Odskúšanie funkčnosti a bezpečnosti NN prípojky

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

lorenzo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 29 Aug 2023, 09:26

Odskúšanie funkčnosti a bezpečnosti NN prípojky

Príspevok od používateľa lorenzo » 29 Aug 2023, 17:36

Prosím o radu. Distribučná spoločnosť mi na pozemku pripojila rozvádzač RE k prúdu a už mám namontovaný aj elektromer (3x25 A) + mi elektrikár namontoval „stavebnú zásuvku“. Pred tým, ako mi distribučka pripojila kábel z el. stĺpa do prípojkovej skrinky na stĺpe, mi spravili revíziu podľa ktorej je všetko OK. Viem, že 100% merali zemný odpor uzemnenia - od suseda natiahli predlžovací kábel, aby mal prúd a skúšali. Susedovi počas skúšky opakovane vyhadzovalo ističe, tak elektrikár pripojil kábel k susedovej prípojkovej skrinke na stĺpe, aby mal k dispozícií prúd.

Ale v revízií je uvedené, že bol meraný aj izolačný odpor vodičov prístrojom EUROTEST 61557 s výsledkom „izolačné stavy káblov vyhovujú....“

Som úplný laik... mohli reálne odmerať izolačný odpor káblov ešte predtým než distribučka napojila prúd zo stĺpa (čiže vtedy ešte žiadny prúd v kábli zo siete nebol)?

Mám obavu, či sa behom realizácie kábel neporušil, navyše som aj tu na fóre čítal, že aj od výroby môže byť chybný, tak chcem si byť 100% istý, že kábel je v poriadku. Ako to zistím? Stačí napojiť napr. miešačku na 380V a nechať bežať pár minút a keď nevyhodí istič je všetko v poriadku alebo je potrebné ešte teraz, po zapojení elektromera zmerať izolačný odpor káblov, či nie je porušená izolácia?

Zavolám aj revizákovi, či skutočne merali aj izolačný odpor káblov. Ak je izolačný odpor káblov v poriadku, tak to znamená, že kábel je 100% v poriadku a už sa nemusí spraviť žiadna ďalšia skúška?

Ďakujem za odpovede.
0
Naposledy upravil/-a lorenzo v 29 Aug 2023, 20:38, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Odskúšanie funkčnosti a bezpečnosti NN prípojky

Príspevok od používateľa jezevec » 29 Aug 2023, 18:49

Když jsi laik, tak věř revizákovi, elektrikářům a nešpekuluj.
0

lorenzo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 29 Aug 2023, 09:26

Re: Odskúšanie funkčnosti a bezpečnosti NN prípojky

Príspevok od používateľa lorenzo » 29 Aug 2023, 20:37

Mal som smolu na neporiadneho technika. Chcel uložiť kábel do zeme bez chráničky (musel som ho hodinu presviedčať, že chránička musí byť), fóliu umiestnil 5-10 cm nad chráničku, následne mi výkop zasypali hlinou, kde bolo veľa ostrých a veľkých kameňov.

Mňa len zaujíma, či je možné zmerať izolačný odpor káblov, keď v kábloch nie je prúd z el. stĺpa.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Odskúšanie funkčnosti a bezpečnosti NN prípojky

Príspevok od používateľa jezevec » 29 Aug 2023, 21:02

Izolační odpor se měří bez napětí.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď