Prerábka domovej inštalácie

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa ivanko362 » 03 Aug 2020, 13:28

Dobry den,
chcem sa vás opýtať...prerábam kupelnu s kuchynou a natiahol som 7 novych okruhov 1. kupelka...2.dve spalne(kabel isiel cez kupelku a znehodnotil sa)
a ostatnych 5 na kuchynu....cital som, že by bolo dobre dat aj prudovy chranic na kupelnu a nejaky aj do kuchyne, resp na vonkajsiu instalaciu....
pozeral som, že byvaju prudove chranice aj s isticom su o nieco drahsie ako klasicke...ma zmysel kupovat taky alebo ked sa zapoji cez RCD tak uz to netreba istit isticom?
dalsia otazka, kedze v starej rozvodnej skriny je iba 14 isticov na cely 2 generacny dom a su vsetky obsadene tak tam chcem dat novu rozvodnu s 36 poziciami takze staru musim vyhodit a vsetko to poprepajat...sam si to robit radej nebudem ale chcem sa opytat..mam si najst nejakeho revizneho technika ktory mi to popripaja a hodi peciatku keby niečo? alebo staci nejaky "obycajny" elektrikar?
dom je poisteny a keby a nedajboze nieco stane tak aby sa potom poistovna nevykrucala, že instalacia nieje odborne urobena...
toto bude asi platit aj pri spotrebicoch ktore sa zapajaju napriamo? v mojom pripade asi len indukcna varna doska?
dakujem vopred za rady....
0

kexo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 15:56

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa kexo » 03 Aug 2020, 14:11

Ja som montoval istic s prudovym chrancim v v jednom tele a nemam s nimi problemy.

Kazdopadne do kupelne by som dal 16A + Prudovy chranicom v jednom tele na zasuvky. Taktiez aj do kuchyne a miest kde je voda a hrozi ze sa vlhkou rukou chytis nejakeho zariadenia. 10A na svetlo tam asi nebude musiet byt prudovy chranic.

Neviem ci som spravne pochopil dalsiu vetu ale ty si zvazoval nedat do kupelne istic ? Ze das len prudovy chranic? Neblazni!!!
0

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa ivanko362 » 03 Aug 2020, 14:18

Napr. Dam do rozvodnej skrine tento na kupelnu https://ema-elektro.sk/elektromaterial/ ... 3-ac-akcia

K nemu mi treba este istic napojit?

To je uz potom rozumnejsie zobrat tento o trocha drahsi kde pisu ze uz ma v sebe istic https://ema-elektro.sk/elektromaterial/ ... 0-03-akcia
Tam uz asi nebude potrebne k nemu davat klasicky istic..chapem spravne?
0

kexo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 06 Mar 2012, 15:56

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa kexo » 03 Aug 2020, 14:46

Mozno by bolo fajn si k nemu precitat aj datasheet.

Ja pouzivam tieto SCHNEIDER a som s nimi spokojny. Ako hej su aj kvalitnejsie ale ja som bol s nimi OK.

Tento ma istič a aj prudovy chranic.

https://www.cbelektro.sk/eshop/prudovy- ... 1XEALw_wcB

Nahod ho vsade kde bude voda.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 03 Aug 2020, 15:41

jasne, ze potrebujes revizneho technika, aby to poistovna akceptovala.
Inac, RDC sa musi davat do kupelni a tusim, ze kuchyna nie je povinne. Ja mam napr. prudovy kupelna, kuchyna, vonkajsia zasuvka, a este jeden mam na privode do domu. cize ak by sa nieco stalo mimo tychto okruhov, aj tak som chraneny a vypne cely dom. Plus kedze tu su casto burky, tak mam aj bleskoistky na privode (dobra vec, kedze pred rokom slahol blesk tak, ze mi odpalil poistky na stlpe, ale v dome takmer vsetko prezilo v pohode).
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2566
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 03 Aug 2020, 15:56

Prudový chránič a istič pracujú na odlišných princípoch, takže v žiadnom prípade nestačí len prúdový chránič. Je to síce “chránené” hlavným ističom, ale za ním následujú káble s menším prierezom ako prívod, takže ďalší istič 10/16 A musí byť.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa technikus110 » 03 Aug 2020, 16:27

Takže:

1. cital som, že by bolo dobre dat aj prudovy chranic na kupelnu a nejaky aj do kuchyne, resp na vonkajsiu instalaciu.... ako neelektrikárovi ti poviem napriamo, žiadny revízny technik ti nesmie dať pečiatku a kladnú revíziu, ak inštaláciu nebude robiť aspoň par. 21 ktorí sa pod svoju prácu musí podpísať! Ale nájdu sa aj taký, čo za 50€ zavrú obe oči a chodia s nechtíkovou masťou v brašne, aby nemali bolavý konečník, ak by ich zabásli!

2. Nie, že by bolo dobré, ale norma hovorí jasne, že musí sa.

3. Ak robíš prerábku mimo kolaudácie, či ohlášky, tak revízia je iba pre kľud v duši, že to máš zapojené dobre. Nie je vhodné, aby ten čo niečo zapája, robil aj revíziu. Vždy ťa presvedčí, že aj ho...no je dobré, lebo to predsa robil on.

4. A to robíš bez projektu a znalostí iba z pekárskej knihy, alebo príručky mladých svišťov? Do toho celého ti príde ešte súbeh, vyrovnanie odberu, pospojovanie a mnoho iných vecí.... Iba prúdový chránič dať nemôžeš. A prúdový chránič nesmie byť použitý ani ako hlavný vypínač / odpínač. To máš na pláne ako riešiť v tvojom rozvádzači?
0

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa ivanko362 » 03 Aug 2020, 16:57

No najskor nebolo v plane menit celu rozvodnu skrinu..ale zapol som mudry internet a zistil som, ze tato skrina je dost poddimenzovana..dam to urobit niekomu kto tomu rozumie..mam tam aj jeden stykac na bojler..zasuvky si dokazem zapojit aj sam ale do isticov sa mi velmi nechce kedze to nieje len tak lážo-plážo..hlavne ked sa dodatocne vyskytne nejaky problem...takze najrozumnejsie je to dat zapojit niekomu kto to bezne robi a potom ked tak zavolat revizneho kvoli poistovni alebo tak...to si este zistim lebo peciatka od revizneho asi nebude stat 20€
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa ondistef » 03 Aug 2020, 17:39

K tým prúdovým chráničom
Prúdovými chráničmi musíte podľa aktuálne platných STN (november 2019) ochrániť všetky zásuvky do 32 A a všetky svetelné obvody (teda nielen tie v kúpeľni, ako to platilo kedysi). To platí pre nové aj rekonštruované elektroinštalácie.
Daj si tam rovno 48 (4x12) alebo 54 (3x18) modulový rozvádzač (cenový rozdiel je minimálny a máš tam rezervu do budúcna + sa to lepšie zapája ako keď je napchatý zhora nadol).
Sú aj v prevedení pod omietku a tiež s priehľadnými aj nepriehľadnými dvierkami.
Ak máš aj staré rozvody v TN-S tak všetko rozdeľ na aspoň dva alebo tri prúdové chrániče (ak sú v TN-C tak bez chráničov, ale bolo by dobre časom tiež prerobiť na TN-S).
Prúdové chrániče ak máš trojfázový prívod z elektromera, tak cez 4p chrániče, ak jednofázový tak cez 2p chrániče s charakteristikou A (opäť minimálny cenový rozdiel medzi AC a A typom).
A ako ti už vyššie písali, nech ti to cele zapojí vyučený elektrikár s platným osvedčením.
Prikladám výkres rozvádzača na inšpiráciu.
Prílohy
Rozvadzac_RMS.pdf
Priklad zapojenia
(102.85 KiB) 103 stiahnutí
0

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 03 Aug 2020, 17:46

ivanko362 napísal:No najskor nebolo v plane menit celu rozvodnu skrinu..ale zapol som mudry internet a zistil som, ze tato skrina je dost poddimenzovana..dam to urobit niekomu kto tomu rozumie..mam tam aj jeden stykac na bojler..zasuvky si dokazem zapojit aj sam ale do isticov sa mi velmi nechce kedze to nieje len tak lážo-plážo..hlavne ked sa dodatocne vyskytne nejaky problem...takze najrozumnejsie je to dat zapojit niekomu kto to bezne robi a potom ked tak zavolat revizneho kvoli poistovni alebo tak...to si este zistim lebo peciatka od revizneho asi nebude stat 20€

Jednoduché... Projekt, realizácia revízia...
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa Patriky » 03 Aug 2020, 20:48

No podla normy 4-41 uz musi byt chranic na vsetky zasuvkove do (32A) vrátane a na všetky svetelne okruhy. Chranic urcite typ A
Samostame obvody pouzi na spotrebice nad 2kW.
Chranic s isticom pouzi napr na bojler, mozno chladnicka, kotol, svetlo.
Mozes pouzit aj na vsetky okruhy ale tam je vacsia cena
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Prerábka domovej inštalácie

Príspevok od používateľa marioo » 03 Aug 2020, 22:08

Rozvádzač čo najväčší.. miesta nie je nikdy dosť...

RCD na kúpeľku, svetlo/zasuvka chráničo istič
RCD na vonkajšie sedenie a svetla tiež chráničo istič :)

a potom po jednom RCD do každého radu na jednu fázu ...1f/ RCD

určite nedaj jeden RCD na celý dom, a nešetri na tom
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok