Prerušenie ističov bez zaťaženia

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Prerušenie ističov bez zaťaženia

Príspevok od používateľa zen » 21 Apr 2024, 02:09

Keď mám zapnuté v domestiče troch fáz, často sa stáva, že ze vyleti, ako aj hlavné ističe. Stáva sa to aj v noci, keď je zapnutá len chladnička.

SSE tvrdí, že problémom sú ističe a že by som ich mal vymeniť. Nejako nedokážem pochopiť, ako chybný istič generuje energiu na prerušenie druhého ističa.

Každopádne, mal by som začať s ističmi v dome, alebo s hlavnými?
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Prerušenie ističov bez zaťaženia

Príspevok od používateľa misocko » 21 Apr 2024, 08:36

Myslim ze mas chybu v elektroinstalacii. Alebo maš tmavšich susedov. Na elektromery si skontroluj odber keď maš vypnute VŠETKY spotrebiče, hlavne keď prši alsbo je vlhko.
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 307
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Prerušenie ističov bez zaťaženia

Príspevok od používateľa Ilija » 21 Apr 2024, 10:26

Tak, a pridaj fotky ističov.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10151
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerušenie ističov bez zaťaženia

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Apr 2024, 10:34

Tiež skontroluj nuláky, môžu ti ísť proti sebe dve fázy cez nejaký spotrebič.
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Prerušenie ističov bez zaťaženia

Príspevok od používateľa misocko » 28 Apr 2024, 20:20

5ko, asi nie
u spotrebiča na viac fáz , chybajuci nulak nič nespravi, ak však je nulák odpojený mimo tento spotrebič, tak sa môžu zničiť osatné 1f spotrebiče ktoré použivaju tento odpojený nulak. Fázy tak proti sebe rozhodne isť nemôžu.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10151
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerušenie ističov bez zaťaženia

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Apr 2024, 07:15

Netvrdím,že toto je príčina jeho problému,iba možný variant.
Misocko, prečo by nemohli?
Ak sa preruší nulak na hlavnom prívode trojfázovej siete ,tak dva spotrebiče zapojené na rozličné fázy dostanú tie dve fázy proti sebe .Napr. na jednej fáze je rádio,na druhej bojler.Pokial je termostat vypnutý rádio nehrá,lebo v zásuvke je iba fáza,nulák chýba.Ked kontakt zopne,tak dohralo😭.Dostane cez špirálu bojlera,namiesto nuláku druhú fázu,teda je v zásuvke 400V.
V lepšom prípade iba žiarovka v lustri svieti slabšie,alebo vôbec 😉.Samozrejme to záleží aj od odporu jednotlivých spotrebičov, aké napätie sa tam objaví.
Mal by povypínať všetko zo zásuviek aj odpojiť pevnepripojené spotrebiče a zmerať napätia vo všetkých zásuvkách a vyvodoch, tiež skontrolovať všetky spotrebiče.Alebo aspoň preveriť dôkladne celý ten problematický obvod,na ktorom zhadzuje istič.Niekde ten skrat musí byť.
Tipnem si chladničku.
Alebo rovno vymeniť istič.. bežne sa stáva, že ak zhodí v rozvádzači 10 A,tak padne aj hlavný 25A.Záleží na veku a ,,vyhriatí,, jednotlivých ističov .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Prerušenie ističov bez zaťaženia

Príspevok od používateľa misocko » 29 Apr 2024, 08:34

Takto si to myslel s tymi fazami proti sebe. Tak to samozrejme ano, zle som Ťa pochopil. Mne to prišlo ako by išli do skratu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok