Rekonštrukcia starého rozvádzača

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Rekonštrukcia starého rozvádzača

Príspevok od používateľa kVA » 19 Nov 2020, 17:01

Ahojte. Dostal som fušku zrekonštruovať starý rozvádzač v dome. Mám len jednu dilemu. Skrz toho že všetko je montované na kryt za ktorým sú káble a ešte k tomu na kryte sú aj hodiny ako sa dostať ku káblom? Bojím sa len jedného. aby som náhodou s manipuláciou krytu na ktorom sú hodiny nepoškodil tie hodiny.

A druhá moja prosba je ako zistiť ktoré poistky mám nahradiť 3pól. ističom a ktoré 1pól. ističom. Keď že sú tie poistky "nalepené" pri sebe. Jediné čo ma napadlo zmerať poistky medzi sebou ale veľmi by som tomu neveril :/ keď že dakedy sa to robilo halabala

Ďakujem vám za rady
Prílohy
rrrrrrr.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Rekonštrukcia starého rozvádzača

Príspevok od používateľa Jirka84 » 19 Nov 2020, 17:55

Začnu trochu zeširoka , protože nepoznám Tvoji odbornost elektro - bezpečnost práce na zařízení pod / bez napětí musí každý respektovat, a jsi na tomto webu už delší čas, tak sis jistě všiml několika detailů, jak se tady dá radit pro práci na NN...
Jsi -li osoba znalá v oboru, pak bys už měl vědět, že když je plombovaný elektroměr na dřevěné (či obdobně hořlavé) desce společně s pojistkami( jističi), i pak nejprve je nutno požádat distribuci o odplombování. Následuje vyjmutí hlavních pojistek (vypnutí hlavního jističe) před elektroměrem! Po demontáži celé desky jsou vidět kabely jak jedno tak třífázové (sporák, 3fáz. zásuvka na dvůr atd.). Dokonce i podle průřezů lze s velkou pravděpodobností určit dále zásuvkové či světelné okruhy. Bedna je dřevěná a pro revizi (aby byla vyhovující) je nutno ji vybourat, nahradit certifikovanou skříní, stejně tak bude i osazení nových jističů a "vydrátování" = propojování správnými spojovacími lištami. Doporučil bych doplnit RCD pro budoucí pokračování v rekonstrukci všech rozvodů v domku. Pro konečnou Výchozí revizi (nejen pro mně) bys měl mít projekt s razítkem projektanta. Pojišťovna si jinak , v případě problémů, dokáže na Tobě smlsnout...
Tolik pro začátek, normy Ti nebudu zatím připomínat, abys dostal "chuť k fušce.

PS 3fázový okruh je asi vlevo nahoře vedle zvonkového trafa nad nulovým můstkem a hlavním vypínačem...
Jistě víš, jaké hodnoty jističů (A + charakteristika) se používají pro jednotlivé okruhy.
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

kVA
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 14 Jan 2018, 20:24

Re: Rekonštrukcia starého rozvádzača

Príspevok od používateľa kVA » 19 Nov 2020, 21:17

Skúšky revízneho technika mám už za sebou. O bezpečnosti toho viem dosť. Aj o normách atď. Ale to že som revízny technik neznamená že musím hneď vedieť všetko. Väčšinou sa venujem kompletným montážam alebo rekonštrukciám elektroinštalácií. To že stav predmetnej elektroinštalácie nevyhovuje platným normám je jasné. Ale elektroinštalácia stále spĺňa normy z obdobia jej montáže. A práve podľa tých noriem sa posudzujú "staré" nevyhovujúce elektroinštalácie. Čiže nesúhlasím s tým že elektroinštalácia je nevyhovujúca. Je nevyhovujúca len platným normám. Ale stále sa dá posudzovať podľa starých noriem. Ak by nie potom si neviem predstaviť ako môžu dostávať revízie paneláky a iné budovy s minulého storočia. Keď už meniť rozvádzač tak potom aj celú elektroinštaláciu. Meniť len určité časti elektroinštalácie mi príde zbytočné.

Čo sa týka oboznámenia elektrárne o vymontovaní poistiek alebo s manipuláciou hodín nevidím dôvod. S hodinami sa manipulovať nebude a pre svoju bezpečnosť len vykrútim poistky ktoré by aj tak neprišiel žiadny elektrikár s distribúcie vykrútiť lebo sa na to vykašľú. Vieš aká je odpoveď od distribúcie? Zavolajte si elektrikára.

Rozvádzač ani nič nejdem meniť. Zadanie od zákazníka bolo vymeniť poistky za ističe. Ide mi len o spôsob ako zistiť ktoré poistky sú na 1f a ktoré na 3f. Tie vľavo sú jasné. ale tie vpravo sú na sebe natlačené a nie je jasne vidieť ktoré sú na 1f a ktoré 3f.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Rekonštrukcia starého rozvádzača

Príspevok od používateľa burizon » 20 Nov 2020, 00:17

kva, je trošku humorné, ak sa elektrikár pýta, čo má robiť pri rekonštrukcii rozvádzača. Jednoducho si pomeraj a bude ti jasné. Inak nezávidím ti túto robotu. Ak to chceš urobiť seriózne, tak by bolo určite dobre odpojiť elektromer, ako ti radil jirka a pozrieť sa dovnútra. Nie je to nič zložité, iba zavoláš na patričné miesto, nadiktuješ to, čo sa budú pýtať a môžeš odpájať. Píšeš, že ideš rekonštruovať rozvádzač a zrazu ideš iba namontovať istič. Ono aj pri takej zdanlivo "jednoduchej" robote sa môže ukázať niečo, s čím si nepočítal.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Rekonštrukcia starého rozvádzača

Príspevok od používateľa Jirka84 » 20 Nov 2020, 10:03

kVA,Sorry teda...
tak to dopadne , když osoba znalá se ptá na věci, obvzlášť pro revizáka banální, které jsou součástí pravidelných revizí - aspoň v ČR. Proto jsem na Tvoji poznámku..."Dostal som fušku zrekonštruovať starý rozvádzač v dome.... ako zistiť ktoré poistky mám nahradiť 3pól. ističom a ktoré 1pól. ističom... reagoval tak, jak jsem reagoval. Ve Tvé následné reakci se zmiňuješ už ne o rekonstrukci, ale o výměně jističe a co vlastně v profesi provádíš za odborné akce jako "sa venujem kompletným montážam alebo rekonštrukciám elektroinštalácií." !!!.

Netušil jsem jak moc se Tě "dotknu".

Nicméně, kdybys napsal v úvodním dotazu vše ostatní co v reakci, nemusel jsem Ti odpovídat způsobem vhodným pro začínající tazatele nebo bastlíře (Fero od stola u piva). Asi pro mně "bohužel", že jsem si před prvními revizními zkouškami musel nejprve , za doby "dřevěné", projít všemi možnými provozy, abych u zkoušek nebyl za učně.
Tvoje další konstatování, že Väčšinou sa venujem kompletným montážam alebo rekonštrukciám elektroinštalácií mně poněkud překvapilo, stejně jako pravděpodobná "rekonstrukce" = vlastně "jen" výměna pojistek za jističe.
Asi na SK nemusíte žádat o porušení plomby,zvlášť když bývají i šrouby desky pod plombou, a když budeš "předrátovávat " kabeláž na jističe místo pojistek a budeš sundávat staré hadrové vodiče za deskou z hořlavého materiálu - viz vodiče ze zrušeného odběrného místa vlevo. Už jsem takovou práci taky viděl a osobně jsem se jako revizák pod ni nepodepsal. Ano, jsou i lidé, co potřebují "opravit" co nejlaciněji maximum za minimum nákladů a pak ještě novou VR, přitom v průjezdu/garáži mají zaparkovaná aspoň dvě "laciná" auta. Já osobně od takových zákazníků odcházím s "prázdnou" kapsou.

PS o vyhovujícím či nevyhovujícím stavu instalace jsem se zmínil takto: "Doporučil bych doplnit ...atd. .Bývalý šéf IBP Ostrava ing. Kočib by Ti zrušil papíry, kdyby viděl takový výsledek práce. Tvůj příspěvek kazí dobré jméno velké části kvalitních revizních techniků i tady na fóru...
Nechám Tě tedy pracovat podle Tvého svědomí. Přeji Ti lepší diskutjící, než jsem já .
Ještě jednou sorry za "nevyhovujíví reakci" na Tvůj dotaz. Jirka84
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 27 Nov 2020, 13:39, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Rekonštrukcia starého rozvádzača

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Nov 2020, 17:33

.............skúšky revízneho technika mám už za sebou..........

Tak okamžite vráť papiere, ak si schopný sa opýtať takúto banalitu!!!
Ako si schopný niečo skontrolovať, keď nevieš čo kontroluješ!

Kedysi sa tomu hovorilo stavovská česť, dnes je to za husičku, pivko či náhodne zadarmo.
Bodaj by si sa dostal chirugrovi na stôl, ktorý sa bude na fóre pýtať, na ktorej strane je slepák.... Potom to tu tak vyzerá.
2
Obrázok 2

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok