Dorobenie uzemnenia

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa ivanko362 » 22 Okt 2020, 10:43

Dobry den, rozmyslam o dorobeni uzemnenia v rodinnom dome momentalne tam je siet TN-C (L+N) ak som to spravne pochopil z clankov...a chcel by som z nej spravit TN-S (L+PE+N)
Teda mi bude treba zakopat nejaku zeleznu platnu a z nej vyviest gulatinu do ekvipotencialnej svorky a z nej vodic do rozvodnej skrine....niekto mi poradil, ze staci zabit do zeme asi metrove L profily meter od seba do trojuholnika a na vrchu ich pozvarat spolu a malo by to stacit..lenze potom bol na obhliadke elektrikar ktory mi povedal, ze malo kedy to staci a nenameria potrebny odpor....tiez mi povedal, ze dobre rozmyslam spravit uzemnenie..tak sa vas chcem opytat..bude mat zemnenie s dotiahnutim tretieho vodica po zasuvkach zmysel pokial nebude na dome bleskozvod?
Resp. Ak by sa riesila ta platna do zeme aky rozmer hrubka a do akej hlbky je vhodne ju zakopat?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa ondistef » 22 Okt 2020, 11:10

Dobrý deň, vznikne vám sieť TN-C-S teda budete mať v domovom rozvádzači bod rozdelenia z PEN na PE a N.
Zmysel dotiahnutia resp. samostatného N a PE má už len kvôli zvýšeniu bezpečnosti.
V takomto prípade by som ale rovno doporučil doplniť do rozvádzača aj prúdové chrániče typ A (a ak sa jedná o starý rozvádzač s ističmi, alebo poistkami, tak rovno aj s ich výmenou za nové ističe). Záleží na počte okruhov, ale na jeden chránič by som dával 6 okruhov (max do 9 okruhov). Tiež by som uvažoval nad prepäťovou ochranou, ale opäť závisí od okolnosti, umiestnenia stavby, typu prípojky, ... (chcelo by to stanovenie rizika).
Uzemnenie môže byť vytvorené buď z tyčí, alebo platne (dosky) - uzemňovače typu A, resp. najlepšie je zakopať pásovinu okolo domu (v prípade, že sa rozhodnete v budúcnosti pre bleskozvod, tak by sa len vyviedli zvody od pásoviny) - uzemňovač typu B.
To či bude stačiť tyčový, doskový alebo z pásoviny, záleží dosť na miestnych podmienkach (typ pôdy, vlhkosť), niekde bude stačiť zatĺcť tyč a niekde bude problém dosiahnuť rozumné hodnoty aj s 50m pásoviny (obrazne povedané).
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Okt 2020, 12:34

ivanko362 napísal:bude mat zemnenie s dotiahnutim tretieho vodica po zasuvkach zmysel pokial nebude na dome bleskozvod?
Bleskozvod s týmto nemá prakticky nič. Bleskozvod sa dáva na stavby podľa ich umiestnenia a na základe stavebného úradu. Ja som bleskozvod nemal ani na novostavbe spred asi 7-8 rokov, nikto nemal žiadny problém... Ak je to nízky dom a nie je na kopci tak bleskozvod nepotrebuje, stačí že ho bude mať nejaká z bližších a vyšších budov...
3-vodičová sieť má svoje opodstatnenie aj bez zemnenia, či prúdového chrániča, pretože pri 2-vodičovej sa môže stať že sa niekde preruší PEN vodič a tým že je spojený s kostrou spotrebiča až v danom spotrebiči, sa na kostru pri takejto poruche dostane napätie. Pri 3-vodičovej sústave sa toto riziko znižuje, pretože by muselo dôjsť k takému rozpojeniu PE+N, aby sa PE+N vzájomne spojili niekde po trase vedenia. Čiže jednak by sa museli prerušiť 2 vodiče súčasne a zároveň sa navzájom spojiť...
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Okt 2020, 12:39

ondistef: prepáč, ale toto:....V takomto prípade by som ale rovno doporučil doplniť do rozvádzača aj prúdové chrániče typ A.... je úplne posledný krok a mimo otázku, lebo predtým treba vedieť, aké staré a ako sú robené káblové rozvody v stenách. Ak je tam dvojvodič L+PEN, tak aj ten bod rozdelenia tu nie je na mieste.

ivanko 362: Prepäťové ochrany môžeš použiť, ale zase je to spojené s otázkou, kde bude umiestnená HUS - hl.uzemňovacia svorka, nakoľko každý elektrikár vie, že je "dáky" predpis na montáž prepäťoviek a niečo o 0,5m vzdialenosti. Takže z teórie do praxe. A prax robí projektant, elektrikár, revizák a nie pekár s murárom. (tým murárom nemyslím užívateľa ondistef!)

....Ak by sa riesila ta platna do zeme aky rozmer hrubka a do akej hlbky je vhodne ju zakopat?....
NIKTO ti nepovie správnu odpoveď bez merania rezistivity pôdy a následného merania zemného odporu. Ale minimálna hĺbka je stanovená STN/EN. Tak isto jej poloha v rámci pôdorysu stavby a pochôdzich exteriérových častí....

........niekto mi poradil, ze staci zabit do zeme asi metrove L profily meter od seba do trojuholnika a na vrchu ich pozvarat spolu a malo by to stacit..... - tak to ti poradil riadnu vtákovinu, Ukrajinec, alebo Bulhar? Všetko čo dáš voľne do zeme musí byť minimálne pozinkované. Od našich hraníc na západ už iba nerez. A to tvoje NAVRCHU je vrch tej tyče, ktorý musí končiť minimálne 80 cm pod úrovňou terénu.

Vodič PE je iba ochranný, za normálnych okolností ním netečie žiadny prúd. V tvojom prípade budeš prepájať PEN a potom ho budeš deliť, keď to tvoje rozvody dovolia.

Uzemnenie priamo nepredpisuje žiadna STN/EN. Je nutné iba vtedy, pokiaľ je v pláne blezkozvod. To, čo chceš urobiť je dobrovoľné zvýšenie vlastnej ochrany pred prepätím a pred nebezpečným dotykovým napätím.
0

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa ivanko362 » 22 Okt 2020, 13:44

Dakujem vam za rady....este by mi niekto vysvetit polopatisticky rozdiel medzi TN-S a TN-C-S?
Podla schemy chapem, ze TN-S je 5 vodicova sustava ktora prichadza do rozvodnej skrine ako 3xL+PE(zem)+N? Tym padom budu v rozvodnej skrini 2 mostiky samostatne na PE a extra N?
A na TN-C-S vlastne nepotrebujem robit zemnenie kedze sa jedna o 4 vodicovu sustavu a o piaty vodic ju rozsirim az od rozvodnej skrine po koncove zasuvky...teda pre PE aj N bude pouzity jeden spolocny mostik...chapem tomu spravne?
PS: niekto mi hovoril, ze N je vlastne nejake centralne zemnenie tahane celou obcou?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Okt 2020, 13:52

Pochybujem že nejaké obce ťahajú TN-S... To vidíš aj na stĺpoch. (A nenechaj sa oklamať keď uvidíš na stĺpe 5 vodičov, lebo jeden je na pouličné osvetlenie :D )
Rozdiel si si vlastne už popísal sám. TN-C má iba L1, L2, L3 a PEN (kombinovaný ochranný a neutrálny vodič); TN-S (resp. TN-C-S) má L1, L2, L3, N a PE (oddelený ochranný a neutrálny vodič).
Mostíky sa pri rozdelení TN-C na TN-C-S v rozvádzači dávajú osobitne na PE a osobitne na N, pričom na PE mostík je privedený PEN vodič. N mostík je potom prepojený s PE mostíkom. Logicky je to samozrejme zbytočné a funkciu to má vlastne rovnakú ako keby sa na PEN mostík dávali oddelené vodiče PE a N. Ale po správnosti to majú byť fyzicky oddelené mostíky a následne vzájomne prepojené.
Ak použiješ prúdový chránič tak N mostík musíš mať ešte jeden (resp. toľko, koľko máš chráničov), ktorý bude napojený na N výstup z chrániča.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Okt 2020, 14:09

PS: niekto mi hovoril, ze N je vlastne nejake centralne zemnenie tahane celou obcou...

Vcelku dobrý vtip, pomýlil si si rubriku.

PEN /L1/L2/L3 sú ťahané celou obcou, to je fakt.
Druhý fakt je, že PEN musí v zmysle STN a interných predpisov byť uzemnený a celková hodnota zvodu je podstatne nižšia, než je povolený maximálny odpor uzemnenia podľa STN. Preto každá pripojená zemniaca sústava na trase pomáha aj distribučkám udržať bezpečné parametre.

Z tohto dôvodu je aj predpísamý minimálny prierez káblu ktorým sa pripája RD za elektromerom, ako aj prepoj na HUS a vyhotovenie HUS za podmienok dodržania hodnôt prechodových odporov v spojoch.

(nie si elektrikár, hodnoty a čísla STN pre teba nemá zmysel uvádzať)
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa ondistef » 22 Okt 2020, 15:19

technikus110 napísal:ondistef: prepáč, ale toto:....V takomto prípade by som ale rovno doporučil doplniť do rozvádzača aj prúdové chrániče typ A.... je úplne posledný krok a mimo otázku, lebo predtým treba vedieť, aké staré a ako sú robené káblové rozvody v stenách. Ak je tam dvojvodič L+PEN, tak aj ten bod rozdelenia tu nie je na mieste.
Vychádzal som z toho popisu, že doplniť vodič, takže ak by to mal naťahané samostatnými drôtmi v chráničkach tak by zas nebol až taký problém dotiahnuť modrý vodič (za predpokladu, že to je ťahané meďou a nie hliníkovými vodičmi).
Ale dotyčný zrejme ani sám nevie ako to ma spravené, takže to bol odo mňa výstrel mimo.
0

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa ivanko362 » 22 Okt 2020, 16:11

Ondistef: ano kable su v chranickach a uz mam kupeny treti vodic ktory tam budem pretahovat....
Ako tak citam nemusim zemnenie ani robit kedze na TN-C-S ho netreba...alebo odporucate ho urobit? Odhliadnuc na najnovsie normy..bude to mat premna ako uzivatela realny ucinok?
Prudovy chranic chcem pouzit minimalne na kupelnu..ak to ma nejaky suvis....
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa burizon » 22 Okt 2020, 17:23

ivanko362, nudíš sa? Ak ti funguje elektroinštalácia bez problémov, tak na čo do toho "vŕtať"? Máš zbytočné peniaze? Alebo chceš, aby ťa bolel chrbát od kopania a sekania? Ak už chceš do toho babrať, tak si skontroluj PEN vo všetkých vývodoch a môžeš spokojne spávať, samozrejme za predpokladu, že v kúpelni máš dodržané zóny. Tvoje starosti by som chcel mať.
0

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa ivanko362 » 22 Okt 2020, 20:19

Praveze sa nenudim...preto rozmyslam, ze sa nato vyprdnem...
Neviem co myslis pod pojmom "zony"...
Kupelna je nova tahal som tam 2 okruhy..jeden na pracku a druhy na fen atd....bude sa robit aj kuchyna nanu mam pripravenych 5 okruhov kedze teraz to ficalo na 2...aj to zasuvky boli pre cele poschodie na 1 istic vratane kuchyne...
0

leinad
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17 Okt 2020, 21:33
Vek: 66

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa leinad » 22 Okt 2020, 22:32

ivanko, nechcem sa ťa dotknúť, máš elektro vzdelanie? Asi nie,to mi vychádza podľa tvojích príspevkov. El ištalácia, to nieje akože idem si vystruhať novu píšťalku z vrby, o vrbe som už počul. Tu môže ísť o život. Na kupelňu je potrebné sa pozerať ako na zložitý priestor. napriklad
tu :http://www.els.webzdarma.cz/kupelna.html. ak potrebeješ prerábku el. inštalaácie minimálne to konzultuj s človekom znalým v elektroinštaláciach. Fakt to nieje sranda vravim ti to ako bývalý revizny technik elektro.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa technikus110 » 23 Okt 2020, 05:10

Iba na záver témy:
Neviem co myslis pod pojmom "zony"... Kupelna je nova tahal som tam 2 okruhy...

Ak ti v kúpeľni niekoho dorazí, tak 5 až 9 rokov máš stravu a ubytovanie zadarmo.
Sex v sprche 2x do týždňa....

Preto neradím laikom NIKDY do detailu!
0

ivanko362
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 25 Apr 2020, 18:33

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa ivanko362 » 23 Okt 2020, 10:49

Pozrel som si tie zóny a moje rozmiestnenie ich spĺňa. Len tak pre info.
Dakujem vam vsetkym za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Dorobenie uzemnenia

Príspevok od používateľa burizon » 23 Okt 2020, 10:50

ivanko, ako by som ti jednoducho vysvetlil, čo sú to zóny? V podstate sú to jednotlivé časti danej miestnosti (napr.kúpelňa), kde je presne určené, čo tam v rámci elektroinštalácie môže a nesmie byť a ešte, kde to môže byť. V skratke asi toľko. V podstate to nie je nič náročné, len to musí byť dodržané, hlavne kvôli bezpečnosti. A áno, súčasne káblovanie kuchyne pripomína malý "velín", ak to robíš tak, ako to má byť.
0

Napísať odpoveď