pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

milanatik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 19:16

pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa milanatik » 19 Mar 2023, 19:20

Zdravim,

obraciam sa na clenov tohto fora s otazkou ohladom doplnkoveho pospojovania vodovodnych komponent(bojler, baterie, vana) v byte, ktory prechadza celkovou rekonstrukciou . Byt sa nachadza v starom tehlovom bytovom dome na 3. poschodi. Na prizemi, hned za vchodovymi dverami do byt. domu, je hlavny rozvadzac s elektromermi pre vsetky byty. Z tohto rozvadzaca je vedeny do kazdeho z bytov N2XH-J 5x6 kabel a konci v bytovom rozvadzaci. Teda v mojom byte je siet typu TN-S. Bytovy dom nema klasicke stupacky ako panelakove bytovky. V kupelni vedie od suseda zdola odpadove a vodovodne potrubie. Asi pred 10r bolo menene kovove vodovodne potrubie za plastove, ale bohuzial, v tejto "stupacke" nieje namiesto toho vedene nejaky kabel od HUS, ktory by bolo mozne pouzit na doplnkove pospajanie nezivych casti.

Moje otazky teda su:
1. Mam tahat 1x4mm2 vodic z PE listy v bytovom rozvadzaci a tymto pospojovat kazdu z vod. komponent?
2. Mam pouzit radiator(ktory ma kovove trubky) a z tohto natiahnut pospajanie vod. komponent?

Koser nieje ani jedno riesenie(kedze by mal byt do bytu dovedeny kabel od HUS) ale rad by som to minimalne pripravil do buducna.

Dakujem za odpovede!
Milan
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Mar 2023, 21:54

Kľudne natiahni CY4 alebo 6 zž z PE svorky rozvádzača na doplnkové pospojovanie neživých vodivých časti.
V týchto starých domoch je otázne, či vôbec nejaká HUS existuje.
Radiátory by som rozhodne nedoporučoval, keďže bohvie či je vôbec niekde uzemnený rozvod kúrenia.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa OHAJ » 20 Mar 2023, 18:26

Milan, ak do budúcna, tak tam rovno ťahaj zelenožltý CYA-16mm2, keď tam budeš dopĺňať prepäťovku - poďakuješ mi potom ... Tú H-lavnú U-zemňovaciu S-vorkovnicu si na konci toho vodiča vlastne vytvoríš, z nej už si potiahneš samozrejme menšie prierezy kam len chceš; ale mysli na to, že ak tam v buducnosti budeš tú prepäťovku dávať, aby to bolo max. 0,5m. od nej.
Obrázok
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa Samanko » 20 Mar 2023, 18:54

milanatik napísal:
19 Mar 2023, 19:20
1. Mam tahat 1x4mm2 vodic z PE listy v bytovom rozvadzaci a tymto pospojovat kazdu z vod. komponent?
Nie. Tahat akykolvek vodic ku kazdemu vod komponentu nedava ziaden zmysel. Na konkretne riesenie tu chyba situacia bytu.
milanatik napísal:
19 Mar 2023, 19:20
2. Mam pouzit radiator(ktory ma kovove trubky) a z tohto natiahnut pospajanie vod. komponent?
V ziadnom pripade.
OHAJ napísal:
20 Mar 2023, 18:26
Milan, ak do budúcna, tak tam rovno ťahaj zelenožltý CYA-16mm2
Ak tomu spravne chapem, tak on preraba byt a nie 3 poschodia chodby :)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa OHAJ » 20 Mar 2023, 21:14

Šamanko moc si mu neporadil, prečo myslíš, že je na škodu prepäťovka trebárs i na tom 3.posch.; je jasné že v starom baráku žiadna na prívode na 99,9% nieje; či myslíš že prepäť. vlna nepôjde hore poschodiami :lol: vieš ona si hľadá cestu najmenšej impedancie a tá môže byť i tam kde by si to veru nečakal ... dokonca spätná naindukovaná vlna môže ísť i N-kom, čo Ti figu pomôže keď je km vodiča k PEN-ku :!:
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa pablox » 20 Mar 2023, 21:59

Minulý rok som tiež prerábal byt a z chodby som si potiahol CY 16mm2 na PE svorku nového bytového rozvádzača (mám prepäťovku) a z nej spravil pospojovanie v kúpeľni. Prívod mám 5x6mm2 v TN-S
O napojení na ten zelenožltý vlások v stupačke, ktorá prešla rekonštrukciou by som neuvažoval ani vo sne, nevieš, či ho niekto neprestrihne niekde po trase (a ty ho tam ani nemáš). V starom byte bolo v stupačke potiahnuté 10mm pozinkované lano, to bolo pospojovanie :D
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

milanatik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 19:16

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa milanatik » 21 Mar 2023, 06:29

OHAJ napísal:
20 Mar 2023, 18:26
Milan, ak do budúcna, tak tam rovno ťahaj zelenožltý CYA-16mm2, keď tam budeš dopĺňať prepäťovku - poďakuješ mi potom ... Tú H-lavnú U-zemňovaciu S-vorkovnicu si na konci toho vodiča vlastne vytvoríš, z nej už si potiahneš samozrejme menšie prierezy kam len chceš; ale mysli na to, že ak tam v buducnosti budeš tú prepäťovku dávať, aby to bolo max. 0,5m. od nej.
Obrázok
Ja netaham nove kable zdola od hlavneho rozvadzaca(na prizemi) do bytu na 3. poschodi. Ja robim komplet novu elektroinstalaciu v byte, do ktoreho pred par rokmi(este za byvaleho majitela) boli privedene nove kable 5x6mm2. A ked som kupil byt, tak take veci ako pospojavanie nezivych casti nik neriesil a nebolo to urobene.

V mojom bytovom rozvadzaci uz je na vstupe hned za hlavnym vypinacom prepatova ochrana, konkretne KIWA PO II 3+1 280V/40kA. V byte mam zriadenu 3-faz. pripojku.
0

milanatik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 19:16

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa milanatik » 21 Mar 2023, 06:32

pablox napísal:
20 Mar 2023, 21:59
Minulý rok som tiež prerábal byt a z chodby som si potiahol CY 16mm2 na PE svorku nového bytového rozvádzača (mám prepäťovku) a z nej spravil pospojovanie v kúpeľni. Prívod mám 5x6mm2 v TN-S
O napojení na ten zelenožltý vlások v stupačke, ktorá prešla rekonštrukciou by som neuvažoval ani vo sne, nevieš, či ho niekto neprestrihne niekde po trase (a ty ho tam ani nemáš). V starom byte bolo v stupačke potiahnuté 10mm pozinkované lano, to bolo pospojovanie :D
Ahoj, no ja bohuzial nemam odkial z chodby tahat 16mm2 CY... Vsetko co mam, je privod 5x6mm2 zdola a koniec. Eventuality, ze mi niekto precvikne PE vodic zo zvazku kablov, ktore idu ku mne sice nieje nemozna, ale limitna sanca, ze sa to stane sa blizi nule...
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa OHAJ » 21 Mar 2023, 19:28

milanatik napísal:
21 Mar 2023, 06:29
V mojom bytovom rozvadzaci uz je na vstupe hned za hlavnym vypinacom prepatova ochrana, konkretne KIWA PO II 3+1 280V/40kA. V byte mam zriadenu 3-faz. pripojku.
Vsetko co mam, je privod 5x6mm2 ...
Ja Ťa chápem, ale revízák by Ti to dal do závady, nakoľko nemáš dodržaný min. prierez PE z prepäťovky 10 mm² (prívodné fázy 6mm² sú samozrejmú dostačujúce), je to priložené i v príbal.letáku hentej PO:
PE min 10mm.jpg
0

milanatik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 19:16

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa milanatik » 21 Mar 2023, 21:02

OK,

cize prisli sme na to, ze vlastne od povodnej otazky, ci mam teda tie vodive casti vodovodnych komponentov pripojit na PE alebo nie k tomu, ze prepatovka nieje koser zapojena, lebo nemam spravny prierez privodneho kabla.

Tak teda otazka - ak ide okrem privodneho kabla od hlavneho rozvadzaca na prizemy este jeden mrtvy kabel 3x4(pravdepodobne pozostatok povodnej instalacie), tak by sa teoreicky dal vyuzit tento jeden zltozeleny a dokopy mam 10mm2. Fyzikalne Ok, podla noriem tiez?

A teda povodna otazka, ak nemam ten HUS, tak to pripojit na svorku PE?

Dakujem za odpoved!
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa ondistef » 21 Mar 2023, 22:55

V tej príručke je síce uvedené 10mm2, ale pokiaľ ma pamäť neklame, tak pre prepäťové ochrany typu 2 (C) stačí medený PE vodič o priereze 6mm2 a pre slaboprúdové zvodiče bleskových prúdov a prepäťove ochrany 4 a 2,5mm2.
Vôbec by som to nehrotil a nekombinoval, ak do bytovej rozvodnice nechceš dávať typ 1+2 (B+C) kombinovaný zvodič bleskových prúdov.
Do toho elektromerového rozvádzača sa aj tak nedostaneš pokiaľ nechceš ťahať lištu alebo zasekávať to po schodisku.
Podľa toho popisu ten elektromerový rozvádzač vyzerá ako u svokry v starej tehlovej bytovke (vrátane toho vypínača a použitia prepäťoviek KIWA typu 2+3 (C+D)), len tam ma natiahnutý v TN-C 2x CY 10mm2. Nie si náhodou zo Spišskej N. Vsi?
0

milanatik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 19 Mar 2023, 19:16

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa milanatik » 22 Mar 2023, 08:14

ondistef napísal:
21 Mar 2023, 22:55
Podľa toho popisu ten elektromerový rozvádzač vyzerá ako u svokry v starej tehlovej bytovke (vrátane toho vypínača a použitia prepäťoviek KIWA typu 2+3 (C+D)), len tam ma natiahnutý v TN-C 2x CY 10mm2. Nie si náhodou zo Spišskej N. Vsi?
Niesom zo SNV - som z LE, takze podobnost tam moze byt. Ale myslim si, ze takych 3.poschodovych tehlovych bytovych domov su po SK tisicky.

Takze konecny verdikt znie - doviest CY4 z PE listy.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: pospojovanie vod. komponent v sieti TN-S bez dostupneho HUS?

Príspevok od používateľa ondistef » 22 Mar 2023, 09:40

Áno stačí ti natiahnuť jeden, resp. lepšie dva alebo tri CY4, prípadne CY6 a poťahať po potrubiach, rozvodoch kúrenia, plynu, vody, resp. kde uznáš za vhodne, príp. podľa projektu elektroinštalácie.
...
Tak som bol blízko s lokalitou.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok