Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

el.el
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06 Sep 2022, 15:05

Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa el.el » 06 Sep 2022, 15:21

Dobrý deň,
prosím má niekto skúsenosť, resp. vedel by ma naviesť na riešenie tohto problému:

V posledných pár dňoch mi začala nabíjačka elektromobilu niekedy vyhadzovať chybu Leak Detected
- čo ja teda chápem laicky ako zvod, a nespustí nabíjanie

Nič sa v rámci elektroinštalácie nemenilo, žiadny nový spotrebič ani nič podobné
S nabíjačkou som skúšal nabíjať na 2 iných miestach - bez problémov
Ide o 1 fázovú nabíjačku s max. prúdom 16A

Nabíjačka je pripojená k vonkajšej zásuvke, ktorá je na obvode s prúdovým chráničom

Keď vyhodí túto chybu, jediné čo pomôže aby opäť nabíjala je to, že ju pripojím na predlžovačku natiahnutú z inej zásuvky (na inom obvode, s iným ističom, bez prúdového chrániča), nechám nech spustí nabíjanie na min. 30 sekúnd, pripojím naspäť na pôvodný obvod a ide bez problémov

Avšak po určitom čase sa problém zopakuje

Skúšal som to odsledovať, či sa to nestane po použití konkrétneho iného spotrebiča alebo pod. ale neviem na nič prísť

Mohlo by ísť o nejaké naindukované napätie na pomocnom vodiči v danom obvode? Ktoré potom chybne nabíjačka vyhodnotí ako zvod?
Ďakujem
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa Ilija » 06 Sep 2022, 15:57

Chceš povedať že vyhodí aj prúdový chránič?
Ak áno, máš chybu v nabíjačke .
Ak nie, musíš kontrolovať/merať tú zásuvku pod zaťažením, a nájdeš chybu .
0

el.el
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06 Sep 2022, 15:05

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa el.el » 06 Sep 2022, 16:19

Ďakujem za odpoveď, nie, prúdový chránič nevyhodí, len nespustí nabíjanie - po úvodnej kontrole, prebliknutí všetkých, zostanú blikať chybové kontrolky v takej kombinácii ktorá znamená "Leakage of electricity"

Zmerať tú zásuvku - konkrétne ako, resp. je niečo čo sa dá bežným multimetrom? Alebo treba nejaký špeciálny prístroj?

Ešte doplním, že zvod (ako ho ja chápem) v elektroinštalácii (zrejme) nie je, keď je všetko vypnuté, hodiny sa "netočia", ani nie je vyššia spotreba za posledné obdobie, všetky spotrebiče, zásuvky, svetlá fungujú ok
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Sep 2022, 19:06

Ten ,,zvod,, mysleli tak, že ak niektorý spotrebič má nejaký hoc aj maličký prieraz z nejakého jeho el. obvodu na kostru, vtedy to vyhodnotí prúdový chránič ako nebezpečný unikajúci prúd,ktorý by mohol spôsobiť úraz el. prúdom a vypne okruh v ktorom je zaradený. Čiže on meria prúd ktorý z Fázy cezeň prechádza do spotrebiča a taký istý prúd sa cezeň musí aj vrátiť cez Nulák nazad do siete.
Ak je tam nejaký rozdiel,, niečo chýba,, to teda znamená, že ten prúd sa niekde stratil pomimo ,čiže prešiel asi na kostru, či iný vodivý predmet v zariadení.A ak je nejaké nebezpečné napätie na kostre, hrozí úraz,preto chránič odpojí celý okruh a v ňom zapojené spotrebiče.
Potom sa dá vylučovacou metódou zistiť,ktorý spotrebič to spôsobuje, ak ich budeme zapájať jednotlivo.

Čiže, ak ti nezhadzuje prúdový chránič, tak je problém v tom zariadení,keď sa nespúšťa tak ako má.
S elektromerom to nemá nič spoločné, ten sa bude točiť,pokial bude akýkolvek odber.Samozrejme, ak by tam chránič nebol, tak by sa točil aj pri vypnutých všetkých spotrebičoch, pravda, ak by bol niekde zvod napr. do zeme,či muriva,ktorý by nedokázal vyhodiť ISTIČ zaradený v obvode, pretože sa to tvári ako ,,spotrebič,,. :wink:

Ako som to znovu čítal, že ti tá nabíjačka nabehne z inej zásuvky normálne, tak potom bude problém v tom obvode tej vonkajšej zásuvky.Ak si nabíjačka kontroluje sama izolačný odpor,možno že je niekde zvod,ale menší ako je vybavovací prúd chrániča,teda on ho nedetekuje /30mA/ ale len pár milíkov a nabíjačka zistí aj to a protestuje. Nemohla sa do tej zásuvky dostať vlhkosť? treba ju rozobrať ,pozrieť do nej a prípadne vyfénovať. Aj myšky a pavúky vedia narobiť šarapatu. :wink:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa elmoto » 06 Sep 2022, 20:25

Nabíjačku nezaujíma nejaký zvod pred ňou! To nemá ako ani zistiť. Problém bude buď v aute alebo v nabíjačke.
1
Obrázok 1
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa misocko » 06 Sep 2022, 20:31

problem bude v nabijacke , alebo aute
Nabijacka - zrazu zacala detekovat "citlivejsie" unikajuci prud - dovod neviem
Auto - predpokladam drobnu vlhkost niekde v nabijacom obvode, mozno zasuvke. Bude to fakt iba drobne, na hranici citlivosti snimania nabijacky. Ked ju pripojis priamo, nabijacka zisti "unik" a ani nespusti nabijanie. Ked ju pripojis cez predlžovačku, ubytok napetia na nej staci na to aby nabijačka už nedosiahla pri merani kriticku hodnotu prudu a spusti nabijanie čim rýchlo odstrani vlhkosť ktora robila unik. Následne Ti ide nabijanie aj bez predlžovačky. Z inej zasúvky to nemusí byť tak kritické ak prívod k nej zabezpeci dostatocný ubytok napetia na to aby unikajuci prud neprekrocil kriticku hodnotu - ako by si isiel cez predlzovacku.
Podobný prípad mame v robote, stači startnuť necitlivým zdrojom , a potom už ide aj ten citlivy , ktorý najprv vyhadzoval chybu "uniku prudu"
elmoto: dlho som písal :D
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Sep 2022, 20:52

Asi máte pravdu ,niečo na tom bude,ja som neuvažoval,otom, že ona si meria aj na výstupe a má to takéto finty😏,
no asi to bude tou vlhkosťou,alebo ...?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Sep 2022, 21:43

blba otazka, ale ked to do zasuvky pripojis cez predlzovacku, tak ide?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Sep 2022, 21:46

Ak si myslel do tej istej zásuvky, tak to nie je blbá otázka ,ale správna.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

el.el
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06 Sep 2022, 15:05

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa el.el » 06 Sep 2022, 22:41

Ďakujem za odpovede - ono aj z tej zásuvky, ktorá je na obvode s prúdovým chráničom, to ide cez predlžovačku, ale inú (nie tú cez ktorú to "resetnem" z tej inej zásuvky)
Aby som zrhnul - odkedy to začalo robiť tak som:
vymenil tú predlžovačku,
skontroloval som zásuvku,
vymenil som prívodný kábel od toho prúdového chrániča s ističom k zásuvke,
medzi ním a zásuvkou bol wifi stykač, ten som momentálne dal preč a pripojil napriamo

V podstate ako prvé ma napadlo. že to vlastne detekuje nedostatočný izolačný odpor (že niekde je poškodená/navlhnutá izolácia), preto som ako prvé vymenil tú predlžovačku

Skúšal som aj poodpájať spotrebiče (aj nechať na niektorých obvodoch na nejaký čas zhodené ističe) a potom postupne zapínať ale neprejavilo sa to, takže som neprišiel na to, či to súvisí s použitím niektorého z nich

Niekedy sa to objaví napr. aj po pár hodinách cez deň, keď je sucho a slnečno
Niekedy až nasledujúci deň napr. ráno

A tiež ma to napadlo, že keď sa spustí to nabíjanie, niekde niečo sa zohreje, čím sa vlhkosť odstráni a preto to už potom ide
Ale keďže pri tom spustení využijem inú predlžovačku - vychádza z toho, že tá vlhkosť čo sa takto odstráni je buď v aute alebo v nabíjačke - len teda prečo sa to niekedy prejaví aj po pár hodinách počas suchého, slnečného dňa s teplotou okolo 22-24 st. ...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Sep 2022, 23:34

tieto nahodne javy, to dokaze cloveku riadne zamotat hlavu. a nakoniec to bude nejaka blbost.
ja som mal napr. problem, ze mi v lete a zime nie vzdy imobilizer identifikoval kluc v zapalovani. proste som ho musel viackrat vybrat a vlozit. ale na jar a jesen s tym problem nebol.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

el.el
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06 Sep 2022, 15:05

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa el.el » 07 Sep 2022, 07:19

Veď toto - aj teraz ráno, vonku hmla, cca 13 st., predlžovačka aj nabíjačka celú noc vonku ako zvyčajne, zapnem a ide bez problémov na 1. krát, napätie ukazuje 219-220V, takže opäť to nepodporuje teóriu o vlhkosti

Každopádne, čo môžem ešte spraviť - keď sa to vyskytne, pozrieť aké ukazuje napätie pri tej bežnej predlžovačke z tej vonkajšej zásuvky (vtedy je dlhšia predlžovačka ale kratší prívod od ističa k zásuvke), a koľko ukazuje cez druhú - "štartovaciu" predlžovačku z tej inej zásuvky (vtedy je kratšia predlžovačka ale dlhší prívod od ističa k zásuvke)

Skôr si ale myslím, že by to mohlo nejakým spôsobom ovplyvňovať predchádzajúce použitie určitého spotrebiča - snažil sa niečo dohľadať - kde sa spomínalo niečo, že niekto nameral na "nuláku" v danej zúsuvke pri nezapojenom spotrebiči nejaké malé napätie a pod. ale teda som z toho jeleň

Či proste nejde o to, že ten zvod tá nabíjačka vyhodnocuje nesprávne na základe niečoho, neštandardne ...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Sep 2022, 11:03

ešte ma napadlo nejaké rušenie zo šitoveho zdroja,napr LED svetla...mne led ufo svetlo tak vrešťalo do FM rádia, že sa nedalo počúvať.

Alebo vyskúšaj nabíjačku inde na inom aute .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

nighthunter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina

Re: Zvod detekovaný nabíjačkou elektromobilu

Príspevok od používateľa nighthunter » 07 Sep 2022, 11:07

el.el napísal:
06 Sep 2022, 15:21
Dobrý deň,
prosím má niekto skúsenosť, resp. vedel by ma naviesť na riešenie tohto problému:

V posledných pár dňoch mi začala nabíjačka elektromobilu niekedy vyhadzovať chybu Leak Detected
- čo ja teda chápem laicky ako zvod, a nespustí nabíjanie

Nič sa v rámci elektroinštalácie nemenilo, žiadny nový spotrebič ani nič podobné
S nabíjačkou som skúšal nabíjať na 2 iných miestach - bez problémov
Ide o 1 fázovú nabíjačku s max. prúdom 16A

Nabíjačka je pripojená k vonkajšej zásuvke, ktorá je na obvode s prúdovým chráničom

Keď vyhodí túto chybu, jediné čo pomôže aby opäť nabíjala je to, že ju pripojím na predlžovačku natiahnutú z inej zásuvky (na inom obvode, s iným ističom, bez prúdového chrániča), nechám nech spustí nabíjanie na min. 30 sekúnd, pripojím naspäť na pôvodný obvod a ide bez problémov

Avšak po určitom čase sa problém zopakuje

Skúšal som to odsledovať, či sa to nestane po použití konkrétneho iného spotrebiča alebo pod. ale neviem na nič prísť

Mohlo by ísť o nejaké naindukované napätie na pomocnom vodiči v danom obvode? Ktoré potom chybne nabíjačka vyhodnotí ako zvod?
Ďakujem
Mas zvod medzi PE a N v rozsadu >10mA<30mA, pripadne velky odpor N/PE. Podotahuj vsetky skrutkove spoje, skontroluj piny v zasuvke a pripadnu koroziu na PE kolikoch.
0

Napísať odpoveď