Navlhnuty kabel vyhadzuje istic?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Navlhnuty kabel vyhadzuje istic?

Príspevok od používateľa ondistef » 30 Okt 2020, 10:51

majov napísal:Na jednej faze to funguje. Aspon havarijny stav je tak osetreny. Neviete ale nahodou na kolko vyjde zameranie chyby? Mam info, ze to robi aj vsdcka za velavela €€€. A ano chapem, ze vymenit kabel je dokonale riesenie ale rad by som mal viac info o moznostiach.
Nepíšeš to najhlavnejšie, dĺžku a umiestnenie toho kábla, pokiaľ je to pár metrov a v zemi (a nie v betóne, alebo chodníku), tak by som ho na tvojom mieste rovno celý vymenil, než laborovať mesiac nad káblom a nakoniec ho aj tak vymeníš.
5ko ti už napísal postup ako vyselektovať konkrétne poškodené vodiče (ak nedisponuješ meračom izolačného odporu, čo by bolo najrýchlejšie a aj bezpečnejšie a šetrnejšie riešenie).
Ale určenie, kde presne je miesto poškodenia by šlo reflektometrom káblových porúch (za predpokladu, že vieš presne, kde je ten kábel uložený), alebo aj s niektorými vyhľadávačmi vedenia.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Navlhnuty kabel vyhadzuje istic?

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Okt 2020, 14:39

Preto je najlepšie takéto domáce záhradné krátke vedenia, kde je riziko preseknutia pod zemou dávať do o niečo väčšej chráničky bez bytočných ostrých ohybov, aby sa dal za porušeným káblom natiahnuť nový.Ale ak je niekde pricviknutý skalou,tak je to ťažšie. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

majov
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21 Sep 2010, 00:00
Vek: 44

Re: Navlhnuty kabel vyhadzuje istic?

Príspevok od používateľa majov » 31 Okt 2020, 21:34

Je tam vsetko, beton, dlazba, chodnik, trava... Nie je to nic kriticke, moze to byt par mesiacov vypnute.
Ako je to s tymi cenami za zameranie? Netusim kadial vedie takze bolo by treba seriozny vyhladavac. No reflektometer by povedal tiez dost. Ale vdaka za tipy. Ked budem mat cas dam este sem tam update ako sa to hybe. Je stale mozne, ze jedina pricina je ta vlhkost a vysusenim priestoru sa to vyriesi.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Navlhnuty kabel vyhadzuje istic?

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Nov 2020, 06:56

Vylučovacia metóda.Najprv skús počúvať, či niekde v tej rozvodnici nepočuť škvrčanie,pretože môže byť vlhkosť aj v ističoch.Ak bude treba,tak zober fén a poriadne celú tú koncovú rozvodnicu v šachte vysuš.

Odpájaj postupne fázy v šachte nechaj to pod napätím a sleduj pri ktorej to prestane vyhadzovať a zistíš či je to vadným káblom,alebo to je v skrinke.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

majov
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21 Sep 2010, 00:00
Vek: 44

Re: Navlhnuty kabel vyhadzuje istic?

Príspevok od používateľa majov » 10 Nov 2020, 08:53

zapojil som teda jeden kabel na fazu a ostatne odpojil. Vysledok:
90V na odpojenych kabloch voci zemi a 10mA prud cez ten jeden zapojeny funkcny. Vyzera to na vaznejsi problem ak ani jedna zila nie je 100%. Uz len zistit kde je miesto poruchy :).

Ako to teda je s cenami za zameranie (trasa kabla + porucha)? Kde sa to cca hybe? Viete niekto? Miesto -KE. Vymena zatial neprichadza do uvahy kvoli nakladom na opravu povrchov.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Navlhnuty kabel vyhadzuje istic?

Príspevok od používateľa kapor » 25 Sep 2021, 05:52

Nemyslím si, že problém je navlhnutý kábel.....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

majov
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 21 Sep 2010, 00:00
Vek: 44

Re: Navlhnuty kabel vyhadzuje istic?

Príspevok od používateľa majov » 03 Sep 2023, 21:57

Kabel bol nakoniec vymenený a nebolo to ani nejaké drahé aj s výkopovými prácami a položením.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Navlhnuty kabel vyhadzuje istic?

Príspevok od používateľa Atlan » 04 Sep 2023, 10:58

Zamerat poruchu ide z lepsim osciloskopom, generatirom a kalkulackou....
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Navlhnuty kabel vyhadzuje istic?

Príspevok od používateľa OHAJ » 05 Sep 2023, 17:33

majov napísal:
25 Okt 2020, 08:26
pytam sa na vase skusenosti s rozvadzacmi vo vlhkych priestoroch ak nejake mate. Dakujem.
Iba poznámka k tým rozvádzačom vo vlhku, prepojovacie hrebene by som radšej nepoužíval - teraz nemyslím nejaké neočistené konce, kde často striela; ale všeobecne, tam sa to najviac nakondenzuje - v lepšom prípade sa to odparí.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok