napätie vo vypnutom vodiči

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

peter_p3
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2024, 20:28

napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa peter_p3 » 07 Jan 2024, 20:45

Ahojte,
mám vymenenú elektrinu v dome (nový rozvádzač, nové naťahané káble), ale narazil som na :pain: zaujímavú vec. Vo fázovom vodiči za vypínačom svetla (je to sér. prepínač, použitý ako vypínač, taký bol po ruke), je prúd aj keď je vypnutý. Vadaska signalizuje fázu vo vypnutom vodiči. Odmeral som multimetrom, je to cca. 49V striedavý prúd.
Viete mi poradiť?
1.) ako je to možné? či je to normálne?
2.) či to riešiť?
3) ako to riešiť?

Vopred ďakujem za všetky odpovede a príspevky. :agree:
s pozdravom
Peter
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 07 Jan 2024, 20:55

Volty su napatie, nie prud. Je subezne s tym vodicom tahany aj nejaky iny rozvod? napr. zasuvky, alebo kable do dalsej miestnosti... kludne to moze byt naindukovane napatie, skus tam dat klasicku ziarovku, alebo nejaky spotrebic - kanvica, radio, nabijacka... a tak odmeraj napatie - malo by podstatne klesnut. ak ano, tak neries, je to bezny jav.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa misocko » 07 Jan 2024, 21:11

Bežný jav pri súbežných vodičoch. Niekedy až tak neprijemný že Ti budu slabo svietiť alebo blikať LED žiarovky. Potom sa to prepaja, zaťažuje.... Kým to nevadí, nerieš.
1
Obrázok 1

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Jan 2024, 21:34

Mám takto "spravené nočné svietenie" na chodbe, (s nejakými mizernými LED žiarovkami z Ikea). Bolo mi zakázané dať tam niečo iné ! Sú tam dve žiarovky v jednom svietidle, no rovnako svietia len pri jednom stave vypnutia krížových vypínačov. Pri druhom vypnutí svieti jedna žiarovka výrazne silnejšie, než druhá. Nechápem ! :lol:
2
Obrázok 2
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa Ilija » 07 Jan 2024, 21:53

Možno je vo vypínači signálna led, a tá trošku prepúšťa..?
0

peter_p3
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2024, 20:28

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa peter_p3 » 07 Jan 2024, 23:29

pocitujlasku áno sú ťahané súbežne káble, aj zásuvkové a dokonca aj okruh do ďalšej izby. Tieto dve izby sú zatiaľ bez záťaže, zo zásuviek trčí iba kábel. Dom je starý z nepálených tehál (hlina), tak všetko sa dávalo do jednej ryhy, lebo sa tie tehly rozpadávajú, keď odstrániš omietku. Ďakujem
misocko ďakujem, tak zatiaľ nevadí :)
Dolfi áno čítam to tu, že to bude fyzikou, a snáď nie na škodu, ďakujem
Ilija ďakujem za odpoveď, je to iba obyčajný vypínač bez LED
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa OHAJ » 08 Jan 2024, 17:24

Peter, a keď je to taká stará inštalácia, daj si sakramensky pozor, či máš naozaj na prívode do vypínača fázu a nie PEN, bo aj tak to bývalo pozapájané, pri zopnutom fáza nikde a pri vypnutom fáza cez žiarovku naparádu :idea:
1
Obrázok 1

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Jan 2024, 20:39

OHAJ: ono to napr. v bytovkach malo aj svoje opodstatnenie. kedze sa casto rozbijali vypinace, tak je lepsie, ak mas pen + fazu cez ziarovku, ako schytat priamo fazu, ked si si chcel v noci zasvietit v bytovke a sahol si potme na odhaleny vypinac.
Dnes je to uz trocha ine, lebo aj ked das dole kryt, tak faza tam nie je tak lahko dostupna
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

peter_p3
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2024, 20:28

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa peter_p3 » 09 Jan 2024, 15:22

OHAJ napísal:
08 Jan 2024, 17:24
Peter, a keď je to taká stará inštalácia, daj si sakramensky pozor, či máš naozaj na prívode do vypínača fázu a nie PEN, bo aj tak to bývalo pozapájané, pri zopnutom fáza nikde a pri vypnutom fáza cez žiarovku naparádu :idea:
Ahoj, všetko je nové. Nový rozvádzač, nové káble. Všetky staré káble, vedenia sú odpojené. PEN je rozdelený, máme aj prúdový chránič.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa OHAJ » 09 Jan 2024, 16:50

ak je tajk ako píšeš, tak tam nemá čo kde hľadať fáza, teda ak to meráš klasickou dutnavkovou, nie tými novými LED cez FET tranzistor s minibatériou - to svieti aj pri mikrovlnke :fortuneteller:

PS: máš to takto zapojené ? :
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa E001 » 09 Jan 2024, 19:20

Ohaj skôr tuším, ze ktosi si pomýlil vadasku s dútnavkovou skúšačkou, keď tam digitalákom nameral 49V. :drinkers: A vraj nameral PRÚD, nie napätie.
0

peter_p3
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2024, 20:28

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa peter_p3 » 12 Jan 2024, 20:22

OHAJ napísal:
09 Jan 2024, 16:50
ak je tajk ako píšeš, tak tam nemá čo kde hľadať fáza, teda ak to meráš klasickou dutnavkovou, nie tými novými LED cez FET tranzistor s minibatériou - to svieti aj pri mikrovlnke :fortuneteller:

PS: máš to takto zapojené ? :
Obrázok
Ahoj OHAJ, neviem čo je to tá dutnavka, ja nie som elektrikár, mám iba tú SN-4-ku, u nás sa tomu hovorí vadaska. Tak tam slabo svieti fáza pri vypnutom vodiči, ale keď som chcel stým merať napätie tak nereagoval. Tak som dával na multimeter (mám taký jednoduchý) ukazoval striedavé napätie 49V. Keď zapnem, tak svietí fáza silnejšie, a viem aj odmerať napätie tých 230V. A k tomu zapojeniu, nie je to tak zapojené, je to iba na jeden vypínač.
Zdravím aj E001, hej treba si robiť posmech z ľudí žiadajúcich o radu. Asi pre profíkov nemusím opisovať že Volty sú napätie, tak v úvodnom príspevku som to nerozpisoval. Myslel som to tak, že 49V pri striedavom prúde. pocitujlasku ma na to už upozornil, ale aj poradil, tak som mu za to vďačný lebo jeho cieľom bolo pomôcť.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa Amaterr » 12 Jan 2024, 20:56

A elektrikari nebudu mat za co zrat :)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Jan 2024, 22:52

vidis, a uz si si odpovedal: ak ti sn-4 nenameria nic, tak je to len naindukovane napatie. totiz multimeter ma vstupny odpor radovo MOhm, cize takmer nezatazi obvod. Ale tieto starsie skusacky maju v sebe cievku, a teda aj nejaky ten odber a zatazia merany obvod. Takze, aj ked by si sa dotkol toho vodica, tak sa nic nedeje.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

peter_p3
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2024, 20:28

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa peter_p3 » 13 Jan 2024, 01:34

Amaterr napísal:
12 Jan 2024, 20:56
A elektrikari nebudu mat za co zrat :)
Ahoj, rozvádzač, zapojenia a káble som nerobil ja, ale elektrikár. Ja iba namontujem svetlá. Ešte mi zapojí zásuvky, keď dokončíme omietanie rozsekaných častí. Ale bez vadasky sa nedotknem kábla, ani keď je vypnutý, tak preto táto téma. :yawinkle:
0

peter_p3
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Jan 2024, 20:28

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa peter_p3 » 13 Jan 2024, 01:39

pocitujlasku napísal:
12 Jan 2024, 22:52
vidis, a uz si si odpovedal: ak ti sn-4 nenameria nic, tak je to len naindukovane napatie. totiz multimeter ma vstupny odpor radovo MOhm, cize takmer nezatazi obvod. Ale tieto starsie skusacky maju v sebe cievku, a teda aj nejaky ten odber a zatazia merany obvod. Takze, aj ked by si sa dotkol toho vodica, tak sa nic nedeje.
:thumbup: super, ale skúšať to nebudem :D
ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa E001 » 13 Jan 2024, 07:05

peter_p3 napísal:
13 Jan 2024, 01:34
Amaterr napísal:
12 Jan 2024, 20:56
A elektrikari nebudu mat za co zrat :)
Ahoj, rozvádzač, zapojenia a káble som nerobil ja, ale elektrikár. Ja iba namontujem svetlá. Ešte mi zapojí zásuvky, keď dokončíme omietanie rozsekaných častí. Ale bez vadasky sa nedotknem kábla, ani keď je vypnutý, tak preto táto téma. :yawinkle:
Nebolo jednoduchšie opýtať sa toho elektrikára, keď o tom nemáš šajnu, ako tuná vypisovať ??? Mal by vedieť, čo a ako zapojil. A pri tej montáži svietidiel si nezabudni povypínať ističe. :agree:
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Jan 2024, 07:37

@Peter , je mile , ze ti niekto spomenul , ze vo "vadaske" je nejaka cievka , ta informacia je len taka polovicna , a zavadzajucia , ja osobne by som ti to nespomenul , .. este by si mal vediet aky je rozdiel medzi cievkou a elektromagnetom , hmm v zivote som velakrat nahadzoval do miesacky a murar niesom a vela krat robil prazenicu a kuchar niesom .. ked ti zhori prazenica , vyhodis .. ked ti spadne malta , spravis druhu , system pokus- omyl , v elektrike to tak nefunguje :) , ked ta teda "naucili " robit s vadaskou , som zvedavy co ti poradia , ked spomenies , ze pri praci s vadaskou ti pada taka packa na takej bielej kocke a v dome ti prestalo svietit svetlo , pekny den :)
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: napätie vo vypnutom vodiči

Príspevok od používateľa Jirka84 » 13 Jan 2024, 13:13

peter_p3 ...

Ahoj, rozvádzač, zapojenia a káble som nerobil ja, ale elektrikár.

Ja iba namontujem svetlá.

Ešte mi zapojí zásuvky, keď dokončíme omietanie rozsekaných častí. Ale bez vadasky sa nedotknem kábla, ani keď je vypnutý, tak preto táto téma.
:yawinkle:

...doufám, že Ti ten "elektrikář" vypnul jističe a řekl, které "dráty" a kam ke světlu máš "namontovat".
Pro jistotu Ti sem napíši i já správné určení:
ZELENOŽLUTÝ NENÍ FÁZE !!! (to někdy argumentují lajci, že je NEJVÍC VIDĚT !), ale PE (u starší sítě PEN) = ochranný vodič , PROTO PATŘÍ NA KOSTRU SVÍTIDLA, MODRÝ JE "N" (PRO LAJKA) = nesprávně nazývaný NULÁK, který patří na závit v objímce nebo na svorku označenou "N".
Poslední fázový vodič bývá hnědý , někdy černý, někdy i šedý, to podle použitého kabelu toho Tvého "elektrikáře". :lol:
PS moje douholeté doporučení pro ulehčení následné zbytečné práce: zásuvky i spínače instalovat AŽ PO VYMALOVÁNÍ, protože předejdeš pracnému odlepování a čištění krytů a případnému zatečení malící hmoty do VŠECH přístrojů.
2
Obrázok 1 Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok