Prebíjanie fáz

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

brano43
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 06 Mar 2022, 17:51

Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa brano43 » 06 Mar 2022, 18:19

Ahojte
Riešim momentálne elektrinu v záhradnom domčeku. Kábel 5x2,5 je tam dovedeny z rozvádzača, ktorý je v dome, isteny 3x16A, cca dva roky, v domeceku len zásuvka a svietilo sa - bez problému. Tento rok riešim zateplenie domčeku a takisto aj normálnu inštaláciu.
Avšak dnes keď som už montoval rozvádzač, kde som mal v pláne použiť všetky tri fázy, pri meraní jednej fázy zistil že tam ide len 45V, na istici napätie 240V. Vyzerá to na poškodený kábel niekde medzi domom a domčekom. Táto fáza L3 sa doteraz nepoužívala - ten kto to staval možno aj vedel preco.
Každopádne vidím možno ďalší problém a potrebujem poradiť. Po odpojení tejto fázy L3 z isticu v dome mi ukazuje skusacka stále fázu - táto fáza zmizne keď z isticu odpojím fázu 2. Táto “fáza” z fázy 2 z zmizne keď odpojim fázu 1. Keď je zapojená fáza 1, tak “fázu” na fáze 3 mi neukazuje. Meral som odpor všetkých L voci N a nenameral som nič - merak mal rozsah do 10Mohm (píšem mal lebo som ho počas toho aj rozbil). Tiež som meral prúd L3 voci N a merak neukázal nič - L2 a L1 som nestihol :)
V domčeku podobne merania neukazujú fázu “na odpojenych fázach” ako v rozvádzači v dome.
Ešte som aj skúšal odpojiť všetky istice okrem tohto do domčeku a pozeral merač - ten ukazoval odber 0wh.
Chcel by som sa teda spýtať, vidíte nejaké riziko fungovať cez tento kábel?
Pripojiť ten domček cez dve fázy alebo nechať len jednu? Výkonovo mi stačí len jedna fáza len sa obavám tých ostatných či tam nie je nejaké riziko.
V tom prípade čo s tými ostatnými vodičmi - nechať ich nepripojene?
Ďakujem za rady
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa milansprlak » 06 Mar 2022, 18:45

No jedine spravne riesenie je vymenit kabel... Avsak aka je to vzdialenost? (hrubka 2.5 sa mi zda malo).... Ak je to nutne tak docasne nechaj len jednu fazu pripojenu (urcite nepripajaj 3 fazy, to je velke riziko).... No a ci je tam nejake riziko tak je.... Pokial nevymenis kabel a nespravis reviziu tak riziko je vzdy....
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa Andrej152 » 06 Mar 2022, 18:48

tych 45V asi len naindukovalo z inej fazy. kazdopadne taky kabel by som vymenil cely ... bud novu 5x2,5 alebo mozno aj lepsie 5x4
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa OHAJ » 06 Mar 2022, 19:24

Braňo, nabudúce miesto multimetra si zober obyčajnú objímku E27 so 100W starou žiarovkou :idea: a pripoj medzi L1 a N, L2 a N, L3 a N, potom L1 a PE ... ak tam máš prúd.chránič otestuješ v tomto poslednom kroku i ten a bude to bezpečnejšie pre Teba i pre merák, lebo neviem si predstaviť Tvoje meranie - citujem Ťa:
brano43 napísal:
06 Mar 2022, 18:19
Tiež som meral prúd L3 voci N a merak neukázal nič - L2 a L1 som nestihol :)
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa pablox » 06 Mar 2022, 19:54

A nech si dá dve žiarovky do série, lebo v prípade použitia jednej žiarovky ho určite napadne pripojiť ju medzi dve fázy.

A ako písali vyššie, ak by to bola aj malá vzdialenosť, už len pre mechanickú odolnosť by som tam dal kábel 5x4mm2.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

brano43
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 06 Mar 2022, 17:51

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa brano43 » 06 Mar 2022, 20:02

Odber som meral pri odpojení jednotlivých fáz - medzi výstupom z istica a káblom. Takisto keďže tie fazy nie sú v skrate a odber samotnej fázy bol 0A - priamo skrat medzi odpojenou L z isticu a N.
Skúšal som aj žiarovku keďže som momentálne bez meraku - 60w a ani tuk - L a N za chráničom.
Skúsim ešte medzi L a N pred chráničom a PE.
Vymeniť kábel je nemožný - vedie popod celý dom a celú záhradu, pod plotom - cca 40m, je síce v chranicke ale…
Nie je mi to jasne - odber 0, odpor medzi fázami >10Mohm a preco napr. L1 nejde do L3 keď ide do L2 a L2 ide do L3???
Poraďte čo ešte skúsiť, pomerat a určiť či použiť radšej L1 alebo L2???
Ešte mi napáda použiť PE alebo N vodič ako L ak sú tieto ok a neporušené a L ako PE?
Inak odber v domčeku bude max 1500-2000w ak to preženiem čo je na 2,5mm2 v poriadku
0

brano43
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 06 Mar 2022, 17:51

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa brano43 » 06 Mar 2022, 20:04

pablox napísal:
06 Mar 2022, 19:54
A nech si dá dve žiarovky do série, lebo v prípade použitia jednej žiarovky ho určite napadne pripojiť ju medzi dve fázy.

A ako písali vyššie, ak by to bola aj malá vzdialenosť, už len pre mechanickú odolnosť by som tam dal kábel 5x4mm2.
Určite…
Žiaľ ja som ten dom nestaval a na to už je neskoro ;)
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa milansprlak » 06 Mar 2022, 20:30

Na 40m by som dal kabel minimalne 5x6.... 2.5 je velmi malo... Ide zrejme o indukovany prud... Ten kabel by bolo sobre vymenit, skus overit ci naozaj ho nie je mozne vymenit.....
0

olu
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 14:35
Bydlisko: medzi HC a TT

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa olu » 06 Mar 2022, 20:42

Este mozes vyskusat najst miesto prerusenia (ak je niekde podkodeny) a pripadne ho spojit (kedze nie je mozna vymena noveho). Ale na to treba uz ine pristroje...

A ako tu stale pise kolega...kebyze si vyplnis miesto bydliska, tak sa mozno niekto v okoli najde co Ti pomoze :)
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa OHAJ » 06 Mar 2022, 20:44

Uvažuj aj s takouto možnosťou, čo ak je to pospájané s viac káblov ?!
TU KABEL.jpg
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Mar 2022, 07:55

Po týchto všetkých radách laikovi merajúcemu "niečo" čo nevie čo meria, ti poviem:

1. Odpojiť všetkýcj 5 žíl v domčeku s vypnutým ističom v dome. (koniec káblu)
2. Odpojiť všetkých 5 žíl v rozvádzači v dome. (začiatok kákblu, pri vypnutom hl. ističi)
3. Over si, že ti všetky ostatné spotrebiče fungujú v dome a že tento kábel nie je niekde naklemovaný s odbočkou. ( to vyžaduje opätovné zapnutie hl. ističu....)
4. Zober merací prístroj na izoláciu káblov a zmeraj jednotlivé žily medzi sebou. Merací prístroj REVIZÁCKY, ktorý meria s vyšším napätím, nie hračku na meranie odporov pre rádioamatéra bez paragrafu! Podľa hodnôt uvidíš stav káblu.

Pokiaľ nie je prieraz, nižší odpor než norma káže, tak pokračuješ:
5. NIE SI ELEKTRIKÁR, TAKŽE ZNOVA SI VYPNI HLAVNÝ ISTIČ!!!
6. Spoj modrý a zelenožltý na konci káblu v domčeku. (páčkovou wago svorkou aspoň 3 pólovou)
7. Detským merákom prepípaj sľučku v rozvádzači. Ak pípa, alebo ukazuje 0, je to O.K.
8. Do voľnej svorky postupne pripínaj fázové vodiče. Ten ktorý nepípa, je naozaj mechanicky prerušený.

Ak je izolačný odpor O.K. a jedna žila je prerušená, ešte stále môžeš používať dve fázy. Tretia žila musí ostať nezapojená a zaizolovaná na oboch koncoch.

Ako už ti písali, 2,5mm2 je síce pre 16A, ale ide aj o typ zariadenia a s akým cosFi. Opäť treba odmerať napätie v záťaži.

Ak nechceš meniť kábel, zoberieš si merák na vyhľadávanie káblov a zistíš, kde je prerušený a tam ho vodotesnými svorkami nadpojíš. Následne opäť musíš urobiť merania minimálne izolačného odporu.

ČIže žiadne obímky, žiarovky, hračky z Lídlu, ale špecializované meracie prístroje a vedomosti o tom, čo vlastne robím.

P.S. ...lebo pekár...
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa OHAJ » 07 Mar 2022, 17:29

brano43 napísal:
06 Mar 2022, 20:02
Ešte mi napáda použiť PE alebo N vodič ako L ak sú tieto ok a neporušené a L ako PE?
Inak odber v domčeku bude max 1500-2000w ak to preženiem čo je na 2,5mm2 v poriadku
To si môžeš takto kaukasto-brnkasto v starej štvorvodičovej TNC a nie v TNS a navyše za prúd.chráničom, kde už nesmieš zlučovať N a PE do PEN. Potrebuješ prosto 5-vodičov a Ty máš momentálne iba 4 dráty:
Obrázok

- iba že by si prehodil chránič na stranu domčeka, bod rozdelenia by bol na prívodnej svorke prúd. chrániča N v domčeku, ale potom bude kritecké to zelenožltté PEN toho kábla:
Obrázok

- bol rozdelenia prizemniť, pochybujem že v kuchynke budeš mať hromozvod, tak tam natlč aspoň riadne tyče FeZn a nelutuj tých pár metrov medeného drátu priemeru podľa svorky chrániča, aby si to tam aj narval.

PS: nerozmyslíš si to a nepotiahneš radšej nový prívod, ako sa patrí ?!
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prebíjanie fáz

Príspevok od používateľa romiadam » 07 Mar 2022, 21:51

Popisem nas podobny problem. Mozno mas ten isty problem.

Zelenino-jablkova pivnicka zakopana do 3/4 v zemi mimo domu, len tak samostatna v zahrade. Bola v nej aj vodarnicka. Viedol tam 4-zilovy hlinikovy kabel (3xL a PE - nie som elektrikar, neviem ako sa taky kabel vola) pre jednofazovy motor s kondenzatorom a odstredivym startovanim. Vyuzite len L, N a PE. Hlinikovy kabel bol zakopany na hulvata bez chranicky na hlbku asi 2.5 ryla. Bezpecnost nerieste, to bolo robene este za komancov, elektrikar sa zavolal taky aky bol, material bol pouzity taky aky bol... :D

Jedneho dna sa v zahrade oralo nie rylom ale velkym traktorom, ktory ten kabel s pluhom presekol (s pluhom vosiel na hlbku 2.5 ryla). Tak sa to spojilo na hulvata len stocenim a zaizolackovanim tou komunistickou smolovou paskou. Bolo jej tam natocenej dost.
Co ja viem, asi 10 rokov to fungovalo mozno aj viac.
Jedneho dna prestal motor ist, ani ziarovka v pivnicke nesvietila. No napatie som tam nameral, uz sa nepamatam ci plnych 230V alebo menej. Jeden vodic bol nevyuzity, tak som zistil ktory vodic nefunguje a zapojil som ten nevyuzity namiesto preruseneho. Asi po par mesiacoch zase motor prestal ist. Uz dva vodice boli prerusene. Nechapal som preco to zase odislo. Ja som o tom preseknuti nevedel. Potom si otec spomenul, ze tam traktor presekol kabel a ci to nemoze byt tym. No nepamatal sa ze ako to bolo prepojene a ani presne kde to bolo preseknute, len tak odhadoval priblizne kde to asi moze byt. Tak mi to doslo kde je asi chyba.
Tak sme kopali a kopali az sme sa dokopali ku spoju. Po odtoceni tej komunistickej izolacky, hlinikove vodice boli zoxidovane a zpraskovane v mieste stocenia. Fungovalo to tak vyse 10 rokov.

Takze takyto podobny problem mozes mat aj ty. Kto vie co sa tam v minulosti stalo s tym kablom. Myslim si ze problem bude niekde mimo domu, pod domom to nema co preseknut. Skor v zahrade alebo na dvore kde sa kvoli niecomu kopalo. Takze ti odporucam kopat.

No dnes uz existuju zariadenia, ktore ti detekuju pokial ti faza ide a pokial uz nie (pustis fazu do toho preruseneho kabla). Takze dnes uz nemusis prekopat celu zahradu. Staci zaplatit elelktrikara co ti to zmeria.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď