Rozsah revízie spoločných priestorov

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Rozsah revízie spoločných priestorov

Príspevok od používateľa Alojz123 » 08 Sep 2021, 21:59

Dobrý deň,
Má prosím niekto vedomosť o tom čo všetko je rozsahom revízie spoločných priestorov bytových domov a vie k tvrdeniam doložiť aj nejaké zákony, vyhlášky alebo normy?
Podstatou je či sa niekde píše či vodiče za elektromerom vstupujúce do bytov sú spoločný priestor a podliehajú revízii spoločných priestorov alebo je za túto inštaláciu zodpovedný majiteľ bytu, ktorý by mal zabezpečiť pravidelné revízie.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Rozsah revízie spoločných priestorov

Príspevok od používateľa miroja » 09 Sep 2021, 08:11

Pokial si spominam, kdesi v nasich papieroch som cital, ze z pohladu rozvodu elektrickeho prudu k vlastnikom bytov je spolocny majetok nasho spolocenstva len zvisle rozvody elektrickeho prudu (po elektromer). Elektromer si zabezpecuje (prihlasuje-odhlasuje) vlastnik bytu individualne, individulane kazdy vlastnik aj podpisuje zmluvu z elektrarnami, takze z mojho pohladu nie je dovod aby sa o reviziu trasy od elektromeru do bytu staralo spolocenstvo (spravcovska spolocnost). No mozno sa mylim a niekto najde ine objektivne argumenty.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Rozsah revízie spoločných priestorov

Príspevok od používateľa StefanST » 09 Sep 2021, 11:33

Ak si vlastníci bytov odhlasujú, že v rámci revízie im správca zabezpečí aj revíziu tohto úseku, tak im to správca zabezpečí (a zahrnie do nákladov).
Nie každý vlastník má znalosti z tejto oblasti a aj pre ostatných je výhodnejšie takto predchádzať problémom, prípadne požiarom.
To samozrejme nie je odpoveď na nastolenú otázku.
0

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: Rozsah revízie spoločných priestorov

Príspevok od používateľa Alojz123 » 09 Sep 2021, 20:10

Vďaka za odpovede.
To je na tom frustrujúce že v teórii máte pravdu ale dohľadať presné znenie podľa čoho je toto tvrdenie správne neviem nikde nájsť.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Rozsah revízie spoločných priestorov

Príspevok od používateľa miroja » 10 Sep 2021, 08:44

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (č. 182) v § č.2, odsek 5 uvádza:
Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú
určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu,a to aj v prípade,ak sú umiestnené
mimo domu.Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického
zariadenia, sušiarne,kočíkarne,spoločné televízne antény,bleskozvody,komíny,vodovodné,
teplonosné, kanalizačné,elektrické,telefónne a plynové prípojky.

Ešte by to chcelo v nekjakom zákone násť definíciu termínu čo je prípojka Mne to vychádza, že prípojka v prípade panelaku je vedenie v spoločných priestoroch po elektromer.


EDIT: Prečo je môj príspevok zltý ???
1
Obrázok 1

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Rozsah revízie spoločných priestorov

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 10 Sep 2021, 08:57

Trošku OT, to bude nejaká novinka. Mne okamžite po načítaní stránky nafarbí dožlta najnovší príspevok, potom to "vybledne" do bežnej farby.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Rozsah revízie spoločných priestorov

Príspevok od používateľa miroja » 10 Sep 2021, 09:47

Admin dnes zverejnil info, ze po novom by mal byt zltou podfarbeny posledny prispevok. Takze to nie je zvada, ale vlastnost.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozsah revízie spoločných priestorov

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Sep 2021, 16:34

Nebývam v paneláku, ale rozvody PO elektromer sú vo vlastníctve distribučnej spoločnosti a ZA elektromerom užívateľa nehnuteľnosti. Jedine, že by stste mali dáku osobitnú zmluvu.



Mám dom pripojený cez nástrešák, hodiny sú v dome a vedenie ide cez 2 stĺpy, ktoré sú na mojom pozemku. Na verejnom priestranstve stojí tretí stĺp s poistkovou skriňou pre vedenie k domu. Až kam by som mal takto revidovať prípojku?
0

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: Rozsah revízie spoločných priestorov

Príspevok od používateľa odaros » 18 Sep 2021, 09:18

Prípojka aj pre BD končí v poistkovej skrini, odtiaľ je to majetok zákazníka, aj keď je to trocha na hlavu, kedže elektromer je majetok dodávateľa, ale istič pred elm. je už majetok zákazníka. Najviac ma žerie že si distribučka zaplombuje kryty kde je aj istič aj stúpacie svorkovnice ktoré patria zákazníkovi, ten keď si má urobiť opravu alebo revíziu má požiadať o odstránenie a znovu zaplombovanie a pýtajú za jeden elm. 9€ :-( . To len na okraj ako to funguje u VSD!
Ja keď robím opakované revízie, tak začínam v prípojkovej skrini a končím svorkami, kde sa pripájajú prívody pre byty. očistím od prachu, pavučín, dotiahnem spoje na svorkách a ističoch a potom meriam.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozsah revízie spoločných priestorov

Príspevok od používateľa Merak » 18 Sep 2021, 21:56

miroja napísal:
10 Sep 2021, 08:44
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (č. 182) v § č.2, odsek 5 uvádza:
Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú
určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu,a to aj v prípade,ak sú umiestnené
mimo domu.Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického
zariadenia, sušiarne,kočíkarne,spoločné televízne antény,bleskozvody,komíny,vodovodné,
teplonosné, kanalizačné,elektrické,telefónne a plynové prípojky.

Ešte by to chcelo v nekjakom zákone násť definíciu termínu čo je prípojka Mne to vychádza, že prípojka v prípade panelaku je vedenie v spoločných priestoroch po elektromer.


EDIT: Prečo je môj príspevok zltý ???
V tomto ponímaní môže byť elektrická prípojka pre bytový dom vedenie od poistiek RISky (ktorú vlastní distribučka) až do bytového domu, tam sa to napája na hlavný vypínač a za ním je to vyústené na stúpacie vedenie - toto všetko je v spoločnom vlastníctve vlastníkov bytov. Od svoriek tohto stúpacieho vedenia je to už bytová prípojka, a tá je vo vlastníctve vlastníka patričného bytu a ten sa o to musí aj patrične starať.

Pre rodinné domy je to zasa ináč definované.

Treba pozrieť aj STN 33 3320:2002 - Elektrické prípojky
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď