Prúdový chránič

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Prúdový chránič

Príspevok od používateľa zero1711 » 28 Dec 2020, 22:43

Zdravím,
stretol som sa s problém s ktorým som si síce "poradil", ale nie som si úplne istý čo bol za problém.
V prílohe prikladám jednoduchý náčrt dotknutej elektroinštalácie.
Jedná sa o novostavbu kde som oživil dve zásuvky aby mohol majiteľ fungovať bez predlžovačky napájanej z antoníku. Pred spustením bolo všetko skontrolované a cca mesiac fungovali oba obvody(viď náčrt) bez problémov. Problém nastal až po tom ako sa pred omietkami všetky vodiče odizolovávali aby nebol problém s uložením do krabice a následným zakrytím omietkárskymi krytkami, pri tomto postupe som svetelné obvody rovno slučkoval wago svorkami. Po dokončení som si zapol príslušný istič svetelného obvodu a kontroloval som si celkové zapojenie, na to kolega pripojil do zásuvky XS-1 (viď nákres) búracie kladivo a hneď po zapnutí zhodilo FI-1(vyskúšali sme to ešte raz, s rovnakým výsledkom). Kladivo sme teda zapojili do zásuvky XS-2(Viď schéma) po zapnutí fungovalo bez problémov a FI-2 držal, následne sme nahodili FI-1 a zapli búracie kladivo(stále pripojené na obvod FI-2), okamžite zhodilo FI-1 ale FI-2 nie a kladivo išlo bez problémov.
Tým som vylúčil zámenu N vodičov pre jednotlivé zásuvky, ktorú som si potvrdil prezvonením jednotlivých vodičov.
Tak isto som vymenil prúdové chrániče aby som sa uistil či nie je problém v ňom.
Po odpojení N vodiča svetelného obvodu zo svorkovnice X-1 problém prestal a obe zásuvky fungovali bez problémov.
Prezrel som každú krabicu ktorú som odizolovával a zapájal do wago svoriek a nikde som nenašiel porušenú izoláciu, alebo zle zapojenú wagosvorku.
Problém prestal až po miernom odtiahnutí fázových vodičov vonku z krabice a vytvorením väčšieho rozostupu medzi wago svorkami.
Súbeh káblov príslušných obvodov je asi cca 2-3m od rozvádzača potom sa delia a svetelný obvod ide samostatne(Samozrejme či idú tesne pri sebe alebo 5-10-15 cm od seba som nezisťoval).
Jediné vysvetlenie ktoré mám je nejaká súhra vysokej vlhkosti v dome (namerané 89%) a indukcie na svetelnom obvode po zapnutí búracieho kladiva....Preto sa pýtam, dedukujem správne alebo ide o nejaký iný vážnejší problém?
Prílohy
problém.png
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prúdový chránič

Príspevok od používateľa Merak » 28 Dec 2020, 23:26

a ako dopadli merania jednotlivých káblov pred pripojením na elektriku?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: Prúdový chránič

Príspevok od používateľa zero1711 » 29 Dec 2020, 09:10

No po dokončení elektroinštalácie a rozvádzača bol na mieste revízny technik a kontroloval to, ale či meral izolačný stav každého vodiča to si netrúfam tvrdiť. Ja keď som sním riešil tento problém (po telefóne) povedal mi, že sme museli niečo zle zapojiť a mám to znova skontrolovať...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok