Casto odchadzaju led ziatovky

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Casto odchadzaju led ziatovky

Príspevok od používateľa maros173 » 16 Jan 2023, 07:06

Ahojte,

Chcel by som sa s Vami poradit ci moje myslienkove pochody smeruju spravna. Zakaznik sa stazuje ze od instalacie kupelnoveho ventilatora mu zvycajne do tyzdna odidu bodove led svietidla na jednej vetve. El. Instalacia je komplet prerobena RD fotka nizsie.
Ventilator funguje tak ze ked zapnem svetlo v kupelni rozbehne sa a ked vypnem svetlo bezi este 10 min.
Z toho vyplyva ze z vypinaca ide hnedy vodic k ventilatoru (nieco ako signal na spustenie) a stale napajanie ventilatora natiahli z kuchyne z obvodu kde je napojena el rura (to bolo asi najblizsie)

Prekvapilo ma ked som jednotlive vodice premeral (hnedy “signalny” a stale napajanie od rury) nachadza sa tam zdruzene napatie 400V.
Domnievam sa ze v pripade ked sa zopne ventilator tak nejakym sposobom (nepoznam schemu ventilatora) sa objavi zdruzene napatie (alebo aspon ovela vyssie ako 235V) na moment alebo na cely cas kym ventilator bezi na svorkach tych led bodovych svietidiel a prave to poskodzuje tie svietidla.

Co si o tom myslite moze sa toto diat ?

Skreslil som jednoduchu schemu pravdepodobneho zapojenia toho ventilatora pre lepsiu predstavu
Prílohy
elmer uralska.jpg
Uralska.png
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Casto odchadzaju led ziatovky

Príspevok od používateľa maros173 » 16 Jan 2023, 07:07

Samozrejme ako uz byva zvykom, k RD nieje ziadna schema, vykres, revizna sprava, vodice niesu vobec oznacene...
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Casto odchadzaju led ziatovky

Príspevok od používateľa Atlan » 16 Jan 2023, 08:26

Schemunsi si nakreslil, tak to daj do poriadku a vybavene.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Casto odchadzaju led ziatovky

Príspevok od používateľa balu » 16 Jan 2023, 09:53

maros173 napísal:
16 Jan 2023, 07:06
Z toho vyplyva ze z vypinaca ide hnedy vodic k ventilatoru (nieco ako signal na spustenie) a stale napajanie ventilatora natiahli z kuchyne z obvodu kde je napojena el rura (to bolo asi najblizsie)
Napájet jedno místo ze dvou okruhů je :
  1. Nepřípustné
  2. Nebezpečné
Představ si, co se asi může stát, když vypneš jistič od světel a ne od trouby a půjdeš opravovat/měnit ventilátor. Dostaneš od elektriky takovýho lepáka, že si to budeš do konce života pamatovat.

Odpojit stálé napájení z kuchyně a natáhnout ho od ovládacího tlačítka !!!
A toho kutila, co to takhle zprasil k tomu už NEPOUŠTĚT - tohle není hračka na dvě tužkový baterky, tohle může někoho zabít...
maros173 napísal:
16 Jan 2023, 07:06
Prekvapilo ma ked som jednotlive vodice premeral (hnedy “signalny” a stale napajanie od rury) nachadza sa tam zdruzene napatie 400V.
Co si o tom myslite moze sa toto diat ?
Evidentně nejsou obě místa na jedné fázi - a jak vidíš, může se to dít.
maros173 napísal:
16 Jan 2023, 07:06
Skreslil som jednoduchu schemu pravdepodobneho zapojenia toho ventilatora pre lepsiu predstavu
Že by byly žárovky, ventilátor a trouba v sérii, to asi ne ...
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Casto odchadzaju led ziatovky

Príspevok od používateľa maros173 » 16 Jan 2023, 10:04

V stredu tam poidem to pomerat/opravit.

Zaujimave premna je to ze tie ziarovky to napatie "vydrzali" a nevystrelili hned..
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Casto odchadzaju led ziatovky

Príspevok od používateľa balu » 16 Jan 2023, 10:10

Ve většině LED žárovek je kondenzátorový zdroj proudu (a dost často ještě ošizený o ochranné odpory). Tomu vyšší napětí tolik nevadí, ale LEDkami teče cca dvojnásobný proud (místo cca 20mA skrz ní teče cca 40mA). Ten LEDka chvíli vydrží, jen velice rychle degraduje. No a pak stačí, aby to jedna vzdala a buď se přeruší nebo se lavinovitě zničí i všechny ostatní.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Casto odchadzaju led ziatovky

Príspevok od používateľa OHAJ » 28 Jan 2023, 16:44

Maroš, načo akože naťahovali ďaľšiu fázu, keď sa to napája z jednej FÁZY:
Obrázok
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok