Spinac/prepinac 2F

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

b2020
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 08 Nov 2020, 06:08

Spinac/prepinac 2F

Príspevok od používateľa b2020 » 08 Nov 2020, 23:54

Ahojte, mam par otazok ohladom spinacov/prepinacov.

Niektore zariadenia umoznuju pripojenie elektrickej energie cez klasicke zastrcky (trojkolik) z dvoch vstupov - ci uz z dovodu rozlozenia zatazenia alebo bezpecnosti ak by napr. jeden kabel niekto omylom odpojil. Pri takomto zapojeni ale mozu vznikat situacie, ze v jednotlivych "L" vodicochjednotlivch vstupov budu rozdielne fazy.
Ak by sme chceli taketo zariadenie zapinat jednym tlacidlom, napr. klasicky 2-polovy 250V koliskovy spinac je dimenzovany na spajanie L a N sucasne a nie na spajanie dvoch faz sucasne. To iste plati ak by sme chceli prepinat medzi vstupmi a chceli pouzit prepinac.
https://www.gme.sk/koliskove-spinace
https://www.gme.sk/posuvne-spinace

Otazky teda su:
- Akym sposobom vybrat spinac alebo navrhnut spinanie celeho takehoto zariadenia? Tzn, aby sa jednym komponentom mohli vypnut oba vstupy naraz?
- Akym sposobom vybrat prepinac alebo navrhnut prepinanie vstupy podla vyberu (potencialne inej fazy)?

Jedine podmienky su:
- Uprednostnujem mechanicke riesenie pred elektronickym, ale ak mate zaujimave elektronicke riesenie, sem s nim, ale jednoduche, pretoze zlozite sa zvyknu kazit :-)
- Zaroven by som chcel poziadat nielen o bezpecne, ale zaroven aj vizualne elegantne riesenie tohto problemu. Tzn. nechcem na to pouzit 3F spinac od "miesacky" :-D

V pripade ak na trhu nie su "elegantne" spinacie prvky, situaciu viem samozrejme riesit dvomi 250V koliskovymi spinacmi (pre kazdy vstup jeden) a prepinanie sa da vyriesit vnutornym prekablovanim podla aktualnej potreby, len to by som musel na vypnutie zariadenia stlacat 2 tlacidla, a prekablovanie by si vyzadovalo rozobratie ktore nie je tak pohodlne ako napr. prepnut posuvny spinac niekde na zadnej casti zariadenia.

V prilozenej scheme som kvoli zjednoduseniu nekreslil PE vodic.
Zastrcky su oznacene ako Z1, Z2.
N1,N2 - "N"-kovy vodic z prvej a druhej zastrcky (ak by nahodou niekto namietal, ze take vodice nepozna).

Dakujem za nazory
Prílohy
VypnutiePrepnutieFazy2.png
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Spinac/prepinac 2F

Príspevok od používateľa Merak » 09 Nov 2020, 05:33

V prvom rade si treba dávať pozor na menovité napätie vypínača / prepínača.
Čo si sem dal link, tak tam sú prepínače na 250V, ale ty máš medzi fázami až 400V, čiže podľa toho musíš hľadať vypínače / prepínače.
Za ďalšie si musíš dávať pozor na napájacie flexo šnúry, bo niektoré ti zamieňajú fázu s neutrálnym vodičom. S týmto problémom som sa stretol kedysi pri serveroch, kde napájací zdroj mal dva vstupy a pokiaľ bola zámena na jednom vstupe, išlo to do skratu a vybavovalo to istič.
Najlepšie by bolo hľadať štvorpólový vypínač, ktorý ti bude vypínať na oboch vstupoch oba pracovné vodiče, teda aj L aj N.
Pokiaľ pred vypínačom nie je žiadna poistka na zníženie vstupného prúdu, hľadal by som aspoň 10A, ak už nie rovno 16A vypínač.

možno skôr niečo takéto použiť ako spoločný vypínač
https://www.cbelektro.sk/eshop/vypinac- ... 8927.xhtml
a toto použiť ako prepínač vstupov
https://sk.traconelectric.com/product/S ... ac-2P--16A
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

b2020
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 08 Nov 2020, 06:08

Re: Spinac/prepinac 2F

Príspevok od používateľa b2020 » 25 Nov 2020, 19:06

Uvedene spinace som uviedol ako priklad typu idealneho vyzoru spinacov ktore hladam. Rozumiem, ze su dimenzovane na 250V a nie na 400V. Modulovym a vsetkym "miesackovym" ovladacim prvkom sa potrebujem vyhnut (nezmestia sa), takze jedine riesenie ktore mi ostava su dva samostatne vypinace a pevne prekablovanie.

Inak vdaka za tip s poistkou.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok