Prudovy chranic - cerstva instalacia

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa TomasNM » 24 Aug 2023, 18:57

Pani, aktualne prerabam komplet elektriku v starej chalupe. Postupne uz zapucovavame kable v drazkach a skompletoval som rozvadzac. Nainstaloval som aj zasuvky na niektore obvody a postupne ich ozivujem.
Chranice mam spolu 3ks, na kazdu fazu jeden.

Sklamanie ale nastalo, ked:
- jeden cca 2m od rozvadzaca dlhy zasuvkovy kabel (na 3.faze) okamzite zhodi chranic po pripojeni hnedeho vodica do aktivneho istica za nim, aj ked ma vsetky ostatne konce vo vzduchu.
- provizorne som zapojil vypinac v izbe a pri pokuse o zasvietenie vyhodi chranic (na 1.faze)
- pouzitie vysavaca v zasuvke z 2.fazy ide OK, vo vedlajsej zasuvke (na 1.faze) vyhadzuje chranic.

Niesom si vedomy ziadnej chyby pocas instalacie, kazdy kabel riadne oznaceny atd.
Napadlo ma, ze mokra omietka by mohla robit nejake parazitne kapacitne zvody.
Stretol sa niekto s podobnym spravanim?

Nudzovo som ich nahradil isticmi (kvoli rozmerom, namiesto svoriek) a vsetko aktivovane funguje OK.
0
Naposledy upravil/-a TomasNM v 24 Aug 2023, 20:25, upravené celkom 1 krát.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa Atlan » 24 Aug 2023, 19:33

Premeraj iOlacne stavy
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa TomasNM » 24 Aug 2023, 19:38

Nemam na to vhodny meraci pristroj. Kazdopadne ohmmeter ukazoval vselijake hodnoty radovo v stovkach kohm medzi hnedym a inymi.
Uvidime neskor, ked zaschne omietka.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Aug 2023, 21:01

Tomasi,
pokud nemáš čím měřit izolační stav, tak nejprve zkontroluj N vodiče , nemáš-li prohozené k jinému RCD od stejného L vodiče, protože L vodiče MUSÍ být na stejný RCD jako N vodiče. Stačí se "přehmátnout" a dát jiný N a máš závadu , kterou budeš hledat "100let". Dál si prohlídni všechny krabice, aby v nich nebyla ještě mokrá malta na odizolovaných a dosud nezapojených vodičích - základní chyby při "bastlení" silových rozvodů. Nepředpokládám, že Ti někdo sekal po kabelech během omítání... taky doufám, žes za RCD už nikde nepropojil PE a N svorky v zásuvkách nebo u vypínačů po trasách.
PS na otestování RCD od stejných zásuvek (světel) Ti stačí aspoň půjčená stará vadaska.
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa TomasNM » 24 Aug 2023, 21:30

Najprv odpovede:
- N je v poriadku, patri k tej faze, na ktorej je pripojeny L vodic.
- mam tam 3x N svorkovnice, ku kazdemu RCD jednu
- zatial nepripojene vodice su vo vzduchu s volnymi koncami, ciste
- PE a N su samozrejme oddelene uz od prveho rozvadzaca (budu tam dva, jeden na jednej stene s privodom, druhy je ten, ktory som dnes zapojoval. Prepoj medzi nimi je 5x6 CYKY-J.).
- pocas omietania nasilie nebolo pouzite
- mam napr. v jednej krabicke (s vypinacom 6+6) dva okruhy (izba/choba), ktore su pripojene kazdy na inu fazu a teda aj RCD. Tam si urcite musim dat pozor aby som nespojil N, ale zatial nemam vypinace, tak ich este nemam pripojene.
- staru vadasku niekde mam, len ju najst... ale v tomto nepomoze, pretoze sa po problematickom kabli neda poslat napatie.

Teraz aktualna situacia (kabel -WX2/CH.1)
- odpojil som kompletne zasuvku "Chodba - vchod", teda vsetky zily su vo vzduchu
- opdojil som N v rozvadzaci, PE ostalo pripojene
- odpojil som fazu od istica FX2-3
V tejto konfiguracii vetva -WX2/CH.2 a dalej je plne funkcna
V momente, ked som iba prilozil hnedy vodic CH.1 k zivemu isticu, okamzite RCD vypadol.

Kusok schemy:
image.png
-WX2/CH.1:
image.png
-WX2/CH.2:
image.png
Tu sikmo vedenu trasu si nevsimajme, musim s nou zit - brat sa pytal, ze ako to chcem rezat, ja ze rovno. On to pochopil tak, ze z horneho rohu rovno do skrine. Potom uz bolo neskoro.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa Sani1 » 25 Aug 2023, 09:45

Ak si naozaj myslíš, že je to spôsobené vlhkou omietkou, tak to naozaj gratulujem a o zábavu máš postarané do konca života. Asi si ušetril na chráničkách.
Radšej si poriadne skontroluj bod rozdelenia a príslušné "nulové" vodiče. Podľa úvodného popisu to vyzerá, že ich máš prehodené na prvej a tretej fáze, fáza dva je v poriadku (aspoň to tak píšeš).
Inak nerozumiem tomuto:
- odpojil som fazu od istica FX2-3
V tejto konfiguracii vetva -WX2/CH.2 a dalej je plne funkcna
ako môže byť plne funkčná, keď má odpojenú fázu.
Ale ak to máš skutočne zapojené tak ako je to nakreslené na obrázku, tak na chodbe do verandy máš fázu na kolíku, N vľavo a PE vpravo.
Pre istotu ešte raz skontroluj zapojenie, ale aj výkres. :!: A modli sa aby si našiel chybu v zapojení, inak budeš mať veselo pri každej maľovke a možno aj pri vlkom počasí.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa TomasNM » 25 Aug 2023, 10:37

Odpojil som fazu kabla CH1 z istica (to je spomenute, ze sa to tyka tohto kabla), pricom CH2 vetva je funkcna.
Nakreslene to je mozno nadivoko, ale princip je kazdemu jasny. Skor som si to rozkresloval po drotoch kvoli tomu, aby som mal jasno v schodistakoch a N-kach. Nemam samozrejme pripojene fazy do kolika, znazornuje to iba to, ze tri vodice vchadzaju do krabicky.
Vyskusam ci to po zaschnuti bude lepsie.
Este ma napadlo zmerat kapacity medzi vodicmi RLC merakom, ten ale nemam poruke teraz (na chalupe, RLC mam doma v meste).

Doplnene (o den neskor):
Pokusne som nahodil spat RCD na 3.fazu a uz to neblbne. CH1 aj CH2 idu teraz v pohode cez neho.
Takze, asi to bola mokra omietka, co robila problem.
Necham to poriadne vyschnut a nahodim aj zvysne RCD.
0
Naposledy upravil/-a TomasNM v 25 Aug 2023, 23:35, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa rudko » 25 Aug 2023, 14:56

Ak naozaj nemas chybu v zapojeni a uvedene spravanie sposobuje vlhkost tak zacni rovno vytrhavat kable zo stien a robit to nanovo. Lebo tam je fakticky len jedna moznost a to ta ze izolacia kablov je v hajzli. Bud ich mas niekde popresekavane az do "ziveho", alebo su to x rokov stare kable ktorym pri montazi popraskala vsetka izolacia. Alebo su to 100rocne kable s textilnou izolaciou (ale to snad nie)
Cykyna ktora je v poriadku vydrzi bez zmeny izolacnych vlastnosti aj ponor do vody. Cize vlhkost v murive vadit nemoze.
1
Obrázok 1
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa Sani1 » 25 Aug 2023, 15:28

Prosím ťa, čítaj pomaly, pozorne a s porozumením textu.
Takže ešte raz:
Ak si naozaj myslíš, že je to spôsobené vlhkou omietkou, tak je to celé ZLE.
rudko ti to napísal polopatisticky:
zacni rovno vytrhavat kable zo stien a robit to nanovo
a urob to čím skôr, kým je vlhká omietka, pôjde to lepšie.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Aug 2023, 15:53

takze, ak ti to teraz ide v poriadku, bez toho, aby si cokolvek menil, tak je jasne, ze je to vlhkostou. A dost pravdepodobne ti to bude vyhadzovat pri kazdom silnejsom dazdi, ked navlhne mur.
Len pre zaujimavost, to sa este aj dnes davaju nove kable len tak do steny a nie do chranicky? ved ta stoji par ecok.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa MiroH » 25 Aug 2023, 19:58

Este taka debilna otazka, len pre istotu. Dufam, ze kable spajas vylucne v instalacnych krabiciach a nie krutenim zil v omietke. Sorry iba pre istotu.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa TomasNM » 25 Aug 2023, 20:19

Do chraniciek som kable nedaval.
Poznam zopar rekonstrukcii, kde vsetko funguje bez chraniciek, tak som to neriesil.
Kable su samozrejme vsetky nove.
Nevylucujem moznost oslabenia izolacie pri fixacii.
Urcite to ale nehodlam teraz vsetko vysekavat, naucim sa s tym zit.
Ak by sa v buducnosti cosi pokazilo, su par cm pod omietkou, tak to budem riesit operativne.
Pripadny prieraz by som mohol najst vysokym prudom a termokamerou.
Skrucanie pod omietkou bola posledna kvapka pri rozhodovani o rekonstrukcii - pred ocami mi odisla jedna zasuvka, ktorej privod bol takto zamurovany a samozrejme nezdokumentovany. Tymto smerom som samozrejme nesiel.
Najsmutnejsie je, ze 15rokov dozadu prerabany blok domu (kuchyna, spajza, zachod, kupelka) bol tiez total fuserina so skrucanymi vodicmi zalepenymi paskou - tiez to robil "odbornik". Ako bonus, hlavne svetlo kuchyne nechal pripojene na starej 50-rocnej instalacii.
Tiez sa nebojim vlhkych murov - zatial som riesil instalaciu prioritne v interieri. Navyse dom co stoji 90 rokov nikdy s vlhkostou nemal problem. Prarodicia to stavali poctivo.
0
Naposledy upravil/-a TomasNM v 25 Aug 2023, 23:44, upravené celkom 3 krát.

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa Ilija » 25 Aug 2023, 20:58

Pár poriadnych fotkov by tu oveľa viac povedalo....
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa TomasNM » 25 Aug 2023, 22:00

Chalani, mne islo skor o to, ci sa niekto s niecim podobnym stretol? a aby potencialny dalsi instalater mal dobuducna informacie.
Ja to nejako dobojujem, toho sa nebojim (aj za cenu docasneho obidenia RCD).
V kazdom pripade je to aj bez RCD urcite lepsie ako predtym.
Nech sa dalsi poucia z chyb inych...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Aug 2023, 23:14

Nechcem teraz kecat, ale urcite niekto znaly noriem to bude vediet presne. V nejakej diskusii som raz zachytil, ze v novostavbe mozes docasne mat aj 100mA prudovy, lebo vlhke mury mozu vyhadzovat rdc. Ale na kolaudaciu tam uz musi byt 30mA.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa TomasNM » 25 Aug 2023, 23:28

PL>
Tato posledna informacia je docela zasadna k tejto teme.
Mimochodom, mam drobny pocit, ze Ti to trochu koliduje s predchadzajucim komentom.
0

Používateľov profilový obrázok
istic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 19:34

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa istic » 26 Aug 2023, 10:20

Presne pre tieto poruchy to robim ja osobne pred uzavretim instalacie idem okruh po okruhu postupne kazdy jeden RCD,MCB a zial aj ked to robim roky tak som len clovek kazdy sa moze zmylit nie preto ze nevie ale stane sa naposledy som skladal 120 modulovy rozvadzac a tam som musel kur...bacha davat co kde davam a postupne pooznacoval a tak postupne aj skusal kedze kabelaz mi isla aj do poteru a to nehovorim kolko som musel davat pozor kedze stavbari mi to tam slapali jedna radost ale chvala bohu ok
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa balu » 28 Aug 2023, 00:59

TomasNM napísal:
25 Aug 2023, 20:19
1 - Urcite to ale nehodlam teraz vsetko vysekavat, naucim sa s tym zit.
2 - Ak by sa v buducnosti cosi pokazilo, su par cm pod omietkou, tak to budem riesit operativne.
3 - Pripadny prieraz by som mohol najst vysokym prudom a termokamerou.
4 - Najsmutnejsie je, ze 15rokov dozadu prerabany blok domu (kuchyna, spajza, zachod, kupelka) bol tiez total fuserina so skrucanymi vodicmi zalepenymi paskou - tiez to robil "odbornik". Ako bonus, hlavne svetlo kuchyne nechal pripojene na starej 50-rocnej instalacii.
ad 1) A naučíš se s tím taky žít v případě, že to někoho pomlátí ?
ad 2) Radši to budeš přesekávat, až to bude zabydlený a ne hned ?
ad 3) A to si představuješ jak ?
ad 4) Ty si stěžuješ, že před 15ti lety předělávaný blok je fušeřina a sám to zfušuješ taky ? Ten šikmo tažený kabel je jenom začátek ... byť dobře okecaný a řekněme, že akceptovatelný. Problém, který se může projevit leda tak, že ten kabel trefíš, pokud něco budeš na tu zeď vrtat/věšet.

Pokud máš chybu v zapojení a/nebo svod, který vyhazuje chránič, pak máš celkem velkou šanci, že to neprojde revizí - tedy pokud bude opravdu poctivá.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa TomasNM » 29 Aug 2023, 23:21

1> Nikoho okrem mna to nezmlati. Ak by malo, tak sa to stalo uz pocas 70 rokov TNC, kedy boli v stenach tahane dvojdratove hliny, obalene platnom a na koncoch zmotane a zalepene platenou izolackou (samozrejme zaplacnute omietkou). A samozrejme, vsetko poddimenzovane, lebo sa to robilo stylom "co dom dal".
2> Zabyvane je to aj teraz, len 2 tyzdne som stravil dovolenku prerabkou.
3> Ak nieco skratne uprostred kabla, tak ten kabel jednoducho odpojim od vsetkeho, pustim mu tam max. prud, co mi DC zdroj da (40A) a pri takomto prude neexistuje, aby sa draty nezahriali natolko, aby som ich pod 1cm omietkou nevidel termokamerou. Ohrievat sa to bude iba po miesto skratu. Tolko moja teoria.
4> Sikmo tahany neni iba jeden drat, ale cely zvazok cca 16 kablov. Ze by som ho nenasiel, toho sa neobavam.

A reviziu nebude nikto robit, neni to novostavba, ale dom stoji uz cca 90 rokov.

Mimochodom, uz tie chranice nevyhadzuje, bola to naozaj iba cerstva omietka.
Hned na dalsi den po uschnuti uz ide vsetko OK.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Prudovy chranic - cerstva instalacia

Príspevok od používateľa Jirka84 » 07 Sep 2023, 21:40

Komu není rady . tomu není pomoci - škoda založení dotazu, když radami jsi už dávno zásobený a ztrácels s námi jenom čas.... :thanks:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok