ATS alebo prepinac sieti zapojenie N vodica

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

ATS alebo prepinac sieti zapojenie N vodica

Príspevok od používateľa ice123 » 16 Jan 2024, 09:47

Rad by som sa poradil ohladom zapojenia ATS (prepinac sieti).

Zakupil som prepinac sieti, na pohlad vyzera pomerne blbuvzdorne a myslel som si ze ho v pohode zapojim, ale:

Primary vstup: L1, L2, L3, N
Backup vstup: L1, L2, L3, N
Vystup: L1, L2, L3, N
Tracking vstup L

Na tracking vstup L pripojim L1 z primary vstupu - no problem (aj ked je to trosku nestastne v pripade vypadku jednej fazy, ale to teraz neriesme).

Ale ako zapojit N? Pridat samostatnu svorkovnicu kde budu vsetky 3 N spojene (nezavysle od aktualneho stavu prepinaca) alebo nie? V ramci hladania a 'samostudia' som nasiel obe zapojenia a kazde malo obhajcov aj odporcov, ale konkretny zaver ziadny.

Pytam sa preto ze prepinanie je vo vnutri zrejme realizovane nejakym druhom stykaca(?) A aj ked vsetky kontakty odpaja "naraz" vznikaju tam zlomky sekundy rozdielu a co ak sa N odpoji prve? Nedavno tu boli odborny certifikovany elektrikary z nemenovaneho statneho podniku a 'omylom' odpojili N a vyhoreli spotrebice za niekolko tisic EUR (aspon takto tvrdli elektrikari z firmy ktora to bola opravovat, certifikovany meraci pristroj nemame takze hadat sa s nimi neda), tak preto sa pytam co je lepsie zapojenie.

Pri spojeni vsetkych troch N mozu tiect nejake prudy medzi nimi(?) Pri nespojeni vsetkych troch N mozu vznikat problemy s 'nesynchronnym' (zlomky sekundy) odpojenim(?)

Navod a instrukcie vyrobcu ukazuju N ako nespojene, ale navod sa zameriava vylucne na prepinac samotny, nie na fungovanie systemu ako takeho.

Prepinac bude prepinat cca 100A per faza.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ATS alebo prepinac sieti zapojenie N vodica

Príspevok od používateľa Merak » 16 Jan 2024, 10:04

realizujem rôzne prepínače sietí, UPS a MG, ale vôbec netuším, čo to je to tracking L
je nejaké foto, popis alebo typ toho ATS?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

Re: ATS alebo prepinac sieti zapojenie N vodica

Príspevok od používateľa ice123 » 19 Jan 2024, 12:50

ATS ma 3 vykonove svorkovnice, volaju sa rozne, nateraz pouzijeme terminologiu MAIN, BACKUP, OUT. Kazda s tychto svorkovnic ma 4 svorky L1, L2, L3 a N

ATS ma niekolko (pre jednoduchost uvazujme 1) nevykonnu svorkovnicu kde je umiestnene napajanie, sledovane vstupy (vacsinou L1, L2, L3, ale ja mam napriklad iba L), rozne pomocne kontakty na alarm, seriove rozhrania, can bus... V obrazku je uvedena najjednoduksia varianta ked je ATS napajane z 230 striedavych, ma jediny monitorovany vstup a ziadne alarm ani komunikacne vystupy.

ATS funhuje nasledovne, kym sa na SENS (tracking) vstupe (pripadne vstupoch) nachadza perfektna sinusoida 230V tak su spojene svorkovnice MAIN a OUT, v pripade ze sinusoida na SENS nieje perfektna, alebo nieje vobec tak su spojene svorkovnice BACKUP a OUT (prepnutie typicky za 10ms, maximum 20ms). To co je nakreslene bodkovane je moj odhad (dost primitivny) ako by to mohlo byt interne konstruovane, v skutocnosti je to omnoho zlozitejsie.

A dotaz teda je: Ma tam byt cerveny 'kabel' alebo nie? Osobne soom ho nikdy nezapajal, ale ked som posledne videl tu spust ked nahodou odpojili elektrikari N tak neviem... A vacsinou som zapajal, tak 20-30A na fazu co bolo o dost menej ako aktualnych 100A. Co sa stane ak sa N kontakt rele odpoji o milisekundu skor ako L1 kontakt?
Prílohy
ATS - ma sa zapajat cerveny kabel alebo nie?
ATS - ma sa zapajat cerveny kabel alebo nie?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: ATS alebo prepinac sieti zapojenie N vodica

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 19 Jan 2024, 13:06

Mne logika vravi, ze ak to ma samostatne N na vstupoch, a aj na vystupe, tak neprepajat. Proste vstup zapojit do vstupu, vystup do vystupu a vybavene. Vyrobca k tomu nedal ziaden navod? a schemu zapojenia?
Co ak vnutorne je to vyriesene tak, ze sa odpoja fazy, prepne nulak a az tak pripoji fazy?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ATS alebo prepinac sieti zapojenie N vodica

Príspevok od používateľa Merak » 19 Jan 2024, 13:21

ice123 napísal:
19 Jan 2024, 12:50
ATS ma 3 vykonove svorkovnice, volaju sa rozne, nateraz pouzijeme terminologiu MAIN, BACKUP, OUT. Kazda s tychto svorkovnic ma 4 svorky L1, L2, L3 a N

ATS ma niekolko (pre jednoduchost uvazujme 1) nevykonnu svorkovnicu kde je umiestnene napajanie, sledovane vstupy (vacsinou L1, L2, L3, ale ja mam napriklad iba L), rozne pomocne kontakty na alarm, seriove rozhrania, can bus... V obrazku je uvedena najjednoduksia varianta ked je ATS napajane z 230 striedavych, ma jediny monitorovany vstup a ziadne alarm ani komunikacne vystupy.

ATS funhuje nasledovne, kym sa na SENS (tracking) vstupe (pripadne vstupoch) nachadza perfektna sinusoida 230V tak su spojene svorkovnice MAIN a OUT, v pripade ze sinusoida na SENS nieje perfektna, alebo nieje vobec tak su spojene svorkovnice BACKUP a OUT (prepnutie typicky za 10ms, maximum 20ms). To co je nakreslene bodkovane je moj odhad (dost primitivny) ako by to mohlo byt interne konstruovane, v skutocnosti je to omnoho zlozitejsie.

A dotaz teda je: Ma tam byt cerveny 'kabel' alebo nie? Osobne soom ho nikdy nezapajal, ale ked som posledne videl tu spust ked nahodou odpojili elektrikari N tak neviem... A vacsinou som zapajal, tak 20-30A na fazu co bolo o dost menej ako aktualnych 100A. Co sa stane ak sa N kontakt rele odpoji o milisekundu skor ako L1 kontakt?
na UPSku sa bežne nedáva prepínač sietí, veď záťaž cez UPSku môžeš mať napájanú stále a bezvýpadkovo

čo sa týka odpájania toho N vodiča, tak za ten zlomok sekundy to musí to zariadenie vydržať, keď sa na neho dostane špička prepätia, s tým výrobcovia rátajú, teda musia rátať
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

Re: ATS alebo prepinac sieti zapojenie N vodica

Príspevok od používateľa ice123 » 19 Jan 2024, 15:15

Navod k tomu je dost primitivny, je to 'skoro' priemyselny prepinac, takze je tam akurat napisane ze nemas olizovat kontakty a podobne pravne veci... Ocakava sa ze ten kto to montuje vie co robi :-) Zapojenie samotne iba ukazuje pripojenie kablov k svorkovniciam. Odpoved na moju otazku nedava. Ako hovorim nikdy som nevidel prepojene N, ale potom co vyhorelo par veci, tak som opatrnejsi, viac nad tym premyslam a na internete som nasiel jedno aj druhe zapojenie tak som sa spytal.

Ano mozno to interne ma nejake poradie odpajania/pripajania, to neviem a navod o tom nic nehovori - ale kazdopadne dobry hint, takto som neuvazoval.

Prepinac na UPS potrebujes koli servisu, vymene, pripadne zavade na UPS
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ATS alebo prepinac sieti zapojenie N vodica

Príspevok od používateľa Merak » 20 Jan 2024, 02:29

Kvôli servisu na UPS existuje niečo také, ako je panel servisného obtokuba nie ATS.
ATS sa používa napríklad, ak máš dve UPSky a teda dvojvetvové napájanie, ale zariadenia majú len jeden vstup.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: ATS alebo prepinac sieti zapojenie N vodica

Príspevok od používateľa bibibo » 20 Jan 2024, 08:00

Co vlastne bude na vstupe a vystupe toho ATS ? To riesenie s SENS sa mi zda byt zvlastne. Co ak bude problem na inej faze ?
0

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

Re: ATS alebo prepinac sieti zapojenie N vodica

Príspevok od používateľa ice123 » 22 Jan 2024, 20:26

Ak bude problem na inej faze tak mam smolu. No nieje to uplne idealne, ale ta UPS funguje tak ze vsetko alebo nic, takze by sa muselo jednat o velmi 'raritnu' zavadu ze L1 pojde a L2/L3 nepojdu.

Keby som kupoval znovu kupil by som L3 sens vstup, ale akosi to malo celkom dobru cenu a nedocital som si specifikaciu dokonca ;-) Nastastie to ma aspon alarm vystupy, takze sa dozviem ked nieco zase zhori :-)

Vstup main bude UPS a backup vstup bude normalne siet z vonku. Urcene na to ked zhori UPS, alebo ked sa bude robit udrzba. Na vystupe je taka zmes PC, motory, chladice, ohrievace, kompresory, lasery...

Kazdopadne vcera nahodene a odskusane. Zapojene BEZ cerveneho kablika a je to v poriadku. Dokonca na internete sa mi podarilo najst zapojenie bypassu v dokumentacii k UPS a tam tiez uvadzaju obe schemy ako prijatelne.

Ale funguje to a do funkcneho riesenia sa predsa nikdy nehrabe :-D

Kazdopadne diky za rady!
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok