Istenie - zvodica prepatia

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Istenie - zvodica prepatia

Príspevok od používateľa jany+ » 10 Okt 2023, 08:59

Ake istenie pouzivate pred prepatovkou pre rodinny dom. Vsimol som si, ze v niektorych projektoch je za hlavnym vypinacom prepatovka (B+C) bez istenia.

Za dalsie som cital (aj tu na fore), ze zvod z prepatovky sa v rozvadzaci nepripaja na PEN, ale priamo na ekvip. pripojnicu a nema byt dlhsi ako 0.5m. Ci je to dane normou som zatial nestudoval, ale v takom pripade by musela byt ekvip. pripojnica umiestnena v rozvadzaci, resp. velmi blizko rozvadzaca. v drvivej vacsine pripadov to tak nie je.

Videl som v jednej AB, ktora sa staviala asi v 2018, ze HUP bola od rozvadzaca (resp. prepatovky), nejakych 5-6m a projekt, resp. reviziu na to robil fundovany clovek s 30 rocnou praxou.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Istenie - zvodica prepatia

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Okt 2023, 17:38

Tak si to nastuduj, HUS a privodnu gulatinu montovali murari ze nieje pri rozvadzaci?
Normy a potom mas dokumentaciu od vyrobcu prepetovky, beztak 90% ludi to ma zle namontovane a pripojene v rozvadzaci.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Istenie - zvodica prepatia

Príspevok od používateľa OHAJ » 10 Okt 2023, 19:54

Pred prepäťovku pekne použi odpínač a poistky daj podľa pribaleného návodu a podľa prierezu použitých vodičov; teda ak nechceš mať vyhodený hlavný istič a BLACK OUT :!: ak zareaguje :idea:
Obrázok
1
Obrázok 1

jany+
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00

Re: Istenie - zvodica prepatia

Príspevok od používateľa jany+ » 10 Okt 2023, 20:58

Dobra odpoved staci.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Istenie - zvodica prepatia

Príspevok od používateľa tienik » 10 Okt 2023, 23:08

No, ono je aj celkom dobre si ten návod naozaj prečítať. Pre všetky prepäťovky čo poznám sa tam uvádza hodnota maximálneho predistenia. ľudsky povedané, ak istenie PRED prepäťovkou je menšie ako uvádzaná hodnota, tak predistenie prepäťovky sa nepožaduje. Ak je istenie väčšie, tak sa prepäťovka predisťuje na výrobcom uvádzanú hodnotu.
No a vyviesť FeZn guľatinu do rozvádzača je absolútna zverina. Jednak je to absolútne nevhodné na montáž ( ohýbať FeZN guľatinu v rozvádzači nie je úplne jednoduché) a zaberať si mesto v rozvádzači HUSkou mi príde absolútne scestná myšlienka. Zásadne to robím tak, že HUS umiestnim do skrinky 20x20cm pod rozvádzač a odtiaľ ťahám zž vodič 16mm2 priamo do rozvádzača, najkratšou cestou k prepäťovke a následne na bod rozdelenia PEN.
0

Napísať odpoveď