Zapojenie Autozdvihaka na 230V

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

roocoX
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 384
Dátum registrácie: 02 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: SK východ
Vek: 33

Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa roocoX » 26 Máj 2021, 10:33

Pekny den prajem... potreboval by som sa poradit s nejakym skusenym elektrikarom ohladom zapojenia noznicoveho autozdvihaka na 1 fazovu siet... motor na zdvihaku je MS90-L2. 2.2KW... mam ho zapojeny doma na 3f do hviezdy, Ale teraz ho potrebujem prestahovat na ine miesto kde je iba 1f pripojka... a kedze momentalne tam 3f pripojku nechcem zavadzat z roznych dovodov, tak sa pytam ako by sa dal taky zdvihak zapojit na 1f siet... jedina moznost ma napada. Cez frekvencny menic... fungovalo by to?... hlavny istic tam je 25A. Vydrzal by to istic?
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa kinedryl » 26 Máj 2021, 11:50

Samozrejme, ak sa da motor prepojit na svorkovnici aj do trojuholnika, tak hociaky 3 kW menic 1 x 230 V => 3 x 230 V. Istic 25 A moze byt problem, lebo napr. taky VYBO E550 ma predpisany istic 40 A a stykac 32 A.

https://vyboelectric.sk/obchod/3kw-frek ... 0030-230v/
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Máj 2021, 14:00

Nič rozumnejšie nevymyslíš, ako ten frekvenčný menič. No bolo by dobré najskôr trochu popozerať jeho manuál, čo sa tam dá nastaviť/ obmedziť. Já si myslím, že dlhším rozbehom a obmedzením krátkodobého preťaženia motora, by tých cca 5,5 kVA príkonu mohlo stačiť.

Len otázka do diskusie, (ak niekto vie). Povedzme, že odber motora z fázy je 10 A. Tento prúd je vektorovo zložený z činného a jalového (indukčný charakter) prúdu. Predpokladám, že ak vykompenzujeme, (aspoň čiastočne), ten jalový prúd indukčného charakteru nejakou kapacitou, výsledný prúd sa zmenší. Istič to určite "zaregistruje". Čo frekvenčný menič ? "Prenesie" túto informáciu na vstup ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa matoh » 26 Máj 2021, 16:17

Ak je istič len na tento účel 25A tak podľa mňa nebude problém. ja mám menič hitachi 2,2KW na ističi B16 a ešte ani raz nešiel dole. Ono je to tiež také lebo každý menič má rozdielny nábehoví prúd.
Menič kľudne daj aj 2,2 KW snáď každý menič je určený pre krátkodobé rozbehové preťaženie cca 110 až 150 percent presný graf čas/záťaž bude v návode
Kúp radšej z Bazaru nejaký SEW z ovládacím panelom tie sa snáď ani nedajú zničiť.
Dolfi- na meniče sa nesmú zapájať žiadne kondíky ani kombo z motorom . Je to na "prvej strane" každého manuálu k meničom. Zatiaľ ani nepoznám nikoho kto by to skúšal takže nemôžem dať skúsenosť z praxe :)
Skôr sa bojím ako je poriešená bezpečnosť ak sa použije menič a ako poriešiť brzdu lebo neviem ako je na tom poriešená.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa SMITH » 26 Máj 2021, 18:05

Z princípu frekvenčný menič kompenzuje indukčnú záťaž ( tvrdí sa že na 1) , resp je pre vedenie kapacitná záťaž ( nabíja medziobvodový kondenzátor ) . Ale vďaka výstupnému PWM ruší sieť , preto sa na vstup dávajú filtre .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Máj 2021, 18:17

Ak je to pravda, (a zdá sa to logické), že jalový výkon lieta len medzi motorom a medziobvodovou kapacitou, tak potom len zohnať nejaký menič, ktorý má aktívne PFC, (ak taký vôbec existuje). :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa martin knocik » 26 Máj 2021, 18:42

Posledných pár rokov všetky elektronické spínané zdroje/frekvenčné meniče nad niekoľko sto watov výkonu musia mat pfc na kompenzáciu účinníka siete.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

roocoX
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 384
Dátum registrácie: 02 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: SK východ
Vek: 33

Re: Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa roocoX » 26 Máj 2021, 22:00

Super, takze nadej by tam bola... zapacil sa mi ten, ktory sem dal "kynedril" A550. ma pekne rozpisany manual, takze hadam by som to zvladol zapojit :) len neviem ci sa na nom da nastavit plynulejsi rozbeh motora. Nejak som sa tam nedocital...
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa kinedryl » 27 Máj 2021, 06:34

Jasne, rampovanie je zakladna funkcia kazdeho moderneho menica. Ako vravim, na tvoju aplikaciu vo zdvihaku, kde to je este vsetko sprevodovane do pomala mozes smelo pouzit hocico, 2,2 kW motor zvladne ( na rozumny kratky cas) v pohode aj 1,5 kW cinsky menic z E-bayu. SEW by som povedal, ze je na toto zbytocny luxus :)
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa matoh » 27 Máj 2021, 12:32

Šak sew z bazaru je lacnejší ako nová Čína len tam není každý deň. :wink:
Máme v práci 6 meničov sew 0.75 KW . zapojené v roku 2010 a valia bez problémov.
Tie sa oplatí kúpiť aj staršie .
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: Zapojenie Autozdvihaka na 230V

Príspevok od používateľa kinedryl » 27 Máj 2021, 12:56

Heh, ved nevravim, ze nie. Pokial je moznost si zohnat, tak smelo do toho. Ja ich mam v praci nasadene stovky ...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok