Servisná predlzovacka

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

valo009
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 20 Dec 2016, 22:19

Servisná predlzovacka

Príspevok od používateľa valo009 » 01 Sep 2021, 22:29

Zdravim chcel by som poradiť ako spraviť servisnú predlzovacku mám na mysli niečo také že by to bola krabica v ktorej by bol istič na zásuvku aby ho vyhodilo skôr v nej ako v domovom rozvádzači plus nejaké zvierky na bananiky celé by to bolo ako predlzovacka s väčšou krabicou a každý vývod by mal svoj vypínač .
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Servisná predlzovacka

Príspevok od používateľa E001 » 02 Sep 2021, 06:59

20210902_064340.jpg
Môj pomocník vyzerá takto. Krabica je z PC zdroja, prívod ide na 10 A istič, chránič a žiarovku, ktorú viem pomocou malého vypínača vyblokovať. Zdierky na banánky nemám, používam šnúru zo zástrčkou ak potrebujem skúšať zariadenie bez vlastnej prívodnej šnúry.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisná predlzovacka

Príspevok od používateľa Drakoush » 02 Sep 2021, 09:36

A takto nejak vyzerá trojfázová verzia.
Prílohy
5191E49A-F52D-48F4-83DC-7E98C66ACD3F.jpeg
AEF575F9-E832-47FE-9D7C-3EF649CD8883.jpeg
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

valo009
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 20 Dec 2016, 22:19

Re: Servisná predlzovacka

Príspevok od používateľa valo009 » 02 Sep 2021, 22:02

vyzerá to dosť zaujímavolen také otázočky: ta žiarovka tam musí byť? je pri oboch a ten merač spotreby sa dá aj tady kupiť či je to niečo z aliexpresu? vďaka
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Servisná predlzovacka

Príspevok od používateľa alois » 03 Sep 2021, 02:52

Když zapneš opravovaný spotřebič přes žárovku a ona naplno svítí, je na něm asi zkrat, přitom nevyhodíš jistič a nechá se na něm i leccos změřit, aniž by to chytlo plamenem. Je to základní opravářský fígl a víceméně nezbytná vychytávka na opravy.
Pokud žárovka jen žhne, dá se to už risknout zapnout napřímo.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Servisná predlzovacka

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Sep 2021, 17:21

Aby bolo úplne jasné, ak nastane tvrdý skrat v skúšanom zariadení, tak letí dole všetko po ceste. Ak sa o problematiku chceš zaujímať hlbšie, tak kľúčové slová sú impedancia poruchovej sľučky, prípadne impedancia siete a charakteristika ističov. Ak si to naštuduješ, dáš si dve a dve dohromady.
Problémom je, že by si potreboval mimoriadne citlivý istič s reakčným časom tak krátkym, aby zaručene vypol on a ešte nie ostatné ističe. Zároveň však potrebuješ, aby nevypínal pri nábehu spotrebičov, ktoré testuješ a taký súlad nie je možné dosiahnuť bez toho, aby si buďto riadne laboroval s veľkou vzorkou ističov a výpočtami, alebo si bastlil nejaké elektronické zariadenie, slúžiace ako poistka. Obe varianty sú však kontraproduktívne. Naproti tomu je žiarovka lacná a účinná, dokonca dosiahneš aj prúdové obmedzenie a to iba výmenou žiarovky. Preto je to medzi bastličmi veľmi rozšírené a účinné. Ak by si mal na strane spotrebiča skrat, tak sa nič nestane, prúd limituje žiarovka., ktorá sa iba rozsvieti.

Píšem to najmä preto, aby som dokázal, že nič nie je nemožné, avšak niektoré veci sa proste z nejakého dôvodu nerobia.

Je tu však jedno ale... Môže nastávať isté špecifikum, buď v žiarovke, alebo na strane spotrebiča, kedy hrozí, že sa roztrhne banka žiarovky. Ako vidíš, ja aj E001 toto dosť podceňujeme, ale... Určite by som použil ochranné sklo pre žiarovku ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Servisná predlzovacka

Príspevok od používateľa E001 » 03 Sep 2021, 19:11

Luboško je síce pekné, že poukazuješ na toto bezpečnostné riziko. ale to ale má tých ale viac. :) Nie na všetko postačí žiarovčička okolo 40 W. Občas je potrebná 100, až 200W žiarovka. Takej dopriať odvod tepla, je už problém. Možno v plexi tuneli s ventilátorom. :biggrin: Neviem, ako sa chovajú tie žiarovky s halogénovou bankou vo vnútri, či by to bolo riešenie, že nepraskne vonkajší obal. Od učňovky, čo hoooodne cez 40 rokov mi vštepili, pri výmene žiarovky otočiť hlavu bokom. Robím to dodnes, aj keď mi našťastie žiadna nestrelila. Jednoducho zvyk. Skôr odíde lepidlo, medzi baňkou a závitom, alebo nasala už pri výrobe vzduch. Za tie roky praxe som mal asi šťastie. Ten obal žiarovky by som skôr riešil, ako mechanickú ochranu žiarovky kdesi na stavbe, kde nevieš, kto ti do toho kopne, alebo zavadí o šnúru. Ale správne, že si na to upozornil. :potlesk: :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Servisná predlzovacka

Príspevok od používateľa Petronas » 04 Sep 2021, 13:32

Ahoj, videl som takychto predlzovaciek zopar, iba sa chcem spytat preco sa v nich nepouzivaju halogenove ziarovky, alebo trubice ? Velkostne su o dost mensie a v krabici rovnakej velkosti by sa jednoducho dalo urobit pripajanie viac ks podla potrebnej zataze. Ci.....?
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Servisná predlzovacka

Príspevok od používateľa SMITH » 04 Sep 2021, 14:17

Použivajú , ale ťažšie sa zháňajú na to pätice . Na klasickú žiarovku môžeš použiť aj poistkové púzdro E27 ktorých je všade plno ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Napísať odpoveď