Napájanie LED svietidiel

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa zero1711 » 10 Okt 2021, 22:31

Zdravím, chcel by som sa opýtať ako riešite napájanie LED pásikov/svietidiel na podsvietenie kuchynskej linky, prípadne kúpeľni v zóne kde je potrebné SELV a galvanické oddelenie. Ide mi o to či je v poriadku použiť spoločný led zdroj v rozvádzači a vypínačom (AC) potom ovládať jednosmerný obvod až po led pásik. Alebo používate led zdroje do inštalačnej krabice, prípadne iné a vypínačom zopínate AC napätie.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa ondistef » 11 Okt 2021, 21:42

Priame spínanie DC strany zdroja je nezmysel, klasické vypínače nie sú na to stavané.
V podstate pri použití zdroja v rozvádzači môžeš buď spínať priamo primárnu (striedavú) stranu zdroja vypínačom v miestnosti a výstup na LED pás máš riešený separátne trebars CYKY-O 2x1,5 prípadne pre rezervu aj 3x1,5 resp. 2,5.
Alebo sa dá spínať aj sekundárna (jednosmerná) strana, ale cez pomocné relé alebo stykač. Zdroj máš trvalo napájaný a spínaš výstup vypínačom (vypínačmi) v miestnosti, ktoré ovládajú stykače (výkonové relátka).
Osvetlenie kuchynskej linky sa dá riešiť aj lokálne zdrojom umiestneným na kuchynskej linke, prípadne vo vnútri kuchynskej linky (či už umiestneným v krabici alebo sa vyrábajú aj v nábytkovom prevedení na zabudovanie).
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 387
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa rakato11 » 12 Okt 2021, 08:54

zero1711 napísal:
10 Okt 2021, 22:31
Zdravím, chcel by som sa opýtať ako riešite napájanie LED pásikov/svietidiel na podsvietenie kuchynskej linky
Já mám již nějakou dobu koupené potřebné věci na podsvícení kuchyňské linky jenom stále jsou nějaké "důležitější" věci na práci. Mám koupenou hliníkovou lištu která zároveň slouží jako chladič pro LED diody, matný krycí difuzór, napájecí zdroj 12V/5A a z Aliexpress jsem objednal modul LP-1019 který ten LED pásek spíná pohybem ruky. Je to velice praktické neboť v kuchyni na lince se pracuje s potravinami, máš zašpiněné ruce a tak nemusíš se obtěžovat si ruce stále umývat aby jsi nezašpinil vypínač, pouze mávneš rukou a LED-ky se ti rozsvítí nebo mávneš podruhé a ony zhasnou.
Realizovat to chci tak jak již napsal ondistef, zdroj na kuchyňskou linku, ten bude stále pod napětím. Dceři jak předělávala bytove jádro s kuchyní tak jsem jí nad linku udělal zásuvku která se spínala vypínačem u dveří. V zásuvce byl zapojený napáječ a ten pak napájel LED pásek pod linkou.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa zero1711 » 12 Okt 2021, 13:36

Práve to spínanie DC klasickým vypínačom ma zaujíma. Niekde som čítal, že to je možné, ale pre zachovanie životnosti vypínača je nutné aby bolo spínané DC napätie 10 krát menšie ako je menovité napätie vypínača. Ale v produktových listoch od vypínačov a pod. som sa k tejto téme nič také nedočítal.

Áno viem ako sa robí podsvietenie aj všetko okolo toho, akurát skrývať zdroje kade tade po linke je také ošemetné a zdroj do inštalačnej krabice sa nedá kúpiť silnejší ako 30W na ktorý sa po započítaní potrebnej rezervy dá pripojiť max 20-25W led pásik (keď použiteľné led pásiky sa pohybujú od 9,6W/m vyššie..).
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 12 Okt 2021, 13:41

Nieje dôležité až tak spínané napätie, ale prúd. A hlavne pri rozpínaní obvodu, na kontaktoch natiahne oblúk, čo rapídne znižuje životnosť spínacích prvkov. Na druhú stranu, trvale zapojený adaptér má určitú spotrebu, pri dnešnej kvalite zdrojov očesaných na kosť, by som sa to asi bál nechať trvalo zapojené bez dozoru niekde v drevenej kuchynskej linke.
0

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa MiroH » 12 Okt 2021, 13:48

Mám v kuchyni nábytkový (zapúzdrený) zdroj Meanwell, ktorý je trvale napájaný a osvetlenie kuchynskej linky v dvoch častiach, spínané dotykovým senzorom po celej dĺžke lišty ( dotykový senzor je priamo určený na spínanie DC). V iných častiach domu rádiové spínače a trebárs digestor je prerobený na LED osvetlenie a tam sa spína AC strana zdroja. Možností je veľa.
Zdroj je napríklad takýto https://www.tme.eu/sk/details/lpv-100-5 ... mean-well/
0

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa zero1711 » 12 Okt 2021, 19:34

ivan_01 napísal:
12 Okt 2021, 13:41
Nieje dôležité až tak spínané napätie, ale prúd. A hlavne pri rozpínaní obvodu, na kontaktoch natiahne oblúk, čo rapídne znižuje životnosť spínacích prvkov. Na druhú stranu, trvale zapojený adaptér má určitú spotrebu, pri dnešnej kvalite zdrojov očesaných na kosť, by som sa to asi bál nechať trvalo zapojené bez dozoru niekde v drevenej kuchynskej linke.
No prave preto som pisal, ze trvalo napajany zdroj by bol v rozvadzaci na din liste a spinalo by sa priamo DC napatie. Preto ma zaujima ci je mozne spinac DC napatie AC vypinacom tak ako som pisal vyssie.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa boraicho » 12 Okt 2021, 20:14

netrápi vás odber zariadenia na prazdno? že to furt žerie elektrinu? niektore spinane zdroje maju na prázdno fakt veľký odber, bez ohľadu na značku.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 13 Okt 2021, 07:41

zero1711 napísal:
12 Okt 2021, 19:34

No prave preto som pisal, ze trvalo napajany zdroj by bol v rozvadzaci na din liste a spinalo by sa priamo DC napatie. Preto ma zaujima ci je mozne spinac DC napatie AC vypinacom tak ako som pisal vyssie.
AC a DC vypinač z princípu neexistuje. Rozlišuje sa len napäťová odolnosť, zaťažiteľnosť a počet spínacích cyklov. Takže áno, môžeš DC napätie spínať vypínačom určeným pre AC za cenu zmenšenia životnosti spínacieho prvku. Ale, môžeš použiť aj jednoduchú elektroniku (spínací mosfet, relé) a tým spínať výkonovú DC časť a ovládať ju klasickým izbovým spínačom, bez negatívneho vplyvu na životnosť vypínača.
Pri uvažovanom prúde a výkone LED pásika, keď budeš spínať na strane DC tak ti vypínač nevydrží 20 rokov, ale možno len 10.
0

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa zero1711 » 13 Okt 2021, 19:04

No tak som si premeral môj 150W Mean Well a bez záťaže žerie 5,1W čo je za deň 122,4 Wh a za rok 44, 676 kWh, keď uvažujem pre moju novostavbu so sadzbou DD6 tak priemerná (NT/VT) cena za kWh je 0,11458 eur....čiže ročne to vychádza 5,11 eur.
Ivan_01 ďakujem na info
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 14 Okt 2021, 11:08

Ako si meral tú spotrebu ?
0

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa zero1711 » 14 Okt 2021, 12:25

Najprv v meracej zasuvke kde je v podsatate kliestovy merak a potom seriovo zapojenym multimetrom.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 14 Okt 2021, 12:48

Nezaťažený impulzný zdroj je záťaž kapacitného charakteru s cos φ rozdielnym od 1. Takže ak nemáš superduper multimeter, ukáže ti hausnumero. Najlepšie reálnu spotrebu zistíš, keď necháš zapojený len samotný zdroj a na elektromere odčítaš spotrebu za určité obdobie (v ráde hodín). Pretože nieje dôležité čo ti ukáže multimeter ale koľko ti nafaktúruje elektromer.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa boraicho » 14 Okt 2021, 19:03

zero1711 daj presny typ zdroja v datasheete to bude uvedene.
ja použivam nejake male trafka od meanweluu a tie bez zaťaže >0,075W čo je oproti 5W fakt veľa
chcem v byte spraviť svetla a ako zdroj použijem tie male trafka, (robia sa až do 60W tušim) aby to nežralo veľa a s tym malým potom ovladať večšie trafka :D
u vás stoji elektrina 11centov? 8O
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Okt 2021, 23:35

a preco by nemala stat 11 centov? prave si pozeram moju fakturu a mne tam vychadza priemer 13 centov. Lenze ja kurim elektrinou aj v case VT
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: Napájanie LED svietidiel

Príspevok od používateľa zero1711 » 15 Okt 2021, 09:15

No neviem, ale tá spotreba aj keby som ju meral na elektromery nebude extrémne odlišná a neverím, že by to spravilo viac ako 10 eur ročne. Každopádne môžem poprosiť kolegu a v jeho novostavbe by som ho nechal bežať 24 hod na prázdno a zistiť presnú spotrebu.
Zdroj je Mean Well AD-155A

Cena elektriky podľa cenníku SSE platného od 1.1.2021 je vo VT: 0,1934876 eur/kWh
NT: 0,1074116 eur/kWh
Pri DD6 máš 22 hodín NT a 2 hodiny VT čo je v priemere okolo 11 centov za kWh
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok