Domový rozvádzač,vaše posudky.

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Juro2456
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 22 Aug 2020, 18:47

Domový rozvádzač,vaše posudky.

Príspevok od používateľa Juro2456 » 28 Nov 2021, 19:01

Zdravím

Chcem sa spýtať či by niekto z Vás niečo vytkol tomu domovému rozvádzaču, je to novostavba.
Vďaka

Názov témy upravený,poprosím ťa,aby si písal názvy tém poriadne,nie skratkami.(ako napríklad Rozv.)Ďakujem,upravil: 29.11.2021 mirosne
Prílohy
20211127_112410.jpg
20211127_113236.jpg
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozv.

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 28 Nov 2021, 19:03

Prvé, čo ti asi vytknú je, že je príliš plný.
0

Juro2456
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 22 Aug 2020, 18:47

Re: Rozv.

Príspevok od používateľa Juro2456 » 28 Nov 2021, 20:46

Plný ako plný.. Sú tam ističe ističe rezerve, každý istič disponuje nejakému obvodu, nevidím v tom problém.
Skôr po stranke funkčnosti ma to zaujíma.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Rozv.

Príspevok od používateľa milansprlak » 28 Nov 2021, 21:16

Po funkcnej stranke tazko takto povedat. Trochu sa mi nepacia nahustene kable pri prepatovke. Asi by to trochu vacsi rozvadzac chcelo. Dalej nepopisane istice. Dalej bol ten rozvadzac robeny podla projektu? Pretoze jeden prudovy chranic mi pride dost malo. Idu vobec vsetky zasuvky a svetla cez prudovy chranic? Ak nie tak je to cele zle.... Ma ten rozvadzac reviznu spravu ? Treba zavolat poctiveho RT a on ti najlepsie zhodnoti stav a funkcnost rozvadzaca. Ak to prejde poctivou reviziou tak je to dobra praca :)
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Rozv.

Príspevok od používateľa ondistef » 28 Nov 2021, 21:40

Okrem rezervy vo výzbroji by mal rozvádzač disponovať aj priestorovou rezervou, ideálne niekde v rozmedzí 20 až 30% z kapacity rozvádzača.
Na môj vkus na ten počet ističov len jeden prúdový chránič tiež nie je dvakrát naj riešenie (ak idú vôbec všetky okruhy cez ten chránič ako podotkol kolega milansprlak)
Ináč to na prvý pohľad nevyzerá až tak zle.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Rozv.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Nov 2021, 23:13

Juro2456 napísal:
28 Nov 2021, 19:01
Zdravím

Chcem sa spýtať či by niekto z Vás niečo vytkol tomu domovému rozvádzaču, je to novostavba.
Vďaka
Sám sis o "to" řekl. Jsem sice už jenom důchodce z praxe (elektro do 1000V) , ale toto předpokládám:

že funkčnost rozvaděče (RP) je pro Tebe na prvním místě, teda rozvaděč prováděla Firma s oprávněním elektro , tudíž dodala Výchozí revizi (VR) s aktuálně platnou dokumentací na ten "oný"=RP hlavně proto, že je to NOVOSTAVBA !!!

Já osobně vidím několik závad (ale možná neznám místní normy dané Firmy :?: ) :
hlavní kabel je vedený přes přepěťovky na vypínač 63A/3 a z něho teprve na přepěťovky,
které mají být v samostatném poli s najkratšími přívody včetně PE, aby byly ostatní kabely v RP minimálně ohrožené pro případné zavedení VN,
z toho mi vyplývá, že dotyčný "dráteník" tohoto "oného" nemá ani základní školení o montáži přepěťových ochran,, možná ani nezná nic o patřičném poučení majitele daného objektu,
sběrnice pro N bez RCD i od RCD bych umístil nahoru a PE hned dole u přívodu už kvůli BC ochraně,...
předpokládám, že na Slovensku už dávno platí STN EN která zmiňuje fakt , že se nemají ovlivňovat jednotlivé okruhy pod RCD a hlavně i světelné okruhy mají být přes ně (každý OSVČ už to musí znát natož pak s.r.o.),
stejně tak už bylo výše zmíněno prostorové využití => samotné oteplení prostoru v RP od jednotlivých jističů a RCD.
A poslední, také výše zmíněná "chybička" s vnějším popisem jednotlivých okruhů taky není OK. Že mají chalani vlastní popis uvnitř na jednotlivých prvcích, "mě nezajímá" . Rozvaděč má sloužit pro osoby NEZNALÉ (i Tvoji rodinu), takže výmluvy na rezervy (2 jističe B16/1 v první řadě) jsou z mého pohledu irelevantní.

Na závěr pochvala za popisy na vodičích, taky za jednoho výrobce pro osazení tohoto "oného"...

ale ještě mám několikerý "skromný dotaz":
1.nejprve jaká je jistící hodnota hlavního jističe před elektroměrem?
2.kolik okruhů a zásuvek má instalovanou zbývající D ochranu ?
(odpovím si asi sám: co to je?!)
3. kde je v RP připojen kabel pro hlavní pospojování vně celého objektu případně kabel od nějakého dalšího vnitřního pospojování (na PE sběrnici jsem nenašel) ? (schválně nepíši její zkratku).
4. jen pro zajímavost: dovedeš označit jistič pro zásuvky a světlo koupelny, případně totéž pro venkovní (světla i zásuvky)? , nebo dokonce máš i popis zbývajících jističů?
5. ve kterém okresu Slovenska takovou "práci" si dovoluje někdo prodávat?

PS možná další závady nejsem schopen se svými "dioptryjemi" identifikovat :lol:

Díky Juro2456 za odpovědi, které i Tobě napoví o kvalitě práce "majstrov".
2
Obrázok 2
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok