Ťahanie vodičov v lištách

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Juro2456
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 22 Aug 2020, 18:47

Ťahanie vodičov v lištách

Príspevok od používateľa Juro2456 » 12 Apr 2021, 21:24

Zdravím, mám otázku. Chcem sa spýtať na konkrétne ťahanie vedenia vodičov v Lištách, tie typické biele na povrchu ( EILM ). Je možné ťahať cez takéto lišty holé vodiče, nie CYKY, napr. keď sa jedná o vypínač v svetle, aby sa cez vypínač nemusel ťahať aj N a PE. Keď je vypínač k svetlu potiahnutý na druhu stranu miestnosti, resp. v lište sa ťahajú iba prívod a vývod z vypínača, kde sa prerušuje fáza, je to rozumnejší nápad ako ťahať CYKY.

Tak isto si uvedomujem že nemôžem vedľa seba ťahať príliš mnoho vodičov, v jednej lište. Takže môže sa takýmto spôsobom spraviť elektroinštalácia ? Sú tam rozdiely medzi zásuvkovými a svetelnými obvodmi ?


Poprípade, keď ťahám CYKY, kombinácia vypínača (6 7 6) kde k prívodu a vývodu 7 potrebujem 2 vodiče, môžem preznačením farby jednej žily z CYKY využiť ako druhý vodič potrebný do vypínača?
pctdetail.627-454.1.jpg
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťahanie vodičov v lištách

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Apr 2021, 05:47

1. Čo s tým ušetríš, keď namiesto óčkového káblu budeš ťahať a iba žily? (čas, či peniaze?)
2. Kde a ako máš na pláne spájať L, N, PE?
3. Preznačovať káble? No len tak ďalej, začiatok fušeriny! Ktorú by si preznačil?

Zlaté pravidlo elektrotechnika: ty môžeš všetko, pokiaľ to zabije teba.

Takže:
- merania izolačných odporov v revízii sa nerobia zo srandy
- merania správnosti zapojenia obvodov sa nerobia zo srandy
- zásuvkové a svetelné obvody majú rozdiely (pozri si projektovú dokumentáciu) Aj pekár má kuchársku knihu.
0

Juro2456
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 22 Aug 2020, 18:47

Re: Ťahanie vodičov v lištách

Príspevok od používateľa Juro2456 » 13 Apr 2021, 19:22

Ďakujem za odpoveď @technikus110

1. Šetrenie miesta v lište, či času, či peňazí. Hovorím príklad, keď sa nájdu vodiče, či už odložené niekde na povale alebo jednoducho nevyužité, či je možné ich využiť namiesto CYKY, Keď k vypínačom neťahám ani N ani PE, až k svetlu či zásuvkaám či iným spotrebičom.

2.Nie spájať L,N,PE ale preznačenie vodiča, príklad ťahám CYKY 3x 1,5 k svetlu, opačný prípad ako v otázke 1, vypínač č.7 potrebuje 2 vstupy a 2 výstupy, čiže potrebujem 2 vodiče. Jeden vodič použijem L, druhý N no N preznačím príslušnou farbou všade, aby bolo jasné že sa používa iba ako prepoj medzi vypínačmi

Jedná sa o možnosť využiť čo najviac " co dúm dal " keď mám v dome 30m s každej farby no nieje to CYKY, sú to hole vodiče, či ich môžem využiť v lište( ako fáza vo vypínačoch).
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ťahanie vodičov v lištách

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 13 Apr 2021, 19:45

technikus110 napísal:
13 Apr 2021, 05:47
Preznačovať káble? No len tak ďalej, začiatok fušeriny!
Ja by som k tomuto poprosil viac info. Mne bolo povedané, že s výnimkou PE/PEN vodiča, a vodiča zeleno-žltej farby sa preznačovať smie.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťahanie vodičov v lištách

Príspevok od používateľa technikus110 » 14 Apr 2021, 06:32

Ja som nenapísal, že sa preznačovať nesmie. Ale treba si uvedomiť za AKÝCH podmienok. Vodič má byť preznačený po celej jeho dĺžke mimo izoláciu, minimálne XXX cm.

Ak kupujem materiál, prečo by som nekúpil taký vodič (kábel), aký norma odporúča?

Príklad:
Mám voľný modrý vodič v lište a označím si ho na koncoch ako čierny a použijem ho na prepoj medzi vypínačmi. Časom príde niekto s ídeou diaľkového na WiFi, či inú blbosť na MT, modul sa mu vojde do lišty. No použije ten modrý, ktorý tam má. Pekár s vadaskou uvidí dva modré a "posilní ich" tak, že ich dá po spoločného waga. (pokiaľ nerobí pod napätím....)
0

Juro2456
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 22 Aug 2020, 18:47

Re: Ťahanie vodičov v lištách

Príspevok od používateľa Juro2456 » 14 Apr 2021, 07:24

Áno, rozumiem, no bude správne vypracovaná elektroinštaláčná schéma kde v poznámkach budú napísané všetky tieto úpravy, preznačenie..

Ale hlavná otázka na ktorú tu ešte napadla zreteľná odpoveď. Je možné ťahať vodiče namiesto kábla v povrchových poštách ??? Nikde na nete to nieje, je na to norma ? Poprípade ťahanie góly ho vodičov v chráničkach ( husych krkoch ).. Ďakujem
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Ťahanie vodičov v lištách

Príspevok od používateľa technikus110 » 14 Apr 2021, 08:29

Áno, je to možné.
Áno, pojednáva o tom STN.

NEBOLA ale daná informácia na akom povrchu! Problém je, že ten obal vodiču je zo samozhášavého, či nehorľavého materiálu. Ale izolácia vodičov túto požiadavku nemusí splňovať!
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Ťahanie vodičov v lištách

Príspevok od používateľa alois » 14 Apr 2021, 10:46

Myslím, že důležitý je v tomto případě materiál, resp. typ lišty, ne izolace vodiče. Výrobce daného typu lišty by měl stanovit, na jaký podklad lze lištu montovat z hlediska požární bezpečnosti.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ťahanie vodičov v lištách

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Apr 2021, 15:39

Juro2456 napísal:
12 Apr 2021, 21:24
Zdravím, mám otázku. Chcem sa spýtať na konkrétne ťahanie vedenia vodičov v Lištách, tie typické biele na povrchu ( EILM ). Je možné ťahať cez takéto lišty holé vodiče, nie CYKY, napr. keď sa jedná o vypínač v svetle, aby sa cez vypínač nemusel ťahať aj N a PE. Keď je vypínač k svetlu potiahnutý na druhu stranu miestnosti, resp. v lište sa ťahajú iba prívod a vývod z vypínača, kde sa prerušuje fáza, je to rozumnejší nápad ako ťahať CYKY.

Tak isto si uvedomujem že nemôžem vedľa seba ťahať príliš mnoho vodičov, v jednej lište. Takže môže sa takýmto spôsobom spraviť elektroinštalácia ? Sú tam rozdiely medzi zásuvkovými a svetelnými obvodmi ?


Poprípade, keď ťahám CYKY, kombinácia vypínača (6 7 6) kde k prívodu a vývodu 7 potrebujem 2 vodiče, môžem preznačením farby jednej žily z CYKY využiť ako druhý vodič potrebný do vypínača?

pctdetail.627-454.1.jpg
Jako elektrikář jistě můžeš zkusit začít hledat odpověď na Tvůj dotaz a pak dohledat souvislosti
v STN v dostupných odborných článcích místo spekulací (jak co odrbat):
https://www.elektroprumysl.cz/elektroin ... dech-1-dil
https://www.elektroprumysl.cz/elektroin ... h-trubkach
https://elektrika.cz/data/clanky/nova-n ... d-2-1-cast
https://www.elektroprumysl.cz/elektroin ... nitr-budov

a k přeznačování vodičů i tady:
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... elu--13418

PS
K těm 6+7+6 spínačům jen moje praxe: tahám nejen 3Jx1,5 , ale i 3O x1,5 (H,Č,Š) s tím, že na opačném konci (od krabice spínače, kde jsou spoje) potřebuji pokračovat nejen ke světlu, ale i k další místnosti, kde možná bude třeba i ten z/žl co Ti "přebývá"...nebo snad víš, že budou světla vždy jen tř.II ?
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok