Kompenzácia účinníka

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Mar 2022, 13:04

Zdravím, dostal som otázku, ako najjednoduchšie kompenzovať účinník, (znížiť odber jalovej energie). Najskôr som sa do toho pustil teoreticky, cez vzorce. A zistil som, že som zabudol už aj učivo z fyziky na ZDŠ-ke. Potom som začal pozerať "čosi z praxe", napríklad tento materiál od Legrandu: https://www.legrand.sk/sites/default/fi ... nzacia.pdf . Na str. 12 je pekná tabuľka, na str. 13 je zobrazený najjednoduchší princíp kompenzácie asynchrónneho motora priamo na svorkách. No zarazila ma poznámka, že ak je potrebný kompenzačný výkon väčší, ako 90% magnetizačného prúdu motora naprázdno, je treba kondenzátory odpájať, lebo môže dôjsť k samonabudeniu motora. Chcem sa spýtať, lebo sa mi nič o tom nepodarilo nájsť:
1. V čom je problém, keď by aj ten asynchrónny motor po vypnutí na chvíľočku prešiel do režimu generátora ?
2. Ako môže obyčajný stykač so svojou konečnou rýchlosťou odpadu (10-ky ms.) zabrániť možnej napäťovej špice, či niečomu inému nebezpečnému ?

Je tu prípadne niekto, kto sa zaoberal aj trochu teoreticky možnosťami kompenzácie účinníka, nie len ponúknutím nejakej "krabice na pripojenie" ?
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.