CYSY na privod do bytu

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

CYSY na privod do bytu

Príspevok od používateľa maros173 » 28 Feb 2023, 08:17

Ahojte,

Precital som uz par vlakien tu aj na https://www.elektrika.cz/ ale stale som nenasiel nejaky rozumny dovod preco netahat cysynu na privod do bytu od elmeru ? Lahsia manipulacia, dutinky neriesim lebo mam kvalitne klieste cize o spoje sa nebojim..vdaka :)
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: CYSY na privod do bytu

Príspevok od používateľa ondistef » 28 Feb 2023, 09:15

1. ak sa používa prívod v TN-C tak potrebuješ min prierez vodiča PEN 10mm2 pri CU a 16mm2 pri Al (CYSY sa v takej dimenzii asi ani nerobia), teoreticky by si mohol použiť CYSY 3x6 alebo 5x6 ak by so robil bod rozdelenia už pri elektromery (a pokiaľ by stačil k danému isteniu prierez kábla)
2. CYSY sú primárne určené na pohyblivé prívody aj keď sa dajú použiť aj na pevné rozvody pokiaľ ho uložíš do lišty alebo rúrky
3. S tým káblom manipuluješ raz pri natiahnutí a zapojení a potom ho neriešiš, takže v podstate je to jedno
4. dnes je väčšinou už požiadavka pri spoločných priestoroch na použitie bezhalógenových káblov a to CYSY rozhodne nie je (aj keď existujú aj zlanené káble v bezhalógenovom prevedení)
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: CYSY na privod do bytu

Príspevok od používateľa maros173 » 28 Feb 2023, 11:31

1. ak sa používa prívod v TN-C tak potrebuješ min prierez vodiča PEN 10mm2 pri CU a 16mm2 pri Al (CYSY sa v takej dimenzii asi ani nerobia), teoreticky by si mohol použiť CYSY 3x6 alebo 5x6 ak by so robil bod rozdelenia už pri elektromery (a pokiaľ by stačil k danému isteniu prierez kábla)
To sa da laho poriesit CYA 10mm2 ZŽ preznačenym namodro..ale nalejme si cisteho vina, u koho si videl v 12 modulovom RD v byte desinu ? :DDD (ja davam zvycajne do bytov 24 mod. RD)
Zvycajne co su RD v bytovych domoch po rekonstrukcii je 4mm2 a sem tam 6mm2 (6tku odporucam aj ja)


2. CYSY sú primárne určené na pohyblivé prívody aj keď sa dajú použiť aj na pevné rozvody pokiaľ ho uložíš do lišty alebo rúrky
Tak ak taham z chodby od elmera tak neukladam ho pod omietku ale do listy alebo rurky

3. S tým káblom manipuluješ raz pri natiahnutí a zapojení a potom ho neriešiš, takže v podstate je to jedno
V tomto s tebou suhlasim, ale 10mm2 staci aj raz aby ta dobre nasrala :D

4. dnes je väčšinou už požiadavka pri spoločných priestoroch na použitie bezhalógenových káblov a to CYSY rozhodne nie je (aj keď existujú aj zlanené káble v bezhalógenovom prevedení)
s tymto som sa stretol ale len v priemyselnych instalaciach, v bytovych domoch zatial nie.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: CYSY na privod do bytu

Príspevok od používateľa Edgar » 28 Feb 2023, 18:00

Mňa skôr zaujíma, prečo sa CYSY nesmie použiť priamo pod omietku keď aj CYKY aj CYSY majú PVC izoláciu... A mechanická pevnosť je u CYSY minimálne rovnaká, ak nie lepšia. Keď v zime trochu zarežem do CYKY izolácie, ohnem kábel o 90°, tak izolácia je hneď preč.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: CYSY na privod do bytu

Príspevok od používateľa Merak » 28 Feb 2023, 19:04

Ak sa jedná o spoločné priestory, teda evakuačná trasa, tak sa tam musí použiť bezhalogénový kábel. A CYSY nie je bezhalogénový kábel.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: CYSY na privod do bytu

Príspevok od používateľa pablox » 28 Feb 2023, 19:37

Edgar napísal:
28 Feb 2023, 18:00
Mňa skôr zaujíma, prečo sa CYSY nesmie použiť priamo pod omietku keď aj CYKY aj CYSY majú PVC izoláciu... A mechanická pevnosť je u CYSY minimálne rovnaká, ak nie lepšia. Keď v zime trochu zarežem do CYKY izolácie, ohnem kábel o 90°, tak izolácia je hneď preč.
Myslím, že to bolo kvôli chémii v omietke, proti ktorej nie je izolácia CYSY odolná. CYKY kábel tam má ešte aj tú bielu výplň pod PVC plášťom.

Kvalita dnešných CYSY je tiež otázna, v robote (aj na chalupe) sa mi pri viacerých 20-30m predlžovačkách používaných vonku (príležitostne, inak boli v suchu pod strechou) po asi roku scvrkla vonkajšia izolácia a celý kábel zvlnkovatel ako krútená telefónna šnúra. Vnútorné vodiče to nepostihlo, len ich natlačilo pod izoláciu.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: CYSY na privod do bytu

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Feb 2023, 20:22

Maroš, kde jsi ho koupil?
Ve skladu, kam chodím nakupovat , mi pouze nabídli H05VV-F 5G6 (váha ,489 kg/km) nabídka za cca196,- nebo "gumu" = zemní kabel silový gumový H05RR-F 5G6(váha 396 kg/km) za cca 195,-Kč (používají se pro středně těžké mechanické zatížení v suchém, vlhkém a mokrém prostředí, převážně v průmyslových závodech).
Na Tvoji otázku odpovídá výrobce kablovrchlabi takto :
použití podle ČSN EN 60228 (adekvátní i pro SK) pro střední namáhání pro přístroje a zařízení i ve vlhkých prostorách (např. vysavače, pračky, ždímačky a ledničky).Převážně pro domácí a kancelářskou techniku, pro výrobu prodlužovacích kabelů a pro kuchyňské spotřebiče.
Přípustné je venkovní použití po přechodné krátké období.

Při teplotách pod +5 °C se doporučuje omezit mechanické namáhání kabelu, totéž platí pro práci s CYKY kabely.
Tvoje označení se už dávno nevede (možná někde ve Smíšeném zboží).
PS pokud budeš ukládat tyto kabely místo CYKY 5Jx6(váha 410kg/km) s cca cenou 125,-Kč, tak si pomůžeš leda tak líp vyprázdnit vlastní peněženku (rozdíl na 1m cca 60,-Kč asi zákazník "nepozná"). Navíc na zdi v drážce s ostatními CYKY si pohraješ daleko víc.
PS pro doplnění dalších vlastností (i odolnosti) kabelů si otevři TABULKY tady:
https://elektrika.cz/terminolog/etermin ... 0344888999
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: CYSY na privod do bytu

Príspevok od používateľa OHAJ » 28 Feb 2023, 20:31

Pablox, to skrútenie by som skôr povedal, že to niekto skrúcal mechanicky, ako keď baby vysávajú a nechajú to smičkovať a potom je to radosť odmotávať ... Skôr problém s lankom je ten, že klamú na priereze, nieje problém dať 2,5mm2 do 1,5mm dutinky; izoláciu by som až tak nevidel problém, niektoré vodiče do 3kV ju majú pekne hrubú - to už zachádzam do gumy ... mne sa inak tiež lepšie robí s lankovými ako s pevnými a pri zž je to i odolnejšie, len tam už treba lisované oká; nie ako pri pevných - že si tam urobia meďené očko z drôtu; samozrejme neplatí pri zapájaní do mosadznej čokolády (ale i tam je lepší spoj keď šrób zatlačí do dutiny ako keď je ina na pevnom drôte bodovo).
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok