3f vs. 1f v 3-izbovom byte

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

orvi2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Feb 2024, 22:11

3f vs. 1f v 3-izbovom byte

Príspevok od používateľa orvi2 » 05 Feb 2024, 23:29

Zdravim

Riesim trochu dilemu. Idem robit komplet vymenu elektroinstalacie v byte. Sporak v byte bude elektricky, vyrobca pise prikon 7,2 kW max. Taky isty mam aj teraz v podnajme v 1i byte, a je isteny 1f 20A isticom. Asi to tak nema byt (ja som to neinstaloval, az dnes som na to dosiel ked som sa pozeral do rozvadzaca), no nikdy som s tym nemal problem. Ale ked uz to idem prerabat, tak by som si potiahol 3f na sporak, nech je to dimenzovane spravne. No tu som narazil na jednu vec - ako sa toto berie z pohladu distribucky ?

V novom byte mam zatial DD1 (ZSE), a tam sa nic nepise o platbe za istic, je tam len mesacny fix napisany. Je nejaky rozdiel v tom ked som napojeny na povedzme 1x25A alebo 3x25A v platbach ? Zdvihnu mi nejaky poplatok v pripade ak ostanem povedzme na DD1 ci DD2 ? To ze tam bude treba oficialne vymenit istic, revizia na privod, a vsetky dalsie papiere atd , to je mi jasne - a tiez aj ze to nebude lacne. Len z dlhodobeho hladiska ci na tom neprerobim prilis vela penazi.

Ak je to hlupa otazka alebo to sem nepatri tak sa ospravedlnujem.
Dik za pomoc
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: 3f vs. 1f v 3-izbovom byte

Príspevok od používateľa Jirka84 » 06 Feb 2024, 00:11

Nejprve se seznam s "Technickými podmienkami pripojenia" svého dodavatele elektřiny.
Přechod z 1f jističe na 3f , se v Česku platí za každou A "navíc"..(požádat o navýšení rezervovaného příkonu)
( a vsetky dalsie papiere atd , to je mi jasne - a tiez aj ze to nebude lacne).
Záleží na Tobě, jesti Ti stačí 1x25A nebo potřebuješ k "rodinnému životu" víc...
...investuješ ne na měsíc či rok ale jistě na podstatně delší dobu, elektroinstalace by Ti měla sloužit
po celou dobu bydlení. Auto si kupuješ daleko častěji.
PS u nás máme :
Prílohy
čez_ceník.png
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: 3f vs. 1f v 3-izbovom byte

Príspevok od používateľa budvar10 » 06 Feb 2024, 08:14

Z funkčného hľadiska je úplne jedno, či máš v byte 3f alebo 1f, ak je všetko dostatočne dimenzované.
Problém je, že 7,2 kW je na 1f 20A istič veľa. Je to veľa aj na hlavný 25A istič, a to je len varič. To že si s tým nikdy nemal problém asi bude preto, že si nikdy nezapol sporák celý a naplno. V domácnosti, keď napr. manželka varí pre viacčlennú rodinu, pečie, perie a dá niečo rozmraziť do mikrovlnky, tam by to asi nevydržalo.
Vpodstate sú 2 solídne riešenia:
1. silnejší istič, ale aj kabeláž k variču ale zase je to iba 1f,
2. 3f.
V našich podmiekach je 2. cesta asi schodnejšia.

A teraz k otázke, či z dlhodobého hľadiska na tom neprerobíš. Je ešte táto otázka relevantná?
Zodpvedz si najprv, či potrebuješ byt, či porebuješ 3 izbový, či potrebuješ varič a či musí mať 7,2 kW.
Zadarmo to asi nebude.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f vs. 1f v 3-izbovom byte

Príspevok od používateľa pablox » 06 Feb 2024, 11:28

Máme 3i byt s 1f prípojkou isteniu 25A ističom, sme 4 členná rodina, bez plynovej prípojky a za celú dobu bývania (8r) mi ten istič z dôvodu prekročenia odberu zhodilo asi 4x, z toho 2x som to cielene preťažil a 2x bežalo viac spotrebičov. Inak sa s tým dá vez problémov žiť.

Samozrejme vrámci prerábania bytu mám k sporáku, rúre a do bytu natiahnuté 5 žilové káble pre prípad prechodu na 3f a patrične dimenzovaný rozvádzač v byte z pohľadu miesta.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

orvi2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Feb 2024, 22:11

Re: 3f vs. 1f v 3-izbovom byte

Príspevok od používateľa orvi2 » 06 Feb 2024, 12:54

Dakujem za postrehy a rady.

Po druhom telefonate na ZSE som sa dozvedel ze pre tarify DD1 a DD2 nezalezi na tom ci je to 1f alebo 3f istic a plati sa len fixny poplatok. Prva pani ma odkazala na distribucku, a ta zasa na ZSE...

Cize tam potiahnem k sporaku 3f (par euro za kabel naviac je nic) a ked mi to bude na 1f vyhadzovat prilis casto, tak si dam spravit 3f pripojku. V bytovke sa ma centralny rozvod riesit nabuduci rok, lebo to je v dezolatnom stave. Do bytu mi zatial ide TN-C (dvojzila Al asi 10-tka), cize najblizsi rok na tom budem musiet nejako prezit v TN-C-S a potom ked sa potiahne normalny rozvod a rozdeli sa to v rozvadzaci, tak bude vsetko naporiadku.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f vs. 1f v 3-izbovom byte

Príspevok od používateľa pablox » 06 Feb 2024, 20:00

Ale ty si vieš spraviť bod rozdelenia na TN-S už v rozvádzači (JOP) na chodbe v bytovke a potom ťa výmena rozvodov v stupačke nemusí trápiť. Ja som do bytu natiahol CYKY 5x6mm2 z elektromeru a k tomu zelenožltý Cu vodič 16mm2 na prepäťovku.

Pôvodne som tam mal tiež 2x10mm2 Al
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

orvi2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 05 Feb 2024, 22:11

Re: 3f vs. 1f v 3-izbovom byte

Príspevok od používateľa orvi2 » 07 Feb 2024, 01:34

To je jasne, len momentalne je to tam nepristupne. Tie kable idu z rozvadzaca na prizemi ku mne do bytu (2. np) niekde stenou, a to by bolo velmi neprijemne cele to tam rozfaklit a hladat. Nemam rozvodnu skrinu vedla bytu na poschodi. Cize aj keby som to tam nejako rozdelil, tak kabel by som nejako jednoducho nepotiahol.

Preto pockam kym to v bytovke budu nanovo robit. Lebo aj cela rozvodna skrina je od kolaudacie bytovky rovnaka... Ako, byt zamestnancom distribucky, neviem ci by som mal gule osadit hodiny do skrine v tak katastrofalnom stave.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 3f vs. 1f v 3-izbovom byte

Príspevok od používateľa Merak » 07 Feb 2024, 08:30

ja to zvyknem robiť tak, že rozvádzač navrhnem tak, aby sa dal v budúcnosti bez akýchkoľvek úprav zapojiť aj na tri fázy a do bytu už vedieť N2XH-J 5x6 bezhalogénový kábel
respektíve to urobím tak, že celé to zapojím akoby na tri fázy a potom všetky tri fázové vodiče zapojím do jednej svorky na elektromery
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď