Zapojenie svetelnych vypínačov

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Zapojenie svetelnych vypínačov

Príspevok od používateľa maros173 » 16 Nov 2022, 06:49

Ahojte,

Chcel by som sa spytat Vas na skusenosti. Niekedy ked sa robil svetelny obvod sa PEN vodic tahal priamo ku svetlu a L sa prerusoval vypinacom.
V jednej novostavbe som videl pritiahnuty priamo z rozvadzaca 3x1,5 do vypinaca a z vypinaca na svetlo takisto 3x1,5, PE a N boli spojene pod vypinacom wagovkami a L sa prerusovalo vypinacom.

Ako to robite vy, resp čo považujete za najjednoduchšie ? Vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Zapojenie svetelnych vypínačov

Príspevok od používateľa balu » 16 Nov 2022, 07:27

Pokud je vypínač "cestou" od rozvaděče ke světlu, je to logické. Pak jsou lidé, kteří nemají radí zbytečné krabičky na zdech, tak to raději protáhnou vypínačem. Kromě toho přítomnost PEN daného okruhu ve vypínači je velice praktické když už ne hned, tak třeba do budoucna, kdy v krabičce může být osazené něco, co potřebuje napájení a nelze to napájet skrz žárovku. Když jsem předělával instalaci doma, natahal jsem do všech vypínačů i PEN, i když jsou použité jen v několika z nich. Kromě toho jsem do světel tahal 5x1,5. A to z toho důvodu, abych měl možnost případně do budoucna do světla přivést i trvalou L.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie svetelnych vypínačov

Príspevok od používateľa pablox » 16 Nov 2022, 08:32

Pri rekonštrukcii bytu som tiež nedával spojovacie krabice ako kedysi, ale prívody ťahal rovno pod vypínač (dal som hlbšie krabice). Zmestil som tam aj časové relé pre ventilátory v kúpeľni a WC. Keď prerábaš, radšej dať viac káblov ako menej :D
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Zapojenie svetelnych vypínačov

Príspevok od používateľa maros173 » 16 Nov 2022, 11:17

To "stále L" znie zaujimavo, ale kupelnu a zachod by som asi skor riesil s nejakym dobehovym rele ak by tam voslo (teda ak si nemal na mysli to).

Dobre tak teda budem tahat 3x1,5 cyky do vypinaca a od vypinaca k svetlu.

Aj tak som na kazdom poschodi urobil jednu krabicku (ked som robil sebe) lebo nechcel som aby kazdy vypinac bol zvlast isteny, to mi pride uplne zbytocne..daval som ze 10A istic z neho rozvodnica na 3 vypinace a na kazdom poschodi dva okruhy isticov ak by doslo k vypadku chranica/istica..
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Zapojenie svetelnych vypínačov

Príspevok od používateľa balu » 16 Nov 2022, 11:47

Neměl jsem na mysli doběhové relé apod., ale spíš nějakou elektroniku, řízení jasu, dálkové ovládání, možnost napojení na wifi atd. - a to hlavně v obývacích místnostech. Prostě někdy se může trvalá L (nebo prostě i jenom více drátů) ve světle hodit.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok