preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

tomfrom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Dec 2020, 19:22

preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa tomfrom » 13 Dec 2020, 19:26

ahojte,

som domáci "elektrikár", potrebujem pomôcť s hlbšou teóriou a hlavne praxou pri riešení môjho problému.

Podarilo sa mi preseknúť 5-žilový kábel v stene pre varnú dosku. Presnejšie presekol som iba dva jeho vodiče, nulák a fázu. Tie som obsekal, doplnil kúsok 2,5mm káblu, spravil nový spoj cez originálne wago svorky na 32A. Potom mi napadlo, že varná doska (7,5kW) je napojená iba na 2 fázy, takže jednu nevyužitú fázu som mal v krabičke za kuchynskou linkou odkiaľ mám napojený kábel z varnej dosky do krabičky tiež cez wago. Preseknutú fázu som teda odpojil z dosky a napojil na nu doteraz nevyužitú fázu, čím som zabezpečil odstavenie poškodeného káblu fázy, ale nulák ostal tak ako je. a tu mám nejaké otázky.
...od domového rozvádzača po varnú dosku, mám dokopy aktuálne 3 wago sworky na nuláku (2x preseknutý kábel, 1 x medzi krabičkou v stene a varnou doskou ). Všetky wago mám prístupné, pre budúce "revízie", ale zaujíma ma:

1. bezpečnosť na prvom mieste. čo ak sa jedna z 3 wago prepáli, alebo iným spôsobom preruší spoj ? ak to nie je možné, tak aspo§ teoreticky.... čiže doska bude zapojená na dvoch fázach a uzemnení. Varná doska proste nepôjde, alebo nedajbože môže vzniknúť úraz el. prúdom pri bežnej práci s varnou doskou? ako to vlastne funguje? môžu sa poškodiť iné spotrebiče? na tomto 400V okruhu mám len varnú dosku.

2. wago svorky a vznik požiaru. je to vôbec možné? tým že mám o dva nové spoje na jednom káble, mám teda 2x vyššiu šancu, že sa niečo pokašle, môže teda wago svorka vyhorieť, zbĺknuť a spôsobiť požiar?

otázka trochu od témy: z ističa pre varnú dosku mi idú 3 fázy, doska potrebuje iba 2 fázy, je jedno aké fázy sa napoja na dosku, alebo je v tom nejaký háčik ? počul som, že by sa mali využiť pre zapojenie "najmenej využité fázy", neviem ani ako by som to zistil a či to je vôbec podstatné. viem len že na všetkých spotrebičoch a zásuvkách/svetlách mám hnedú fázu, na káble varnej dosky som presekol hnedú fázu, takže teraz je doska napojená na čiernom a šedom káble.. istič pre dosku je 20A.

Ďakujem za pomoc
0

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa zero1711 » 13 Dec 2020, 20:28

Wago svorka vyrobena v eu “vzblknut” nemoze. 😀
Najjednoduchsi sposob je zavolat si elektrikara ktory ti to vsetko prekontroluje a premeria zatazenie faz a podla toho “rozfazuje”. Alebo ak mas kliestovy multimeter mozes to skusit sam.
Mimochodom dosku mas zapojenu napriamo bez vypinaca?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa technikus110 » 14 Dec 2020, 06:48

....som domáci "elektrikár", ..... čiže osoba veci neznalá bez paragrafu, ktorá sa nemá do toho vŕtať v praxi, takže iba teória a protiotázky:

1. ....Všetky wago mám prístupné, pre budúce "revízie", .... ako si zabezpečil to preseknutie? Krabica, alebo...?
2. Je jedno koľko svoriek máš v interiéri po trase. Každá má časom určitý prechodový odpor. Vo vlhkých priestoroch dochádza aj k oxidácii a černaniu Cu káblu....ale nie k vzplanutiu. (okrem Wago PRC)
3. Keď sa stavia dom, tak projektová časť elektro musí byť vytvorená tak, aby dochádzalo k vyváženej záťaži troch fáz. Začal by som tam.
4. Zober si kliešťak a meraj ti nepoviem (kvôli úvodu). Aj tak by si potreboval kliešťak, čo zohladňuje cosFI spotrebiču, pre reálne meranie.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa Merak » 14 Dec 2020, 07:15

"...od domového rozvádzača po varnú dosku, mám dokopy aktuálne 3 wago sworky na nuláku (2x preseknutý kábel, 1 x medzi krabičkou v stene a varnou doskou )."

zavolať revízneho technika s revíznym prístrojom a nech ti odmeria impedanciu poruchovej slučky priamo na svorkách varnej dosky (mal by vyjsť menší ako 2,88Ohmu)
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa zero1711 » 14 Dec 2020, 12:44

technikus110 napísal:
14 Dec 2020, 06:48

2. Je jedno koľko svoriek máš v interiéri po trase. Každá má časom určitý prechodový odpor. Vo vlhkých priestoroch dochádza aj k oxidácii a černaniu Cu káblu....ale nie k vzplanutiu. (okrem Wago PRC)
Inak k tým wago, pozeral som rôzne recenzie a záťažové testy "prc" wago svoriek a ani j vednom sa nestalo, že by "vzbĺka". :D Je síce pravda. že sa začala topiť skôr ako certifikovaná, ale ďaleko za maximálnym povoleným zaťažením. Samozrejme, do domu by som si to nedal....
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa burizon » 14 Dec 2020, 13:01

tomfrom, pre kľudné spanie je najlepšie zavolať odborníka. Nemyslím, si však, že môžeš mať nejaký väčší problém. Preťal si fázu a nulák, však ti ešte ostali neporušené dve fázy a žltozelený vodič.To najhlavnejšie máš v poriadku, pretože platňa ide na dve fázy, preto nechápem to zapojenie nevyužitej fázy. V podstate zapájaš štyri vodiče: dve fázy (nepreťaté), tzv. kostru žltozelený(nepreťatý) a nulák (preťatý). Myslím si, že nulák(modrý) nebude veľmi zaťažovaný, zrejme je využitý iba v elektronike varnej dosky. Požiar ani úraz el. prúdom by teda nemal vzniknúť, za predpokladu, že to máš dobre napojené na varnú dosku. A čo sa týka preťaženia fáz, na to prídeš aj sám, ak bude zapojená varná doska a zapneš kanvicu na uvarenie vody a vyhodí ti istič, tak skúsiš prehodiť fázy na ističi pre varnú dosku. Časom sa možno trafíš na tie správne fázy aj bez odborníka.
0

tomfrom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Dec 2020, 19:22

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa tomfrom » 15 Dec 2020, 09:03

zero1711 napísal:
13 Dec 2020, 20:28

Mimochodom dosku mas zapojenu napriamo bez vypinaca?
áno, doska je napojená priamo z rozvádzača bez vypínača
0

tomfrom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Dec 2020, 19:22

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa tomfrom » 15 Dec 2020, 09:10

technikus110 napísal:
14 Dec 2020, 06:48
....som domáci "elektrikár", ..... čiže osoba veci neznalá bez paragrafu, ktorá sa nemá do toho vŕtať v praxi, takže iba teória a protiotázky:

1. ....Všetky wago mám prístupné, pre budúce "revízie", .... ako si zabezpečil to preseknutie? Krabica, alebo...?
2. Je jedno koľko svoriek máš v interiéri po trase. Každá má časom určitý prechodový odpor. Vo vlhkých priestoroch dochádza aj k oxidácii a černaniu Cu káblu....ale nie k vzplanutiu. (okrem Wago PRC)
3. Keď sa stavia dom, tak projektová časť elektro musí byť vytvorená tak, aby dochádzalo k vyváženej záťaži troch fáz. Začal by som tam.
4. Zober si kliešťak a meraj ti nepoviem (kvôli úvodu). Aj tak by si potreboval kliešťak, čo zohladňuje cosFI spotrebiču, pre reálne meranie.
máš úplnú pravdu, určite chcem riešiť elektrikára, najlepšie revízneho technika nech sa na to pozrie a môžem kludne spať. opravu som spravil narýchlo aby sme mohli fungovať. každopádne robím v stavebníctve a viem, že aj napríklad vodár alebo iný profesista môže byť lepší aj horší, preto si chcem spraviť obraz o tomto probléme aby som vedel pri jeho návšteve aj agrumentovať, pýtať sa a nie len prikyvovať hlavou a platiť :)

odpoveď na otázku

1. áno všetky wago sú v krabičkách
0

tomfrom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Dec 2020, 19:22

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa tomfrom » 15 Dec 2020, 09:13

zero1711 napísal:
14 Dec 2020, 12:44
technikus110 napísal:
14 Dec 2020, 06:48

2. Je jedno koľko svoriek máš v interiéri po trase. Každá má časom určitý prechodový odpor. Vo vlhkých priestoroch dochádza aj k oxidácii a černaniu Cu káblu....ale nie k vzplanutiu. (okrem Wago PRC)
Inak k tým wago, pozeral som rôzne recenzie a záťažové testy "prc" wago svoriek a ani j vednom sa nestalo, že by "vzbĺka". :D Je síce pravda. že sa začala topiť skôr ako certifikovaná, ale ďaleko za maximálnym povoleným zaťažením. Samozrejme, do domu by som si to nedal....
a kedže v rozvádzači sú ističe, k takémuto preťaženiu, kedy by sa mohla svorka taviť by nemalo nikdy prísť..tak?
0

tomfrom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Dec 2020, 19:22

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa tomfrom » 15 Dec 2020, 09:17

burizon napísal:
14 Dec 2020, 13:01
tomfrom, pre kľudné spanie je najlepšie zavolať odborníka. Nemyslím, si však, že môžeš mať nejaký väčší problém. Preťal si fázu a nulák, však ti ešte ostali neporušené dve fázy a žltozelený vodič.To najhlavnejšie máš v poriadku, pretože platňa ide na dve fázy, preto nechápem to zapojenie nevyužitej fázy. V podstate zapájaš štyri vodiče: dve fázy (nepreťaté), tzv. kostru žltozelený(nepreťatý) a nulák (preťatý). Myslím si, že nulák(modrý) nebude veľmi zaťažovaný, zrejme je využitý iba v elektronike varnej dosky. Požiar ani úraz el. prúdom by teda nemal vzniknúť, za predpokladu, že to máš dobre napojené na varnú dosku. A čo sa týka preťaženia fáz, na to prídeš aj sám, ak bude zapojená varná doska a zapneš kanvicu na uvarenie vody a vyhodí ti istič, tak skúsiš prehodiť fázy na ističi pre varnú dosku. Časom sa možno trafíš na tie správne fázy aj bez odborníka.
ďakujem za odpoveď
0

tomfrom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Dec 2020, 19:22

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa tomfrom » 15 Dec 2020, 09:19

zabudol som dodať, že ide o indukčnú varnú dosku. posielam aj chému zapojenia, aktuálne je zapojená na podľa schémy 400V
Prílohy
0.jpg
0

tomfrom
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 13 Dec 2020, 19:22

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa tomfrom » 15 Dec 2020, 10:20

ešte mi napadlo...nebolo by teda rozumnejšie prekáblovať rozvádzač (áno, farebne označenie vodičov by už nebolo podľa normy) tak aby som využil vodiče vedené k varnej doske následovne.

1. PE bez zmeny
2. vymeniť vodič N modrý aktuálne spojený 3 wagosvorkami za vodič neporušený aktuálne využívaný ako fáza
3. L1 bez zmeny - neporušený
4. L2 by bol vlastne modrý, preseknutý na 3 wago

tým pádom by bol poškodený kábel na jednej z dovoch fáz a pracovná nula by bola bez spájania. nebola by takáto kombinácia v rámci ochrany spotrebiča a zdravia ľudí bezpečnejšia? ak správne rozumiem, pri zapojení indukčnej dosky podla zaslanej schémy by pri odpojení jednej z dvoch fáz spotrebič nedosahoval taký výkon ako by mal, ale poškodenie ako pri odpojení pracovnej nuly by nemalo nastať....??

...nie, určite by som prekáblovanie rozvádzača nerobil ja, necertifikovaný amatér bez príslušných paragrafov:)
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa burizon » 15 Dec 2020, 10:35

tomfrom, kašli na to. Zavolaj si toho elektrikára a on už rozhodne. Zbytočne si zaťažuješ hlavu. Už si to mohol mať poriešené.
0

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa zero1711 » 15 Dec 2020, 10:59

Ako ti už povedali, nerob stým nič a zavolaj si revízneho technika, nech ti premeria impedančnú slučku.
Ale tie wago svorky pokiaľ si dodržal postup spájania udávaný výrobcom by nemali byť problém.
V dobách keď sa robili inštalačné krabice bolo cestou k spotrebiču x spojov a pokiaľ boli vykonané poriadne fungujú bez problémov aj po x rokoch.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa Jirka84 » 15 Dec 2020, 17:47

Pro tomfrom,
som domáci "elektrikár", potrebujem pomôcť s hlbšou teóriou a hlavne praxou...


Minulý týden jsem řešil "něco podobného" , zákazník dal na moji radu:
vysekám novou drážku v zóně, kde mají být kabely, natáhnu nový, sám zaomítám.
Vy: vymalujte si drážku na bílo, jak bude omítka suchá, stejně máte na malování nejvyšší čas - stará malba. Jistota pro Vás na dalších 100 let, pokud nebudete zase "někde" vrtat v zóně určené pro kabely pod omítkou...
Půl dne práce i s úklidem po sobě, hotovo, zaplaceno... Tady se řeší třetí den a nic - vánoce nakrku, "držková" k tomu... :rolleyes:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: spotrebič bez nuláku

Príspevok od používateľa OHAJ » 15 Dec 2020, 23:54

tomfrom napísal:
13 Dec 2020, 19:26
.... čiže doska bude zapojená na dvoch fázach a uzemnení. Varná doska proste nepôjde, alebo nedajbože môže vzniknúť úraz el. prúdom pri bežnej práci s varnou doskou? ako to vlastne funguje? môžu sa poškodiť iné spotrebiče? na tomto 400V okruhu mám len varnú dosku.
ak je varná doska medzi L1-L2 tak veru pôjde, pri starých varičových sporákoch by si ani nevedel, že si bez N, Bohužiaľ staré mali N+PE spolu a pri strate spoju PEN, fáza L prešla na kovový kryt kludne i cez žiarovku v rúre na pečenie :idea:
V tvojom prípade, kedže máš neporušený zelenožltý PE, pred dotykom si chránený, ale elektronika to schytá- kedže miesto 230V~ L1-N sa kludne cez nejaku kontrolku zapojenu na L2-N modry dnu predrat druhá fáza a elektronika bude mať na vstupe L1-(N)-L2 400V~.
Iné spotrebiče sa takto môžu poškodiť iba dnu vstavané, ventilátor by vrčal ako divý a pod., spotrebiče v domácnosti nie, tie N-vodič majú, poruchový stav sa týka miesta za porušeným vedením :axe:
0

jarnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: L.Hradok
Vek: 34

Re: preseknutý kábel/ spotrebič bez nuláku - princíp fungovania

Príspevok od používateľa jarnik » 01 Dec 2021, 09:11

Zdravím páni,
Zaujala ma téma a tak som prispel.
tomfrom napísal:
13 Dec 2020, 19:26
Tie som obsekal, doplnil kúsok 2,5mm káblu,
1. bezpečnosť na prvom mieste. istič pre dosku je 20A.
2,5mm kábel a na konci textu je info. o 20A ističi a potom bezpečnosť na prvom mieste, to mi moc spolu nesedí.
burizon napísal:
14 Dec 2020, 13:01
Myslím si, že nulák(modrý) nebude veľmi zaťažovaný, zrejme je využitý iba v elektronike varnej dosky
Nie som si istý ako pracujú indukčné varné dosky, tiež mám takú kde ide 2L + N. Doska ako taká je rozdelená na 2 časti s čoho predpokladám, že doska ako taká nefunguje na 400V ale na 2x230. čiže N vodič bude tiež zaťažený. Nenašiel by sa niekto kto by to zmeral, ja sa momentálne k tomu neviem dostať, najskôr tak o polroka, keď si to budem zapájať v novom dome.
zero1711 napísal:
13 Dec 2020, 20:28
Mimochodom dosku mas zapojenu napriamo bez vypinaca?
Pokiaľ viem, tak ak je varná doska na samostatnom ističi tak vypínač nieje potrebný. Alebo sa mýlim? (je to info. od revízneho technika)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok