Spinanie ventilatora

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa maros173 » 27 Okt 2020, 14:17

Dobry den,

Chcel by som sa spytat na jednu vec. Planujem urobit dodatocne vykurovanie na poschodi z krbu a potreboval by som dva teplotne spinace + ventilator.

Teplotny spinac 1 by v pripade ze bude na 1. Poschodi teplota vyysia ako 24st (znamena ze ide krb) dal signal (napr. zopol napatie) na teplotny spinac 2 a ten by v pripade ze by bola teplota nizsia ako 23 st zopol ventilator.

Jedina vec ma napada ci v pripade ze teplotny spinac nebude mat stale napatie si bude pamatat naprogramovanu teplotu na zaklade ktorej ma spinat.





Vdaka,



Maros
Prílohy
image.png
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa TomasNM » 27 Okt 2020, 15:27

Vyriesit toto zadanie sa da vela sposobmi.
Da sa to analogovo, pouzitim vhodneho senzora a operakmi, alebo s pouzitim MCU.
Problem mozu mat mechanicke termostaty, pretoze maju vysoku hystereziu.
S pouzitim MCU sa daju nastavene hodnoty zapisat do EEPROM a pri vypadku/starte sa tieto hodnoty nacitaju.
V analogovom prevedeni stacia trimre, ktorym je jedno, ci je vypadok alebo nie.
Pripadne sa to da aj poskladanim dvoch tychto modulov:
https://www.gme.sk/modul-presny-digital ... 0-az-110-c
Nic zlozite.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Okt 2020, 16:44

Niekto niečo také už vymyslel, volá sa to termostat a mladí určite nepochopia, ako zázračne to funguje aj bez MCU :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa E001 » 27 Okt 2020, 17:56

Toto som kritizoval už pred rokmi, keď zažívalo Arduino raketový štart. Boli frajeri, ktorí nim chceli nahradiť úplne jednoduché veci, ktoré sa dali obslúžiť tromi relátkami. V tomto prípade by som sa priklonil k riešeniu od TomasNM. Presnosť + - 1 stupeň Celzia. Luboš pod termostatom možno rozumieť hocičo, aj bimetal s hysterézou od nevidím po nevidím.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Okt 2020, 18:48

No a? To mu bude vadiť hysterézia 2°C? Veď ovláda ventilátor, nie nejaký proces.
Takú chybu tam môže vniesť aj čínsky snímač. Ale veď pohoda, komplikujte, ja sa budem ďalej smiať.

Ja by som tam dal PLC a dole HMI, aby som vedel kontrolovať stav. Mám na predaj, má aj ethernet pripojenie, takže nie je problém zapínať ventilátory na diaľku, má aj can bus, vie tam dať čislo teploty a tlaku. Cena 3000€.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5645
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa mr.dred » 27 Okt 2020, 21:05

Dva také termostaty (ako z odkazu čo dal TomasNM) mám k dispozíci. Sú už trochu upravené - relé a prípojné svorky sú prehodené na druhú stranu DPS, aby to lepšie vyzeralo v nejakej krabičke - funkčnosť nezmenená...
Až sa stihneš rozhodnúť do zajtra (28.10.) 9:00 hod. môžem ti ich poslať. Cena 6€ aj s poštovným za oba. Do SS ti napíšem ostatné...
Prílohy
ts.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa maros173 » 28 Okt 2020, 08:52

Caute, dik vsetkym za odpovede. Mam este jednu otazku ten spinac ktory ste poslali vie spinat oboma sposobmi ?

1. sposob - ak je namerana hodnota vyssia ako nastavena zopne rele
2. sposob - ak je namerana hodnota nizsie ako nastavena zopne rele

Ide o to, ze ak bude na prvom poschodi vyssia teplota ako 24st pusti napatie do druheho termostatu a ten termostat chcem aby zopol iba v pripade pripade ze na druhom poschodi bude teplota nizsia ako 24st.

Vsimol som si takisto ze link je na termostat ktory spina napatie 125v no ja potrebujem taky ktory bude spinat sietove napatie nakolko aj ventilator bude na 230v.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Okt 2020, 10:59

Ja to musim cele prestylizovat:(potvrd ci je to spravne)

Na prvom poschodi chces termostat nastveny na 24stupnov. Ten bude detekovat ci sa kuri v krbe na 1 pschodi. Ak teplota stupne nad 24 stupnov na 1 poschodi (kuri sa v krbe), tak sa termostat 1 aktivuje termostat 2 na druhom poschodi(
(pod 24 stupnov na prvom poschodi termostat 2 bude ignorovany. Ten termostat 2 na druhom poschodi, bude zoputy, kym teplota na 2 poschodi nedosiahne 24 stupnov.

Spravne?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa maros173 » 28 Okt 2020, 11:20

Skusim ja trosku inak :)

na 1 poschodi je 24,1 st (kuri sa v krbe) termostat 1 zopol rele (pustil napatie do druheho termostatu) nakolko teplota stupla nad 24.

1 scenar

na 2. poschodi je 22,1st.
Kedze termostat 2 je nastaveny na "zopni rele ked je teplota nizsia ako 24" tak zopne a posiela napatie do ventilatora, v momente ked dosiahne teplotu 24st na 2 poschodi termostat 2 rozopne relatko (bez ohladu nato ci ten dole je zopnuty alebo nie)

2 scenar
na poschodi je viac ako 24st tym padom termostat 2 nezopina a ventilator sa netoci

3 scenar
Na poschodi je 22 st co znamena ze termostat 2 ma zopnute rele aby kuril no na 1. poschodi je len 22 st (nekuri sa v krbe) tak je termostat 1 rozopnuty tym padom termostat 2 nema napatie.

Je to takto pochopitelnejsie ?

V principe ide o distribuciu tepla z prveho poschodia na druhe poschodie kde sa spi, chcel som najprv dat len jedno cidlo na 2 poschodie no ak bude rano o 4 na prizemi chladnejsie ako hore nema zmysel fukat studeny vzduch na poschodie z prizemia..
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Okt 2020, 12:16

Jeden obrázok je viac ako desať strán písania. :D

v krbe stačí bimetál s kontaktom, ktorý zopne pri zvýšení teploty,hore môže byť akýkolvek aj elektronický.
Ak nezoženieš dvojpolohový bimetál, tak cez relátko premeníš funkciu.Akurát relé bude mať nejaký trvalý odber.
Prílohy
krbový ventilátor.png
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Okt 2020, 15:09

Je to takto pochopitelnejsie ?
Je. Je to vlastne to iste co som pisal ja, len si to este lepsie rozpisal.

Mechanicky termostat ma urcitu hystereziu. Ak mas peniaze tak experimentuj s mechanickym (lebo mozno nebude dobry a potom si ho kupil zbytocne a prerobil, ak bude dobry tak si zase usetril). Alebo kup elektronicky kde sa da hysterezia nastavit od nuly po xy. A mozes testovat ako velku hystereziu nastavit.

Ja napriklad mam bungalov asi 90m2 a mam elektronicky termostat bez hysterezie. Akonahle teplota preblikne z 22.5 stupnov na 22stupnov, sa zapne kurenie na 15 minut (radiatory mam horuce do 4-5 min). Po vypnuti kurenia mi teplota v dome stupne na 23.5 stupnov.
Mne sa osvedcilo pouzit termostat bez hysterezie s casovanim kurenia 15min. Povodne som to mal tak, ze zapne pri 22 a vypne pri 23 (hysterezia 1 stupen), ale kurilo to dlhsie ako 15 min do tych 23 stupnov a potom mi este stupala teplota az na 25 stupnov, co uz mi bolo moc teplo.

Ale u teba je to iny system, takze sa stym musis pohrat a vyladit podla potreby. 5ko ti uz nakreslil ako zapojit ci uz mechanicky termostat alebo kontakty elektronickeho termostatu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa Edgar » 28 Okt 2020, 16:13

Existujú hotové termostaty, ak môžem odporučiť tak toto sme mali my v dome v každej izbe na infra panely a pohoda. Napájané dvomi AA baterkami + je tam bistabilné relé takže trvalý odber to má len pre elektroniku, nie pre relé. Baterky vydržali cca 3-6 rokov podľa intenzity spínania. Defaultne je síce relé pod nastavenú teplotu zopnuté, ale nie je tam prakticky žiadna elektronika ktorá overuje stav relé takže jednoducho stačí že si ho pred inštaláciou zopneš iným zdrojom a potom zapojíš baterky, tým pádom sa bude prepínať opačne. Hysterézia 0,5°C

https://www.esvit.sk/priestorovy-termos ... lektrobock
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa maros173 » 29 Okt 2020, 06:39

Som novacik no pre elektro som velmi nadseny tak mozno budem este davat nejake zakladne otazky :)

Potrebujem dva rozdielne rele alebo je mozne pouzit rovnake rele ?

Myslim tym na prvom poschodi bude rele pri 60st v krbe spinat obvod, na poschodi potrebujem pri 24 rozopnut obvod.

Nakreslil som dva typy rele, obe su akoby v polohe 0

Prve pri aktivacii spoji obvod, druhe pri aktivacii rozopne obvod.

Asi som to nie celkom dobre vysvetlil, idem si na nete nastudovat ake rozne rele existuju :)
Prílohy
rele.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Okt 2020, 06:41

Prvý typ relé má NO kontakt - normally open, teda v "neutrále" (pri vypnutom stave) má kontakty rozpojené. Po privedení napätia na cievku spína.
Druhý typ je NC - normally closed, teda v "neutrále" je zopnuté, po privedení napätia rozpojí kontakty.

Potom sú relé prepínacie, čo je kombinácia oboch zapojení a má tri vývody - COM, NC a NO. Zapojíš tie, ktoré potrebuješ.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa maros173 » 29 Okt 2020, 06:51

Super dik za vysvetlenie, cize ak kupim to co posielal mr.dred prehodim jedno rele na plosnom spoji budem to vediet pouzit akurat nesmiem pomiesat kde pouzijem ktore rele..spravne ? :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Okt 2020, 06:57

Existujú aj prepínacie relé, ktoré majú tri kontakty. Bez napätia je spojený stredný kontakt z vnútorným a pri zapnutí sa stredný kontakt spojí s vonkajším, takže si vyberieš to čo ti v ktorej pozícii vyhovuje.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Okt 2020, 06:57

Presne ako horíš :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa maros173 » 29 Okt 2020, 07:04

Nasiel som aj rele normalne na plosnom spoji, rad bv som si mozno urobil aj taku stavebnicu resp nejaku priehladnu krabicu kde bude trafko ktore bude menit napatie z 230 na 12 (idealne ak by bolo tiez na plosnom spoji) no a k tomu poskladam aj tie plosaky co dostanem, kupil dlhsi kabel na cidla aby to bolo vsetko na jednom mieste..je nieco take ? :)
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Okt 2020, 07:04

Ak kúpiš SPDT relé, tak Ti stačí kúpiť z toho typu 2 kusy a na prvom zapojíš spínanie medzi COM a NO, na druhom medzi COM a NC.

-- Spojený príspevok 29 Okt 2020, 07:08 --
maros173 napísal: trafko ktore bude menit napatie z 230 na 12 (idealne ak by bolo tiez na plosnom spoji)
Tak hlavne nepotrebuješ trafo, ale zdroj.
maros173 napísal:je nieco take ?
Krabíc máš milión, ale potom možno pomaly zistíš že sa viac oplatilo kúpiť hotové termostaty ktoré som Ti sem dal ja :D
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Spinanie ventilatora

Príspevok od používateľa maros173 » 29 Okt 2020, 07:17

Edgar dik ale pozeral som tam je svorkovnica iba na 2 kontakty..ako to potom zapojim?:) ak by som tam mal com no a nc to uz by somvedel
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok