Oprava elektrického náradia

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa McSmekac » 21 Feb 2021, 12:36

Zdravím som zatiaľ amatérsky elektrotechnik mám doma par strojkov na opravu ako uhlové brusky 2x zbýjačka atď.

Jednú brúsku som už opravil (prehorený kábel + nové uhlíky)
Druhú už tiež skoro mám (ložisko, ťiahlo vipínača)
Čo sa tíka zbýjačky tam bolo úplne rosypané ložisko a pri zapnutí to trochu prskalo vnútri. Tak by som sa chcel spýtať ako premerať stator. Dá sa to vobec odmerať obyčajným multimetrom? Skušal som premeravať aj tie lamely na kumutátore ukazovali 0,03 ohmu.A posledna vec pridávam foto rotora v zbýjačke su tam 2 ryhy neviem od čoho. Možná od toho rosypaného ložiska. Druhý rotor je od brúsky.

Dík
Prílohy
20210220_121443.jpg
20210220_121502.jpg
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa Amaterr » 21 Feb 2021, 12:56

mam pocit , ze tie rýhy su z vyvazovania rotora , uz pri výrobe ...
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Feb 2021, 13:50

Jak psal Amaterr, od vyvažování při výrobě rotoru...to bys neudržel v ruce = nevyvážený nástroj, navíc by se rychle "potkal " se statorem :lol:
PS ve slovenském jazyku je zbýjačka, u nás ale znám jenom nástroj zbíječka..
...nebo mám tak hluboké nedostatky ve vzdělání našich rodných jazyků - nás slovanů ???! ( zbyjem ťa lebo zbijem ťa lopatou?)... to je ASI TÁ distančý víuka ... :applause:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Feb 2021, 14:02

Búracie kladivo - zbíjačka - odvodené od slova "biť" (- udierať, napr. palicou) a nie od "byť " či nebyť Hamletom :mrgreen:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa misocko » 21 Feb 2021, 14:06

Jirko , pravidelne tu upravujes gramatiku :D
tak napriklad taky ja , som schopny v jednej vete napisat to iste slovo , raz s "y" raz s "i" a ani si to nevsimnem ani mi to oci nevybije. Zo slovenciny som mal vzdy 5 z diktatu a 5 z opravy diktatu. moj najhorsi vypadok bol "šyršy" v diktate a nasledne na tabuly ked to triedny napisal a opytal sa ma co je tam zle, odpovedal som nič. Ked som si davnejsie robil IQ test , vyslo mi nadpriemerne inteligentny a co sa tyka techniky , myslim ze na prvy pohlad vidim zly konstrukcny navrh , zle riesenie .... asi tak ako vy gramatikary y/i. Ale ja vo svojej robote i/y nepotrebujem a aj moj sef si na to uz zvykol. A co sa tyka anglictiny , tak to je v pohode, zistil som ze polovica sveta nevie pravopis anj a druha polovica si nerozumie - overene na niekolkych multijazykovych stretnutiach ked sa bavia dvaja netechnici o technike , jeden sa pyta na jedno , druhy mu odpoveda nieco ine a tak si prikivuju jedna radost :D
kam to speje....
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Feb 2021, 14:25

Mišo (misocko), trochu mimo téma tohoto vlákna:
v něčem máš pravdu,
ale!!!
rodný jazyk mi (ale i rodilým v zemi) vtloukali rodiče,
vtloukali na základce,
na průmce atd.
Pravidla řemesla (ČSN, STN ,EN..) mi vtloukali na každém školení,
revizní zprávy by mi právníci omlátili o hlavu,
při teď psaní - editoru mě opravuje i ta HW bedna "PC", kterou jsem profesně opravoval dlouho,

tak se nediv, že mi taková "hovadina y/i" i ve slovenštině bije (nebo řekneš byje) do očí.

Prostě mám asi už deformaci (někdo to asi nazve intuice po vojně - ZVS 24měsíců) , i když jsem na základce byl skoro na "chvostu" ve třídě s gramatikou jako mnozí kluci, bohužel jsem už asi "dlouho dospělý" díky datumu v občance , dnes se mnozí dokonce snaží vymlouvat na psaní mobilem - ...po sobě přečtu a opravím (na psacím stroji to nešlo - máš už taky "jistou praxi (nebo praksi ?) ), pak teprve s obavami klepnu na ENTER :lol:
O "svetovem" jaziku nemluvym...", jenom o cti k rodné řeči i v psané verzi slovanské.
PS :idea: přijdi mi "naliskat" :lol: , třeba se i Já (ijá? :ANAL: ) , možná, změním k obrazu covidové doby... :ignore:
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 21 Feb 2021, 14:33, upravené celkom 4 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa McSmekac » 21 Feb 2021, 14:27

Ja som myslel že každý chápe zadaniu témy. Sme vo fóre svetloelektro a nie slovenský jazyk Ľudovíta štúra. Takoutou debatou tu bude zaplnených veľa strán a nedozviem sa nič nové.

Takže tie ryhy sú s vyváženia od výroby? A čo ten stator dal by sa zmerať? Ak áno ako?

Dík
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Feb 2021, 14:43

McSmekac,
opět pro Tebe mimo téma vlákna nic proti Tobě:
hlavně se neurážej , jako klouček ve školce...,
ale když "někdo dokáže vymýšlet v rubrice "Volné téma" žvástty o "nsmrtelnosti vesmíru" nebo taky rozebírá nemoci a jiné ptákoviny nesouvisející s "elektrooborem" na tomto webu, kde je potom Tvoje "zaplnených veľa strán a nedozviem sa nič nové. - tady i na ostatních vláknech ...
Nebo se dokonce stydíš za SVŮJ rodný jazyk v samostatné a suverenní republice Slovensko?
Já tedy rozhodně NE , a dokonce mám rád i spisovnou slovenštinu, přesto že mluvím i hanácky... :wink:
Kdyby tady bylo forum "svetloelektro, tak by ses nemohl ptát na rotor či stator - nejou ve "světlu"=lampě... :wink:

PS k tomu STATORU:
máš-li jeho původní ohmické hodnoty vinutí, pak není problém je porovnat Ohmetrem. Rotor (já mám na mysli komutáror - Cu lamely), je-li opálený, pak ho v domácích podmínkách bez potřebných pomůcek neopravíš, stejně tak stator - navílecí "plán" je jen u výrobce. Pokud máš ale vadné ložisko na rotoru, může se o sebe rotor se statorem třít = drhne - poznáš po zvuku a ty "rýhy" by nebyly napříč plechy ale podélně.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa McSmekac » 21 Feb 2021, 15:11

Ešte k tomu jazyku naposledy.

Ja som sa neurazil a niesme v sekcii voľné téma.....sme v elektronika-silnoprúdová elektrotechnika. Pozri sa mne je jedno ako píšem keď sa mi chce ako teraz že som na PC snažím sa písať pravopisne, keď som na mobile píšem ako chcem :D

Dobre takže prevíjať určite nebudem len odmerať napríklad stator ak je dobrý tak bude vadný asi rotor. Keď pri spustený prská aké chyby to možu byť. Može to byť aj krátkymi uhlíkmy?
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Feb 2021, 16:18

K těm rotorům (jako v učení - místo bastlení):
neprve předpokládám :wink: , že sis délky uhlíků změřil a taky víš , že dosedají na kolektor a taky jaká je vůle na pružinách (musí být kvůli postupnému otěru)...
:idea: pro Tvoji orientaci. Do mých obou obr. mi nakresli ty rýhy, o kterých se zmiňuješ - vidím odlesk od blesku. Ty podélné (napříč plechům od brousícího kotouče ) jsou opravdu NA VYVÁŽENÍ. Jaké otáčky má rotor, víš ze štítku, můžeš spočítat obvodovou rychlost.
Na tom menším vidím jenom kolektor černý, opálený od uhlíků - lupou prohlídni izolační přepážky mezi lamelami, případně je opatrně zkus vyčistit koncem plátku od pilky na železo. Pak jemným smirkem (200-400 hrubost) po obvodu očisti lamely od uhlíku POKUD MOŽNO VE SMĚRU PŮVODNÍCH OTÁČEK,
totéž proveď na tom rotoru "bourací kladivo" - všechny moje poznatky VIZ ČERVENÉ OVÁLY.
Ložiska jistě máš nová. Po usazení do klece ložisek zjisti , jestli mají rotory vůli bez jakéhokoliv slyšitelného otěru o stator - MĚL BY TAM JÍT PROTAHNOUT LIST PAPÍRU, slož VŠECHO, prohlídni znova dosednutí uhlíků před krátkým zapnutím na 230V. Spálený stator poznáš "očamy".
Pokud kolektor opět bude jiskřit, tak kup nový nebo vyhoď vše do SBĚRU .

PS přestaň si "hrát" na mobilu - "telefén je na telefénování...", aspoň budeš psát jak jsi napsal. A taky se nestyď v Avatarovi za svůj věk !!! :lol:
Prílohy
Lamely.png
bourací kladivo.png
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa McSmekac » 21 Feb 2021, 18:34

Ano tie ryhy ktoré máš zakreslené v obrázku 2 na jadre rotora....ale čo keď je maly skrat na statore ak není vidieť tak ako to zistím
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Feb 2021, 20:44

"maly skrat na statore ak není vidieť" není předmětem v kvalitní výrobě natož Tvůj problém. Nemáš-li měřák (miliohmetr), tak ho stejně nezjistíš. a velký zkrat nejen změříš, uvidíš, ale i ucítíš, nemáš-li covid. Drtivá většina závad je tam, jak jsem popsal. Nejde o klasické trafo... Proveď si , co jsem doporučil a dej sem výsledek, máš-li zájem o další odpovědi....

PS mám nevýhodu, že bydlíš tak daleko od "internetu a ode mě"...
můj :idea: mimo téma tohoto vlákna,
s úctou k Tobě, trochu Ti pomůžu i tady,
abys nemusel klást jednotlivé otázky ohledně základů R, U, I, P atd., tak si stahni a studuj přílohu z mého "stáří" před x letama . Pro tento týden by Ti mohly stránky stačit. :wink: :
Prílohy
1_.png
2_.png
3_.png
4_.png
5_.png
6_.png
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
McSmekac
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 16 Sep 2020, 20:10

Re: Oprava elektrického náradia

Príspevok od používateľa McSmekac » 07 Mar 2021, 12:49

Nazdar dostal som sa k tomu až teraz mám veľa práce takže som ti na email poslal video v čom má problém a nedostatky. Daj vediť či video dorazilo.

PS: hádm píšem už do dobrej témy :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok