Elektrina od suseda

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Sep 2020, 23:59

Nie Duško, tu sa jedná o ústnu dohodu so susedom. Za jeho prípojkou, ktorá je výsostne susedova, sa nahodí elektromer a za spotrebovanú energiu bude Martin platiť susedovi finančnú čiastku podľa ústnej dohody.

Nič nebude teda oficiálne - nie je treba mať elektromer zablombovaný, nie je potrebné mať od toho revíznu správu, ani projektovú dokumentáciu, je to vlastne to isté, ako keby si od suseda natiahol predlžovačku. Všetko to potom stojí alebo padá na ich vzťahoch. Ktokoľvek z nich môže jedného dňa odťať toto spojenie bez udania dôvodu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Sep 2020, 06:50

Dr.Martin napísal:Chcel by som to spraviť tak ako sa má lebo sused má dom poistený tak aby v prípade niečoho s tým neboli problémy
A čo potom táto požiadavka? Všetci tu píšu o nejakom nelegálnom odbere, ale táto základná požiadavka im uniká.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 06 Sep 2020, 08:43

No spočiatku som myslel že sa to dá takto spraviť. Čakal som rady typu musíš dať von nový rozvádzač alebo zvlášt istič do jeho rozvádzača a tak. Netušil som že to čo si sused zaplatí nemôže dalej predať :potlesk: distribučkám.
Hlavne som sa bál že by s tým mala problém poisťovňa ak by sa niečo stalo, ale povedali ste že by to najskôr museli dokázať takže to je v pohode.
Zasa nelegálny odber to až tak nebude veď tá elektrina sa zaplatí.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa MF » 06 Sep 2020, 10:25

Pokud potřebuješ elektriku jednou za čtrnáct dní, hoď k sousedovi prodlužku a je to. K čemu rozváděče, jističe, elměr, pevné rozvody atd. V případě jakéhokoli problému prodlužku vytáhneš ze zásuvky a smotáš ...
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa josek » 06 Sep 2020, 10:31

oravan,ja mám podružné odbery a aj merania dve pre vlastnú potrebu/potešenie a som presvedčený, že mi do toho nemôže nikto kafrať. Energiu nepredávam a šmitec.

Toto tu už bolo vyššie spomínané, prečítaj si ak sa ti chce celé vlákno.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa marioo » 06 Sep 2020, 11:09

Aké spotrebiče používaš v garáži? Myslím napätie a prúd.
Ak bežné jednofázové veci do 1-2 kw tak možno 2-3 panely *300-340wp/k tomu menič a baterka... a vyriešené, "navždy zadarmo" a použitelné aj inde...

Alebo ak raz za dva týýdne tak menič na svoju baterku z auta...
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa pablox » 06 Sep 2020, 11:44

Navždy zadarmo to nebude, panely starnú a baterky majú tiež obmedzenú životnosť. Rady dostal, nech sa rozhodne sám.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Sep 2020, 12:22

Dr.Martin napísal:Netušil som že to čo si sused zaplatí nemôže dalej predať :potlesk: distribučkám.
.
Ono to tak je vsade. ty si koncovy uzivatel, nie dustributor.
Rovnako nemozes predavat dalej napr. internet, vodu, plyn...
Ja som si doteraz myslel, ze toto su zakladne veci, ktore kazdy vie a su na kazdej zmluve
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Sep 2020, 12:35

Za elektromerom môžeš mať vlastné meranie a distribučke nič hlásiť nemusíš. Podružné merania sám pre seba NIE JE fakturačné meranie.
Ak by to trebalo hlásiť, tak všetky srandy SONOF čo máš v zásuvke a merajú ti odber do spotrebiču, by si musel hlásiť. Detto domácu automatizáciu a iné veci.

Máme tu platný zákon o energetike a vyhlášku o licenciách malých výrobcov energií. Okrem toho "sused" je koncový zákazník, nie firma!

Fotovoltika na tento účel má podstatne vyššie vstupné investície, ako jeden elektromer a kábel. A hlavne v lete 100% výkonu a v zime 15-20%.... káblom toľko, čo aktuálne potrebujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 06 Sep 2020, 12:40

MF: tak ako kedy napísal som to tak zhruba nechcelo sa mi rozpysovať. Ale dobre. Každé 2 týždne vysávať auto cez zimu npr. Cez leto som tam častejšie bežný max odber. Vysávač+ náradie nech sa nepráši ked robím napr s drevom. Vzdy si taham predlzovak 70m z domu. Ked treba zvarat potrebujem 3 fazy a musim zvarat doma vo dvore stale prenasat zvaracku a zvarat provizorne vonku.Rad by som to mal v garazi.
mario: to fakt nie starat sa o baterky v zime to prenasat aby nemrzli a chcel by som ked tak uz 3fazy. Panely som rozmyslal na dom tie ongrid menic bez bateriek ci jak sa to vola teraz si nespomenem.Ale to je na inu temu.
Tak to som nevedel kto čita zmluvy že.Napr sused predava internet druhemu. My zas vodu tretiemu susedovy.Do sachty chodia odpisovat vodary a nemaju problem s tym ze su tam 2 vodomery namiesto jedneho.
Fakt ma nenapadla tato stranka veci ze je to zakazane otazku som polozil ze ci to trba nahodit do projektu a tak. Ale citam ze ziadne projekty nebudu. :biggrin:
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa oravan » 06 Sep 2020, 12:48

V pohode dohoda kamarátska tak som nič teda nepovedal .
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Sep 2020, 13:23

Dr.Martin napísal: Tak to som nevedel kto čita zmluvy že.Napr sused predava internet druhemu. My zas vodu tretiemu susedovy.Do sachty chodia odpisovat vodary a nemaju problem s tym ze su tam 2 vodomery namiesto jedneho.
A to je ten problem slovakov. Podpisuju ani nevedia co a potom sav telke vyplakavaju, ako musia platit rozne pokuty a poplatky.
Ja napr. citam min. tie casti, kde su uvedene podmienky, poplatky, a pod. aby som vedel ake su povinnosti z mojej strany.
Vies, ono to kludne takto moze fungovat roky, az kym sa susedia nepohadaju a nenabonzuju.alebo sa nieco stane a zacne sa patrat.
Vodarom moze byt fuk, ze mas druhy vodomer, ved su ludia, ktori si napr. sleduju spotrebu vody na zavlazovanie.
Co sa tyka internetu, mam krasny priklad: vyhrazky cez email, policia sa dopatrala az ku majitelovi pripojky odkial boli posielane emaily. On chodil na vysluchy ako na klavir. az sa zistilo, ze na jeho wifi je napojeny sused a on posiela tie spravy. Lenze oficialne je pripojka na toho prveho, a on nesie zodpovednost za to, co sa mu deje na sieti.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa marioo » 06 Sep 2020, 18:38

ak tam potrebuješ 3f a zvárať tak solár nepripadá do úvahy :) prevýšil by cenu xxx násobne ...

len sa dohodnúť so susedom, kúpiť elektromer(pre tvoju a susedovu kontrolu) a v tichosti dúfať, že na to nikto nepríde :ignore:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Elektrina od suseda

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Sep 2020, 22:10

Energeticky za elektromer nechodia.
Natiahni si od suseda z trojfazovej zasuvky (ktora nie je pri elektromeri) kabel cez elektromer a hotovo. So susedom si dohodni cenu nech sa mu to vyplati a aj tebe a ak s tymto sused suhlasi, tak mas pokoj.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď