Zle zapojený prúdový chránič

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

magg1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 04 Jan 2023, 15:55

Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa magg1 » 04 Jan 2023, 17:01

Zdravím,

Stala sa nám taká nemilá vec, že sme chceli nájsť istič ktorý patrí ku káblu vyvedenému hore na povalu.
Klasika jeden meral druhý po jednom vypínal ističe - zrovna ja som bol ten ktorý vypínal istič a hneď ako som vypol prvý (B16) v dome začali iskriť zásuvky blikať svetlá a pár žiaroviek aj odišlo. Všetko sme vypli a elektrikár urobil dočasné riešenie (pozdejšie sa to bude prerábať celé).
Otázka je: pri tejto nehode odišiel kávovar a práčka - kávovar sa ani nezapne, pračku keď zapojím do zásuvky zaiskrí a zhodí istič.
Dá sa z týchto spotrebičov niečo zachrániť? A ešte malý poznatok: dve zásuvky v kúpeľni sa správajú dosť čudne po tomto incidente čokoľvek na tie zásuvky zapojím (napr. vzduchový ohrievač) urobí 5 otáčok zasvieti a vypne sa a takto dookola istič ale nezhodí.

Ďakujem za odpovede.

Prikladám aj fotky:
IMG_20221230_132829_1.jpg
IMG_20221230_135957.jpg
IMG_20221230_141321.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa misocko » 04 Jan 2023, 17:19

Super, takže nejaký vrah zapojil N do ističa, Ty si ho vypol, a cez ostatne spotrebiče sa do niektorých zasuviek dostali obe fázy. Skvela práca, dufam že to zapajal krčmový majster, zadarmo.
0

magg1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 04 Jan 2023, 15:55

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa magg1 » 04 Jan 2023, 17:35

Takto to bolo zapojené do prudoveho chranica ako je na fotkách. Pravdepodobne svorka prudoveho chranica kde mal ísť vodič N slúžila ako bod rozdelenia tnc-tncs.
A áno elektrikár nadával a vravel že môžme byť radi že žijeme. :o
Otázka je rovnaká dá sa nejakým spôsobom ešte zachrániť tie spotrebiče?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa misocko » 04 Jan 2023, 17:41

Tak v lepšom prípade boli oba spotrebiče chranené varistorom ktorý to sice neprežil, ale elektronika možno ano. Treba opravara co tomu rozumie a pozrie to.
0

magg1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 04 Jan 2023, 15:55

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa magg1 » 04 Jan 2023, 17:58

Super, ďakujem pekne čo sa týka tých zásuviek v kúpeľni čo som písal vyššie existuje na to nejaká teória čo sa tam mohlo stať?
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa YellowJacket » 04 Jan 2023, 18:19

Mozno len zle dotiahnute kontakty - vtedy sa to moze takto spravat. Spominal si, ze ti to elektrikar este dokonci, tak toto urcite poriesi taktiez.
A ohladom spotrebicov ako bolo povedane, pravdepodobne jednoducha oprava, vymena varistora a poistky. Myslim, ze tuto prepatovu ochranu pouzivanu v spotrebicoch nebude obsahovat asi len najlacnejsi brak z Ciny.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa Merak » 04 Jan 2023, 18:38

Moja otázka je skôr iná.
Ako to prešlo revíziou a či je na rozvádzač nejaká dokumentácia a z ktorého roku to je.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

magg1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 04 Jan 2023, 15:55

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa magg1 » 05 Jan 2023, 10:25

Ďakujem za odpovede, práčka je ešte v záruke tak uvidíme čo povedia - či uznajú záruku, ak nie tak sa do toho budem musieť pustiť sám.
Rozvádzač bol robený pred 20 rokmi bez dokumentácie a revízia prešla tak ako písal vyššie misocko - krčmový majster, ktorý bol kamarát s revíznym technikom ten sa na to ani nepozrel len to opečiatkoval. Výsledok je vidno vyššie.. :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa enigma » 05 Jan 2023, 10:48

záruku na práčku ti neuznajú .... nie je to ich ( výrobná ) chyba . pochybenie je na tvojej strane a strane " majstra " ktorý to zapájal . a ja dodnes neviem pochopiť tieto vaše ( slovenské ) spôsoby zapájania .... my ( bývalá YU ) sme mali iba a iba jeden spôsob .... fázy čierna , hnedá , čierna ( najčastejšie ) nula modrá a zem žlto zelená . zem a nula sa nikdy a nikde nespájala. a vodiče sa viedli cca 20 cm od stropu , nie od podlahy . každá zásuvka , každý vypínač mal vlastnú krabicu .... v žiadnom prípade od zásuvky po zásuvku .... a na konci n-tá zásuvka .... to bolo prísne zakázané . a vedenie vždy iba a iba kolmo .... nikdy šikmo .
0

magg1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 04 Jan 2023, 15:55

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa magg1 » 05 Jan 2023, 11:14

enigma napísal:
05 Jan 2023, 10:48
záruku na práčku ti neuznajú .... nie je to ich ( výrobná ) chyba . pochybenie je na tvojej strane a strane " majstra " ktorý to zapájal . a ja dodnes neviem pochopiť tieto vaše ( slovenské ) spôsoby zapájania .... my ( bývalá YU ) sme mali iba a iba jeden spôsob .... fázy čierna , hnedá , čierna ( najčastejšie ) nula modrá a zem žlto zelená . zem a nula sa nikdy a nikde nespájala. a vodiče sa viedli cca 20 cm od stropu , nie od podlahy . každá zásuvka , každý vypínač mal vlastnú krabicu .... v žiadnom prípade od zásuvky po zásuvku .... a na konci n-tá zásuvka .... to bolo prísne zakázané . a vedenie vždy iba a iba kolmo .... nikdy šikmo .
So zárukou súhlasím, ale ako sa vraví za pokus nič nedáš :pain:. Ale nesúhlasím s tým, že by šlo o moje pochybenie všetko čo som urobil ja bolo to, že som vypol istič - bežná vec, ktorú robia doma skoro všetci ľudia či už elektrikári, kuchári, čašníci ak niečo potrebujú. Rozvádzač som nezapájal ja ani žiadnu zásuvku ba ani svetlo - všetko robil ten "majster", ktorého som spomínal vyššie. Mám síce vyhlášku, ale vôbec v tejto oblasti už nepracujem a nevenujem sa jej, takže som sa toho ani nechytal a nechali sme to na elektrikára, ktorý to príde aj urobiť poriadne. Môj predpoklad je, že zelenožltý vodič z obrázku je PEN a modrý N, ktorý šiel na svorkovnicu (kde sú aj ďalšie žily zo zásuviek atď.). A práve spojenie medzi PEN a N bolo na svorke prúdového chrániča - teda rozdelenie. Čo si pamätám ja tak toto rozdelenie by sa malo robiť cez tri svorkovnice: PEN, N, PE, ale možno sa mýlim práve preto sa toho nechytám a nechávam to na niekoho skúsenejšieho.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 05 Jan 2023, 13:03

Bohužial vo vzťahu k výrobcovi sa jedná o vašu chybu - nejedná sa o chybu výrobcu, ale majstra čo to zapájal, ktorý nemá s výrobcom práčky nič spoločné. Za pokus nič nedáte, ale budem takisto prekvapený, ak vám uznajú opravu v rámci záruky.

Treba dať majstrovi faktúru za opravu zariadení, a v živote ho už nepustiť k rozvodom elektriny.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa burizon » 05 Jan 2023, 23:06

Mne to vôbec nie je jasné. Ja z tých fotiek neviem nič vydedukovať. Je to celé divné, rozvádzač bol robený pred dvadsiatimi rokmi a toto sa udialo až teraz? Zdá sa mi somarina, ak niekto konštatuje, že na ističi bol zapojený nulák, však druhá časť je napojená hrebeňom na fázu. Radu cez tieto informácie ti nedá nikto. A na spotrebiče ti tak isto, nikto neuzná záruku. Vyzerá to, že ti miesto 230V prišlo 400V, ale ako sa to mohlo udiať po zhodení ističa mi ostáva záhadou.
0

magg1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 04 Jan 2023, 15:55

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa magg1 » 09 Jan 2023, 11:51

burizon napísal:
05 Jan 2023, 23:06
Mne to vôbec nie je jasné. Ja z tých fotiek neviem nič vydedukovať. Je to celé divné, rozvádzač bol robený pred dvadsiatimi rokmi a toto sa udialo až teraz? Zdá sa mi somarina, ak niekto konštatuje, že na ističi bol zapojený nulák, však druhá časť je napojená hrebeňom na fázu. Radu cez tieto informácie ti nedá nikto. A na spotrebiče ti tak isto, nikto neuzná záruku. Vyzerá to, že ti miesto 230V prišlo 400V, ale ako sa to mohlo udiať po zhodení ističa mi ostáva záhadou.
Dôvodu prečo sa to stalo až po zhodení ističa nerozumiem ani ja. Viem priložiť ešte viac fotiek celého rozvádzača ako bol zapojený ale myslím, že to bude ajtak zbytočné. Nech sa páči tu celý rozvádzač:
IMG_20221230_135001.jpg
Btw ešte je nutné podotknúť, že toto je prvý rozvádzač za hl. ističom a elektromerom (garaž) z tohto rozvádzača to ide ešte hore do domu, kde je už prudový chranič zapojený dobre, ale musí byť keďže bod rozdelenia bol takto spravený. Celé to nedávalo zmysel keďže to bolo tak urobené, že ak som vypol prudový chránič v garáži nešla elektrina v celom dome.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 983
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Zle zapojený prúdový chránič

Príspevok od používateľa budvar10 » 09 Jan 2023, 12:15

Môj návrh je, nepoužívať elektrinu pokým sa to neopraví, inak riskuješ ďalšie poškodené spotrebiče alebo aj horšie, napr. požiar alebo smrť. Dal by som skontrolovať aj rozvody.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok