Bojler

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Bojler

Príspevok od používateľa p23a11s » 02 Apr 2022, 19:56

Dobrý večer,sused ma zavolal,že mu nehreje bojler.Ked som tam došiel kontrolka na bojleri svietila.Skontroloval som zásuvku fáza ok,kostra bez prudu samozrejme,aj stredný nulovací vodič bez prudu.Elektroinštaláciu v kúpelni majú novú sieť TN - S, cca 3 - 4 roky starú.Otestoval som aj chránič myslým vadaskou fáza kostra.V kúpelni tam kde zapajajú bojler sú vlastne 2 zásuvky vedla seba,2 rámik,jedna pre práčku 2 bojler,ked som skúšal zásuvku tam kde sa zapája akože práčka chránič vyhadzovalo bez problémov,tam kde sa zapaja akože bojler trocha so zpoždením,v tej zásuvke som podoťahoval fázu,kostru,stredný vodič,kostra bola povolená,potom už chránič vyhadzovalo bez problémov.Potom som odkrútil kryt na bojleri zo spodu.No a v tom kryte na spodku bol nejaký čierny prášok tak za čajovú lyžičku,neviem čo to bolo.Vadaskou som zmeral prívod,fáza nesvietila(hnedý).Svietil kupodivu modrý vodič,nechápal som.Šnúru som demontoval a zapojil do zásuvky a premeral bez zapojeného spotrebiča hnedý fáza nesvietil,modrý svietil,kostra nevieti.Zásuvky sú zapojené fáza vľavo,kostra,nulákPo odskúšaní vadaskou,je všetko tak ako má byť,fáza hnedý svieti,kostra nie,stredný vodič nie.No takže som vymenil šnúru,tam už hnedý fáza sveti,modrý nie kostra nie.Prepáčte ak som to napísal nezrozumitelne.Žeby to bola šnúra z nejakého zahraničného spotrebiča,kde modrý je fáza,hnedý nula,kostra zelenožltá,alebo je šnúra poškodená.Ešte som zmeral vadaskou aj prívod na špirálu,tam šťáva ide,nezmeral som medzi špirálami či tam je 230 V.No a čomu som nechápal,ked som potočil kolieskom termostatu tak kontrolka stále svietila,či som dal uplne na nulu alebo na max.Pekný večer.Ešte som zabudol napísať,sused ešte vravel že im vyhodilo aj chránič,takže asi bude niečo z bojlerom dedukujem.Chránič je pre kuchyňu a pre kúpelnú,nie centrálny.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Bojler

Príspevok od používateľa Jirka84 » 02 Apr 2022, 20:53

Pokud jsi lajk, tak máš jenom následující možnosti:
1. zadat práci elektrikářovi, který ví, co má změřit celkocě,
2. demontovat bojler, přírubu a vyčistit od vodního kamene a složit,
3. změřit postupně izolační stavy jednotlivých částí - máš-li ohmetr, tak hodnotu topného tělesa,
4.dotaz: má ten bojler vlastní vratnou pojistku -
jestli ano, pak je v zapnutém nebo vypnutém stavu?
jako elektrikář toto musíš znát... :lol:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Bojler

Príspevok od používateľa p23a11s » 02 Apr 2022, 21:11

Ahojte,som vyučený elektrotechnik silnoprúd,ale už 8 rokov pracujem v inej oblasti,sem tam ma niekde zavolajú na nejakú opravu,dávam si pozor,ešte sa nikomu nič nestalo,tým sa samozrejme nechválim.Ono ako som napísal že vraj mali zhodený prúdový chránič,čo som sa dočítal vid.https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 449.0.html že to može byť vadný termostat,kedy pri dosiahnutí nastavenej teploty vypadne chránič,lebo nevypne termostat.Bojler je starý max.5 rokov,značku neviem,teplota je signalizovaná spredu na bojleri,modrá až červená.Samozrejme ak im to nepjde zavolajú skúsenejšieho elektrikára,prípadne servis,možno bude treba zrobiť podrobnejšie merania,ja mám max,vadasku samozrejme SN - 4 nie šrobovák.S poruchami bojlera nemám moc skúseností,max tak zapojenie myslým na prívodnú šnúru,k tej tepelnej poistke,čo som pozeral v tom bojleri u suseda,tak prívod fáza je najskor na termostat a potom na špirálu ale ešte to cez niečo ide,to bude asi tepelná poistka,no a taktiež modrý vodič ide na termostat.(čo som pozeral schému zapojenia bojler tatram tak tam je prívod fáza najskôr na tepelnú poistku,potom na termostat a na špirálu). Ak ma niekto zavolá občas na poruchu tak výmena zásuvky,svietidla,ističa,zapojenie motora.No uvidíme možno bude všetko ok a bojler bude hriať a termostat zapínať a vypínať,ale moc tomu neverím,kedže som potočil kolieskom termostatu a kontrolka stále svietila, a termostat necvakal,podla mna by mal cvakať a kontrolka zhasnúť a znova sa rozsvietiť,ak nie sú náhodou nejaké iné tipy termostatov.Potom už pomože skúsenejší elektrotechnik,ohmeter(meranie izol.oodporov ten nemám).Ešte k tej tepelnej poistke,tá vlastne slúži na že ked sa prehreje bojler tak vypne,lebo vlastne nezareagoval termostat na ktorom ja nastavená teplota príklad 60 st.to značí vadný termostat.Dobre dajme tomu že tam je tepelná poistka,čo som nezistil,ale ked som meral vadaskou prívod na špirálu tak fáza svieti,fázové napetie som nezmeral medzi špirálou,moja chyba,tak keby bola vypnutá tepelná poistka tak by som na špirále nemal fázu,jedine žeby tepelná poistka vypínala stredný vodič.Čo je podľa mňa somarina,lebo ked vypne tepelná poistka tak preruší aj fázu a stredný vodič ak sa nemýlim.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Bojler

Príspevok od používateľa Jirka84 » 02 Apr 2022, 22:19

Taky se nechválím, jenom občas se mi nedaří :wink: . Vadaska na bojler opravdu nestačí. Termostat by měl cvaknout při studené vodě hned "na modré" - to bývá obyčejný bimetal v pouzdru. Přehazované vodiče bývají domácími kutily časté. Pokud kontrolka stále svítí, může být dokonce zapojená před termostatem.
Vratná tepelná pojistka má "čudlík", který se dá zmáčknout - cvakne. Pokud reagovala na stisknutí, pak je zapnutá. Je zapojená v serii s termostatem ...
Po 5ti letech ta spirála může opravdu vykazovat svod, chtělo by to aspoň mAmetr a změřit proti PE unikající mA (do 25mA RCD obvykle vydrží a pak v průběhu do 30mA se "ozve").
K tomu vodnímu kameni:
často už po 3letech bývá i 1/2 kyblíku v bojleru, záleží na kvalitě vody.Jím zanešená spirála se zbytečně přehřívá a padá vratná pojistka. Chce asi opravdu bojler taky vyčistit

Bez dalšího měření se nedá "opravovat".
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Bojler

Príspevok od používateľa p23a11s » 02 Apr 2022, 22:38

Ďakujem za info,mám k dispozícii aj digitálny multimeter kúpený na trhu v Poľsku,tuším už má viac ako 10 - 15 rokov(nič moc).Ešte ked som dal dole kryt tak kontrolka bola zapojená do toho termostatu,temostat je okrúhleho tvaru a dovnútra sa zasúvaju dva čudlíky tj.tá kontrolka,foto nemám,ak sa rozumieme.A može sa stať že bojler nemá tepelnú poistku?A ešte dajme tomu že má,ako som vyššie napísal že na špirále som fázu nameral,a myslím si že teplná poistka musí vypnúť fázu aj stredný vodič naraz,lebo čo ak nevypne modrý a nastane nejaká porucha v inštalácii,príklad niekde sa preruší modrý vodič,može sa naň dostať napetie z inej fázy cez pripojené spotrebiče a može odisť spotrebič do večných lovišť,lebo tam vlastne bude 400 V.
0

panda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 16 Dec 2021, 13:43

Re: Bojler

Príspevok od používateľa panda » 02 Apr 2022, 22:53

pravdepodobne zla spirala, aj tym polskym multimetrom vies zmerat odpor spiraly, len bojler odpoj od el. energie... co sa tyka toho ze by faza prerazala na pe (ochranny vodic) tak by vyplo prudovy chranic, ak by na N tak pri skrate by vyhodilo istic.... cize pokial je v poriadku elektroinstalaci sa objektu tak nenastane tebou popisovana porucha....
0
Naposledy upravil/-a panda v 02 Apr 2022, 22:58, upravené celkom 1 krát.

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Bojler

Príspevok od používateľa bibibo » 02 Apr 2022, 22:55

Tipujem to na spiralu. Ziarovka byva za termostatom. Samozrejme nebudes pocut cvakanie termostatu, ked mas v bojleri studenu vodu. Termostat je teda zopnuty. Preto svieti aj ta ziarovka.
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Bojler

Príspevok od používateľa p23a11s » 02 Apr 2022, 23:29

To: Panda.Prúdový chránič nie je určený na vypínanie skratových prúdov,nedokáže ich vypnúť,preto sa mu predraduje istič,napr.istič 25 A,dám chránič 40 A.Sused vravel že mali vyhodený chránič,nevedeli čo to je len ked som im to povedal,takže dedukujem,že bude problém fáza vs.kostra,nejaký.Lebo keby bol problém fáza vs.stredný vodič zareaguje istič,príklad priklad skrat faza vs.stredný vodič.Ešte ma napadlo,kedže mali vyhodený chránič či nebude závada uplne niekde inde,na ten chránič sú zapojené zásuvky v kúpelni a v kuchyni a svetlá v kúpelni,bojler je oki,a príklad pri zapnutí nejakého spotrebiča do zásuvky v kuchyni vyhodí chránič(vadný spotrebič),myslím že aj to sa može stať,no ja som sa sustredil na ten bojler,kedže ho už mali vytiahnutý zo siete.Lebo mi je divné že ked som tam bol,chránič nevyhodilo,keby bola nejaká závada na bojleri tak vyhodí chránič alebo istič,aj zlá špirála,ak sa tonáhodou neprejavuje pri zohievaní vody,dajme tomu že zohreje na 40 a chránič vypne.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Bojler

Príspevok od používateľa djwiktor » 03 Apr 2022, 01:17

Z toho co pises netreba nic dalej riesit a treba vymenit bojler. Ak je to nejaky no name hirnbach a pod tak nahradny diel takmer isto nezozenies. Spirala ma zvod a preto zhodí chranic. Riesil som toto presne iste pred rokom doma, bojler este z baumaxu. Bezal 5 rokov, nasledne raz zhodil chranic. Potom od nahodenia isiel isiel dalsi mesiac Ok a potom uz zhodil chranic vzdy ked zopol.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Bojler

Príspevok od používateľa OHAJ » 03 Apr 2022, 09:02

Tepelná poistka môže byť i na fáze L i na N, každý výrobca to má po svojom:
Obrázok

Samozrejme že to vieš zmerať nielen vadaskou, ale i obyčajnou fázovačkou skrutkovačom;
prosto vysleduješ fázu pokiaľ ide, píšeš že ju máš až na špirále ...
Pri vypnutom prívode, odpojíš opačný koniec špiráli (odpoj aj kontrolku, aby Ti fáza neprešla cez ňu), kde potom zmeriaš či prešla fáza pri zapojenej šnúre:
1.) fáza tam je, špirála OK
2.) fázu nenameráš, špirála K.O.
3.) vyhodí prúd. chránič, poškodená špirála - zvod z nej na kostru, vymeniť špirálu.
Ak bude špirála v poriadku, špirálu pripoj napriamo a uvidíš či hreje ...
1
Obrázok 1

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Bojler

Príspevok od používateľa p23a11s » 03 Apr 2022, 11:05

Dobre ráno všetkým.Nedalo mi to suseda som sa opýtal čo ako,bojler nehreje,nič nevyhodilo chránič,istič.Pred chvilou som stade prišiel.Premeral som špirály,sú dve.Ani jedna neukazuje žiadny odpor.Na meráku mám rozsahy - 200,2K,20K,200K,2M,20M postupne som prepínal a nič stále mi ukazovalo 0.Ak by boli dobré musí ukázať nejaký odpor.No a k tomu zapojeniu:Zo siete to ide na termostat fáza,stredný vodič a stade 2 kábliky na jednu špirálu a z tej špirály na druhú špirálu.Pri meraní som obe špiráli odpojil,meral som ich bez zapojených vodičov.Može to byť aj termostat,žeby boli obe špiráli v prdeli?(možno hej).Ešte ma napadlo,bojler je uplne studený,či vobec nejaký odpor zmerám,či to stým má nejaký súvis.Ps bojler je značky Termo ak také niečo existuje.Máme u nás chlapíkov čo sú vodoinštalatéri,kurenári,elektrikári firma,zabehne za nimi,dobehnu a poradia
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Bojler

Príspevok od používateľa bibibo » 03 Apr 2022, 12:08

Skus trochu pouzivat aj internet. Pozri poriadne aky je to model a potom skus na internete najst schemu zapojenia. Vacsinou vyrobcovia bojlerov uverejnuju schemy alebo su niekedy nalepene niekde na kryte.
Ja som nasiel toto https://www.qtermo.cz/wp-content/upload ... eady-2.pdf.
Neverim, ze tam nie je tepelna poistka. Ak tam nie je, tak ju niekto vybral.
Prosim ta v tej skole ta co ucili ? Neverim, ze vyuceny elektrikar si nevie dat rady s premeranim obvodu bojlera. Bud to poriadne zmeraj a uvazuj nad tym alebo to naozaj nechaj na odbornikov.
Mimochodom, ak je to bojler so suchou spiralou, tak teoreticky by si ich mohol kludne vybrat a voda ti nevytecie. Samozrejme za predpokladu, ze nie je poskodeny kryt spiral.
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Bojler

Príspevok od používateľa p23a11s » 03 Apr 2022, 12:51

To bibibo: Ako som vyššie napísal,špirály som meral po odpojení vodičov,mám digitálny multimeter,prepol som na ohmy,merák nič neukázal žiadny odpor.Nevravím možno som nepostupoval správne,jak je to zapojené som dnes napísal no a včera ked som to meral tak na druhej špirále bola fáza dútnavka na vadaske svietila.Medzi fázou a nulou som to nepremeral,moja chyba.Takže ešte raz k schéme zo siete to ide na termostat z temostatu 2 vodiče na jednu špirálu tam sú konektory a stade na 2 špirálu no a na tej 2 špirále je fáza prítomná,tak si mylím že bude aj na tej predchádzajúcej.Keby bol prerušený stredný vodič,tak si myslím že by nesvietila kontrolka.No oki nechám to tak,ako povedal sused že zavolá od nás firmu,určite majú aj náhradné diely,ja nemám takže už s tým nič neurobím.Neviem asi som tu nenapísal že som vymenil aj prívodnú šnúru,lebo na tej predchádzajúcej mi nešla fáza prívod na bojler termostatu(hnedý vodič),tak som premeral modrý vodč tam dútnavka svietila je to šuko,vraj to može byť niekde som čítal zahraničné výrobky
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Bojler

Príspevok od používateľa p23a11s » 03 Apr 2022, 14:00

Záhada vyriešená,obe špirály sú v prdeli,bol skúsenejší elektrikár.Takže aj moj digitálny multimeter to potvrdil ked som meral predtým ja.On to ešte premeral vadaskou okruh.Dikens všetkým za rady
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Bojler

Príspevok od používateľa OHAJ » 03 Apr 2022, 14:06

p23a11s napísal:
03 Apr 2022, 11:05
Ani jedna neukazuje žiadny odpor.Na meráku mám rozsahy - 200,2K,20K,200K,2M,20M postupne som prepínal a nič stále mi ukazovalo 0.Ak by boli dobré musí ukázať nejaký odpor.
Keby Ti na dig. meráku ukazovalo 0 Ω - tak by to bol skrat a nie žiadny odpor, bo pri nekonečnom odpore ukazuje multimeter iba 1___. Odpor očividne zmerať nevieš, fázu prechádzajúcu cez špirálu zmerať vieš ?
BOJLER.jpg
UPOZORNENIE: odpájanie vodiča na konci špirály iba pri vytiahnutej prívodnej flexo šnóre ! ! !
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Bojler

Príspevok od používateľa p23a11s » 03 Apr 2022, 14:29

Sory moja chyba presne ukazovalo mi 1 pri všetkých rozsahoch.Odpor očividne zmerať nevieš, fázu prechádzajúcu cez špirálu zmerať vieš ?No ja som to meral tak že som odpojil vodiče od oboch špirál a každú jednu osobitne premeral,merák ako som napísal ukazoval 1,no a zmerať fázu prechádzajúcu cez špirálu,pozeral som elektrikárovi na ruky,no ale na poprve sa to hned nedá.Odpojil z druhej špirály jeden vodič,najskor mu vadaska zareagovala dedukujem nameral 230 V,no ale potom už neviem kam prehodil hroty vadasky,už mu nesignalizovalo nič,špirála v čuru,to isté zopakoval pri druhej.Vlastne meral či majú špirály okruh.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Bojler

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Okt 2023, 15:47

Tak dotřetice moje zkušenosti.
Na doporučení, že si jistě poradím:
"Voda je obecní, mistře nejde mi bojler ale kontrolka svítí a elektroměr se točí...dá . ..se opravit?.."
Po příchodu: "je teprve 5 let tady..., na nový nemáme...". moje pozn.: za kolik jezdí váš emobil - bez odpovědi, jen úšklebek: "konvice je věčně bílá..." .
Tak jsem si dal tu "práci" , odpojil od sítě a demontoval ze zdi. Na pohled zachovalý, reku dám se "HO" otevřít.
Dvůr u RD hliněný... Co jsem našel?!
Těsnění OK, 2kW přes klešťák před demontáží, termostat nastavený na cca 20% , anodová tyč nic moc, ale ještě použitelná, ale spirála a nádrž !!!
_bojler.jpg
_topná spirála.jpg
_obsah 5kg.jpg
Po montáži, odzkoušení a změření funkčnosti cca po dvou hodinách i s kafem hotovo.
Doporučil jsem jí jednou za cca 2 roky vyčistit opět nebo koupit filtraci vody za vodoměr.
Filtrační systém , který má kapacitu aspoň 22 litrů a je vhodný pro velké rodiny, rychlost filtrace cca asi 5 litrů za hodinu. Cenu ať si rozhodne sama.
Naštěstí dala 2,5L,- Kč bez diskuze a já potkal normální ženskou, která ví, co se sluší.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok