Tepelné čerpadlo a HDO

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

marcossoft
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 22 Okt 2017, 14:54

Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa marcossoft » 09 Sep 2020, 13:41

Dobrý deň
Veľmi do oblasti TČ nerozumiem, preto sa radšej spýtam.
Technik, ktorý montuje TČ sa pýtal, ako bude riešené HDO. Či nejak napriamo alebo má umiestniť relátko niekde na TČ.
Ako mám vedieť ako bude riešené HDO ?
Kto to určuje alebo ako sa t rieši.

Ďakujem vám.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7712
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa Merak » 09 Sep 2020, 14:45

Otázka znie, máš pre meranie spotreby dvojtarifné či jednotarifné meranie spotreby? Teda máš tam VT a NT? Vysoká tarifa a nízka tarifa, respektíve nočný a denný prúd?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marcossoft
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 22 Okt 2017, 14:54

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa marcossoft » 09 Sep 2020, 15:36

Tak to zistím.
Ako by to bolo riešené ak by bol jednotarif (rieši sa vôbec HDO ? ) a dvojtarif ?

Ďakujem

-- Spojený príspevok 09 Sep 2020, 15:44 --

Tak mala by tam byť sadzba D6 (VSD), čiže predpokladám, že to je dvojtarif
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa ondistef » 09 Sep 2020, 16:10

Ťažko radiť keď nemáme žiadne informácie o TČ.
Čo mám skúsenosti, tak sa ťahá napájací kábel pre riadenie CYKY 5x1,5 alebo 5x2,5 istený B 6A alebo B 10A ističom, kde sa jedna žila využíva pre posielanie HDO signálu a jedna žila je trvalo pod napájaním (spínana fáza je cez inštalačný stykač). Samotné tepelné čerpadlo je napájane cez samostatný kábel s vlastným istením.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7712
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa Merak » 09 Sep 2020, 16:42

Ak máš dvojtarif, tak od elektromeru by si mal mať natiahnutý kábel do domu do rozvádzača. Bo elektromer ti spína N vodič pri NT. A tento vodič ti potom spína niečo ďalšie, napríklad stýkač, v domovom rozvádzači.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marcossoft
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 22 Okt 2017, 14:54

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa marcossoft » 09 Sep 2020, 17:58

Chápem tomu dobre, že sa ťahá sólo kábel pre HDO z elektromeru a ten ide na stykač a od stykača sa potom ťahá kábel k TČ. Na základe čoho viem, aký kábel mám potiahnúť ? Tiež nerozumiem HDO a TČ. Bral by som to na bojlér ale prečo zopínať TČ, ktoré je zrejme použité na vykurovanie. Zopne ho večer ale počas dňa bude off ? Nemám skúsenosti s TČ a HDO, preto možno blbé otázky. Snažím sa ale čo to pochopiť.

Ďakujem
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6238
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Sep 2020, 20:25

hej, D6 je pre tepelne. 20h NT, 4h VT vse odporucaju v case vt blokovat cerpadlo, preto asi ta otazka. ak je to tak, ako v D5 - co je pre bojler, tak tie 4 hod. su rozdelene po 1 hod pocas dna.
Ja mam D5 a neblokujem, aj ked mam 12kw bojler. lebo pocas tych casov sa mi ohrev ani nezapinal a ked zapol, tak bezal len par minut.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1215
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 67

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa E001 » 09 Sep 2020, 21:30

Riešil som tiež podobný prípad, novopostavený barák, elmer osadený v plote, a do domu iba silový kábel. Tepelné čerpadlo pracovalo v režime kúrenia do podlahovky, v režime chladenia do nástenných klimatizačných jednotiek, Bojler dobíjaný kontinuálne, podľa potreby. Zákazník prišiel po asi pol roku s tým, že si dal nainštalovať dvojtarif, aby som mu nastavil tento režim aj na TČ. Som mu vysvetlil, že TČ má na ten účel dve svorky , jednou vysiela napätie na bezpotenciálový kontakt relé a na druhý sa mu vracia info o NT a VT. Chýba iba ten " kus káblu " od elektromera po TČ v pivnici. Montáž kábla rázne zamietol. Tak som ho požiadal, aby od elektrárni získal info o prepínaní NT a VT počas dňa. Do rozvádzača TČ som namontoval programovateľné spínacie hodiny a nastavil časy. Výsledkom bolo, že bojler sa nabíjal iba v čase NT. Spotreba v VT sa zmenila minimálne, lebo v podstate aj chladiť, aj kúriť potreboval najmä popoludní a navečer...
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa marioo » 09 Sep 2020, 22:26

Sú aj diaľkové spínače na HDO, pretože v niektorych regionoch nie sú tarify presne podla hodín ale podla záťaže siete.
Alebo použiť niečo zo smart veci a cez to blokovať/spínať tepelne čerpadlo.. lebo VT tarif je aj x krát drahší ako NT pri týchto sadzbách
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa matoh » 09 Sep 2020, 23:30

Ja to mám tak že v elektromerovom rozvádzači je relé ktoré ovláda elektromer a mám defakto bezpotenciálový kontakt.
Z toho kontaktu idem rovno do RJ tepelného čerpadla lebo tepelné čerpadlo sa nesmie odpájať nadrzovku stykačom ale má HDO svorku a tiež sa dá nastaviť či má v prípade blokovania aspon nahrievať TUV alebo bude úplne off.
Niekde som čítal že za zvýšenú spotrebu v čase VT (nejaké percentá z celkového odberu) môžu zrušiť sadzbu na tč.
Ako si porieši človek blokovanie už nikoho nesere je to jeho blato lebo elektrina je v tom čase o kúús drahšia.
0

marcossoft
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 22 Okt 2017, 14:54

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa marcossoft » 10 Sep 2020, 08:28

Ďakujem za odpovede, len neviem, či to rieši moju otázku
a teda

Technik, ktorý montuje TČ sa pýtal, ako bude riešené HDO. Či nejak napriamo alebo má umiestniť relátko niekde na TČ.
Ako mám vedieť ako bude riešené HDO ?
Kto to určuje alebo ako sa to rieši.

Ako mám vedieť, či tam mám natiahnuť ďalší kábel a ako vedieť aký ?Alebo či ma umiestniť relátko na TČ. V čom je rozdiel alebo kedy sa čo používa ?

Ďakujem
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6238
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Sep 2020, 09:13

To, ako bude riesene, to zalezi od tvojho elektrikara. Od hodin ide nulak, ktory sa spina v case NT. To je cele. To, ci ten nulak je pripojeny na stykac, rele, alebo ide priamo do zariadenia to uz riesis ty, alebo ten, kto ti zapaja elektrinu/TC.
Zvycajne sa ten nulak ukonci niekde v hlavnej isticovej skrinke, kde sa potom uz napaja podla toho, ako to potrebujes.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Tepelné čerpadlo a HDO

Príspevok od používateľa marioo » 10 Sep 2020, 11:34

Ako to bude riešené závisí od teba. Ty si ten kto si volí sadzbu elektriny a ty si ten kto povie mám hodiny tam a tam ale nemam k nim kábel..

Sú tri možnosti:
1/ doviesť kábel od hodín k tč
2/ doviesť signál bezdrôtovo od HDO k tč
3/ zistiť či sú pevné hodiny VT a NT tarifu a dať technikovi nastaviť na tč tieto hodiny - ak to tč umožňuje
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok