam LED svetla... Mne by bohate stacilo aj 2A... Ked ratam s tym ze tie svetelne okruhy su minimalne 2 a vsade su LEDky...
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa p23a11s » 21 Júl 2020, 08:14

Čo sme mali starý rozvádzač v byte,tam boli všetko 10 A ističe čierne B charak.na šporák boli tuším poistky.Zásuvka mimo tých čo som spomínal v kuchyni bola spojená so zásuvkou v kúpelni,zapla sa práčka kanvica istič padol,teraz je to samostatne.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Merak » 21 Júl 2020, 12:10

Jerry19 napísal:Aj ked sa to vlastne deje bezne tym, ze do TN-C Zasuvky si pripojite predlzovacku ktora je TN-S samozrejme...
ale zo zásuvky ti ide vždy už TN-S (kolík - PE, ľavá zdierka - L, pravá zdierka - N)
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa bibibo » 21 Júl 2020, 12:24

Ja si stale myslim, ze na Sk TN-S siet nie je ale ide o siet TN-C-S. Ci uz doslo k zmene ?
0

Tesla1987
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Júl 2020, 18:56
Bydlisko: Kosice
Vek: 36

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Tesla1987 » 21 Júl 2020, 12:50

p23a11s napísal:Čo sme mali starý rozvádzač v byte,tam boli všetko 10 A ističe čierne B charak.na šporák boli tuším poistky.Zásuvka mimo tých čo som spomínal v kuchyni bola spojená so zásuvkou v kúpelni,zapla sa práčka kanvica istič padol,teraz je to samostatne.
10A davali na zasuvky 6A, na svetla kedze vsetko tam bolo 10A zrejme uz niekto robil nejake upgrady v starych instalaciach ponachadzam kadeco zapojene aj nezapojene :D zial....
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2565
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Júl 2020, 13:27

bibibo napísal:Ja si stale myslim, ze na Sk TN-S siet nie je ale ide o siet TN-C-S. Ci uz doslo k zmene ?
Keď sa to tak vezme, v distribučnom trafe to musí byť spojené, takže z tohto hľadiska čistá tns neexistuje.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Jerry19 » 21 Júl 2020, 13:28

Merak napísal:
Jerry19 napísal:Aj ked sa to vlastne deje bezne tym, ze do TN-C Zasuvky si pripojite predlzovacku ktora je TN-S samozrejme...
ale zo zásuvky ti ide vždy už TN-S (kolík - PE, ľavá zdierka - L, pravá zdierka - N)
Tam je to o tom, ze co sa stane ked sa prerusi modry vodic/PEN vodic... Ked mas dvojvodicovu siet, tak je to problem, lebo na PE sa objavi cez spotrebice pozapajane v zasuvkach faza... Az po to miesto prerusenia...

No a hlavne je to problem ked je TN-C teda dva vodice, hlinik a 10 alebo 8 zasuviek zasebou zasluckovanych, teda plno spojov a potencionalnych miest kde moze taky problem nastat... + ked velky spotrebic je zapojeny do najvzidalenejsej zasuvky... To je najhorsia kombinacia a tam je najvacsia sanca ze vzniknu problemy.... Nemusi doist k uplnemu preruseniu, staci ze je zly kontakt a uz nejake napatie sa objavi pri zapnuti vacsieho spotrebica na kostre.... S tym sluckovanim myslim, ze norma povolovala 10 maximalne zasuviek na jeden zasuvkovy obvod pricom dvojzasuvka sa povazuje za jednu... Ale myslim, ze sa neriesi to, ze ako su zapojene... Tzn. mozu byt aj vsetky zapojene jedna od druhej=zasluckovane... No a hovorim + hlinik, + velky spotrebic na koniec... "ideal"

Na TN-S trojvodicovej sieti sa to nestane (ze je na kostre/PEcku faza koli prereusenemu modremu vodicu, resp. ze preraza na kostru nejake napatie, lebo zly kontakt je niekde na modrom vodici v instalacii)... No a teraz ide o to, ze kde ktomu rozdeleniu dojde. Cim skor tym lepsie, ale najneskor to ma byt v tom bytovom rozvadzaci.... Z mojho pohladu je to o tom.. No a potom samozrejme prudovy chranic sa da pouzit az na TN-S, resp. za nim uz musi byt TN-S. Nie je uplne najlepsie pouzivat chranice do zasuvky, a nieco mat doma TN-C a nieco TN-S, lebo sa pozapinaju rozne spotrebice ktore sa navzajom poprepajaju signalovym kablom nejakym tienenym napr a uz to bude vyhadzovat, lebo sa premosti jedno z druhym cez ten tieneny kabel medzi spotrebicmi ktore idu kazdy z inej zasuvky...

Niekde po dedinach su po stlpoch tahane 4 vodice, niekde je 5 vodicov.... Tzn. uz na vedeni co ide cez celu ulicu moze byt TN-S.

Idealne je to spravit tak ako to je v norme, teda aby aspon minimalne cely byt mal TN-S, teda najneskor to rozdelit v tom bytovom rozvadzaci...

No do starej instalacie kde je TN-C keby som pridaval teraz zasuvku, tak tam ale uz dam normalny trojzilak, ked sa napajam od starej povodnej zasuvky... V tom nevidim problem... Ano nie je to podla normy... Ale je to bezpecnejsie (v pripade poruch a preruseni modreho vodica) a lepsie ako pokracovat v dvojzilaku v TN-C no a ked len pridavam zasuvky, tak neprerobim celu instalaciu aby to bolo rozdelen v rozvadzaci... Ak je moznost nove zazsuvky pripojit priamo z rozvadzaca, tak priamo z rozvadzaca tahat uz 3 zilovu med samozrejme... V tej norme ide o to, ze aby to rozdelenie bolo urobene co najskor , lebo sa tym minimaluzuje pocet potencialnych problemov, miest kde sa ten modry vodic moze prerusit atd... Ale ked je instalacia uz hotova a len dorabam tam nieco, tak presne tento zamer ked chcem dodrzat, tak by som povedal ze je lepsie pokracovat v TN-S ked nieco len rozsirujem... Pokial nepridavam a neriesim nijake chranice, je to len lepsie... A inak sa to neda... Ked ide o novu instalaciu, tak samozrejme toto nikto nespravi, ze prejde z C na S az niekde v byte...
0
Naposledy upravil/-a Jerry19 v 21 Júl 2020, 13:52, upravené celkom 4 krát.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Júl 2020, 13:43

Jerry19 napísal:Niekde po dedinach su po stlpoch tahane 4 vodice, niekde je 5 vodicov.... Tzn. uz na vedeni co ide cez celu ulicu moze byt TN-S.
U nás je piaty vodič - lano - napájanie verejného osvetlenia :) TN-S to určite nie je.
Ale zrejme máš na mysli novšie vedenia samonosným káblom...
U nás aj po rekonštrukcii v jednej štvrti - výmene za laná dával len 4 žily (začínali od trafa...).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2565
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Júl 2020, 14:01

Ako sa vlastne rieši, keď je niekde starý dom s tnc, a robia rekonštrukciu rozvodov(po ulici)? Natiahnu tns a majiteľ má smolu?
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Jerry19 » 21 Júl 2020, 15:04

Tak, ze sa na TN-S sieti rozvodnej ignoruje PE vodic a napoji sa to tak ako by Nko bolo PEN na tej rozvodnej sieti.....
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Júl 2020, 15:55

Jerry19 napísal:No do starej instalacie kde je TN-C keby som pridaval teraz zasuvku, tak tam ale uz dam normalny trojzilak, ked sa napajam od starej povodnej zasuvky... V tom nevidim problem... Ano nie je to podla normy... Ale je to bezpecnejsie (v pripade poruch a preruseni modreho vodica) a lepsie ako pokracovat v dvojzilaku v TN-C no a ked len pridavam zasuvky, tak neprerobim celu instalaciu aby to bolo rozdelen v rozvadzaci...
A nebude to horsie? ono, ked sa ti prerusi N niekde na 2hej zasuvke a toto napajas z piatej, tak tiez budes mat fazu na koliku, tak ako na 2,3,4,5 zasuvke.
navyse to moze zmiast elektrikara, ked uvidi 3 droty. Nie nadarmo sa pise, ze v jednom objekte ma byt vsetko zapojene rovnako (ci uz TN-C, alebo TN-S, alebo faza vlavo/vpravo).
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa p23a11s » 21 Júl 2020, 16:04

mr.dred napísal:
Jerry19 napísal:Niekde po dedinach su po stlpoch tahane 4 vodice, niekde je 5 vodicov.... Tzn. uz na vedeni co ide cez celu ulicu moze byt TN-S.
U nás je piaty vodič - lano - napájanie verejného osvetlenia :) TN-S to určite nie je.
Ale zrejme máš na mysli novšie vedenia samonosným káblom...
U nás aj po rekonštrukcii v jednej štvrti - výmene za laná dával len 4 žily (začínali od trafa...).
Ano po uliciach je sieť TN-C,čiže 4 vodičová sústava,3 fázy a ochranný nulovací vodič.Je tam aj piaty vodič ktorý napája lampy pouličného osvetlenia a tento zopína je pod šťavou až večer.Neviem ako je to riešené v rozvádzači,ale myslím si že nejak cez spínacie hodiny a stykač.No ale u nás na dedine máme už dlhšie potiahnuté nové osvetlenie,myslím si že je to riešené pomocou fotosnímačov či jak sa to volá,že ked sa vonku zotmie lampy sa rozsvietia.Reaguje to na zmenu intenzyti denného svitu,ak som to správne napísal
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Júl 2020, 18:38

??? som sa pýtal ???


.. ani neviem...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 21 Júl 2020, 19:20

maskrtnik01 napísal:Ako sa vlastne rieši, keď je niekde starý dom s tnc, a robia rekonštrukciu rozvodov(po ulici)? Natiahnu tns a majiteľ má smolu?
Po ulici určite ťahať TNS nebudú....
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Júl 2020, 19:26

p23a11s napísal:intenzyti denného svitu,ak som to správne napísal
Nenapísal, píše sa to intenzita.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Maek43 » 21 Júl 2020, 19:34

Drakoush napísal:
p23a11s napísal:intenzyti denného svitu,ak som to správne napísal
Nenapísal, píše sa to intenzita.
:lol: :lol: :lol:

No ale fakt, ja som ešte nevidel po ulici že by ťahali TNS, ani káblom a už vôbec nie po drôtoch... Tak isto hocikam keď ťaháme prípojky, vždy je hlavný prívod 4žila, rozdeluje sa to až v rozvádzači daného odberu kde TNS od TNC väčšinou oddelí RCD... Ale hlavný prívod je vždy TNC a žiadnu trafačku sme nikdy nepripájali tak, že by stred trafa na strane NN nebol pripojený k PE. Či sa to niekde tak robí, netuším :D
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2565
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Júl 2020, 19:38

No dobre a stúpačka v bloku? V rámci objektu už tu bolo spomínané tns v objekte. Keď sa spraví rekonštrukcia a niekto má ešte byt tnc?

V tn sieti sa spoločný uzol vždy prizemňuje, inak by to bola it sieť. A tá sa používa na vedeniach 22kV.

text upravil Merák 21.7.2020 o 20:06
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zásuvky 230 V

Príspevok od používateľa Merak » 21 Júl 2020, 19:49

bibibo napísal:Ja si stale myslim, ze na Sk TN-S siet nie je ale ide o siet TN-C-S. Ci uz doslo k zmene ?
ale je, ale pravdaže je
máme tu zopár datacentier, kde máš komplet trasy od VN/NN transformátorov v sústave TN-S
Jerry19 napísal:
Merak napísal:
Jerry19 napísal:Aj ked sa to vlastne deje bezne tym, ze do TN-C Zasuvky si pripojite predlzovacku ktora je TN-S samozrejme...
ale zo zásuvky ti ide vždy už TN-S (kolík - PE, ľavá zdierka - L, pravá zdierka - N)
Tam je to o tom, ze co sa stane ked sa prerusi modry vodic/PEN vodic... Ked mas dvojvodicovu siet, tak je to problem, lebo na PE sa objavi cez spotrebice pozapajane v zasuvkach faza... Az po to miesto prerusenia...
a čo sa stane, ak máš zásuvku v trojvodičovom prevedení, a preruší sa ti PE vodič?
teda nie si ani chránený, ale popritom ti spotrebič funguje
P.S.: RCD sa tam ešte nenachádza
maskrtnik01 napísal:
bibibo napísal:Ja si stale myslim, ze na Sk TN-S siet nie je ale ide o siet TN-C-S. Ci uz doslo k zmene ?
Keď sa to tak vezme, v distribučnom trafe to musí byť spojené, takže z tohto hľadiska čistá tns neexistuje.
myslím že nemáš pravdu
áno v trafe to je spojené, veď musí byť, ale po celom vedení, teda už od trafa od uzla je samostatne vedený N vodič a PE vodič
maskrtnik01 napísal:Ako sa vlastne rieši, keď je niekde starý dom s tnc, a robia rekonštrukciu rozvodov(po ulici)? Natiahnu tns a majiteľ má smolu?
ty si už také čosi videl? ja veruže ešte nie :biggrin:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok