Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Bako123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jún 2020, 10:05

Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa Bako123 » 30 Aug 2021, 17:24

Zdravím všetkých.
Nedávno sme prerábali byt v 3.posch. bytovke, elektriku robil kvalifikovaný elektrikár. Byt je celý v sústave TN-S, do bytu z chodby vedú už 3 vodiče (čierny, modrý a žltozel.) takže PEN je rozdelený asi v rozvádzači na chodbe. V rozv. v byte sú zapojené aj 2P prúdové chrániče, ktoré som skúšal a fungujú správne (do zásuvky som zapojil vadasku, L+N v poriadku a L+PE hneď vyhodilo chránič).
Teraz som sa len tak z nudy pozrel na zapojenie v malom rozvádzači, ktorý je v byte a premeral som prúd tečúci v niektorých vodičoch. Na moje prekvapenie som pomocou kliešťového ampérmetra nameral na vstupnom vodiči PE asi 300 mA. Skúšal som zapínať a vypínať rôzne spotrebiče a táto hodnota sa menila presne spolu so zapnutými resp. vypnutými spotrebičmi. Čím bolo zapnutých viac spotrebičov tak aj prúd tečúci cez PE bol väčší a naopak. Keď som všetky spotrebiče vypol vrátane chladničky, tak bol prúd 0.
Viete mi prosím povedať, či je toto normálny jav? Je to v poriadku aby ochranným vodičom tiekol prúd v sústave TN-S resp. TN-C-S ?
Ďakujem za pomoc.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa misocko » 30 Aug 2021, 20:32

mas nejaky problem , alebo Ťa len tak napadlo merať kliešťakom v spleti kablov?
Podľa mňa , meriaš hluposti (to čo sa naidukuje z pracovnych vodičov do kliešti)
okrem toho nikdy never kliešťaku , kým nejde o Ampere a kabel von zo spleti kablov
0

Bako123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jún 2020, 10:05

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa Bako123 » 30 Aug 2021, 21:08

nie, našťastie tam nie je žiadny problém, no ja som skôr predpokladal, že sa tam v tom vodiči PE indukuje nejaký prúd od vodiča N alebo L? neviem, len som už čo to prečítal na nete o tejto problematike a v podstate v sieťach TN-S by ochranným vodičom nemal tiecť žiadny prúd.
Samozrejme iné je to v sieťach TN-C, kde je len vodič PEN a ten slúži zároveň ako ochranný a pracovný takže tam je to iné.
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa MARKYS » 30 Aug 2021, 21:27

Môže to byť aj tým, že bod rozdelenia PEN nemusí byť na chodbe ale v bytovom rozvádzači. Keď cez PE prechádza 300mA to by muselo dávno vyhodiť chránič, ten tam ale asi nebude. Prípojka do bytu je síce trojžilová (L, N, PE) ale pravdepodobne je N a PE dovedený do bytu ako PEN v dvoch žilách. To by vysvetľovalo ten prúd cez PE, ak by si meral prúd cez N nameral by si podobný.
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Bako123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jún 2020, 10:05

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa Bako123 » 30 Aug 2021, 21:58

trochu to upresním,
bod rozdelenia PEN určite nie je v bytovom rozvádzači, asi dva roky dozadu nám v celej bytovke menili hlavné rozvody na medené a vtedy už potiahli do každého bytu tri vodiče, L, N, PE samostatne, teda len jednofázové pripojenie.
chránič tam nie je spravený jeden na celý byt, ale sú tam len tri chrániče teda tie s nadprúdovou ochranou, ktoré sú len na kúpeľňu, kuchyňu a ešte zásuvky v obývačke a detskej.
a meral som aj prúd na modrom N vodiči, ten je mnohonásobne vyšší, nameral som hodnoty okolo 5A a v tom čase bol prúd na PE okolo 0,3A.
ešte neviem ako si to myslel, že "pravdepodobne je N a PE dovedený do bytu ako PEN v dvoch žilách" však to by znamenalo že už je rozdelený či?
sory ale moc sa do toho nevyznám.
0

Bako123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jún 2020, 10:05

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa Bako123 » 30 Aug 2021, 22:04

našiel som v mobile jednu foto rozvádzača, to bolo asi tesne pred dokončením, už si nepamätám presne, ale bol asi skoro hotový.
Prílohy
foto rozvadzac.jpg
0

Brian01
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 02 Nov 2018, 23:04
Bydlisko: Beňadikovce
Vek: 21

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa Brian01 » 30 Aug 2021, 22:43

Bako123 napísal:
30 Aug 2021, 21:58
trochu to upresním,
bod rozdelenia PEN určite nie je v bytovom rozvádzači, asi dva roky dozadu nám v celej bytovke menili hlavné rozvody na medené a vtedy už potiahli do každého bytu tri vodiče, L, N, PE samostatne, teda len jednofázové pripojenie.
chránič tam nie je spravený jeden na celý byt, ale sú tam len tri chrániče teda tie s nadprúdovou ochranou, ktoré sú len na kúpeľňu, kuchyňu a ešte zásuvky v obývačke a detskej.
a meral som aj prúd na modrom N vodiči, ten je mnohonásobne vyšší, nameral som hodnoty okolo 5A a v tom čase bol prúd na PE okolo 0,3A.
ešte neviem ako si to myslel, že "pravdepodobne je N a PE dovedený do bytu ako PEN v dvoch žilách" však to by znamenalo že už je rozdelený či?
sory ale moc sa do toho nevyznám.
Bolo by dobré aby si meral čo najpresnejšie a slovíčko "okolo" aby znamenalo menej ako 0,1A - pre diagnostiku potrebuješ určitú presnosť. 0,1A aj tie "nie najlacnejšie" kliešťové ampérmetre zvládajú. Bolo by dobré odmerať prúd na PE, N a takisto aj na L - ideálne pri rovnakej záťaži. Ja by som na to išiel tak. Keďže Kirchhoffov zákon stále platí, podľa tvojich nameraných hodnôt prúdu PE=0,3A, N=5A na L by si mohol mať 5,3A. Pri takýchto hodnotách by to znamenalo že niektoré tvoje zariadenie si zaslúži hlbšiu kontrolu ("prebíja na kostru"). Keby si nameral na L takisto 5A (ako na N), tak by som sa zameral na bod rozdelenia PEN a uzemnenie bodu rozdelenia.
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa MARKYS » 30 Aug 2021, 22:56

Ak už je do bytu dovedené samostatné N a PE a cez PE tečie 300mA tak to musí vyhodiť prúdový chránič ktorý má byť na chodbe ak je tam PEN rozdelené.
Mimochodom, to že je prípojka do bytu ťahaná v medi ako trojžilový kábel automaticky neznamená, že ti do bytu ide samostatné N a samostatné PE, totižto ono je možné že na chodbe máš N a PE oboje pripojené na PEN svorkovnicu, tak sa to robí (aspoň čo ja viem) aj na novostavbách a PEN sa skutočne rozdelí až v bytovom rozvádzači.
Samozrejme ak to nie je iba niečo naindukované na tom PE ako už bolo spomínané
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Bako123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jún 2020, 10:05

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa Bako123 » 31 Aug 2021, 08:14

[/quote]
Bolo by dobré aby si meral čo najpresnejšie a slovíčko "okolo" aby znamenalo menej ako 0,1A - pre diagnostiku potrebuješ určitú presnosť. 0,1A aj tie "nie najlacnejšie" kliešťové ampérmetre zvládajú. Bolo by dobré odmerať prúd na PE, N a takisto aj na L - ideálne pri rovnakej záťaži. Ja by som na to išiel tak. Keďže Kirchhoffov zákon stále platí, podľa tvojich nameraných hodnôt prúdu PE=0,3A, N=5A na L by si mohol mať 5,3A. Pri takýchto hodnotách by to znamenalo že niektoré tvoje zariadenie si zaslúži hlbšiu kontrolu ("prebíja na kostru"). Keby si nameral na L takisto 5A (ako na N), tak by som sa zameral na bod rozdelenia PEN a uzemnenie bodu rozdelenia.
[/quote]

ok, odmeriam to presne
ešte doplním, že v byte máme všetky spotrebiče nové, sporák, chladnička, TV, svetlá atď. a keď som všetko vypol, tak na PE bola 0, postupne som zapínal napr. svetlo a vždy sa hodnota na PE postupne zvyšovala v závislosti od výkonu spotrebiča, pri svetlách to bolo asi o 60 mA, až nakoniec som zapol aj sporák a celková hodnota prúdu v PE bola tých 300 mA - pri všetkých zapnutých spotrebičoch (na sporáku som zapol len jednu platňu).
ale dôležité je to, že sa táto hodnota na PE zakaždým zvyšovala ako som zapínal jednotlivé spotrebič, či to už bolo len svetlo (ledkové) alebo TV alebo sporák.
a to sa mi nezdá, aby boli všetky spotrebiče vadné a prerážali nejaký slabý prúd na PE
0

Bako123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jún 2020, 10:05

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa Bako123 » 31 Aug 2021, 08:16

MARKYS napísal:
30 Aug 2021, 22:56
Ak už je do bytu dovedené samostatné N a PE a cez PE tečie 300mA tak to musí vyhodiť prúdový chránič ktorý má byť na chodbe ak je tam PEN rozdelené.
na chodbe nemáme žiadny chránič, sú tam len 25A ističe pre jednotlivé byty
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa technikus110 » 31 Aug 2021, 09:21

MARKYS:
.....tak to musí vyhodiť prúdový chránič ktorý má byť na chodbe ak je tam PEN rozdelené.....
.....prípojka do bytu je síce trojžilová (L, N, PE) ale pravdepodobne je N a PE dovedený do bytu ako PEN v dvoch žilách.

Prosím odkiaľ čerpáš takéto SUPER informácie?
Zamysli sa tak trochu nad tým, ak máš aspoň 21-ku paragraf! Ako sa vytvorí bod rozdelenia?


Bako123:
.....elektriku robil kvalifikovaný elektrikár....

Kvalifikovaný elektrikár by N vodič neťahal čiernou.
Tak isto by vedel, že norma hovorí o tom, koľko voľného miesta MUSÍ/MÁ ostať v rozvádzači.

Toje merania si prevádzal s akým prístrojom?
Revíznu správu od prerábky máš?


Brian01:
.....Keby si nameral na L takisto 5A (ako na N), tak by som sa zameral na bod rozdelenia PEN a uzemnenie bodu rozdelenia.....

Ak by bol bod rozdelenia s veľkým prechodovým odporom, tak by mu muselo kolísať napätie vo VŠETKÝCH obvodoch.
0

Bako123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jún 2020, 10:05

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa Bako123 » 31 Aug 2021, 13:18

technikus110:
áno máš pravdu, káblové rozvody sú jedna katastrofa (myslím to značenie, inak sú ok), časť (jadro bytu) bola už spravená keď sme byt kúpili, boli už naťahané medené trojžilové káble avšak netuším z akého dôvodu boli dané 2x čierna a 1x zelenožltý, a zvyšnú časť sme prerábali a tam sme už dali tak ako má byť CYKY J 3x1,5 a 3x2,5.
ten náš elektrikár bol dobrý známy, ktorý má živnosť, ale samozrejme to robil bez dokladu, a revíznu spr. nemáme.
mer. prístroj je kliešťový multimeter UNI-T UT202A, niečo takéto https://ema-elektro.sk/naradie-a-pomock ... a-i-ac-u-r
0

Bako123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jún 2020, 10:05

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa Bako123 » 31 Aug 2021, 21:27

Pre zaujímavosť doplním dnešné meranie:
meranie som robil na mikrovlnke
vyrobil som si krátku trojžilovú predlžovačku a v strede káblu som odstránil vonkajšiu izoláciu aby som sa dostal k jednotlivým (izolovaným) žilám, a do tejto predlžovačky som zapojil potom mikrovlnku a meral som tým mojim kliešťákom na tých žilách, pri meraní som dával pozor aby šla na plný výkon a teda aby som nemeral tie občasné prestávky pri jej chode
L = 5,55 A
N = 5,75 A
PE = 0,20 A
Vie mi toto niekto vysvetliť?
Rozmýšľam či naozaj nie je ten merák trochu pošahaný a meria aj indukcie z okolitých vodičov, neviem.
Vďaka za vaše názory a postrehy.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Aug 2021, 21:38

Merák Ti môžem overiť. Ak máš záujem, napíš mi správu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Prúd v ochrannom vodiči PE v sieti TN-S

Príspevok od používateľa alois » 31 Aug 2021, 23:22

Když už máš tuhle vychytávku, tak si střihni postupně jednotlivé žíly, zapojuj do nich přívodový střídavý ampérmetr a mělo by být jasněji.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok