Cinsky 1f motor - divne sa chova

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Cinsky 1f motor - divne sa chova

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Júl 2021, 18:00

Cavte,

Asi pred 2 rokmi som kupil z UK lacne odstredive (mosadzne) cerpadlo (40L/min, aj to da bez tlaku) na vodu za 40e aj s motorom. (myslim ze je to dovoz z ciny daneho predajcu, mozno samotny predajca v UK j cinan. www.katsutools.com samozrejme neexistuje).
image.png
image.png
Cerpadlo som len odskusal, motor isiel, aj vodu fajne cerpadlo tlacilo (test trval cca 4 minuty) a potom som ho odlozil (kupil som ho pre projekt polievania vsetkych kvetin okolo domu cez hadicky)
Dnes som ho opat zapol na prazdno (do cerpadla som nalial troska oleja, nakolko tam bola hrdza z minuleho testu ked som ho kupil) ci moze ist do projektu zavlazovania.
Problem nastal ked sa motor zrazu vypol po cca 6.5 minuty alebo menej (zo stavu studeneho 6.5 min alebo menej ak je uz zohriaty, podla toho ako je zohriaty). Vypina ho tepelna ochrana. Obal motora ma 60-62 stupnov (to som vedel zmerat) v okamihu odpojenia motora . Vinutie som nevedel odmerat, ale kratucko po vypnuti motora tep. ochranou, prst na vinuti motora udrzim asi len na 2 sekundy, inak by som sa popalil a mozno aj pluzgier mal. Na telese pri tych 60 stupnocch udrzim prst asi tak 10-15 sekund a potom to uz pali, ale nie je to na pluzgier.

Tak som zacal skusat, testovat a merat.
Kondenzator (schovany pri svorkovnici) ma mat 8uF a ma presne 8 uF (merane multimetrom co meria aj kapacitu)
Odpor pracovneho vinutia je 24.6 ohm a rozbehoveho vinutia je 73.2ohm. Vinutia na kostru neprerazaj(nekonecny odpor).
Odber prudu (True RMS) je 1.3A.
Potom som odpojil rozbehovy kondenzator (dalej len RK) a samozrejme motor sa nerozbehol a len bzucal co je normalne. Ale potom len pre rozbeh som sa dotkol fazou kontaktu RK (nech sa motor rozbehne), tak motor bez pripojeneho RK bezal ale odber prudu bol 1.7A a trosku aj bzucal (ako zvyknu bzucat transformatory), Ale to bol len taky jemny brum. Nic vyrazne, lebo som si to uvedomil neskor. Nechal som to takto bezat, a tepelna ochrana nezareagovala ale motor mal teplotu
Ked som sa na par sekund opat pocas behu motora dotkol kontaktu RK, brum prestal a prud klesol na 1.3A. Ked som zase odpojil RK, zase zacal jemne brumiet a prud stupol na 1.7A.

A teraz je tu otazka na ktoru neviem odpoved:
1. Preco sa motor prehrieva ked na stitku je 2.5A a jeho spotreba je 1.3A? (popr. 1.7A s odpojenym RK).
2. Je to spravne ze reaguje tepelna ochrana pri teplote obalu 60 stupnov alebo reaguje priskoro?
3. Co mozem s tymto urobit?

Mam obavy ze odpoved bude "za malo penazi velmi malo muziky" lebo made in China.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Cinsky 1f motor - divne sa chova

Príspevok od používateľa Ilija » 31 Júl 2021, 18:12

U tých čínskych motoroch chcú byť problémy v rotore, ale aj v statore- v železe. Tu už neopravíš...
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Cinsky 1f motor - divne sa chova

Príspevok od používateľa Atlan » 31 Júl 2021, 18:58

Daj dole kryt a vyskusaj ci nekladie velky odpor cerpadlo uochavka, loziska.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Cinsky 1f motor - divne sa chova

Príspevok od používateľa jezevec » 31 Júl 2021, 20:21

romiadam napísal:
31 Júl 2021, 18:00
...
Dnes som ho opat zapol na prazdno (do cerpadla som nalial troska oleja, nakolko tam bola hrdza z minuleho testu ked som ho kupil)...
Vypadá to, že může být přidřené čerpadlo. Nechápu, proč jsi ho tenkrát nevysušil?
Čerpadlo by nikdy nemělo jít bez čerpání vody, voda jej chladí i maže.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Cinsky 1f motor - divne sa chova

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Júl 2021, 20:28

Jezevec, Atlan

Ja som vtedy po odskusani (vytiahol vodu z 50L suda) z cerpadla vylial vsetku vodu ale nechcel som vtedy do toho liat olej. Ze vsak sa to vysusi samo a bude o OK. Lenze po samovysuseni sa to zahrdzavelo. Teraz som povolil srobiky cerpadla a na 3 sekundy zapol nech oprasia lopatky tu hrdzu a hned som do neho nastriekal WD40 a potom nalial trosku oleja a opatrne dotiahol srobiky tak aby lopatka sa netrela o bok ccerpadla. Ide krasne tichucko. Takze cerpadlo je OK a toci sa lahucko.

Cerpadlo na to nema vplyv. Je tych 60 ok ze sa to vypina alebo malo by vypinat neskor napr pri 75 stupnoch? Neviem. Toto je prvy krat co vidim, ze motor ma vstavanu tepelnu ochranu vinutia. Pri ochladnuti pocujem jemne cvaknutie a potom to zase chvilu ide.

Ilja,
Toho sa obavam aj ja. Asi uz mam riesenie. Budem polievat v 4-5 minutovych intervaloch a necham prestavku asi 20 min na vychladnutie....... :mrgreen:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok