Aký prierez kábla

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Aký prierez kábla

Príspevok od používateľa p23a11s » 18 Aug 2021, 18:11

Dobrý večer,sory často tu nechodím,mám otázku som vyučený ako elektrotechnik,ale už 7 rok pracujem v inej oblasti,ale elektro ma baví.Samozrejme čo viem spravím ak sa občas k tej nejakej elektro práci dostanem občas,čo neviem nechám na odborníkov.Zaujímalo by ma:príklad bytovka 6 bytov,prívod z verejnej distribučnej siete je káblom 4x10 meď alebo 4x16 Al do PRIS stade na jednotlivé hlavné ističe bytov neviem aký prierez kábla,no a jednotlivých hlavných ističov do bytov napr. 5x6 alebo 5x4.No a pre rodinný dom z verejnej distribučnej siete do HDS/PRIS 4x10 CU alebo 4x16 AL,stade na hlavný istič asi aj 5x10.Je zhruba tak ako som to napísal?Ps.nechystám sa nič majstrovať,len ma to zaujíma a stratil som sa aký prierez od PRIS na jednotlivé ističe pre byty čo sa týka bytovky.Pekný večer
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Aký prierez kábla

Príspevok od používateľa ondistef » 20 Aug 2021, 11:27

Skúsim ti odpovedať všeobecne.
Prierez vodiča sa volí podľa požadovaného istenie a tiež podľa uloženia a dĺžky vodiča (kábla).
Istenie sa zas navrhuje podľa predpokladaného inštalovaného výkonu v danom objekte, kde sa berie do úvahy súdobosť (súčasný predpokladaný max. odber).

Iný odber bude v objekte, kde každý byt ma vlastné el. podlahové kúrenie a vlastný ohrievač TUV a iné kde máš zavedený plyn a kúrenie je riešene cez centrálnu kotolňu, resp. tepláreň.
Každopádne do bytovky so 6 bytmi by sa ťahal isto väčší prierez ako 4x10, rátaj min. 4x16, ale skôr aj 4x25 resp. 35 prípadne pri použití hliníkového kábla kľudne aj 4x50.

Zas to záleží na dĺžke vedenia a s tým súvisiacimi stratami, takže ekonomickejšie z dlhodobého pohľadu môže byť použitie väčšieho prierezu kábla ako vyhrievanie zeme pre dážďovky a krtky.
Do bytov by mal byť prívod min. 10 mm2 pre meď a 16 mm2 pre hliník pri sústave TN-C a pri sústave TN-S stačí 6 mm2 pre meď.
Ističe s istením 25A (pri jednofázovom prívode distribučky nepovolia väčší istič).
Menši tak maximálne pri trojfázovom prívode, kde by vystačil aj 16 - 20A (ak tam nebude el. varna doska).

Osobne som videl aj prívody do bytov istené 16A jednopólovými ističmi a to stačila rýchlovarná kanvica a ďalší väčší spotrebič (vysávač) a istiť šiel dole.
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Aký prierez kábla

Príspevok od používateľa p23a11s » 23 Aug 2021, 18:06

Ďakujem za odpoveď,pekný večer
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok