problém s elektromerom

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

tino2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 13 Sep 2020, 12:01
Bydlisko: KK

problém s elektromerom

Príspevok od používateľa tino2 » 22 Okt 2020, 09:28

novostavba, elektromer digitálny, namontovaný asi pred troma rokmi ale doteraz min spotreba, za 3 roky cca 800 Kwh
teraz sa dali už spotrebiče a včetko ide ale spotreba denne na elektromeri cca 10 Kwh čo sa mi zdá dosť veľa. Ak vypnem hlavný istič , zdá sa že neráta, len na tých digitálnych je to problém nejako odssledovať.

kúrenie je plynom, tiež je tam nová chladnička s mrazničkou podľa papierov 0,58 Kwh /24h ( meračom spotreby som nameral 0,6 KWh/24h)
indukčná doska, umývačka, plynový kotol s 2ma čerpadlovými skupinami ( meračom spotreby namerané 0,7 KWh/24h čerpadlovky napojené na kotol)

máte niekto skúsenosti ?

tému presunul Merák 22.10.2020 o 9:39
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa Merak » 22 Okt 2020, 09:38

požiadať distribučku o prekontrolovanie elektromeru, alebo si objednať firmu, ktorá robí merania a dať si spraviť kontrolné meranie, či už 24 hodinové alebo 7 dňové
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

tino2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 13 Sep 2020, 12:01
Bydlisko: KK

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa tino2 » 22 Okt 2020, 09:48

len čo čítam diskusie tak nikomu vraj neuznávajú vždy výsledok elektromer je OK a naúčtuju 240 € poplatok

ešte rozmýšľam do domu do rozvádzača kúpiť kontrolný elektromer na DIN lištu, príp poradte iný

https://www.elektromery.com/product/tri ... jch_-p/109

https://www.hagard.sk/produkty/elektrom ... -7m-priamy

https://www.hagard.sk/produkty/elektrom ... -5m-priamy

https://www.esat.sk/elektromer-3f-na-di ... rtifikatem

https://www.elektrotechmat.sk/Trojfazov ... O-d190.htm
0

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa MiroH » 22 Okt 2020, 10:06

Skús si k spotrebe prirátať všetky spotrebiče, ktoré sú v standby, napr. trúba, mikrovlnka, umývačka, televízory, set top boxy, žalúzie, alarm, závlaha, zvonček, automatické brány, kotol atď a ptom uvidíš, že to +- sedí. Mám na baráku dennú spotrebu tiež približne ako Ty a nič s tým neurobím keď chcem komfort a to nemám indukčku ale plynový varný panel. Samozrejme nabíjačky telefonov, kompjutre ...
0

tino2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 13 Sep 2020, 12:01
Bydlisko: KK

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa tino2 » 22 Okt 2020, 10:18

je tam
kotol s cerpadlovkami
chladnicka
práčka
rúra
indukčná doska
osvetlenie v interéri, skoro všetko LED
jeden PC a jeden notas
občas nabíjačka na mobil

nové stanby by mali mať cca 1W, nie ?

na byte som mal to isté okrem kotla a indukčnej dosky, len spotrebiče staré, nap. chadnička brala 3 KWh denne, a denne všetko ak prepočítam tak 7 KWh

nič viac
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Okt 2020, 10:24

Za elektomer daj dalsi a bude to iste lacnejsie ako 240€.
Ak sa potvrdi znacny rozdiel tak potom reklamuj.
Bez dalaieho elektromera to nezistis. A ak kupis na kazdy spotrebic v dome merac vykonu, tak ta to vyjde na viac ako 240€. Takze ja by som dal dalsi elektromer.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 22 Okt 2020, 10:26, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa ondistef » 22 Okt 2020, 10:25

Keď si zrátaš, tak len ta chladnička s mrazničkou a plyn. kotlom denne spotrebuje 1,18kWh a teraz ešte umývačka, práčka, sušička (ak ju máte doma), el. rúra na pečenie a indukčná doska je tiež pekný žrút energie.

Keď podružný elektromer (podľa mňa fajn vec, jednak pre prehľad spotreby a základných parametrov siete a jednak záloha pre overenie, či neblbne elektromer od distribučky),
pozri na ORNO OR-WE-513, prípadne ak by si chcel aj diaľkovo odčítať, tak s RS485 (Modbus) model OR-WE-516 alebo OR-WE-517 a majú MID certifikát pre podružné fakturačné meranie. Vieš si tam pozerať aj jednotlivé napätia, prúdy, výkony (činný, jalový a zdanlivý + spotrebu energie kWh a KVArh, účinnik cos fi) po jednotlivých fázach aj celkový
https://www.tme.eu/sk/details/or-we-513 ... ktov/orno/
Data sheet
Manual
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Okt 2020, 13:07

predpokladám, že máte aj vysávač, žehličku, fén na vlasy....možno že čerpadlo v záhrade, alarm, zvonček.

Mám RD kde reálna spotreba pri tomto všetkom je 320kWh a nedá sa s tým nič robiť. (okrem odbočky pred elektromerom)

Riešil som to tak, že som si dal podružný elektromer, ale 3x jednofázový. Takto vieš reálne lepšie rozložiť odber, ako aj si skontrolovať prípadný problém so zvodmi na kabeláži a spotrebičoch. Známemu bagrista iba jemne škrábol jeden fázový vodič na prívodnom kábli medzi elektromerom a domom a keď pršalo, tak mu fáza oproti vode a zemine robila vyhrievanie chodbičiek pre krtkov.

Prepočítaj si len výkon odobratý kotlom a obehovými čerpadlami.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Okt 2020, 13:44

tak mu fáza oproti vode a zemine robila vyhrievanie chodbičiek pre krtkov.
Krtkovia mali luxus. Podlahove kurenie a aj teleofny si mali kde nabijat. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

tino2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 13 Sep 2020, 12:01
Bydlisko: KK

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa tino2 » 22 Okt 2020, 14:05

technikus110 napísal:predpokladám, že máte aj vysávač, žehličku, fén na vlasy....možno že čerpadlo v záhrade, alarm, zvonček.

Mám RD kde reálna spotreba pri tomto všetkom je 320kWh a nedá sa s tým nič robiť. (okrem odbočky pred elektromerom)

Prepočítaj si len výkon odobratý kotlom a obehovými čerpadlami.
napr. včera bolo 11 KWh za 24 hod

chladnička 0,6 KWh - odmerané v iný deň
kotol s čerpadlovkou - 0,7 Kwh odmerané v iný deň
pračka 2x pranie - 2 KWh (podľa papierov 0,9 na pranie)
myčka 1,2 KWH - odmerané
PC 10 hod - 1,6 kwh povedzme
notas 10 hod - 0,5 KWh cca
inducka nešla, možno 15 min
spolu 6,6 KWh

rura šla 1 hod neviem nemám odmerané koľko
svetlá šli večer, povedzme 4 hdiny, skoro všetko LEDKY spolu cca nech 8s aj to nešli všetky
TV není ani žiaden iný settobox a nič iné pripojené do zásuvky
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Okt 2020, 14:29

tino2 nehnevaj sa na mňa, ale poviem to na priamo. Si tu nový, podľa dátumu registrácie a hovorím to skoro každému, kto žiada pomoc aspoň konzultáciou:

NETREBA SA HANBIŤ ZA TO KDE BÝVAŠ, ALEBO ODKIAĽ SI! KEBY SI SI PRI REGISTRÁCII NAPÍSAL ASPOŇ ZNAČKU OKRESU, tak by sa tu určite niekto našiel, čo by ti na priamo poradil, alebo pomohol odmerať to, čo tu popisuješ. Mne je to osobne jedno, ale ty sa vieš ľahšie skontaktovať na pomoc. Ja z BA nepôjdem do Sniny a zase nikto z Prešova nepôjde do Trnavy, len aby pomohol.

Otázka je aj, čím ty meriaš tie hodinové výkony tvojich zariadení? (údaje podľa manuálu sú pekné, ale pre laickú verejnosť - viď. pračka)


Predpokladám, že nie si elektrikár, ale rýchla kontrola kliešťovým ampérmetrom by bola presnejšia. Ale Thru RMS meranie!
1
Obrázok 1

tino2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 13 Sep 2020, 12:01
Bydlisko: KK

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa tino2 » 22 Okt 2020, 14:56

nie som elektrikár, elektrikár čo robil rozvody, má prísť premerať ale či na niečo príde ..., do telefónu čo som s ním rozprával akurát vravel že ak dá niekto skontrolovať elektromer distribučke, vždy je elektromer ok podľa VSD.

meral som meračom z lídla, niečo také
https://www.danielclemente.com/consumo/ ... ex.en.html

asi nič moc, ale napr. chladnička celkom sedí s papier údajmi, myčka asi tiež, práčku vyskúšam
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa josek » 22 Okt 2020, 16:25

Ja som kúpil takýto merač. Nie je síce certifikovaný, ale meria presne. Mám ho ako meranie v podružnom rozvádzači.

https://www.ebay.de/itm/LCD-Drehstromza ... SwAchfK6BR

Neviem od ktorého predajcu som ho konkrétne kúpil, ale bol to tento typ a bol z DE
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa Maek43 » 22 Okt 2020, 16:53

Takáto neistota je hádam u každého, aj ja som bol na pochybách... robil som ale týždňové meranie a čuduj sa svete, vyšlo mi to presne ako meral elektromer.... Proste v baráku je to už viac-menej normálna spotreba, nehovorím, môže to byť aj chyba ale mohol si aj na niečo zabudnúť alebo nepresne merať a viacero odchyliek už potom spraví dosť. My čo máme výkonnejší spotrebič je akurát bojler 2kw a pračka zhruba 2kw a máme takú istú spotrebu, väčšinou je to tak, že výkonný spotrebič nakoniec spáli ešte menej, ako nejaký menší ( PC, TV) ktorý ide v kuse...
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa marioo » 22 Okt 2020, 17:50

Najväčší žrúti sú tí malí čo idú stále... v podstate 1W = 1,3€/rok a narátaj si kolko takých máš :)
Také nevypnuté PC čo ide nonstop je od 90-500€ ročne...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Okt 2020, 21:40

co by som ja dal za taku spotrebu. Ja mam za rok takmer 14MWh, co je cca denne cez 38kwh. a to mam okrem beznych veci (tv, pc, wifi, umyvacka, indukcna...) aj 12kw kurenie + nejake to cerpadielko a nabijacky... svetla dokopy maju nejakych 200w
ono aj napr. hodiny na sporaku beru nonstop aj 5-10w, dalsie su na mikrovlnke, nabijacky, wifi router... drobnosti, ale nazbiera sa to.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

slazo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 30 Okt 2012, 19:44

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa slazo » 25 Okt 2020, 22:42

Ahojte .Ja som raz riesil velku spotrebu elektromeru u jednej znamej. Mavala dennu spotrebu okolo 50kw na rodinny barak. Vsetko to zacalo ked jej prisiel nedoplatok za elektrinu. Velka spotreba nastala od vtedy ked jej vymenili elektromer. Zapojil som do serie dalsi elektromer a este som meral kliestakom aky tecie prud .V celom dome zhodene istice a pripojeny len jeden ohrievac 3kw. Na moje prekvapenie spotreba na hlavnom elektromery bola 9kw a na mojom 3kw za jednu hodimu. Nasledne to reklamovala plus dala elekromer na skusku sa mozrejme ze vsetko meralo spravne a tak ci tak to musela zacvakat a este plus aj overenie elektromeru zaplatit. Potom je dali druhy elektromer a zazracne klesla spotreba na 15, 16 kw denne.
0

tino2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 13 Sep 2020, 12:01
Bydlisko: KK

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa tino2 » 27 Okt 2020, 12:13

no a práve toho sa obávam, skúsim asi najskôr nejaký elektromer do ističovej skrinky a potom sa uvidí, ešte nejaký vybrať
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Okt 2020, 12:54

Je to svinstvo,ale asi bežná prax distribučiek.
Uvažujem, že keby som im to nezaplatil a priložil nejakú fotodokumentáciu z vlastného merania asi by to aj tak neuznali,pretože by určite vymenili elektromer za dobrý a tvrdili, že je to ten pôvodný a majú pravdu oni.
Možno rátali s tým, že ju nenapadne porovnať výrobné čísla elmerov,ale aj tak by som sa opýtal, prečo mi teda dali nový,keď ten pôvodný je dobrý? :wink:
Pravdepodobne by ma hnali, keby som požiadal o osobnú účasť pri kontrole v ciachovni,no možno by to zavážilo. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: problém s elektromerom

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Okt 2020, 12:55

Napis im ze sa ti zda ze ukazuje malo co budu robit.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok