Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

panda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2021, 13:43

Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa panda » 16 Dec 2021, 13:56

Dobrý deň, mám hranaté zapustené svetla v stope na trubicové žiarivky 4x18W T8 G13 60cm. Zamenil som ich za LED obojstranné trubicové svetla 9W. Zámenu som urobil takým spôsobom, že som iba odstránil štartér zo svetiel (4 štartéry v jednom svetle). Avšak v svetle ostala magnetická tlmivka, pretože som nechcel prepájať vodiče. Všetko funguje bez problémov, len niekedy (cca raz za 10-15 min) mi preblikanú naraz všetky svetla. Nejde o veľký problém ale chcem sa opýtať ako by sa daný problém dal vyriešiť? Ďalej sa chcem opýtať či to môže ostať takto zapojené alebo je potrebné odstrániť tlmivku? A ešte či môže byť problém s takouto opravou pri revizií ? Ďakujem.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 16 Dec 2021, 14:53

Tlmivka s tým nesúvisí. V súbehu vodičov sa indukuje určité napätie, ktoré nabíja kapacitu na vstupe meniča. keď dosiahne hodnotu potrebnú pre štart meniča v trubici alebo ak tam nieje menič, napätie potrebné pre rozsvietenie reťazca LED, Ledky bliknú, napätie klesne a tak sa to opakuje. Riešením je paralelne na vstup svietidiel pripojiť kondenzátor cca 470n, ale musí byť určený na sieťovú napätie, minimálne 275V. Jeho reaktancia sa uplatní tak, že "zaťaží" vedenie a indukované napätie nedosiahne úroveň, potrebnú pre prebliknutie lediek
0

panda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2021, 13:43

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa panda » 16 Dec 2021, 16:31

Ďakujem. Mam 6 takychto lamp v jednej miestnosti. Kondenzator treba na kazdu lampu alebo staci na jednu? A hodnota 100nF by postavila alebo treba 470 nF. Dakujem.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 16 Dec 2021, 17:12

ideálne na každú jednu zvlášť. Čo sa týka hodnoty, vyskúšaj tam dať čo máš a uvidíš, či to pomohlo. Prinajhoršom môžeš dať dva paralelne. A samozrejme si to najskôr vypni a nie, nestačí vypnúť len vypínač
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa OHAJ » 16 Dec 2021, 17:56

čo mu to tu radíš, ani nevieš aký vypínač má (či nieje presvetlený dutnavkou a tade mu ide falošný prúd), nenapísal či je blikanie pri zhasnutom alezo zapnutom svetle, ale rvať tam kondík - načo ? to môže rovno vyhodiť predradník a zapojiť to napriamo takto: Obrázok
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 16 Dec 2021, 18:05

Však mu píšem, že to nestačí vypnúť vypínacom. a ty vieš aké tam má trubice? Trubice sú aj s jednostranným napájanim, prečo je tá posledná na tvojom obrázku preškrtnutá?
0

panda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2021, 13:43

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa panda » 16 Dec 2021, 18:32

mam 2 obycajne vypinace c.6 (mozem zapinat svetlo z dvoch miest)... Preblikne mi to len pri zapnutom svetle, ide o velmi rychle prebliknutie ale viditelne okom. Prebliknu vsetkych 6 svetiel (24 trubic) naraz. Trubice mam obojstranne.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 16 Dec 2021, 18:45

v tom prípade ti kondenzátory nepomôžu. skús či to bude blikať pri zapnutí len jedným z tých vypínačov, či pri zapnutí hociktorým z nich
0

panda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2021, 13:43

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa panda » 16 Dec 2021, 18:55

Vypinace som skusal zapinat z roznych miest a nepomohlo. Ono trubice pekne svietia a z nicoho nic velmi rychlo zhasnu a znovu sa rozvietia.... ide o velmi rychle bliknutie, az tak mi to nevadi ale kde moze byt problem ? Tlmivka to nemoze sposobovat? Dakujem.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 16 Dec 2021, 18:58

keby to robila tlmivka, tak tie svietidla blikajú nepravidelne a každé inak. Skús viac zaťažiť ten svetelný obvod, namiesto jedného LED svietidla pripoj trebárs cca 75 W žiarovku
0

panda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2021, 13:43

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa panda » 16 Dec 2021, 19:06

Teoreticky to mozem vyskusat ale pomoze to? Teraz mam 4 trubice v jednom svetle a mam 6 svetiel v tom obvode co je dokopy cca 216 W... a blikaju naraz vsetky....
Edit: Este som zabudol napisat ze ide o priemyselny objekt kde su rozne el. zariadenia (pocitace,bojlery,cerpadla,motory a pod,)
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 16 Dec 2021, 19:13

ale tak keď dávaš informácie po kúskoch, to sa ťažko potom dá predstaviť čo tam vlastne máš, čo ti nejde a kedy to nejde... :fortuneteller:
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa technikus110 » 17 Dec 2021, 05:28

Tie tlmivky daj von úplne, alebo stačí ich preklemovať kúskom kábla a jednou svorkou....
Urob to na jednej a uvidíš. Ak si elektrikár a vieš funkciu tej tlmivky pre klasickú trubicu, tak vieš prečo.
Ak nie si elektrikár, tak si dostal k trubici aj papierik s obrázkom, ako ju zapojiť!

Všetko "medzi" nie je správne.
0

panda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2021, 13:43

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa panda » 12 Jan 2022, 15:37

Tlmivky som vyhodil, avsak problem stale rovnaky. Čo by to mohlo sposobovat? Dakujem.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 12 Jan 2022, 16:01

vymontuj jedno svietidlo, zapoj ho do elektriky v inej miestnosti / budove / meste a budeš vidieť, Ak bude blikať aj tam, je problém v svietidlách, ak tam inde blikať nebude, je problém v elektroinštalácii
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jan 2022, 19:06

Mám na chodbe cez dva krížové vypínače dve LED "žiarovky", ktoré vypnuté slabo svietia. Chcel so ich vymeniť za iné, (či to nemajú náhodou ošetrené), no žena mi to zakázala. Vraj sú to dobré nočné svetielka.

Podľa mňa, máš rovnaký problém, naindukované napätie. Akurát u teba sa prúd zbiera na filtračnom kondenzátore zdroja a po dosiahnutí potrebného napätia, prebliknú LED-ky. Zapoj do prívodu svietidla odpor, (fáza-nulák). Hodnotu odskúšaj, možno bude stačiť povedzme 220k ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 12 Jan 2022, 19:08

Dolfi, čítal si to vlákno? Jemu to bliká pri ZAPNUTOM svetle
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Jan 2022, 19:13

Ježíš, Mária, nečítal ! Sypem si popoľ na hlavu ! :(
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

panda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2021, 13:43

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa panda » 12 Jan 2022, 19:37

No problem bude zrejme v elektroinstalacii... V kancelarii je 6 svietidiel, pricom kazda ma 4 trubice = spolu 24 trubic. Prebliknu naraz. Kde hladat chybu ? Ostatne zariadanie ako pocitace,servery a dalsie el. zariadenia funguju bez chyby. Len tie ledky obcas rychlo prebliknu....Osobne si myslim ze to prebliknutie sposobuju nejake el. zariadenia (bojler pripadne nejake cerpadla a pod). Da sa to nejako eliminovat? Dakujem.
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Občasne prebliknutie led trubicových svetiel

Príspevok od používateľa ivan_01 » 12 Jan 2022, 19:43

nasaď analyzátor kvality siete, ale za tie prachy si kúpiš nové svetlá a ešte ti aj zvýši. môžu to zapríčiňovať napríklad vyššie harmonické
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok