Vymena bytoveho rozvadzaca

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa maros173 » 05 Sep 2022, 06:08

Ahojte,

Urcite ste sa uz s niecim podobnym stretli. Idem si prerobit RD v byte (predosly majitel prerabal ciastocne el. Instal v kupelni a len pridal vedla krabicku s prud chr) no ja by som chcel vymenit komplet skrinku za 16 modulovu dvojradovu (nakolko ako vidno na fotke su tam istice kde je spolu hlinik a med a chcem to rozdelit aby mal kazdy privod zvlast istenie + chranice)

Moja otazka je ako ste riesili ked napr povodny kabel nemal dostatocnu dlzku lebo urcite ked to rozoberiem niektore kable nedosiahnu na svorkovnice a druha otazka je co so zvoncekom ?

Btw. Budem menit aj privodny kabel samozrejme
Prílohy
rozvadzac.png
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Sep 2022, 08:43

Držím prsty, nech sa ti nepolame ten hlinnik. :mrgreen:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa maros173 » 05 Sep 2022, 08:47

Vsak prave to riesim ze ked ho polamem co verim ze par drotov poide tak ho budem musiet nadpojit..
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2573
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Sep 2022, 09:33

Ohľadom zvončeka, dajú sa zohnať nové na DIN lištu, akurát treba vedieť napätie (DC/AC, koľko V).
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa maros173 » 05 Sep 2022, 09:54

Jo zvoncek budem riesit na din listu, pravdepodobne ten stary je este na 230V ale to viem zistit niekde na obale (pravdepodobne) ale to je vedlajsie..

skor potrebujem vediet ako si poradit so zalomenymi kablami lebo viem odmontovat ten plechovy kryt zo spodu aj z vrchu a ziskam priestor
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa enigma » 05 Sep 2022, 17:06

kúp si trubičkové nadstavovače , nakrimpuj a pokoj . kľudne môžeš spájať aj meď na hliník . aspoň ja to tak robím už rokami a doteraz bez problému
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Andrej152 » 05 Sep 2022, 19:27

ja by som to riesil dvojradovou skrinkou a na hornu listu by som dal radove svorky do ktorych by som pripojil z hora vsetky vyvody a na spodnej liste vyskladal istice a takto to cele nakabloval
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa maros173 » 06 Sep 2022, 07:00

Nazdar,

Beriem dvojradovu skrinku aby som sa viac priblizil ku kablom hore aj dole, osadim ju centricky..
Hore ma listu PEN tam pripojim vodice ktore idu z hora a na spodnu din listu som kupil svorkovnicu na din listu tam spravim tiez pen (lebo logicky tie vodice ktore idu zo spodu nedosiahnu hore) a spodny s vrchnym pen prepojim zž 4mm2 kablom.

pre istotu som si kupil aj 10ks wago spojky tie priame a 10ks dutinky so zmrstovackou kdyby neco :)
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa miroja » 06 Sep 2022, 07:58

Zvoncek je s najvacsou pravdepodobnostou na 8V striedavych, beziskriaci.
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa MARKYS » 06 Sep 2022, 19:28

Pred pár týždňami som riešil podobné doma, tiež starý rozvádzač, ale ten čierny bakelitový. Samozrejme krátke prívodné vodiče, ale s tým som tak trochu aj počítal, to som ale vyriešil tak, že som hliníkové vodiče (prívod aj zásuvkové a svetelné okruhy) pripojil do svorkovníc na DIN lištu, ako ti radia hore. Odtiaľ som ťahal prepoje 6mm2 ale lankovým. Ale nemusíš sa báť, že by sa tie vodiče polámali, síce majú 30-40 rokov, ale pravdepodobne sa s nimi aj tých 30-40 rokov nehýbalo. Ja som sa toho tiež obával, ale pod izoláciou boli ešte aj pekne lesklé :)
Zvonček to bude pravdepodobne 8V, ten sa samozrejme dá kúpiť na DIN lištu, ale nie všade ho majú skladom.

Riešiť tie krátke vodiče cez tú svorkovnicu na DIN lištu síce prináša ďalšie potenciálne poruchové miesto, ale niekedy nemáš na výber... Priprav sa ale, že ti možno ani na tú PEN zbernicu nemusia dostať tie hliníky, tak si pre istotu kúp aj žltozelené svorkovnice. Mne takto len tak tak vyšli a to som musel vysekať drážku za rozvádzačom aby som skrátil cestu toho kábla a mohol ho potiahnuť ďalej.
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 06 Sep 2022, 21:30

maros173 napísal:
05 Sep 2022, 09:54
Jo zvoncek budem riesit na din listu, pravdepodobne ten stary je este na 230V ale to viem zistit niekde na obale (pravdepodobne) ale to je vedlajsie.
predpokladám, že ten zvonček je na 8 až 12Vac
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa maros173 » 07 Sep 2022, 06:58

Ahojte,

Ako som uz pisal vyssie, nakupil som si svorkovnice na din listu pre vodice PEN :)

Zvoncek som tipoval 230 ale v obchode mi tiez poradili ze to bude 12V ak je stara stupacka zevraj sa to tam tahalo v subehu s plynovym potrubim preto len 12V :)

Ale kazdopadne vdaka za vsetky rady, budem s hlinikom manipulovat citlivo a vysledok dam vediet :)
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa maros173 » 09 Sep 2022, 09:52

Podelim sa s Vami o skusenosti za posledne dni.

Zacal som tym ze som potreboval odpojit 3 kable ktore boli ulozene v liste aby som rozvrtal vacsiu dieru a pridal dalsie tri. Prve dva v pohode a treti bol umiestneny v tom prudovom chranici (napajany nim bol rohovy sprchovy kut taky ten s radiom atd).
Idem dole po rebriku s kablom v ruke a citim brnenie z odpojeneho kabla!:D Mal som k dispozicii lent u fazovacku (na vadaske sa mi akurat vybili baterky) prilozim na hnedy vodic svieti, prilozim na neutralny svieti 😃
(teoreticky v neutralnom mohlo ukazovat len naindukovane napatie, dnes to premeram vadaskou) ale neslo mi do hlavy ze ako je mozne ze to bolo odpojene pod napatim a nevyhadzovalo to chranic.
Po zmontovani noveho rozvadzaca som sa opat vratil k tomu kablu a po prepiskani hnedeho a modreho kabla cuduj sa svetu tie kable su spojene, niekde to musi byt spojene co mi nejde do hlavy, samozrejme kabel som do RD nezapajal a dnes idem skusit rozobrat ten sprch kut ci nenajdem nejaku zradu..a pritom sa tesili ze ho majun a chranici a je to bezpecne..stretli ste sa s niecim podobnym ?
0

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa m6r3k » 09 Sep 2022, 11:06

Mozes mat odpojeny PEN, skrz spotrebic ti to lezie na PEN z L
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2573
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 09 Sep 2022, 11:38

Ten sprcháč písal že má cez FI, tým pádom žiaden PEN.

A prečo pískal L voči N, pochopil by som trvalo pripojenú nejakú špirálu, alebo niečo iné s nízkym odporom. Ak by bol tvrdý skrat, sprcháč by nefungoval, a okamžite by to zhadzovalo ističe.

Vidím zmysel v tom, ak by ste odpojili kábel aj na strane sprcháča, a potom prezvonili. To už nesmie pískať nič voči ničomu. Naindukované napätie tam teoreticky môže byť, natvrdo tiež žiadne.
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa maros173 » 09 Sep 2022, 12:34

Nerozumiem tomu celkom dobre lebo ak to bolo za chranicom tak v ziadnom pripade nemoze byt spojeny L a N, vlastne ani v TNC to nepripada do uvahy..
Robil som tam asi tri dni, druhy den som odpojil tie tri kable a nechal odpojene, ked som odchadzal tak som este v starom RD ponahadzoval istice a cuduj sa svetu treti spadol.
Pytal som sa majitelky ze co to a ona spominala ze raz tam mali nejaky skrat potom nieco buchlo ale tu zasuvku uz nepouzivaju a vtedy im spadol ten istic a odvtedy isiel..cize zasa tam moze byt nejaka porucha.
Nechce sa mi do toho pustat velmi lebo cim viac do toho budem vrtat tym viac problemov najdem.
Stare vodice necham v TNC sustave a tie styri nove ktore taham do kuchyne dam zvlast na chranic a hotovo
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa joži » 09 Sep 2022, 15:35

Mal som pripad, že dva vodiče N a L v chraničke preražali....
bol som u jedného znameho a elektrikar mu tie kable taha poza krb, resp. v stene na ktorej bol vymurovany krb. Aj napriek superizolu sa teplom deformovala chranička aj izolacia.
Najhoršie na tom bolo to, že obyčajnym multimetrom si to nenamera, merak proste nepípal, nahodil si však istič a bum....
Problem som odhalil až Megmetom, ked som prierazny test robil 1000V napatim.
Preto doporučujem ak nie si si isty, bud požičať alebo zavolať nejakeho elektrikara a odskušat vedenie v stene na prieraz megmetom. Multimetrom alebo fazovkou nemusiš nič zistit.
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa maros173 » 10 Sep 2022, 07:42

Joži ale ja mam uplne inu situaciu, ja mam ten kabel v skrate (L vs N) neviem co by som tam mal dalej merat :).
Dalsi krok by mal byt rozobrat sprch kut a zistit preco je v skrate ale to nebude potrebne lebo prerabaju aj kupelnu a ja tam z kuchyni natiahnem dve zasuvku ktore budu za chranicom..
Btw ten byvaly elektrikar im tam natiahol aj zasuvku bez chranica v zone 0 cize cele sa to musi prerobit.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa Merak » 12 Sep 2022, 13:23

a ten kábel, ktorý je v skrate, nie je z neho napájaný ten sprchový kút aj s tým rádiom?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vymena bytoveho rozvadzaca

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Sep 2022, 15:27

,,
Pytal som sa majitelky ze co to a ona spominala ze raz tam mali nejaky skrat potom nieco buchlo ale tu zasuvku uz nepouzivaju a vtedy im spadol ten istic a odvtedy isiel..cize zasa tam moze byt nejaka porucha.,,

Ak je tam stará bakelitová zásuvka, tak ju odmontuj a uvidíš, že prestane zhadzovať istič.Tam sa totižto pri skrate vytvoril na bakelite taký obhorený fialovočierny povlak, ktorý je dostatočne vodivý na to aby urobil skrat medzi fázou a nulákom a zhodil istič.
Ak nie sú vyslovene odpálené prívody, treba len vymeniť zásuvku,prípadne vyčistiť aj krabičku ak je zaprskaná.
Aj obyčajná upečená myš medzi svorkami v trojfázovom vypinači,ktorá tam vliezla, dokázala vyhadzovať 16A poistky. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok