Umelá záťaž z vykurovacej špirály

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Umelá záťaž z vykurovacej špirály

Príspevok od používateľa Michachal98 » 02 Nov 2023, 16:19

Zdravím. Máme doma starší bojler (18kW), ktorý obsahuje 3 vykurovacie telesá (6kW), každé má 3 špirály (po 2kW) na 220V. Nedávno som jednu menil, nakoľko prehorela jedna špirála, a všimol som si, že jedna špirála má odpor 24 Ohm, teda ak zapojím všetky tri špirály, celé teleso má 8 Ohmov. Napadlo mi, že by sa to dalo využiť ako umelá záťaž na zosilňovač, namiesto výkonových odporov, keďže má 8 Ohmov a výkon až 6kW. Problém je, že všade predávajú už len telesá na 230V, a tie už majú vyšší odpor, 26.5 Ohmov, teda dokopy to dá viac ako 8 Ohmov a s tým už presne zosilňovač neotestujem, neodmeriam. Plánujem totiž testovať a merať PA zosilňovače, ktoré dajú niekoľko kW na kanál, a toto sa mi zdá ako ideálna a lacná záťaž, pretože klasický výkonový odpor len na 500W stojí 40-50€, a potreboval by som ich dosť, aby som mohol zmerať 4 kanálový zos. aj na 4 Ohmy, ktorý dá niekoľko kW na kanál. Ideálne by som teda potreboval 8 vykurovacích telies, ktoré budú mať po prepojení troch špirál 8 Ohmov, a to sú buď telesá 6kW na 220V, ktoré sa už zrejme nevyrábajú, alebo na 230V 6600W, ktoré som nikde nenašiel. Aby ste mali predstavu, aké teleso myslím, tak je to presne toto https://eshop.belumi.sk/vykurovanie/ele ... 4206-90280 prípadne https://www.rrshop.sk/Ohrievacie-teleso-6000W/400V . Obe som mal doma a vrátil som ich, pretože sú na 230V a majú vyšší odpor, ako potrebujem. Vie niekto, kde by som niečo také zohnal, či už nové alebo použité ale funkčne? Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Umelá záťaž z vykurovacej špirály

Príspevok od používateľa jezevec » 02 Nov 2023, 17:03

26,5Ω na těleso dá paralelně 8,8Ω, na testování to můžeš použít. Ale nezapomeň, že tělesa z odkazu musí být chlazena vodou, jinak je přepálíš.
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Umelá záťaž z vykurovacej špirály

Príspevok od používateľa Zaky » 02 Nov 2023, 17:11

Nebo si prostě koupíš obyčejný ocelový drát, vezmeš cihlu, navrtáš do ní dvě hmoždinky, do nich zašroubuješ šrouby, kolem nich omotáš konce drátu, aby se to nerozmotávalo, drátu na cihlu namotáš 8 ohmů a cihlu pak taky hodíš do kýblu s vodou. Je to nejlevnější parná zátěž, co jsem dokázal vymyslet. Zatěžoval jsem takhle v minulosti při opravách PC zdroje, když se je ještě vyplatilo opravovat.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Umelá záťaž z vykurovacej špirály

Príspevok od používateľa SMITH » 02 Nov 2023, 19:38

Zaky napísal:
02 Nov 2023, 17:11
Nebo si prostě koupíš obyčejný ocelový drát, vezmeš cihlu, drátu na cihlu namotáš 8 ohmů
To by ho tam musel namotať okolo 3 km ... a oddelene aby sa neskratoval ... to by musela byť ku revsky dlhá cihla ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Umelá záťaž z vykurovacej špirály

Príspevok od používateľa jezevec » 02 Nov 2023, 20:03

Měrný odpor železa je 100 - 150mΩ, takže na 8Ω je potřeba 60 - 80m drátu 1mm².
Nevím pro jaký průřez jsi ty 3km počítal.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Umelá záťaž z vykurovacej špirály

Príspevok od používateľa SMITH » 02 Nov 2023, 20:32

Hmm , našiel som si zlý údaj , resp som ho zle prekonvertoval . Tak potom nič :-) ... :partyman:
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Umelá záťaž z vykurovacej špirály

Príspevok od používateľa OHAJ » 03 Nov 2023, 17:49

nieje ľahšie vykuchať starú žehličku alebo jednoplatenku na odp. drót ?!
má to tam ešte i s tými keramickými valčekami, nepotr. tehlu :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Umelá záťaž z vykurovacej špirály

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Nov 2023, 18:35

Z takejto 1000W špirály som si spravil testovaciu záťaž 4 a 8 ohm na zosilňovače. Tých pár závitov síce pri plnom výkone "mocného" zosíku svieti ako fakľa, ale netreba to chladiť vodou...vydrží to min 20 min. bez toho, aby začal smrdieť veľký bakelitový venček (lepší by bol porcelánový), na ktorom to mám len tak nadstavené na patričnú výšku.. netvrdím že je to bezpečné - určite by iné prevedenie bolo lepšie, ale na to jedno-dve merania za rok mi to úplne stačí..Dávam si majzla, aby som niečo nedopálil (aj keď na stole už mám čierny fľak :lol: )
obrázok_2023-11-03_182017258.png
- Samozrejme, že pri "rozsvietení" toho odporového drôtu sa jeho vlastnosti zmenia a skresľujú namerané hodnoty, ale na odskúšanie zosilňovača pracujúcom na hranici limitácie, budený sínusovým signálom po dobu 10 - 15 minút to úplne stačí.. V takých "nepriaznivých" podmienkách ten zosilňovač určite nebude prevádzkovaný ani dlhodobo...leda že by bol využitý ako napájač/driver pre iné zariadenie - napríklad aj striedavý motor by sa dal 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok