3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa boraicho » 14 Júl 2022, 21:45

Zdar.
Volal mi dneska chlapik. že ma problem a nevie si rady, už 5 rokov ma problemy s tým že platí strašne veľa za elektrinu, tento rok po 100€ a teraz mu prišiel ešte aj nedoplatok.
minuly rok alebo kedy to spominal, si dal vymeniť hodnu. Z elektrarni dostal vyjadrenie nech mu to najprv skontroluje elektrikar.
ma 3 izbový byt, varí na plyne. kuri drevom. žena nepečie a neni doma často lebo robi v zahraniči. vraj teraz nebol doma 3 mesiace.

Pre porovnanie. Ja byvam v PO, 3 izbový byt, 3ja ľudia už 7 rokov, stále platim 17€ a každý rok mi chodia preplatky. (Suseda na dochodku nadomnou sama 34€ nechápem)
spotrebujem tak +- 800kW ročne. Rodičia v dome platia +- 50€ spália tak 3MW ročne.

Ta ma veľmi prosil aby som prišiel pozrieť. Nevie niekto kde by som mal začať hľadať? alebo na čo si dať pozor? čo kontrolovať? Dajaky napad? Vdaka. A hej je to rom ale ta aj tak, 100€ za elektrinu v byte? :pain:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa Atlass » 14 Júl 2022, 21:58

Jeho zena nech vecer zhodi istic hned za elektromerom a on nech vonku pozera kde sa zhasne... a par krat s tym bliknut... mozno sa niekto ukaze pri hodinach kde su hlavne istice do 5min... :D
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Júl 2022, 22:07

Skús podvečer...keď budú takmer všetci obyvatelia bytovky doma...vypnúť hlavný istič do inkriminovaného bytu - a vyčkajte, či ho príde niekto zo susedov nahodiť.... vtedy je to jasné.
Pokiaľ by však išlo o poruchu elektromera - to bude na dlhé lakte...

Atlas ma predbehol..aj tak sa to dá...

Ale jednoznačne to chce kontrolu odborníka.
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa zipaj » 14 Júl 2022, 22:58

mali sme v minulosti problém s elektromerom, po výmene stĺpov a novom rozvode elektriny v dedine (okolo roku 2000), keď nás pripojili, mali sme prehodené poradie fáz a tak všetky elektromotory na 380V sa točili opačne. Problém ale bol že aj po odpojení všetkých poistiek za elektromerom sa ten ďalej točil, nechal som to takto odpojené niekoľko hodín a vypočítal som že za 24 hodín elektromer nameral cca 3KW len tak, reklamovali sme to, elektrikári čo prišli vymeniť elektromer na seba pozerali dosť divne, ale reklamáciu nakoniec uznali. Po výmene elektromera klesla aj priemerná spotreba.

Ale ak budeš hľadať čo žerie elektriku, zameraj sa na veci ktoré bežia 24/7, routre, domáce servery, sat. prijímače atď. Niektoré prístroje aj v standby žerú neskutočne. a napr. taký sat. prijímač s príkonom 20W za rok zožerie 175KW
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 14 Júl 2022, 23:02

100 eur na byt je strasne vela. Bud je nanho este niekto napojeny, alebo chyba elektromera.
Skus zhodit istic, a pozeraj ci sa elektromer zastavi. Potom pozri aka je spotreba za dajme tomu hodinu/den.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Júl 2022, 11:02

Zacni stym ze v byte sa vsetko vypne, ci uz zhodenim hllavneho istica za elektomerom alebo vsetko vypnes, aj chladnicku (len na 30min) a sleduj elektormer.
A ked nic nezistis, tak nech vola odbornikov na to urcenych.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Júl 2022, 12:29

Hlavne by som zistil, či nie je daný elektromer nahlásený na firmu/živnosť - sídlo firmy na danej adrese. Potom je to pochopiteľné aj s tak vysokou zálohovou platbou. Zálohové platby pre firmy stúpli niekoľkonásobne.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Júl 2022, 13:01

Milos66 napísal:
15 Júl 2022, 12:29
Zálohové platby pre firmy stúpli niekoľkonásobne.
...ale nie 5 rokov späť...
Mám za minulé obdobie náklady na barák cca 65€/mes. A to beží veľká chladnička, 2 mraziaky, 3 PC, 2 routre, 2 satelity, 2TV, sem-tam el rúra, el gril, teplovzduch-Delimano, obeh.čerpadlo na solár.....

Podľa mňa je niekto na ňom napojený, alebo je vadný elmer.
(pred niekoľkými rokmi sme u jednej babičky v paneláku vymieňali spálený venček na jadre a keď sme zhodili istič zrazu vybehol sused , že čo sa sereme s elektrikou....bol neskutočne arogantný a drzí, tak sme zavolali políciu. Skončil s mastnou pokutou za neoprávnený odber a babička vysúdila pár tisíc naspäť)
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa lacog » 15 Júl 2022, 13:10

Ak tam fakt niekto nie je napojený pozrel by som sa na trvale zapojené zariadenia typu čínsky rádiobudik... vedia papkať aj 20W a je jedno či sú zapnuté alebo vypnuté. Potom taká klasická plazma môže byť tiež žrútik hlavne keď ide nonstop
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa boraicho » 19 Júl 2022, 09:22

mr.dred napísal:
15 Júl 2022, 13:01
Milos66 napísal:
15 Júl 2022, 12:29
Zálohové platby pre firmy stúpli niekoľkonásobne.
...ale nie 5 rokov späť...
Mám za minulé obdobie náklady na barák cca 65€/mes. A to beží veľká chladnička, 2 mraziaky, 3 PC, 2 routre, 2 satelity, 2TV, sem-tam el rúra, el gril, teplovzduch-Delimano, obeh.čerpadlo na solár.....

Podľa mňa je niekto na ňom napojený, alebo je vadný elmer.
(pred niekoľkými rokmi sme u jednej babičky v paneláku vymieňali spálený venček na jadre a keď sme zhodili istič zrazu vybehol sused , že čo sa sereme s elektrikou....bol neskutočne arogantný a drzí, tak sme zavolali políciu. Skončil s mastnou pokutou za neoprávnený odber a babička vysúdila pár tisíc naspäť)
a kadiaľ bol napojeny ten čierny odoberatel?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Júl 2022, 13:53

..za hodinami "platiteľky" bol napichnutý kábel (sofistikovane za lištou, aby ho nebolo vidno) ... a "jeho" prívod bol odpojený (druhá fáza) a napojený na ňu rovnakým káblom, aby to vyzeralo origo...
Len to pre pána Jána neberte ako návod.... :ignore: :ignore: :ignore:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Júl 2022, 18:55

Ja by som mu na chvílu poslal domov Dve fázy, to by ho asi najviac potešilo. :wink: :D
Mal by v byte Silvestra s ohňostrojom aj uprostred leta. :finga:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: 3 izbový byt - 100€ za elektrinu a nedoplatky, prečo?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Júl 2022, 20:23

Tak to sa môže začat modliť, aby už mal tn-s.

Miesto PEN L2 to už by bolo dosť hardcore.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok