Bleskozvod a zvody

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

marcossoft
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 22 Okt 2017, 14:54

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa marcossoft » 26 Jan 2021, 13:38

Ale ako on mohol vedieť, že či sú zakopané do zeme alebo zatĺčené do hĺbky. Jedine podľa projektu ale on to nemá ako zistiť, podľa mňa. Toto podľa mňa revízny technik nemôže skontrolovať.

Čo sa týka revízie, napísal, že výkres uzemnenia nebol predložený a že predpokladá, že zemniče sú strojené tyčové a doskové spojené Fezn 10mm2 a psáovinou 30x4, neprerušené spojené so zvodmi v zemi.

Čo sa týka metódy, to nepopisuje. Ale má použité prístroje
PU193 - meranie prechodových odporov
ETCR 2000+ - meranie zemných odporov

Pri tej revízii meral iba časť celého objektu a pritom sú budový prepojené medzi sebou. Preto som sa na to aj pýtal, keďže to zaujímalo aj pani.

Revíziu dal ako nevyhovujúcu (čomu rozumiem) a najbližší termín v roku 2022 (čomu nerozumiem)
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa technikus110 » 26 Jan 2021, 14:00

1. asi si vyžiadal predchádzajúcu, alebo východziu revíziu v ktorej to bolo detailnejšie napísané....
2. mal merať a popísať všetko, ináč to nebol revizák v zmysle najnovšej normy
3. musí merať vždy všetky zvody a neexistuje dať niečo do "dočasného" užívania na X mesiacov. Podľa starého áno, teraz už NIE!
4. čiže zvody sú nad omietkou, voľne prístupné, tam sa meria toho viac...


Rekvalifikovaný pekár, ktorý nerozozná rozdiel medzi M a XL vajcom.
0

marcossoft
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 22 Okt 2017, 14:54

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa marcossoft » 26 Jan 2021, 14:18

Čo by malo ešte v rezíznej správe byť, aké meranie ? Meral ešte prechodové odpory, to má uvedené, že max je 0,02 ohm
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa Merak » 26 Jan 2021, 15:36

ani sa nečudujem, že s tým kliešťakom nameral také veľké zemné odpory, keď kliešťakom sa meria odpor, pokiaľ uzemňovacia sústava je tvorená jedným prepojeným uzemňovačom, napr. pásovinou
ale ty máš zatĺknuté samostatné tyče a tie sa nemerajú klieštakom ale dvoj, troj či štvorvodičovou VA metódou
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa technikus110 » 26 Jan 2021, 17:55

... pokiaľ nemáš pred domom či halou betónovú plochu ako parkovisko s cestou a.t.ď.
Ale ten kliešťak ti zase odhalí unikajúce prúdy a aj naindukované napätie.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa Merak » 26 Jan 2021, 18:05

áno
ale na meranie kliešťakom potrebuješ mať vodivo spojené uzemňovače, kdežto pokiaľ som ho dobre pochopil, tak on má len samostatne zabité tyče, preto mu vyšiel aj taký vysoký odpor
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

kubo71
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 17 Júl 2016, 08:17

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa kubo71 » 27 Jan 2021, 09:34

K tom meraniu kliešťovým meračom, musia byt minimálne dva uzemňovače a nesmú byt vodivo spojené,
lebo v tom prípade by sa meral len odpor jednotlivých slučiek spojených napr. tým základovým uzemňovačom.
0

marcossoft
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 22 Okt 2017, 14:54

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa marcossoft » 20 Mar 2021, 11:18

Dobrý deň.
Idem si znova po radu - viď obrázok.
Neviete mi poradiť, kde zoženiem takýto tvorcový podstavec (popravde ani neviem ako sa volá a ako ho hľadať), ktorý je v tomto prípade nastrčený na (zrejme) stenovú kotvu FR OB ? Zinkovo to v katalógu nemá.
I keď tú to je použité na oddialený bleskozvod ja to potrebujem pre niečo iné ale neviem ako to hľadať.

Ďakujem za radu.
Prílohy
podstavec.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa Merak » 21 Mar 2021, 13:59

kubo71 napísal:
27 Jan 2021, 09:34
K tom meraniu kliešťovým meračom, musia byt minimálne dva uzemňovače a nesmú byt vodivo spojené,
lebo v tom prípade by sa meral len odpor jednotlivých slučiek spojených napr. tým základovým uzemňovačom.
a nejde právo o to zmerať v akom stave máš tie spoje, čo nevidíš, čo máš zakopané v zemi?

k čomu potrebuješ merať odpor pôdy? veď to je premenná, ktorú ty nijako neovplyvníš, jedine že by si tú pôdu sústavne zalieval vodou
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa Feneon » 21 Mar 2021, 15:52

marcossoft napísal:
20 Mar 2021, 11:18
...Neviete mi poradiť, kde zoženiem takýto tvorcový podstavec...neviem ako to hľadať.
google > výložník na stĺp
1
Obrázok 1

ucen2410
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Aug 2021, 15:53

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa ucen2410 » 03 Aug 2021, 15:58

Dobrý deň
Som tu nový a tak rýchle predstavenie, aby ste pochopili moje otázky :)
Som krátko po škole a už počas školy som chodil stále s niekym zapájať elektroinštalácie v byte, v dome a bleskozvody. Nemám tej praxe veľa ale chcem to robiť ale samozrejme otvára sa stále veľa otázok. Mám aj kúpený prístup k normám a absolvoval som školenia a na jedno z nich by som sa chcel spýtať.

Bol som nedávno na školení, kde sa preberali bleskozvody a strhla sa tam diskusia ohľadom STN a hodnoty odporov uzemnenia a uzemňovača.

Boli dva tábory:

1. V norme 62305 sa hovorí, že odpor uzemnenia, ak je to možné má byť menší ako 10 ohmov. Hovorí sa niekde o hodnote odporu uzemňovača ? Oni tvrdili, že každý uzemňovač má mať hodnotu 10ohmov

2. Tvrdili, že sa môže namerať hodnota jedného uzemňovača aj 50 ohmov ak ďalších cca 10 bude mať hodnotu 1 ohm a že zo vzorca pre paralelne zapojené odpory (1/R1+1/R2+1/R3....) dostaneme hodnotu 9,9, potom je to v poriadku

Bavili sa o klasickom dome, kde sú 4 uzemňovače. Viete mi prosím poradiť, kde v norme by som našiel, že každý z nich má mať 10 ohmov ? Lebo potom mi nedáva zmysel, že celková hodnota má byť tiež 10 ohmov. A teda je definovaná hodnota odporu uzemňovača ?
Kde je pravda ?

Ďakujem za odpoveď
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa technikus110 » 03 Aug 2021, 17:39

STN EN 62 305 vychádza zo starej STN EN 34 1390.
Tú si prečítaj ako prvú a to stranu 26, druhý odstavec a potom je jej PRÍLOHA č.3, strana 70.

EN 62 305 je prísnejšia o 5 ohm, ale syntax vety ostal rovnaký.

Ale predtým si prečítaj názvoslovie, aby si si neplietol uzemňovač so zvodom.
0

ucen2410
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Aug 2021, 15:53

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa ucen2410 » 03 Aug 2021, 21:23

Mám asi nejak tie strany posunuté, lebo na 70 mám obsah.

Viem, že zvod je tá časť ktorá ide zo strechy smerom dole po skušobnú svorku a uzemňovať je to od skušobnej svorky smerom dole do zeme. Skôr mi ide o to, že v norme je , že hodnota uzemnenia má byť max 10 ale tam sa bavili o tom, že hodnota každého uzemňovača má byť 10. Čiže keď mal dom dole 4 zvody a teda 4 uzemňovače, ktoré asi boli spojené pásikom, tak to sú 4 uzemňovače nie ? Je to teda typ B ale neberie sa to ako jeden či áno ?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa ondistef » 04 Aug 2021, 08:21

Ak je tam uzemňovač typu B, tak je to len jeden uzemňovač so 4 vývodmi a nie štyri uzemňovače.
4 uzemňovače by si tam mal, ak by to bol typ A a každý zvod by mal svoj, kde by boli natlčene do zeme uzemňovacie tyče, alebo zakopane doskové uzemňovače.
Samozrejme, že hodnota odporu pri jednotlivých vývodoch môže byť rôzna, záleží na viacerých faktoroch ako je vlhkosť a zloženie pôdy.
U rozsiahlych objektov ti kľudne môže vyjsť pri jednom hodnota 2Ω a pri inom 150Ω (príklad).
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa technikus110 » 04 Aug 2021, 09:15

Ak máš prepojenú zemnú sústavu dohromady a máš X externých a jeden interný vývod do HUS, môžu sa hodnoty líšiť. Ale to znamená, že časť zvodu od kontrolnej svorky smerom dole do zeme NIE JE v poriadku, pokiaľ sú tam diametrálne rozdiely. (napr. zvod č.1 má 2,3Ohm a zvod č.2 má 50Ohm) Nevyhovujúci zvar, odhnívajúci spoj, lebo nebol ošetrený proti korózii, zlé prevedenie neizolovanej svorky.....

Akonáhle máš samostatné tyče, platne, tak podľa podložia majú vždy rôzne hodnoty.

34 1390 hovorí o každom zvode, 62 305 taktiež. Lebo pri priamom zásahu X kV a odpore napr. 100Ohm tam vznikne tepelný výkon Y kW. To sa všetko dá vypočítať. Zlý spoj = oteplenie = možnosť vzniku požiaru.
0

ucen2410
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Aug 2021, 15:53

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa ucen2410 » 30 Okt 2021, 11:29

Pozdravujem skúsenejších a znova si ja učeň po škole ide po radu s ktorou som sa stretol pri jednej realizácii, kde som pomáhal skúsenejším a učil sa.
Riešili sme bleskozvod a každý zvod mal nabité tyče. dookola budovy bolo stále niečo, schody a pod, čiže sa nedalo spojiť to medzi sebou.
A mňa by zaujímalo, ako uzemniť HUS. Ešte to moji vedúci nerobili, len som chcel trocha predbehnúť, to čo sa bude diať. Má sa spojiť napr s jedným uzemňovačom ? Nemá sa spojiť ?
Ak sa nemá spojiť ako sa dostane bleskový prúd do HUS a k prepäťovke ?

Ďakujem za radu
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa Jirka84 » 30 Okt 2021, 12:47

Vzhledem k tomu, že přiznáváš hned v úvodu stupeň své současné kvalifikace, tak Ti doporučuji pro své sebevzdělávání třeba:

https://elektro.tzb-info.cz/bezpecnost- ... skou-tvari
https://janhlavaty.cz/2020/04/omyly-v-o ... d-bleskem/

https://www.dashofer.cz/download/pdf/tzb_ukazka.pdf

PS1
V praxi se potkáš často s různými protichůdnými radami "odborníků na všechno", jak se dá cokoliv odrbat. Pak přijde opravdový revizák, co nedělá revize od stolu zákazníka, ale z praxe a dovíš se skutečnou pravdu.
Uč se raději od odborníků, ne od rádců.
Staré stavby mají svá specifika (jsou ještě podle ČSN/STN 34 1390) a nelze tady "jednou větu" poradit jak co musí být, viz https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 991.0.html

U novostaveb toto řeší nejprve Projektant s Investorem a následně kontroluje a zodpovídá za provádění Stavební dozor na dané stavbě.
ČSN EN 62305 čti třeba tady:
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... z-4--11228

PS2
i přes MOJI letitou praxi jsem si předloni nechal firmou vyměnit staré "hromosvody" (původně =12ohmu jeden svod) podle nové ČSN EN 62305 - na nové plechové střeše - nové dva svody, jímače atd. (= 1,1 ohmu !!! oba svody bez zalévání či močení !!!) a jsem spokojený. "Dozoroval" jsem si je osobně a to jsem mimojiné si tam instaloval sám vertikální anténu na ŽILINU - 135km vzdálená :lol:
Prílohy
revize_2019.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa Merak » 31 Okt 2021, 08:51

ucen2410 napísal:
30 Okt 2021, 11:29
Pozdravujem skúsenejších a znova si ja učeň po škole ide po radu s ktorou som sa stretol pri jednej realizácii, kde som pomáhal skúsenejším a učil sa.
Riešili sme bleskozvod a každý zvod mal nabité tyče. dookola budovy bolo stále niečo, schody a pod, čiže sa nedalo spojiť to medzi sebou.
A mňa by zaujímalo, ako uzemniť HUS. Ešte to moji vedúci nerobili, len som chcel trocha predbehnúť, to čo sa bude diať. Má sa spojiť napr s jedným uzemňovačom ? Nemá sa spojiť ?
Ak sa nemá spojiť ako sa dostane bleskový prúd do HUS a k prepäťovke ?

Ďakujem za radu
Ak to tvoji vedúci ešte nerobili, tak treba osloviť riadneho projektanta, ktorý si objekt obhliadne a na základe požiadaviek investora a v zmysle noriem a právnych predpisov vypracuje realizačný projekt, podľa ktorého sa vyhotoví predmetná inštalácia
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

ucen2410
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Aug 2021, 15:53

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa ucen2410 » 31 Okt 2021, 10:08

Nie nemyslel som to tak, že to ešte v živote nerobili ale že ešte nie sme v tom štádiu.
Moja otázka bola smerovaná preto, že som chcel niečo naštudovať a nie len slepo robiť čo povedia.
Lebo už sme robili na dome HUS a bleskozvod a tam sme ukladali pásovinu a tu sme spojili s HUS. Čo nebol až taký problém. Všetko bolo so všetkým spojené. Avšak tu budeme mať 6 samostatných tyčí a premýšľal som, či je podľa noriem možné spojiť HUS napr s jedným z týchto uzemňovacov alebo je v takom prípade HUS samostatne uzemnená. Či je jedno s ktorým uzemňovačom to spojíme lebo prepoj medzi všetkými uzemňovačmi nie je možný. Je to existujúca stavba a nie je možné vytvoriť výkom dookola.
Tak premýšľam nad tým, učím sa. Nechcem len hlucho počúvať aj keď si vážim starších kolegov a ich naozaj veľké vedomosti a zručnosti od ktorých mám ja ďaleko.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Bleskozvod a zvody

Príspevok od používateľa Merak » 31 Okt 2021, 10:37

v takomto prípade, keď má každý zvod bleskozvodu svoj vlastný zemnič, tak bude lepšie, keď aj HUS bude mať svoj vlastný zemnič
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď