Zapojenie 3 faz

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Goyr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Okt 2020, 04:48
Bydlisko: Bratislava

Zapojenie 3 faz

Príspevok od používateľa Goyr » 04 Apr 2021, 10:32

Dobry den,

Mali sme v jednom objekte pozapajane istice a neboli oznacene k comu patria a co istia. Tak som to pooznacoval a zaujala ma jedna vec. Mame 3 fazove zapojenie-su tu len bezne spotrebice a svetlo. Teda ziadne motory a pod.
Z prudoveho chranicu idu vsetky 3 fazy do cca 8 isticov a su prepojene jednou listou. Moja otazka je, ako su zatazovane? Lebo tu je gril, bojler, mrazak...
Nieje lepsie mat zapojene fazy rovnomerne? Teda napr. Faza1: svetlo,mrazak,zasuvka1,2
Faza2: gril(2500w), svetlo
Faza3: bojler,zasuvka 3,4

Dakujem!
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie 3 faz

Príspevok od používateľa misocko » 04 Apr 2021, 11:25

"Z prudoveho chranicu idu vsetky 3 fazy do cca 8 isticov a su prepojene jednou listou" - asi, ne. Vysvetli presnejsie , nemozes predsa spojit dokopy tri fazy jednou listou , ak si to myslis , nemozes predsa robit elektrikara.
alebo je to trojfazova lista (jeden plastovy obal , tri nezavisle medene plechy vnutri)
co sa tyka zatazenia , ano , malo by sa robit nejake rovnomerne zatazenie , ale neviem ci sa to nejako extra riesi
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Goyr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 28 Okt 2020, 04:48
Bydlisko: Bratislava

Re: Zapojenie 3 faz

Príspevok od používateľa Goyr » 04 Apr 2021, 13:56

Ja som to nezapajal, len sa mi to nedavalo zmysel...tak som si dal pracu,siel na rebrik a listu dal dole. Je to ta striedava,stacilo sa lepsie pozriet :)
0

purdo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 16 Nov 2015, 23:11
Bydlisko: Kremíková Chalúpka
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 3 faz

Príspevok od používateľa purdo » 04 Apr 2021, 18:36

Predpokladam, ze hlavny istic bude max. 3x25A... pokial naraz zapnes vsetky spotrebice a do par minut ti nezhodi hlavny istic, tak by som to neriesil. Nie si velkoodberatel a s nejakym "par amperovym rozdielom" si dodavatel energie dokaze hravo poradit. Pokial to chces mat ale tip-top, tak az to budes mat vsetko zapnute, tak mozes kliestovym ampermetrom zmerat zatazenie jednotlivych fazi a nasledne to potom "doladit" prepojenim jednotlivych vyvodov z isticov.
0
Čomu nerozumieš, toho sa zbav !
Myslieť, znamená hovno vedieť

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zapojenie 3 faz

Príspevok od používateľa Dolfi » 05 Apr 2021, 15:17

Keď to zoberieš "štatisticky", možno sused to má presne naopak a vo výsledku v celej dedine je to napokon v úplnej pohode.

Inak, rozvodné závody sa nesymetriu zaťaženia fáz snažia eliminovať napríklad zapojením trafákov do tzv. lomenej hviezdy, (vinutie cez dve fázy).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie 3 faz

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Apr 2021, 22:03

otazočka, potrebujem napojiť 2 prietokové ohrievače jeden je 9kW (L1+L2+N) a druhy je 3,5kW (L1+N)
a mam jeden 5 žilový kábel. čo je lepšie podľa Vás? použiť 3žili na jeden a 2 žili na druhy, no pridem o PE,
alebo fazy rozdeliť a nulak bude spoločný? čiže 1 a 2 faza do jedneho P.O. a 3tia faza do druheho P.O. a nulaky spojiť?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zapojenie 3 faz

Príspevok od používateľa misocko » 05 Apr 2021, 23:11

L1 a L2 do jedneho
L3 do druheho
Nulaky spolocne
0

ucen2410
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 03 Aug 2021, 15:53

Re: Zapojenie 3 faz

Príspevok od používateľa ucen2410 » 07 Nov 2021, 12:01

Dobrý deň
Som naozaj učeň ako sa to píše aj v nicku.
chcel by som sa spýtať na problematiku IT sieti. Viete mi prosím povedať na čo sa používajú a kde ? A tiež, videl som schémy a otázka je. Ak tam nemám nič na zariadenie pripojené ba L, kadiaľ sa mi prúd vráti naspäť ? to isté pri 3-faz. kadiaľ sa mi vráti prúd ?

Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Zapojenie 3 faz

Príspevok od používateľa Jirka84 » 07 Nov 2021, 12:51

Přikládám Ti stručný popis, který je ze školení pro zkoušky vyhlášky č.50/1978 Sb. pro silnoproudaře v Česku - platný od §5 až §12. Snad totéž v principu platí i na SK.
pozn.: N vodič je vodič střední pracovní a v tomto případě neplní funkci ochrany
IT-1.jpg
IT-2.jpg
IT-3.jpg
Pokud by Ti nestačil, tak si otevři také odkaz:

https://oenergetice.cz/elektrina/rozvodne-site-tn-it-tt
.
.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok