Modul na riadenie intenzity svetla

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ryty
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 24 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Nitriansky
Vek: 34

Modul na riadenie intenzity svetla

Príspevok od používateľa ryty » 14 Jan 2023, 14:05

Ahojte,
pred casom som narazil na LED vstavane svetla, ktorym sa da menit intenzita svietenia tym, ze sa niekolkokrat zapne-vypne hlavny vypinac, pripadne samotne svietidlo obsahuje viac led diod a kazdym zapnutim-vypnutim sa rozsvieti iny pocet diod. Cize nie je potrebny dvojvypinac v stene.
Zaujimalo by ma, ze ako tento system funguje, a ci existuje iba samotny modul, ktory toto dokaze. Neviem to ani spravne pomenovat, tak neviem ani co zadat do vyhladavania.

Dovod preco sa pytam, je ten, ze mam v kupelni ventilator, ktory sa zapne spolu s hlavnym svetlom. Tym ze mam iba klasicky jednoduchy vypinac v stene, chcel by som pouzit rovnaky system ako na tych led vstavanych svetlach. Jedno zapnutie vypinaca rozsvieti sa iba svetlo, dve zapnutia vypinaca zaplo by sa svetlo spolu s ventilatorom.
0
nemam vyjadrovanie ako elektrotechnik, do elektrotechniky sa velmi nevyznam no chcem sa nieco nove naucit - som samouk

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Modul na riadenie intenzity svetla

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Jan 2023, 14:15

Bezne sa tento system pouziva napr. v celovkach, kde postupnym stlacanim prepinas mody.
Je to riesene elektronicky, kde sa pocita pocet stlaceni trebarz 2 alebo 3 bit citacom (ring counter a pod..)
Povedzme ze nic zlozite, napr. jedna 4013-ka (2bit citac) dokaze prepinat 3 mody + 1 stav pre vypnutie.
0
"No pain, no gain." (KC238)

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Modul na riadenie intenzity svetla

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Jan 2023, 14:28

Až na to, že v čelovke je trvalé napájanie, tak dobre spočítam počet stlačení.

Ale v tých svetlách sa režimy prepínajú odpojením napájania. Povedzme, že elyt podrží DC napájanie pre nejakú riadiacu logiku, akým obvodom zistiť, či je stále prítomné AC napájanie, alebo bolo prerušené?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Modul na riadenie intenzity svetla

Príspevok od používateľa pablox » 14 Jan 2023, 14:44

Nebude tam skôr procesor, ktorý si do EEPROM uloží nejaký stav premennej po zapnuti a po ďalšom vypnutí a obnovení napájania si ten stav prečíta a podla toho vie, aký režim bol posledne? Samozrejme aktualizuje údaj v eeprom a podla toho vie, kde skončil a ako treba pokračovať.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok